Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Sammlung von Newsfeeds

Kush i pranon migrantët? - Grindje e pafundme në BE

Deutsche Welle - Do, 10/01/2019 - 09:40
Të mërkurën 49 migrantë i lanë anijet e shpëtimit para Maltës. Por një zgjidhje e qëndrueshme europiane për shpërndarjen e refugjatëve nuk duket në horizont. Disa vende anëtare refuzojnë kategorikisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Die vielen Deutschsprachigen machen Kosovo zu einem attraktiven Standort für die Call-Center-Branche - Neue Zürcher Zeitung

News - Do, 10/01/2019 - 09:00
Die vielen Deutschsprachigen machen Kosovo zu einem attraktiven Standort für die Call-Center-Branche  Neue Zürcher Zeitung

In Kosovo leben mindestens 10 000 Personen, die fliessend deutsch sprechen. Dass dies ein erhebliches Potenzial birgt, zeigt die Erfolgsgeschichte eines ...

Kategorien: News

Ruajtja e të dhënave digjitale: Kur sulmon frigoriferi

Deutsche Welle - Do, 10/01/2019 - 07:38
Pas skandalit të vjedhjes së të dhënave private të qindra politikanëve dhe personaliteteve të njohur në Gjermani shtrohet pyetja: Sa të mbrojtura janë të dhënat tona në një botë digjitale gjithnjë e më të ndërlidhur?
Kategorien: Deutsch Welle

Behgjet Pacolli viziton Berlinin

Deutsche Welle - Do, 10/01/2019 - 07:36
Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli takohet të enjten në Berlin me homologun e tij gjerman, Heiko Maas.
Kategorien: Deutsch Welle

Die vielen Deutschsprachigen machen Kosovo zu einem attraktiven Standort für die Call-Center-Branche | NZZ - Neue Zürcher Zeitung

News - Do, 10/01/2019 - 05:30
Die vielen Deutschsprachigen machen Kosovo zu einem attraktiven Standort für die Call-Center-Branche | NZZ  Neue Zürcher Zeitung

In Kosovo leben mindestens 10 000 Personen, die fliessend deutsch sprechen. Dass dies ein erhebliches Potenzial birgt, zeigt die Erfolgsgeschichte eines ...

Kategorien: News

Në Turqinë e Erdoganit shtohet numri i ateistëve

Deutsche Welle - Mi, 09/01/2019 - 18:54
Gjithnjë e më shumë njerëz në Turqi po i kthejnë shpinën fesë. Numri i ateistëve po shtohet. Fajtore është politika e Erdoganit. Kështu thuhet në sondazhet e fundit.
Kategorien: Deutsch Welle

Takim Pacolli - Maas të enjten në Berlin

Deutsche Welle - Mi, 09/01/2019 - 18:18
Ministria gjermane e Punëve të Jashtme konfirmoi sot takimin (10.01) në Berlin mes ministrave të Jashtëm të Kosovës dhe atij të Gjermanisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Der FC Basel schielt auf Kosovo-Talent Festim Alidema - 4-4-2.com

News - Mi, 09/01/2019 - 16:05
Der FC Basel schielt auf Kosovo-Talent Festim Alidema  4-4-2.com

Der Youngster spielt noch in seiner Heimat und hat in dieser Saison in 17 Ligaspielen achtmal getroffen. Wie der Sportdirektor des FC Llapi, wo Alidema unter ...

Kategorien: News

Das übersehene Pulverfass: Warum auf dem Balkan der nächste Konflikt zwischen Russland und dem Westen droht - Business Insider Deutschland

News - Mi, 09/01/2019 - 11:21
Das übersehene Pulverfass: Warum auf dem Balkan der nächste Konflikt zwischen Russland und dem Westen droht  Business Insider Deutschland

Der Annäherungsprozess des Westbalkans an die EU stockt. Das nutzt Russlands Präsident Wladimir Putin aus.

Kategorien: News

Indinjatë pas rrahjes për spital të një deputeti djathtist në Gjermani

Deutsche Welle - Mi, 09/01/2019 - 09:35
A ishte dhunë me motive politike apo ishte atentat? Dhuna ndaj kryetarit të degës së AfD-së në Bremen, Frank Magnitz, ka ndezur gjakrat.
Kategorien: Deutsch Welle

Der FC Basel interessiert sich für Kosovo-Talent Festim Alidema - 4-4-2.com

News - Mi, 09/01/2019 - 09:00
Der FC Basel interessiert sich für Kosovo-Talent Festim Alidema  4-4-2.com

Der Youngster spielt noch in seiner Heimat und hat in dieser Saison in 17 Ligaspielen achtmal getroffen. Wie der Sportdirektor des FC Llapi, wo Alidema unter ...

Kategorien: News

"Në Shqipëri isha ngelës"

Deutsche Welle - Mi, 09/01/2019 - 07:59
Intervistë e DW shqip me Henri Haxhirajn, 26 vjeçar nga Fieri, i cili, siç thotë, ka qenë "ngelës" në Shqipëri, ndërsa sot punon si bashkëpunëtor shkencor në parlamentin gjerman.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, në fazën finale

Deutsche Welle - Mi, 09/01/2019 - 07:58
Në Shkup fillon të mërkurën (09.01.2019) faza finale e zbatimit të Marrëveshjes së Prespës. Kryeparlamentari Talat Xhaferi e ka caktuar mbajtjen e seancës për miratimin e ndryshimeve kushtetuese.
Kategorien: Deutsch Welle

Stille Nacht auf Albanisch - Sindelfinger Zeitung / Böblinger Zeitung

News - Mi, 09/01/2019 - 05:31
Stille Nacht auf Albanisch  Sindelfinger Zeitung / Böblinger Zeitung

Zur Renninger Krippe in Malmsheim kam der einzige Bischof aus dem Kosovo Dodë Gjergji aus Pristina zusammen mit Pater Albert, der für die albanische ...

Kategorien: News

Wie elf Schweizer Natispieler in Vergessenheit gerieten Sie waren einst junge Talente und - bluewin.ch

News - Di, 08/01/2019 - 15:25
Wie elf Schweizer Natispieler in Vergessenheit gerieten Sie waren einst junge Talente und  bluewin.ch

Sie waren einst junge Talente und galten als künftige Hoffnungsträger der Schweizer Nationalmannschaft. Heute spielen sie in kleinen Ligen, ...

Kategorien: News

Wenn Politiker zum Opfer von Gewalt werden | Themen des Tages - Hintergründe - Mindener Tageblatt

News - Di, 08/01/2019 - 15:03
Wenn Politiker zum Opfer von Gewalt werden | Themen des Tages - Hintergründe  Mindener Tageblatt

Bremen (dpa) - Mal sind es politische Motive, mal sind die Angreifer geistig verwirrt. Wenn Politiker zum Opfer von Gewalt werden: ANDREAS HOLLSTEIN ...

Kategorien: News

Delegacioni i Kosovës paralajmëron negociata të ngjeshura

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 14:28
Delegacioni i Kosovës, të martën (08.01) u takua në Bruksel me Përfaqëuesen e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme Federica Mogherini. Ekipi paraqiti mesazhet e Parlamentit.
Kategorien: Deutsch Welle

Administrata e Trump degradon misionin e BE në SHBA

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 13:56
Administrata e presidentit Donald Trump ka degraduar vitin e kaluar statusin e misionit të Bashkimit Europian pa bërë asnjë njoftim. Zyrtarë të BE-së konfirmojnë për Deutsche Wellen se BE e SHBA po negociojnë.
Kategorien: Deutsch Welle

Arrestohet dhe lirohet personi i dyshuar për vjedhjen e të dhënave

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 12:53
Policia ka arrestuar një person të dyshuar për vjedhjen dhe publikimin e të dhënave personale të shumë politikanëve dhe personave publik. Bëhet fjalë për një 20-vjeçar. Ndërkohë ai është liruar.
Kategorien: Deutsch Welle

Bolton në Ankara: Çfarë do të ndodhë me kurdët?

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 10:25
John Bolton, këshilltari i presidentit amerikan për sigurinë ndodhet në Turqi për vizitë. Nga njëra anë ai do të qetësojë Ankaranë, nga ana tjetër të mbrojë kurdët. Një mision i vështirë thotë eksperti Serhat Güvenc.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator