Sammlung von Newsfeeds

Joksimović: Serbia ka nevojë për kompromisin lidhur me Kosovën

Deutsche Welle - Sa, 06/10/2018 - 08:38
Serbia ka nevojë për kompromisin. Duhet fituar dhe humbur diҫka, kur është fjala për Kosovën, thotë për DW Aleksandra Joksimović, Presidente e Qendrës për Politikë të Jashtme, Beograd.
Kategorien: Deutsch Welle

Frontex do të angazhohet edhe në Shqipëri

Deutsche Welle - Fr, 05/10/2018 - 17:26
Sipas BE-së është rënë dakord për një marrëveshje me Shqipërinë për angazhimin e Frontex-it në territor shqiptar për të reaguar më shpejt ndaj valës së migracionit dhe për luftë efikase ndaj kriminalitetit ndërkufitar.
Kategorien: Deutsch Welle

"Die meisten aufmunternden Kommentare zu meinen ersten Songs kamen aus ... - ZEIT ONLINE

News - Fr, 05/10/2018 - 17:00

ZEIT ONLINE

"Die meisten aufmunternden Kommentare zu meinen ersten Songs kamen aus ...
ZEIT ONLINE
"Kosovo? Wo genau ist das?" Das ist die Frage, die ich in meinem Leben öfter gehört habe als jede andere, gefolgt von: "Wie gefährlich ist es dort?" Meine Eltern mussten aus dem Kosovo fliehen, als dort der Krieg ausbrach. Sie wurden in England ...

Kategorien: News

Çmimin Nobel të Paqes e marrin Nadia Murad dhe Denis Mukwege

Deutsche Welle - Fr, 05/10/2018 - 14:28
Ata angazhohen për viktimat e luftës dhe të dhunës. Për këtë, mjeku kongolez dhe ambasadorja e posaçme jezide e Kombeve të Bashkuara nderohen me çmimin e lartë.
Kategorien: Deutsch Welle

This RSS feed URL is deprecated

News - Fr, 05/10/2018 - 11:26
This RSS feed URL is deprecated, please update. New URLs can be found in the footers at https://news.google.com/news
Kategorien: News

Steinke: "Çdo politikan do të vepronte si Hitleri“

Deutsche Welle - Fr, 05/10/2018 - 10:45
Të rinjtë e Alternativës për Gjermani AfD kanë shkaktuar këto ditë disa skandale. Ka pasur deklarata me të cilat justifikohet madje edhe ndërhyrja e Hitlerit në Poloni.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo: Bundeswehr übergibt Lager in Prizren - euronews

News - Fr, 05/10/2018 - 09:52

euronews

Kosovo: Bundeswehr übergibt Lager in Prizren
euronews
Vor dem offiziellen Abzug der Bundeswehr aus dem Kosovo haben die Soldaten jetzt ihr Feldlager in Prizren an das Kosovo übergeben. Hier soll ein Innovationspark entstehen. Den ganzen Artikel lesen ...

Kategorien: News

Kosovo: Bundeswehr übergibt Lager in Prizren - euronews

News - Fr, 05/10/2018 - 09:52

euronews

Kosovo: Bundeswehr übergibt Lager in Prizren
euronews
Manche im Kosovo sehen den Abzug mit gemischten Gefühlen. Ein Mann sagte am Rande der Zeremonie: "Auf der einen Seite sind wir ein wenig traurig, dass die Deutschen gehen, andererseits sind wir auch froh, denn der deutsche KFOR-Beitrag war sehr ...
Prizren: Nach 20 Jahren verlassen die letzten Bundeswehr ...Augsburger Allgemeine

Alle 8 Artikel »
Kategorien: News

RS fitorja e vetme serbe e viteve 90-të

Deutsche Welle - Fr, 05/10/2018 - 08:46
Cilat janë raportet mes Beogradit dhe Banja Lukës në prag të zgjedhjeve në B-H? Dhe a ka dallime mes kandidatëve serbë atje?
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania dhe Izraeli: "Një fazë e re e marrëdhënieve"

Deutsche Welle - Fr, 05/10/2018 - 08:39
Irani dhe shqetësimi për antisemitizmin në Gjermani - dy temat përcaktuese për vizitën e kancelares gjermane në Izrael. Merkeli është në vizitë me shumë ministra të kabinetit qeveritar.
Kategorien: Deutsch Welle

Nach 20 Jahren verlassen die letzten Bundeswehr-Soldaten den Kosovo - Augsburger Allgemeine

News - Fr, 05/10/2018 - 08:09

Augsburger Allgemeine

Nach 20 Jahren verlassen die letzten Bundeswehr-Soldaten den Kosovo
Augsburger Allgemeine
Das Feldlager der Bundeswehr in Prizren soll künftig als Innovations- und Ausbildungspark einen Beitrag zur wirtschaftlichen Entwicklung des Kosovo leisten. Eine Übergabezeremonie markierte am Donnerstag den offiziellen Beginn des Projekts, bei dem ...

und weitere »
Kategorien: News

Pas referendumit - Maqedonia i rikthehet pasigurisë politike

Deutsche Welle - Do, 04/10/2018 - 14:51
LSDM: Nëse VMRO frenon ardhmërinë shkojmë në zgjedhje. Reagon partia qeverisëse në Maqedoni, LSDM pas kërkesave të partisë konservatore, VMRO për dorëheqjen e kryeministrit Zaev dhe krijimin e qeverisë teknike.
Kategorien: Deutsch Welle

Lamtumirë KFOR-it gjerman në Prizren, por jo Gjermanisë

Deutsche Welle - Do, 04/10/2018 - 13:14
Pas gati 20 viteve të pranisë së trupave gjermane të KFOR-it në Prizren, baza u dorëzohet autoriteteve kosovare. Objektet e kësaj baze do të shndërrohen në një park inovativ dhe ekonomik për brezin e ri.
Kategorien: Deutsch Welle

Një lajm i mirë nga Gjermania për Shqipërinë

Deutsche Welle - Do, 04/10/2018 - 11:57
Gjermania kontribuon për përmirësimin e kushteve të jetesës në Shqipëri. Së fundmi ambasadorja gjermane në Tiranë, Susanne Schütz bëri të ditur, se Gjermania do të japë një shumë rekord ndihme për Shqipërinë në nëntor.
Kategorien: Deutsch Welle

Shpëtimi i refugjatëve në det aktivitet i "paligjshëm"?

Deutsche Welle - Do, 04/10/2018 - 09:00
Eksperti i së drejtës detare Alexander Proelß e sheh problematik ndalimin e OJQ-ve që të shpëtojnë refugjatë në det, pa u kujdesur për alternativat. Megjithatë duket se edhe ekipet e shpëtimit kanë bërë gabime të rënda.
Kategorien: Deutsch Welle

Freude im Kosovo dank Gelder aus Oberösterreich - meinbezirk.at

News - Do, 04/10/2018 - 08:46

meinbezirk.at

Freude im Kosovo dank Gelder aus Oberösterreich
meinbezirk.at
WARTBERG. Seit fast zehn Jahren engagiert sich Monika Hofer im Kosovo. Der ehemaligen Chefin der Volkshilfe Freistadt liegt vor allem die Verbesserung der Bereiche Bildung und Gesundheit in der Region Suhareka im Süden des Landes am Herzen.

Kategorien: News

SHBA e zemëruar me Gjykatën Ndërkombëtare në Hagë

Deutsche Welle - Do, 04/10/2018 - 07:39
SHBA duhet të heqë një pjesë të sanksioneve kundër Iranit kërkoi Gjykata Ndërkombëtare e Hagës, por SHBA kundërpërgjigjet ashpër. Gjykatësit kritikuan, se disa sanksione prekin drejtpërdrejt popullsinë civile në Iran.
Kategorien: Deutsch Welle

Pse SHBA injoron vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare

Deutsche Welle - Do, 04/10/2018 - 07:39
SHBA duhet të heqë një pjesë të sanksioneve kundër Iranit kërkoi Gjykata Ndërkombëtare e Hagës, por SHBA nuk do t'ia dijë. Gjykatësit kritikuan, se disa sanksione prekin drejtpërdrejt popullsinë civile në Iran.
Kategorien: Deutsch Welle

May euforike: Të ruash nervat në konfliktin me BE për Brexit

Deutsche Welle - Do, 04/10/2018 - 07:36
Kryeministrja britanike do t'i bashkojë radhët e konservatorëve. Bashkë kundër BE-së. Në rast nevoje një dalje e ashpër pa marrëveshje. Kritikët e saj janë të distancuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Interview: Alexander Neu über Lösung im Kosovo-Konflikt: "Berlins Argument ist ... - RT Deutsch

News - Do, 04/10/2018 - 07:06

RT Deutsch

Interview: Alexander Neu über Lösung im Kosovo-Konflikt: "Berlins Argument ist ...
RT Deutsch
Gibt es bald eine Lösung des Kosovo-Konflikts? Vermehrt wird über einen Gebietsaustausch zwischen Serbien und seiner abgespaltenen Provinz spekuliert. Berlin ist aber strikt dagegen. RT Deutsch sprach darüber mit Alexander Neu von der Linkspartei.

Kategorien: News

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator