Sammlung von Newsfeeds

Admir T. (†38) wurde Ende September im Kosovo getötet. zVg - BLICK.CH

News - Sa, 22/09/2018 - 09:07

BLICK.CH

Admir T. (†38) wurde Ende September im Kosovo getötet. zVg
BLICK.CH
Offenbar war er in einen Hinterhalt geraten und wurde aus nächster Nähe erschossen (BLICK berichtete). Nachdem Admir T. im Kosovo beerdigt wurde, nahmen letzten Sonntag Angehörige und zahlreiche Freunde auch in der Schweiz Abschied von dem ...

Kategorien: News

Koment: Gjermani thirri arsyes!

Deutsche Welle - Sa, 22/09/2018 - 08:03
Në sondazhin e ARD-së për tendencat elektorale në Gjermani populistët e djathtë të AfD-së për herë të parë renditen para socialdemokratëve, SPD. Demokratët në Gjermani tani duhet të ruajnë arsyen, mendon Jens Thurau.
Kategorien: Deutsch Welle

"Fort Trump" në Poloni?

Deutsche Welle - Sa, 22/09/2018 - 08:03
Askund tjetër në Evropë nuk gëzojnë SHBA një simpati si në Poloni. Ka të bëjë me historinë, me Rusinë dhe me një porcion mosbesimi përballë NATO-s. Polonia kërkon ushtarë të SHBA - është e gatshme të paguajë për këtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Mein Europa: So nah, so fremd - Deutsche Welle

News - Sa, 22/09/2018 - 07:57

Deutsche Welle

Mein Europa: So nah, so fremd
Deutsche Welle
Eine Woche waren die beiden DW-Korrespondentinnen Sanja Kljajic, eine Serbin, und Elona Elezi, eine Albanerin, unterwegs in einer komplizierten Region - im Grenzgebiet zwischen Serbien und Kosovo. Dort leben Serben und Albaner zusammen, und ...

Kategorien: News

Bashkimi Evropian shkon në Nju Jork në përkrahje të multilaterizmit

Deutsche Welle - Sa, 22/09/2018 - 00:25
Bashkimi Evropian merr pjesë me një delegacion të nivelit të lartë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB që fillon të hënën e ardhshme në Nju Jork. Në program edhe Ballkani Perëndimor.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbien und das Kosovo sollen Gebiete tauschen - Deutschlandfunk

News - Fr, 21/09/2018 - 19:05

Deutschlandfunk

Serbien und das Kosovo sollen Gebiete tauschen
Deutschlandfunk
Eine Versöhnung auf dem Balkan wollen die Präsidenten Serbiens und des Kosovo erreichen - nach einigen Grenzkorrekturen zwischen den Staaten. Doch auf dem Balkan herrscht große Skepsis: Serben wie Albaner befürchten Unruhen, wenn ihre ...
Kosovo-Gebietstausch: Alle gegen Hashim ThaçiderStandard.at
So nah, so fremdDeutsche Welle

Alle 4 Artikel »
Kategorien: News

Kosovo-Gebietstausch: Alle gegen Hashim Thaçi - derStandard.at

News - Fr, 21/09/2018 - 18:59

Deutschlandfunk

Kosovo-Gebietstausch: Alle gegen Hashim Thaçi
derStandard.at
Thaçi will, dass der Nordkosovo oder zumindest Teile des Gebiets jenseits des Ibar an Serbien gehen und dass im Gegenzug dazu das Preševo-Tal in Südserbien, wo viele Albaner leben, an den Kosovo angeschlossen wird. Auch in der eigenen Partei PDK ...
Serbien und das Kosovo sollen Gebiete tauschenDeutschlandfunk
Showdown auf dem BalkanDer Bund

Alle 21 Artikel »
Kategorien: News

Samiti i BE-së - Në vendnumëro për politikën ndaj refugjatëve

Deutsche Welle - Fr, 21/09/2018 - 16:10
BE në Salcburg sërish konstatoi, që lidhur me politikën ndaj refugjatëve ka unitet në disa aspekte, por në thelb vazhdon të ketë mosmarrëveshje. Pavarësisht atmosferës së mirë bisedimet nuk shënuan asnjë përparim.
Kategorien: Deutsch Welle

So nah, so fremd - Deutsche Welle

News - Fr, 21/09/2018 - 15:47

Deutsche Welle

So nah, so fremd
Deutsche Welle
Eine Woche waren die beiden DW-Korrespondentinnen Sanja Kljajic, eine Serbin, und Elona Elezi, eine Albanerin, unterwegs in einer komplizierten Region - im Grenzgebiet zwischen Serbien und Kosovo. Dort leben Serben und Albaner zusammen, und ...

Kategorien: News

Cilat do të jenë mesazhet ruse në Bosnje-Hercegovinë?

Deutsche Welle - Fr, 21/09/2018 - 13:55
Vizita e shefit të diplomacisë ruse Sergej Lavrov në Bosnje-Hercegovinë vjen në kohën e fushatës elektorale. Të rëndësishme do të jenë mesazhet që dërgohen në Sarajevë dhe Banjalukë.
Kategorien: Deutsch Welle

Rudina Hajdari: Mungesa e transparencës na pengon të kuptojmë çfarë po ndodh

Deutsche Welle - Fr, 21/09/2018 - 08:31
Deputetja Rudina Hajdari ndodhet në Nju Jork në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB. Ajo rikthehet në Universitetin Columbia në për të diskutuar për Ballkanin dhe politikat amerikane.
Kategorien: Deutsch Welle

Sërish në rrezik koalicioni në Gjermani?

Deutsche Welle - Fr, 21/09/2018 - 08:27
Pas largimit nga posti, por me ngritje në detyrë të kreut Mbrojtjes Kushtetuese gjermane, Hans-Georg Maaßen, rriten zërat që kërkojnë nga Partia Socialdemokrate, pjesë e koalicionit të mos e pranojë këtë zgjidhje.
Kategorien: Deutsch Welle

Prapë në rrezik koalicioni në Gjermani?

Deutsche Welle - Fr, 21/09/2018 - 08:27
Pas largimit nga posti, por me ngritje në detyrë të kreut Mbrojtjes Kushtetuese gjermane, Hans-Georg Maaßen, rriten zërat që kërkojnë nga Partia Socialdemokrate, pjesë e koalicionit të mos e pranojë këtë zgjidhje.
Kategorien: Deutsch Welle

Nikki Haley: Pozitionet nuk kanë ndryshuar

Deutsche Welle - Fr, 21/09/2018 - 03:45
Ambasadorja e SHBA në OKB, Nikki Haley tha se pozicionet e qeverisë amerikane në lidhje me Kosovën nuk kanë ndryshuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Tahiri: Marrëveshja me Serbinë e domosdoshme

Deutsche Welle - Do, 20/09/2018 - 15:37
Intervistë me ministrin kosovar të Drejtësisë, Abelard Tahiri, për perspektivën e dialogut të Kosovës me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ursula von der Leyen në Shkup: Dëshirojmë ta ndërtojmë Evropën bashkë me ju

Deutsche Welle - Do, 20/09/2018 - 15:36
Ministrja gjermane e Mbrojtjes qendroi në Maqedoni, ku ndër të tjera mori pjesë në panelin e diskutimit organizuar nga Fondacioni Konrad Adenauer “Roli i shoqërisë civile gjatë procesit të integrimit në NATO dhe BE”.
Kategorien: Deutsch Welle

OKB: T'i japim fund tuberkulozit

Deutsche Welle - Do, 20/09/2018 - 10:48
Tuberkulozi vitet e fundit është përhapur dhe kthyer në një nga dhjetë shkaqet kryesore të vdekjes së njerëzve në botë, duke ia kaluar SIDA-s. OKB do të shtojë përpjekjet për lufitimin e kësaj sëmundjeje.
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i BE: Europianët grinden për Brexit dhe refugjatët

Deutsche Welle - Do, 20/09/2018 - 09:56
Kancelarja Angela Merkel kërkon respekt e bashkëpunim për realizimin e Brexit, në një kohë që kryeministrja britanike, Theresa May kërkon më shumë lëshime nga europianët.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania e mbështet Kosovën për forcimin e shtetit ligjor

Deutsche Welle - Do, 20/09/2018 - 08:34
Gjermania kontribuon për trajnimin e specializimin e stafit të institucioneve juridike në Kosovë. Ministrja gjermane e Drejtësisë, Katarina Barley, priti të mërkurën në Berlin homologun e saj nga Kosova, Abelard Tahiri.
Kategorien: Deutsch Welle

"I duruari, i fituari në luftën tregtare"

Deutsche Welle - Do, 20/09/2018 - 08:10
Përballë manovrave kërcënuese të Trumpit me gjithnjë e më shumë dogana, Kina ka mundësi të ruajë qetësinë, mendon eksperti Shen Ling.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator