Sammlung von Newsfeeds

Kriza në Berlin: Një schowdown? Vrasje e mbretit?

Deutsche Welle - Fr, 15/06/2018 - 13:16
Si mund të përshkruhet me fjalë ajo që po ndodh në Berlin? Që kemi të bëjmë me një krizë të mirëfilltë qeveritare, kjo është e qartë. Ndoshta këto janë ditët e fundit të Angela Merkelit si kancelare, mendon Jens Thurau.
Kategorien: Deutsch Welle

Bundestag verlängert Bundeswehr-Einsätze in drei Krisengebieten - TAG24

News - Fr, 15/06/2018 - 10:05

TAG24

Bundestag verlängert Bundeswehr-Einsätze in drei Krisengebieten
TAG24
Zudem beteiligen sich deutsche Soldaten unverändert an der Friedenssicherung in der früheren serbischen Provinz Kosovo. Der Bundestag verlängerte am Donnerstag alle drei Auslandseinsätze. Mit einer Dauer von 19 Jahren ist die "KFOR"-Mission im ...
Der Bundestag verlängert drei AuslandseinsätzeTagesspiegel
Bundeswehr darf weiter gegen Schleuser kämpfenDeutsche Welle

Alle 73 Artikel »
Kategorien: News

EULEX: Ide e mirë, zbatim i keq

Deutsche Welle - Fr, 15/06/2018 - 08:43
Misioni më i madh dhe më i shtrenjtë i BE për shtetin e së drejtës në Kosovë, EULEX, ndryshon formatin dhe në të ardhmen do merret vetëm me vëzhgimin e sistemit të drejtësisë në shtetin e vogël të Ballkanit.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel në stuhinë e krijuar nga konservatorët

Deutsche Welle - Fr, 15/06/2018 - 08:38
Në Berlin po krijohet një rezistencë e fortë kundër kancelares. Në konfliktin për politikën ndaj refugjatëve me ministrin e Brendshëm Horst Seehofer, konservatorët e Merkelit marrin mbështetje edhe nga vendet e tjera.
Kategorien: Deutsch Welle

Themelimi i ushtrisë së Kosovës me ndryshime kushtetuese apo me ligj?

Deutsche Welle - Fr, 15/06/2018 - 08:36
Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës thonë se transformimi i FSK-së në Ushtri të Kosovës, është proces i pandalshëm. Serbët e Kosovës dhe qeveria në Beograd e kundërshtojnë themelimin e ushtrisë së Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

This RSS feed URL is deprecated

News - Fr, 15/06/2018 - 06:37
This RSS feed URL is deprecated, please update. New URLs can be found in the footers at https://news.google.com/news
Kategorien: News

Dimitrov: Kompromisi për emrin "provë për maturinë e të dy vendeve"

Deutsche Welle - Do, 14/06/2018 - 17:04
Në intervistë për DW, ministri i Jashtëm i Maqedonisë prononcohet mbi kompromisin për emrin e Maqedonisë. Kreu i diplomacisë së Maqedonisë pati takime në Berlin.
Kategorien: Deutsch Welle

"Konfrontim maksimal" brenda CDU/CSU për azilin

Deutsche Welle - Do, 14/06/2018 - 15:20
Bundestagu ndërpret seancën plenare, grupi parlamentar krsitiandemokrat/kristiansocial ka nevojë të konsultohet.CDU dhe CSU konsultohen veçmas. Ministri i Brendshëm e kërcënon kancelaren me veprime të mëvetsishme.
Kategorien: Deutsch Welle

EULEX - Dështim sistematik dhe pak rezultate të mira

Deutsche Welle - Do, 14/06/2018 - 14:29
Dr. Andrea Lorenzo Capussela ka punuar në Kosovë si Shef i kontrollit ndërkombëtar. Ai në intervistë për DW shprehet mbi rolin e EULEX-it dhe rezultatet e këtij misioni, i cili këtej e tutje do të ndryshojë formatin.
Kategorien: Deutsch Welle

Përgjigjia e Gjermanisë për 'America First' është 'Europe United'

Deutsche Welle - Do, 14/06/2018 - 13:25
Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka bërë thirrje për një integrim më të mirë të BE dhe për guxim. Kjo pas arritjes në përfundimin se Donald Trump po i minon lidhjet transatlantike si në G7.
Kategorien: Deutsch Welle

Greqi-Maqedoni: Zgjidhja u gjet, por grindjet vazhdojnë

Deutsche Welle - Do, 14/06/2018 - 13:14
Prej më shumë se 25 vjetësh dy kombe të Ballkanit - Greqia dhe Maqedonia - u kanë ngritur nervat BE-së dhe bashkësisë ndërkombëtare me grindjen për emrin. Një zgjidhje duket se u gjet, por megjithatë grindja vazhdon.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Edhe ky Kampionat Botëror e ka një arsye gëzimi

Deutsche Welle - Do, 14/06/2018 - 11:40
Bilbili bie për Kampionatin Botëror 2018 në Rusi e euforia mungon. Arsyet për këtë janë të kuptueshme, por Joscha Weber ka shpresa për një garë të jashtëzakonshme, sepse futbolli është një gjuhë që e kupton gjithkush.
Kategorien: Deutsch Welle

Schweiz: Kosovarische Kicker zetteln Massenschlägerei am Feld an (VIDEO) - KOSMO | Eine starke Verbindung!

News - Do, 14/06/2018 - 09:46

KOSMO | Eine starke Verbindung!

Schweiz: Kosovarische Kicker zetteln Massenschlägerei am Feld an (VIDEO)
KOSMO | Eine starke Verbindung!
Während derzeit, fußballtechnisch, alle Augen auf Russland gerichtet sind, kam es in der Schweiz zu einem handfesten Skandal. Beim Spiel zwischen dem FC Versoix und dem FC Kosovo kam es kurz vor Ende zu einer Massenschlägerei. Das Ergebnis des ...

Google News
Kategorien: News

Größte EU-Mission aller Zeiten darf trotzdem weiterwursteln - Stuttgarter Nachrichten

News - Do, 14/06/2018 - 09:39

Stuttgarter Nachrichten

Größte EU-Mission aller Zeiten darf trotzdem weiterwursteln
Stuttgarter Nachrichten
Zwar hat die EU-Rechtsstaatsmission Eulex nach zehn Jahren in dieser Woche ihre bisherige Arbeit in Kosovo offiziell eingestellt. Doch ausgestattet mit einem neuen Millionenmandat darf die größte EU-Mission aller Zeiten als reines Beratungs- und ...
Kosovo: Die EU-Fachleute treten in die zweite Reihe « DiePresse.comDiePresse.com
EULEX schleicht sich davonneues deutschland
EU-Kosovo-Mission wirft nach zehn Jahren das Handtuch - Bluewinbluewin.ch
saarbruecker-zeitung.de -ORF.at
Alle 12 Artikel »
Kategorien: News

Misslungene Kosovo-Hilfe Größte EU-Mission aller Zeiten darf trotzdem ... - Stuttgarter Zeitung

News - Do, 14/06/2018 - 09:38

Stuttgarter Zeitung

Misslungene Kosovo-Hilfe Größte EU-Mission aller Zeiten darf trotzdem ...
Stuttgarter Zeitung
Zwar hat die EU-Rechtsstaatsmission Eulex nach zehn Jahren in dieser Woche ihre bisherige Arbeit in Kosovo offiziell eingestellt. Doch ausgestattet mit einem neuen Millionenmandat darf die größte EU-Mission aller Zeiten als reines Beratungs- und ...
EULEX: Gute Idee, schlechte UmsetzungDeutsche Welle
Kosovo: Die EU-Fachleute treten in die zweite ReiheDiePresse.com
EULEX schleicht sich davonneues deutschland
bluewin.ch
Alle 17 Artikel »
Kategorien: News

Familie Gashi im Kosovo gelandet - Neue Rottweiler Zeitung online

News - Do, 14/06/2018 - 09:28

Neue Rottweiler Zeitung online

Familie Gashi im Kosovo gelandet
Neue Rottweiler Zeitung online
Der Weggang der Familie Gashi aus Lauterbach schlug vergangene Woche hohe Wellen. Die junge Familie mit drei Kindern reiste zurück in den Kosovo, um dort ein Arbeitsvisum zu beantragen und hoffentlich bald nicht als Asylsuchende, sondern als „ganz ...

Kategorien: News

Politikanë gjermanë dhe Kampionati Botëror në Rusi

Deutsche Welle - Do, 14/06/2018 - 08:51
Turneu më i madh futbollistik i botës zhvillohet në sfondin e tensioneve të vazhdueshme politike midis vendit mikpritës Rusisë dhe Perëndimit.
Kategorien: Deutsch Welle

„Der Islam im Kosovo ist europäisch“ - DiePresse.com

News - Mi, 13/06/2018 - 16:17

DiePresse.com

„Der Islam im Kosovo ist europäisch“
DiePresse.com
Zuvor traf ich Außenministerin Karin Kneissl in Prishtina. In den vergangen drei Jahrzehnten hatte der Kosovo immer die volle Unterstützung des gesamten politischen Spektrums in Österreich. Dafür bin ich dankbar. Ich habe diese Frage gestellt, weil aus ...

Kategorien: News

"Shans historik" për Athinën dhe Shkupin

Deutsche Welle - Mi, 13/06/2018 - 12:22
Greqia dhe Maqedonia bien dakord për zgjidhjen e grindjes shumëvjeçare për emrin. tani duhet të vendosë parlamenti grek, por ai është i përçarë. Ekziston rreziku i një konflikti të politikës së brendshme në Athinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator