Sammlung von Newsfeeds

Familie Gashi im Kosovo gelandet - Neue Rottweiler Zeitung online

News - Do, 14/06/2018 - 09:28

Neue Rottweiler Zeitung online

Familie Gashi im Kosovo gelandet
Neue Rottweiler Zeitung online
Der Weggang der Familie Gashi aus Lauterbach schlug vergangene Woche hohe Wellen. Die junge Familie mit drei Kindern reiste zurück in den Kosovo, um dort ein Arbeitsvisum zu beantragen und hoffentlich bald nicht als Asylsuchende, sondern als „ganz ...

Kategorien: News

Politikanë gjermanë dhe Kampionati Botëror në Rusi

Deutsche Welle - Do, 14/06/2018 - 08:51
Turneu më i madh futbollistik i botës zhvillohet në sfondin e tensioneve të vazhdueshme politike midis vendit mikpritës Rusisë dhe Perëndimit.
Kategorien: Deutsch Welle

„Der Islam im Kosovo ist europäisch“ - DiePresse.com

News - Mi, 13/06/2018 - 16:17

DiePresse.com

„Der Islam im Kosovo ist europäisch“
DiePresse.com
Zuvor traf ich Außenministerin Karin Kneissl in Prishtina. In den vergangen drei Jahrzehnten hatte der Kosovo immer die volle Unterstützung des gesamten politischen Spektrums in Österreich. Dafür bin ich dankbar. Ich habe diese Frage gestellt, weil aus ...

Kategorien: News

"Shans historik" për Athinën dhe Shkupin

Deutsche Welle - Mi, 13/06/2018 - 12:22
Greqia dhe Maqedonia bien dakord për zgjidhjen e grindjes shumëvjeçare për emrin. tani duhet të vendosë parlamenti grek, por ai është i përçarë. Ekziston rreziku i një konflikti të politikës së brendshme në Athinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo: Die EU-Fachleute treten in die zweite Reihe - DiePresse.com

News - Mi, 13/06/2018 - 11:59

DiePresse.com

Kosovo: Die EU-Fachleute treten in die zweite Reihe
DiePresse.com
Die Rechtsstaatsmission der EU im Kosovo (Eulex) stellt am Donnerstag ihre Arbeit nach zehn Jahren in der heutigen Form ein. Während bisher Polizisten, Zöllner, Richter, Staatsanwälte und Verwaltungsfachleute aus den EU-Mitgliedsstaaten im Kosovo ...

und weitere »
Kategorien: News

EU-Kosovo-Mission endet: Nur noch Beratung - ORF.at

News - Mi, 13/06/2018 - 09:16

EU-Kosovo-Mission endet: Nur noch Beratung
ORF.at
Die Rechtsstaatsmission der EU im Kosovo (EULEX) stellt morgen ihre Arbeit nach zehn Jahren in der heutigen Form ein. Während bisher Polizisten, Zöllner, Richter, Staatsanwälte und Verwaltungsfachleute aus den EU-Mitgliedsstaaten im Kosovo ...

Kategorien: News

Zaev: Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë

Deutsche Welle - Mi, 13/06/2018 - 09:13
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë "Republika e Maqedonisë së Veriut" do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm, ka thënë Zaev.
Kategorien: Deutsch Welle

Rusi: Organizatorja më e dobët e një Botërori e të gjitha kohërave?

Deutsche Welle - Mi, 13/06/2018 - 08:31
Me ndeshjen e parë Rusi-Arabi Saudite jepet sinjali për fillimin e Kampionatit Botëror të Futbollit. Shpresat e tifozëve dhe të kryetarit të shtetit, Putin janë të mëdha. Ekziston rreziku që ata të zhgënjehen shumë.
Kategorien: Deutsch Welle

Poloni: Humoristët nën presion

Deutsche Welle - Mi, 13/06/2018 - 08:18
Qeveria polake nuk e kupton shakanë: Humoristët kritikë rrezikohen të futen në burg. Akuza: "Fyerje e popullit polak".
Kategorien: Deutsch Welle

Kompromisi Cipras - Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut

Deutsche Welle - Di, 12/06/2018 - 20:30
Pas grindjes shumë vjeçare kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Cipras, ranë dakord për një kompromis për emrin e ish-republikës jugosllave.
Kategorien: Deutsch Welle

Dialogu Kosovë - Serbi në udhëkryq

Deutsche Welle - Di, 12/06/2018 - 19:51
Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është futur në qorsokak dhe nuk dihet se kur do të vazhdojë. Palët flasin për një fazë të re të dialogut, e madje edhe për një "Rambuje 2".
Kategorien: Deutsch Welle

Bierhoff: Özil vazhdon të heshtë

Deutsche Welle - Di, 12/06/2018 - 16:37
Menaxheri i kombëtares gjermane Oliver Bierhoff thotë se Mesut Özil do të vazhdojë të heshtë për aferën e fotografimit me presidentin turk Erdogan. Veprimi i Özilit dhe Gündoganit cilësohet si naiv dhe i pamenduar.
Kategorien: Deutsch Welle

Joachim Löw dhe përpjekja përmbyllëse

Deutsche Welle - Di, 12/06/2018 - 16:29
Ai nuk ka çfarë të humbasë më, vetëm mund të fitojë. Pikërisht kjo e josh trajnerin e kombëtares gjermane në misionin e mbrojtjes së titullit. Në Kampionatin Botëror në Rusi mund të ketë surpriza.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Samit i veprimeve miqësore

Deutsche Welle - Di, 12/06/2018 - 14:57
Trumpi dhe Kimi mund ta quajnë samitin sukses të madh. Megjithë simbolikën ai shenjon edhe një herë më tepër fillimin e fundit të SHBA si fuqi paqeruajtëse e besueshme.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA dhe Koreja e Veriut parimisht dakord për çarmatim atomik

Deutsche Welle - Di, 12/06/2018 - 11:51
Çarmatim dhe paqe në Kore: Në takimin historik në Singapur presidenti i SHBA-së, Trump dhe kreu i shtetit të Koresë së Veriut Kim ranë dakord për "denuklearizim të plotë" të gadishullit korean.
Kategorien: Deutsch Welle

Media: Një "Code of Good" deri në vjeshtë

Deutsche Welle - Di, 12/06/2018 - 09:02
Ç'duhet bërë kur janë algoritmet ato që përcaktojnë vendimet për përmbajtjen e mediave duke ndikuar kështu mbi opinionin publik? Përgjigja për këtë pyetje i jep tonin fillimit të konferencës së DW "Global Media Forum".
Kategorien: Deutsch Welle

Apeli nga Polonia: Stop reformës kushtetuese!

Deutsche Welle - Di, 12/06/2018 - 08:57
Shumë intelektualë polakë kërkojnë që reformimi i sistemit të drejtësisë të shqyrtohet nga Gjykata Evropiane: Me apelin dramatik që i drejtojnë Brukselit, ata bëjnë përpjekje të shpëtojnë demokracinë në Poloni.
Kategorien: Deutsch Welle

SonntagsZeitung - thunertagblatt.ch

News - Di, 12/06/2018 - 06:02

thunertagblatt.ch

SonntagsZeitung
thunertagblatt.ch
Fast die Hälfte der 1,8 Millionen Einwohner des Kosovo ist unter 25 Jahre alt. Das fällt an diesem sonnig warmen Frühlingstag überall auf. In Grüppchen schlendern junge Frauen über den Mutter-Teresa-Boulevard, Kinder jagen mit Zuckerwatte in der Hand ...
Die junge WildeTages-Anzeiger Online

Alle 3 Artikel »
Kategorien: News

SonntagsZeitung - Tages-Anzeiger Online

News - Di, 12/06/2018 - 06:01

Tages-Anzeiger Online

SonntagsZeitung
Tages-Anzeiger Online
Fast die Hälfte der 1,8 Millionen Einwohner des Kosovo ist unter 25 Jahre alt. Das fällt an diesem sonnig warmen Frühlingstag überall auf. In Grüppchen schlendern junge Frauen über den Mutter-Teresa-Boulevard, Kinder jagen mit Zuckerwatte in der Hand ...

und weitere »
Kategorien: News

Marija Gabriel: Për dy javë nis Programi Digjital i BE për Ballkanin

Deutsche Welle - Mo, 11/06/2018 - 17:23
Programi Digjital i BE për Ballkanin Perëndimor ofron instrumenta që konsumatorët të bëjnë zgjedhje të informuara në internet, i thotë DW Marija Gabriel, Komisare e Ekonomisë Digjitale dhe Shoqërisë e BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator