Sammlung von Newsfeeds

Serbisches Restaurant serviert Essen aus Ländern, die die Unabhängigkeit des ... - RT Deutsch

News - Sa, 27/01/2018 - 17:30

Serbisches Restaurant serviert Essen aus Ländern, die die Unabhängigkeit des ...
RT Deutsch
Ein Restaurant im Zentrum von Belgrad serviert nur Speisen aus Ländern, die die Unabhängigkeit der abtrünnigen serbischen Provinz nicht anerkannt haben. Benannt nach einem der Charaktere aus dem russischen Roman "Wie der Stahl geheizt wurde", finden ...

Kategorien: News

Koment i FAZ: Brexiti gabim mjaft i rëndë

Deutsche Welle - Sa, 27/01/2018 - 10:28
Ai që me vendimin e tij për referendumin e Brexitit shkaktoi daljen e Britanisë së Madhe nga BE, ish-kryeministri britanik David Cameron e pranon pjesërisht gabimin.
Kategorien: Deutsch Welle

Lutje për luftën në xhami në Gjermani?

Deutsche Welle - Sa, 27/01/2018 - 10:17
A kanë bërë thirrje imamët e xhamive të shoqatës DiTiB në Gjermani që besimtarët të luten për fitoren e trupave turke në Siri?
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogani synon ofensivë në Lindje të Sirisë

Deutsche Welle - Sa, 27/01/2018 - 09:39
Presidenti turk Erdogan synon ta zgjerojë ofensivën e trupave në Sirinë e veriut me qindra kilometra drejt Lindjes. Njëkohësisht ai ankohet për qëndrimin e SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo und Serbien bis 2019 normalisierte Beziehungen? - Die Freiheitsliebe

News - Fr, 26/01/2018 - 12:49

Kosovo und Serbien bis 2019 normalisierte Beziehungen?
Die Freiheitsliebe
Die Europäische Union wolle ihr Engagement bei den Verhandlungen zwischen Priština und Belgrad erhöhen, berichtet die serbische Zeitung Novosti. Laut Angaben der Zeitung hatten diese bereits Einblick in ein Papier, das Kommissar Hahn im Februar ...

Kategorien: News

Familja shqiptare e rrezikuar nga dëbimi strehohet në kishë

Deutsche Welle - Fr, 26/01/2018 - 10:41
Një familje migrantësh shqiptarë e strehuar një javë më parë në një kishe metodiste në Detroit është në qendër të vëmendjes mediatike në SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Vucic plant Referendum über Kosovo-Frage - Frankfurter Rundschau

News - Fr, 26/01/2018 - 09:22

Frankfurter Rundschau

Vucic plant Referendum über Kosovo-Frage
Frankfurter Rundschau
In der EU hat man vor allem die Sorge, dass der Dialog zwischen Serbien und dem Kosovo, der ohnehin bereits seit Jahren kaum vorangeht, ganz zum Erliegen kommen könnte. Vucic hatte die Gespräche kurz nach dem Mord ausgesetzt. Am Montag sagte er zu ...

und weitere »
Kategorien: News

Maltë: Hetuesit në shënjestër

Deutsche Welle - Fr, 26/01/2018 - 08:21
Kush ka dijeni për afera korrupsioni në radhët e anëtarëve të qeverisë në Maltë është në rrezik. Pas vrasjes së gazetares Daphne Caruana Galizia tani jeton me frikë një ish-hetues.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i FAZ: E pandershme - ndërhyrja e Turqisë në Siri

Deutsche Welle - Fr, 26/01/2018 - 07:43
Turqia nuk rrezikohet nga rajoni kurd i Afrinit, ndaj sulmi i saj ndaj kurdëve nuk është i justifikuar. Problemin Turqia si duket e ka tek ekzistenca e autonomisë së kurdëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Zaevi dhe Tsiprasi takohen në Davos: Koha për zgjidhje

Deutsche Welle - Fr, 26/01/2018 - 07:42
Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev dhe ai grek, Aleksis Tsipras tentojnë hapjen e një epoke të re - përmirësimin e klimës mes dy vendeve. Por sa do të tejkalohen kontestimet për çështjen e emrit?
Kategorien: Deutsch Welle

Serbien: Volksabstimmung über die Zukunft des Kosovo angekündigt - Unzensuriert.at

News - Do, 25/01/2018 - 14:09

Unzensuriert.at

Serbien: Volksabstimmung über die Zukunft des Kosovo angekündigt
Unzensuriert.at
Der serbische Präsident Aleksandar Vučić möchte seine Landsleute über die Zukunft des Kosovo abstimmen lassen. Der Kosovo hatte sich auf Betreiben der albanischen Bevölkerung im Jahr 2008 mit Unterstützung der Europäischen Union und den USA von Serbien ...

Kategorien: News

Së shpejti konfrontim mes ushtarëve turq e amerikanë?

Deutsche Welle - Do, 25/01/2018 - 14:03
Pas telefonatës mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe atij turk, Erdogan tensionet mes dy vendeve janë rritur. Ankaraja hedh poshtë prononcimet e fundit nga Shtëpia e Bardhë.
Kategorien: Deutsch Welle

Rieder Panzergrenadiere: Erneuter KFOR-Einsatz im Kosovo - Tips - Total Regional

News - Do, 25/01/2018 - 12:15

Tips - Total Regional

Rieder Panzergrenadiere: Erneuter KFOR-Einsatz im Kosovo
Tips - Total Regional
Die Vorbereitungen für den Einsatz laufen bereits – ein Punkt dabei ist die Umstellung vom Schützenpanzer Ulan auf den im Kosovo verwendeten Radpanzer Pandur. Die 13er haben reichlich KFOR-Erfahrung. Praktisch alle Berufssoldaten der Rieder ...

Kategorien: News

Deputeti gjerman për negociatat me Shqipërinë: Jo fjalë, por fakte

Deutsche Welle - Do, 25/01/2018 - 10:55
Politikani kristiandemokrat, (CDU) Stephan Albani, në bisedë me DW thekson se imuniteti i parlamentarit është një e mirë e rëndësishme, por nga ana tjetër ai nuk është mbrojtje para një procedure ligjore.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel kërkon kurs të përbashkët të BE-së në politikën e jashtme

Deutsche Welle - Do, 25/01/2018 - 07:51
Kancelarja Merkel bën thirrje për një bashkëpunim më të ngushtë të shteteve të BE-së në politikën e jashtme. Pa një rakordim më të fortë nuk është e mundur përballja në konkurrencën ndërkombëtare, tha ajo në Davos.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria ruse ndalon komedinë britanike mbi Stalinin

Deutsche Welle - Do, 25/01/2018 - 07:47
Rusi: Ndalohet komedia mbi Stalinin. Me këtë qytetarët dekurajohen dhe i pritet rruga zbardhjes së të kaluarës, mendon Miodrag Soric.
Kategorien: Deutsch Welle

Potencial terrori nga Ballkani Perëndimor

Deutsche Welle - Do, 25/01/2018 - 07:43
Sipas qeverisë gjermane në Ballkanin Perëndimor vazhdon të ketë potencial rreziku nga skena islamiste. Më shumë udhëtime drejt Sirisë dhe Irakut ka nga fshatrat e Bosnjes me përqëndrim të salafizmit.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbiens Präsident Vučić will sich in Kosovo-Frage bald ... - derStandard.at

News - Mi, 24/01/2018 - 17:56

Serbiens Präsident Vučić will sich in Kosovo-Frage bald ...
derStandard.at
Der Dialog liegt derzeit auf Eis, doch Vučić will Serbiens Weg in die EU freimachen und mit den Nachbarn zusammenarbeiten.

und weitere »
Kategorien: News

Vučić will sich bald in der Kosovo-Frage positionieren - derStandard.de

News - Mi, 24/01/2018 - 17:55

derStandard.de

Vučić will sich bald in der Kosovo-Frage positionieren
derStandard.de
Belgrad/Prishtina/Sarajevo – Sie empfingen ihn mit Fähnchen, als er vergangenes Wochenende in den Kosovo reiste, um die Bevölkerung nach dem Mord an dem Politiker Oliver Ivanović zu beruhigen. Der serbische Präsident Aleksandar Vučić betonte: "Wir ...

und weitere »
Kategorien: News

Eurodeputetët ndaj SHBA: mos i prekni të dhënat personale në Evropë

Deutsche Welle - Mi, 24/01/2018 - 15:52
Gjykata e Lartë e SHBA mund t'u lejojë autoriteteve të SHBA qasje në qendrat kompjuterike në botën e jashtme. Kjo shkel Kartën e të Drejtave Bazë të Komunitetit Evropian, thonë parlamentarët.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator