Sammlung von Newsfeeds

Qeveria italiane ashpërson kursin ndaj refugjatëve

Deutsche Welle - Mo, 15/10/2018 - 08:17
Fshati Riace në jug të Italisë është një shembull i integrimit të suksesshëm të refugjatëve - ndërsa tani ata duhet të largohen. Kështu ka vendosur Ministria e Brendshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Markus Söder - kryeministri më i padashur

Deutsche Welle - Mo, 15/10/2018 - 08:14
Kryeministri bavarez, Markus Söder është mjeshtër i ndryshimit. Por shumë vetë në Bavari nuk i ka bindur kthesa e tij nga përçarës në babanë e përkushtuar të bavarezëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Markus Söder - kryeministri bavarez më i padashur

Deutsche Welle - Mo, 15/10/2018 - 08:14
Kryeministri bavarez, Markus Söder është mjeshtër i ndryshimit. Por shumë vetë në Bavari nuk i ka bindur kthesa e tij nga përçarës në babanë e përkushtuar të bavarezëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Rashica schießt Traumtor - WESER-KURIER

News - Mo, 15/10/2018 - 07:40

WESER-KURIER

Rashica schießt Traumtor
WESER-KURIER
Aus 25 Metern hämmerte der Werder-Profi die Kugel äußerst sehenswert in den Winkel. Es war der Treffer zum 1:0 für den Kosovo in der neunten Spielminute und Rashicas erstes Länderspieltor im 15. Einsatz für sein Heimatland. Am Ende der Partie gegen ...

und weitere »
Kategorien: News

Traumhafter Rashica netzt zum ersten Mal für den Kosovo - Werder Bremen

News - So, 14/10/2018 - 20:14

Werder Bremen

Traumhafter Rashica netzt zum ersten Mal für den Kosovo
Werder Bremen
Traumhafter Rashica netzt zum ersten Mal für den Kosovo. Dauerbrenner Veljkovic holt Remis. Glücklicher Torschütze: Milot Rashica erzielte seinen ersten Treffer für den Kosovo (Foto: nordphoto). Profis. Sonntag, 14.10.2018 // 20:08 Uhr. Von Max Brosta.

Kategorien: News

Traumhafter Rashica netzt zum ersten Mal für den Kosovo - Werder Bremen

News - So, 14/10/2018 - 20:14

Werder Bremen

Traumhafter Rashica netzt zum ersten Mal für den Kosovo
Werder Bremen
Traumhafter Rashica netzt zum ersten Mal für den Kosovo. Dauerbrenner Veljkovic holt Remis. Glücklicher Torschütze: Milot Rashica erzielte seinen ersten Treffer für den Kosovo (Foto: nordphoto). Profis. Sonntag, 14.10.2018 // 20:08 Uhr. Von Max Brosta.

Kategorien: News

CSU dhe SPD humbëset më të mëdha të zgjedhjeve në Bavari

Deutsche Welle - So, 14/10/2018 - 19:20
Në Bavari u mbajtën zgjedhjet parlamentare për këtë land. Sipas rezultateve të para, fituese e zgjedhjeve është CSU, por kjo parti ka shënuar rënie serioze.
Kategorien: Deutsch Welle

Demonstrata të mëdha kundër racizmit dhe ndarjeve në Gjermani

Deutsche Welle - So, 14/10/2018 - 10:06
Një spektër i gjërë organizatash shoqërore dhe politike ka organizuar në Berlin dhe shumë qytete të tjera demonstrata të mëdha kundër racizmit dhe ndarjeve. Në protestën e Berlinit morën pjesë mbi 240.000 njerëz.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet në Bavari mund të sjellin ndryshime personeli tek CSU-ja

Deutsche Welle - So, 14/10/2018 - 08:45
Zgjedhjet e sotme në landin e Bavarisë mund të sjellin trazira politike në Gjermani. Partneri i koalicionit CSU-ja mund të riorganizohet, Seehofer mund të largohet, por cilët janë skenarët e mundshëm pas së dielës?
Kategorien: Deutsch Welle

Do të përmbytet Ballkani me dizelët e vjetër gjermanë?

Deutsche Welle - So, 14/10/2018 - 08:37
Ku do të shkojnë dizelët e vjetër që në Gjermani nuk po gjejnë më blerës? Pse të mos hidhen sytë nga Ballkani, thonë disa? A do të kthehen vërtet këto vende në vendshkarkim makinash të vjetra?
Kategorien: Deutsch Welle

Drakula vampir? Kush ishte grafi i vërtetë?

Deutsche Welle - So, 14/10/2018 - 08:32
Drakula ka jetuar vërtet, por nuk ka pasur frikë nga hudhrat apo drita e ditës. Grafi Vladi i III i shkonte armiqtë në hell. Vëllimet mbi grafin. e tmerrshëm prezantohen në Panairin e Frankfurtit.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: A do ta gjejnë Macron dhe Europa Lindore kursin e përbashkët

Deutsche Welle - So, 14/10/2018 - 08:26
Presidenti francez, Emmanuel Macron ka plane të mëdha për BE, por ai duhet të bindë për këtë edhe vendet lindore. Analisti politik, Radu Magdin thotë se Macron duhet të kuptojë njëherë problemet e këtij rajoni.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbischer Präsident im RT-Interview: "Einige EU-Länder heucheln in der ... - RT Deutsch

News - So, 14/10/2018 - 08:15

RT Deutsch

Serbischer Präsident im RT-Interview: "Einige EU-Länder heucheln in der ...
RT Deutsch
Die EU-Integration Serbiens wird durch zunehmende Spannungen mit dem Kosovo gefährdet. Wie wird Belgrad damit umgehen? Ist die fragile Stabilität in der Region in Gefahr? RT-Moderatorin Sophie Schewardnadse sprach darüber mit Serbiens ...

Kategorien: News

Vizita e Steinmeierit në Athinë - Grekët dhe gjermanët afrohen

Deutsche Welle - Sa, 13/10/2018 - 15:28
Pas vitesh krize, Greqia dhe Gjermania përpiqen të normalizojnë marrëdhëniet. Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier hasi me kritikat e grekëve gjatë vizitës së tij, por gjeti edhe miratim.
Kategorien: Deutsch Welle

Forumi rinor i Ballkanit Perëndimor - Si mund të mbahet në atdhe rinia?

Deutsche Welle - Sa, 13/10/2018 - 12:23
Përfundon në Tiranë “Voice Up”- Forumi i Rinisë së Ballkanit Perëndimor me një mesazh shpresëdhënës megjithë fenomenin masiv të emigrimit: Rinia e Ballkanit Perëndimor do ta marrë në dorë transformimin ekonomiko-social.
Kategorien: Deutsch Welle

Zerreißprobe: Serbien zwischen NATO-Annäherung und weiterer Partnerschaft ... - RT Deutsch

News - Sa, 13/10/2018 - 10:51

RT Deutsch

Zerreißprobe: Serbien zwischen NATO-Annäherung und weiterer Partnerschaft ...
RT Deutsch
De jure ist die NATO im Kosovo mit der Aufgabe vertraut, einen brüchigen Frieden aufrecht zu erhalten. De facto wird sie aber von nicht wenigen Serben als eine Besatzungstruppe empfunden, die einzig und allein dazu dient, die Schaffung eines neuen ...

Kategorien: News

Vrasja e gazetarit sllovak - Rikonstruktimi

Deutsche Welle - Sa, 13/10/2018 - 08:52
Muaj të tërë pati dyshime, nëse vrasja e gazetarit investigativ sllovak, Jan Kuciak do të mund të zbardhej ndonjëherë. Tani së paku ka një rikonstruktim të detajuar të krimit dhe tregues për porositësin e vrasjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Bavaria voton - Berlini nën ethe

Deutsche Welle - Sa, 13/10/2018 - 08:43
Rezultati i zgjedhjeve parlamentare në Bavari mund të kthehet në një sfidë për kancelaren Angela Merkel. Sondazhet nuk janë premtuese për kristiandemokratët, që qeverisin të vetëm prej dekadash në Bavari.
Kategorien: Deutsch Welle

Panairi i librit i Frankfurtit - këtë vit nuk rri dot i shpenguar

Deutsche Welle - Sa, 13/10/2018 - 08:38
Pas vizitorëve të specializuar, panairi më i madh në botë i librave është i hapur për të gjithë lexuesit. Ata mësojnë për një vend interesant të ftuar dhe për një atmosferë politike të ngarkuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqia liron papritur priftin amerikan Brunson

Deutsche Welle - Fr, 12/10/2018 - 16:15
Sanksione, dogana ndëshkuese, kërcënime - rasti i priftit amerikan të arrestuar në Turqi shkaktoi një krizë mes Ankarasë dhe Uashingtonit. Tani Brunsonin e liruan dhe ai mund të largohet nga Turqia.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator