Sammlung von Newsfeeds

"Mbajeni në mendje: Franca ju do!"

Deutsche Welle - vor 1 Stunde 31 Minuten
Me vënie kurorash dhe me një ceremoni emocionuese në Bundestag u kremtua Dita Kombëtare e Përkujtimit të viktimave të luftës dhe dhunës. Presidenti francez Macron mbajti një fjalë emocionuese.
Kategorien: Deutsch Welle

Bei Nations-sieg im Kosovo Preußens Dadashov kann zum Volkshelden werden - BILD

News - vor 6 Stunden 13 Minuten

BILD

Bei Nations-sieg im Kosovo Preußens Dadashov kann zum Volkshelden werden
BILD
Mit seinen Preußen mischt Rufat Dadashov (27/7 Saison-Treffer) gerade die 3. Liga auf – Tabellenplatz 2. Mit Aserbaidschan aber steht der Torjäger vor einer noch größeren Herausforderung... Bei Sieg im Kosovo. Dadashov kann Volksheld werden!

und weitere »
Kategorien: News

Turqi: Në sektorin e ndërtimit bien këmbanat e alarmit

Deutsche Welle - vor 12 Stunden 15 Minuten
Gati 2 milionë vetë në Turqi janë të punësuar në sektorin e ndërtimit. Por tani rënia e çmimeve të imobilieve po kthehet në problem jetik për këtë sektor. Qeveria përpiqet të veprojë, ekspertët janë skeptikë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: „Aksident i demokracisë“ në Rumani

Deutsche Welle - vor 12 Stunden 40 Minuten
Ta cilësosh kursin antieuropian të qeverisë në Bukuresht, si „aksident të demokracisë“ është e drejtë. Por vendi i aksidentit duhet të ishte pastruar me kohë, mendon Robert Schwartz.
Kategorien: Deutsch Welle

Im Tal der Unzufriedenen - SPIEGEL ONLINE

News - vor 23 Stunden 35 Minuten

SPIEGEL ONLINE

Im Tal der Unzufriedenen
SPIEGEL ONLINE
Der 44-jährige Supermarktbesitzer wohnt in Presevo, einem Städtchen im äußersten Südwestzipfel Serbiens, 30.000 Einwohner, die Grenzen zu Kosovo und Mazedonien liegen in Sichtweite. Hier, wie im gesamten Presevo-Tal, einem Gebiet etwas größer ...

Kategorien: News

Portugal sichert sich im San Siro den Gruppensieg – Kosovo und Serbien vor ... - watson

News - Sa, 17/11/2018 - 22:58

watson

Portugal sichert sich im San Siro den Gruppensieg – Kosovo und Serbien vor ...
watson
Das mit Spannung erwartete Nations-League-Schlagerspiel zwischen Italien und Portugal endet im gut besetzten San Siro mit einem torlosen Unentschieden. Italien startete mit viel Tempo in den ersten Durchgang und hätte durch zwei gute Möglichkeiten ...

und weitere »
Kategorien: News

Nations League: Kosovo demontiert Malta - Blick - BLICK.CH

News - Sa, 17/11/2018 - 20:07

BLICK.CH

Nations League: Kosovo demontiert Malta - Blick
BLICK.CH
Bernard Challandes feiert im Rahmen der Nations League mit der kosovarischen Nationalmannschaft den nächsten Triumph. In Malta gibts ein klares 5:0.
«Die drehen fast durch»: Coach Challandes lässt Kosovo vom EM ...news.ch

Alle 6 Artikel »
Kategorien: News

Coach Challandes lässt Kosovo vom EM-Coup träumen - BLICK.CH

News - Sa, 17/11/2018 - 13:03

BLICK.CH

Coach Challandes lässt Kosovo vom EM-Coup träumen
BLICK.CH
Er war Trainer in Sion und in Armenien. Das härtet ab. Was aber nicht bedeutet, dass die Glut in den Augen des Fussball-Verrückten verschwunden wäre. Ganz im Gegenteil! Und diese bedingungslose Begeisterung braucht er auch für seinen Job im Kosovo, ...
"Die drehen fast durch": Coach Challandes lässt Kosovo vom EM-Coup träumennews.ch

Alle 2 Artikel »
Kategorien: News

Gerhard Schröder ‚Armik i shtetit‘? Një webfaqe ukrainase diskrediton qëllimisht njerëzit e famshëm

Deutsche Welle - Sa, 17/11/2018 - 11:27
Faqja e përfolur e internetit në Ukrainë, "Mirotworez" e vendos ish-kancelarin gjerman, Gerhard Schröder në listën e "Armiqve të shtetit". Shqetësimi është i madh jo vetëm për shkak të ish-kancelarit.
Kategorien: Deutsch Welle

Dua Lipa merr Kaprollin e Artë në Berlin

Deutsche Welle - Sa, 17/11/2018 - 10:13
Pozime, blice, drita, ngjyra tapeti i kuq: Në Berlin u ndanë sërish çmimet BAMBI, njërin prej tyre e mori këngëtarja britanike me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa.
Kategorien: Deutsch Welle

CIA: Princi trashëgimtar urdhëroi vrasjen e Khashogit

Deutsche Welle - Sa, 17/11/2018 - 10:10
Për shërbimin sekret amerikan, CIA, nuk ka dyshim që Mohamed Bin Salman ka iniciuar vrasjen e gazetarit, Xhamal Khashogi. Këtë e raportojnë disa media amerikane të shtunën.
Kategorien: Deutsch Welle

Kroatët kërkojnë dëmshpërblim nga Serbia, për kohën e kaluar në kampe

Deutsche Welle - Sa, 17/11/2018 - 08:37
Dragutin Guzovski ka paditur Republikën e Serbisë e kërkon dëshmpërblim për periudhën e qëndrimit në kampet serbe. Ai është zënë rob gjatë luftës në Kroaci e është dërguar në Serbi, ku është mbajtur në kushte çnjerëzore.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel në Chemnitz: Debat për migrantët

Deutsche Welle - Sa, 17/11/2018 - 07:45
Para gati tre muajve, vrasja e një gjermani në Chemnitz do të shkaktonte një valë protestash kundër të huajve. Tani, kancelarja ishte aty për herë parë, për një vizitë që shumë e quajnë të vonuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Nichts wie weg – die Jugend sieht in Prizren keine Zukunft - Allgemeine Zeitung

News - Sa, 17/11/2018 - 03:24

Nichts wie weg – die Jugend sieht in Prizren keine Zukunft
Allgemeine Zeitung
Noch ist die Partnerstadt im Kosovo eine junge, lebendige Stadt. Doch die Jugendarbeitslosigkeit ist hoch. Wie Bingen helfen will, die Jugend zu halten. Der Schatz von Prizren ist die idyllische Altstadt, umgeben von malerischer Landschaft. Foto: Der ...

Kategorien: News

UEFA Nations League-Livestream: Kosovo - Aserbaidschan am 20.11. - SPOX.com

News - Sa, 17/11/2018 - 00:23

SPOX.com

UEFA Nations League-Livestream: Kosovo - Aserbaidschan am 20.11.
SPOX.com
Am 6. Spieltag der UEFA Nations League empfängt Kosovo die Elf aus Aserbaidschan. Beide Mannschaften mit noch keiner Niederlage in Liga D Gruppe 3. Die Gastgeber jedoch konnten sich einen Sieg mehr holen. Wer diesmal feiern darf, siehst du hier!

und weitere »
Kategorien: News

A e ka futur Orbani Gruevskin ilegalisht në Hungari?

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 20:43
Sipas të gjitha gjasave, ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski, është ndihmuar nga organet hungareze për të hyrë në Hungari ilegalisht nëpërmjet Shqipërisë, Malitë të ZI dhe Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Poker politik në Izrael

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 14:38
Nga armëpushimi në krizë qeveritare: Në Izrael zhvillimet aktuale politike e kanë vënë në pikëpyetje qeverinë e kryeministrit, Benjamin Netanjahu. Ish-ministri i Mbrojtjes, Liebermann po e shfrytëzon situatën.
Kategorien: Deutsch Welle

CDU në ethe: Kramp-Karrenbauer, Merz apo Spahn?

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 11:46
Kush do ta pasojë Angela Merkelin në postin e kryetares së Partisë Kristiandemokrate, CDU? Raundi i parë i prezantimit u krye. Dëshira e anëtarëve -partia të bëhet më konservatore.
Kategorien: Deutsch Welle

Meta: Asnjë politikan nuk duhet t’i shmanget drejtësisë

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 11:06
Largimi i Gruevskit është edhe marrje e fajësisë. Gruevski kaloi kufirin shqiptaro-malazes 2 ditë para shpalljes në kërkim ndërkombëtar.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel pritet të angazhohet më shumë në Ballkan

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 10:41
Në një intervistë për DW, Peter Beyer, raportues i grupit parlamentar CDU/CSU për Kosovën dhe Serbinë në Komisionin e Jashtëm të Bundestag-ut, thotë se nuk do të ketë anëtarësim të Serbisë në BE pa njohje të Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator