Sammlung von Newsfeeds

SHBA nxisin përçarjen e Evropës

Deutsche Welle - Di, 05/06/2018 - 08:45
Ambasadori i ri i SHBA në Gjermani bën të ditur se do të përzihet direkt në politikën evropiane dhe e shkakton një skandal. Por revoltimi megjithatë do të ishte përgjigjja e gabuar, mendon kryeredaktorja e DW, Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Sa është i mundur kompromisi Kosovë-Serbi për marrëveshjen finale?

Deutsche Welle - Di, 05/06/2018 - 08:38
Qeveria e Kosovës kërkon mbështetje nga Kuvendi për një platformë finale në bisedimet me Serbinë. Partitë opozitare e kundërshtojnë këtë platformë dhe nuk duan që bisedimet ti udhëheqë Presidenti Thaçi
Kategorien: Deutsch Welle

Kampionati Botëror: Manuel Neuer nominohet për në Rusi, por ka edhe befasi

Deutsche Welle - Mo, 04/06/2018 - 14:50
Trajneri gjerman Joachim Löw largoi nga ekipi lojtarin e Machester City, Leroy Sane. Një vendim befasues, por jo i vetmi!
Kategorien: Deutsch Welle

Slloveni: Një parti kundër migrantëve fiton zgjedhjet

Deutsche Welle - Mo, 04/06/2018 - 08:49
Në zgjedhjet parlamentare në Slloveni, votuesit e dhanë votën për kthesën djathtas të vendit. Qeveria e qendrës së majtë humbi zgjedhjet. Partia më e fuqishme doli ajo konservatore, SDS e ish-kryeministrit, Janez Jansa.
Kategorien: Deutsch Welle

A do të shpërblehet Gjermania për refugjatët?

Deutsche Welle - Mo, 04/06/2018 - 08:06
Gjermania është përpjekur herë pas here që të arrijë një ndarje të drejtë të refugjatëve në shtetet anëtare të BE. Tani të paktën mund të vijnë më shumë para për ato vende, të cilat pranojnë refugjatë në vendin e tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Lojëra lufte të NATO-s: 18.000 trupa në manovra në krahun lindor të Aleancës

Deutsche Welle - Mo, 04/06/2018 - 08:03
Manovra është një "demonstrim i qartë i angazhimit dhe solidaritetit të Aleancës", bëri të ditur ushtria e SHBA në Evropë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani - Izrael - një raport i veçantë

Deutsche Welle - Mo, 04/06/2018 - 07:57
Gjermania dhe Izraeli janë të lidhura në mënyrë të pandashme me njëri-tjetrin për shkak të gjenocidit ndaj hebrenjve. 70 vjet pas fundit të sundimit nazist, raporti pjesërisht është normalizuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Der sicherste Unterschlupf für kosovarische Gesetzesbrecher liegt im ... - Neue Zürcher Zeitung

News - Mo, 04/06/2018 - 04:57

Neue Zürcher Zeitung

Der sicherste Unterschlupf für kosovarische Gesetzesbrecher liegt im ...
Neue Zürcher Zeitung
Wohin wendet sich der kosovo-albanische Justizflüchtling, wenn ihm die Polizei auf den Fersen ist? Über die Berge nach Albanien? Durch Schluchten nach Mazedonien? Nein, er flüchtet nach Serbien und ist sofort in Sicherheit, im Land der ehemaligen ...

Kategorien: News

Kosovo-Länderspiel aus mysteriösen Gründen abgesagt - WESER-KURIER

News - So, 03/06/2018 - 14:02

WESER-KURIER

Kosovo-Länderspiel aus mysteriösen Gründen abgesagt
WESER-KURIER
Ursprünglich sollte der Werder-Profi am Sonntag mit der Nationalmannschaft des Kosovo ein Test-Länderspiel in der Schweiz bestreiten. Der Gegner Elfenbeinküste ließ die Partie jedoch kurzfristig aus mysteriösen Gründen platzen. Rashicas Sommerpause ...

und weitere »
Kategorien: News

Europa ime: 1968 - Dështimi i një gjenerate në Jugosllavi

Deutsche Welle - So, 03/06/2018 - 10:57
Vështrim pas në histori: Lëvizja studentore jugosllave ka qenë ndoshta mundësia e vetme për një zhvillim paqësor në Jugosllavi. Por ajo dështoi në mënyrë katastrofike, është i mendimit Dragoslav Dedović.
Kategorien: Deutsch Welle

Trump kundër të gjithëve, të gjithë kundër Trumpit?

Deutsche Welle - So, 03/06/2018 - 10:57
Filloi! Ajo që përflitej kaq shumë, lufta tregtare. Një gjë dihet shumë qartë: Donald Trump nuk do të lëshojë pe. Kundërshtarët e tij duhet të bashkohen. Por pikërisht për këtë nuk ka gjasa, mendon Henrik Böhme.
Kategorien: Deutsch Welle

ÖVV-Herren lassen Kosovo keine Chance und sind auf Kurs - sportlive.at

News - Sa, 02/06/2018 - 22:40

sportlive.at

ÖVV-Herren lassen Kosovo keine Chance und sind auf Kurs
sportlive.at
Österreichs Volleyball-Herren haben in der vollbesetzten Sporthalle Enns gegen Kosovo eine Gala-Vorstellung gegeben, in ihrem fünften Match der 2018 CEV Silver European League mit 3:0 (25:11, 25:12, 25:20) den vierten Sieg eingefahren und die ...

und weitere »
Kategorien: News

Google lë në baltë Pentagonin- Kundër biznesit të luftës

Deutsche Welle - Sa, 02/06/2018 - 12:59
Nuk duam të jemi ndihmës për vdekjen me buton: punonjës të Google protestojnë kundër përdorimit ushtarak të inteligjencës artificiale të droneve nga ana e Pentagonit. Tani koncerni amerikan tërhiqet.
Kategorien: Deutsch Welle

Fronti kundër SHBA-së rritet - Edhe Kanadaja me padi

Deutsche Welle - Sa, 02/06/2018 - 11:19
Vetëm pak orë pas Bashkimit Europian, Kanadaja ka bërë të ditur se do të padisë SHBA në Organizatën Botërore të Tregtisë. Ministrja e Jashtme kanadeze, Chrystia Freeland i quajti ilegale doganat për çelikun dhe aluminin.
Kategorien: Deutsch Welle

Forcohen kontrollet kufitare gjermano-austriake

Deutsche Welle - Sa, 02/06/2018 - 09:26
Në të vërtetë kontrolle kufitare në hapësirën Shengen, nuk duhet të ketë. Por mjaft shtete anëtare ose anëtare të BE-së i kanë zgjatur masat e kontrollit në kufi, kundër dëshirës së Komisionit Europian.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Avanti dilettanti!

Deutsche Welle - Sa, 02/06/2018 - 08:27
Italia do të drejtohet në të ardhmen nga populistët e djathtë dhe të majtë. Me këtë ajo mund të ndodhet në vështirësi jo vetëm në politikën financiare dhe mund t'i sjellë kohë të paqeta Evropës, mendon Barbara Wesel.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbien plant Referendum über Kosovo-Unabhängigkeit - Sputnik Deutschland

News - Fr, 01/06/2018 - 16:22

Sputnik Deutschland

Serbien plant Referendum über Kosovo-Unabhängigkeit
Sputnik Deutschland
Gut zehn Jahre nach der einseitigen Abspaltung des Kosovo will der serbische Präsident Aleksandar Vučić sein Volk über den Status des selbsterklärten De-facto-Staates entscheiden lassen. Am Freitag hat Vučić eine entsprechende Volksabstimmung ...

Kategorien: News

Kryeministri i Spanjës Rajoy rrëzohet me një mocion votëbesimi

Deutsche Welle - Fr, 01/06/2018 - 14:13
Për Spanjën është një ditë historike: Parlamenti e rrëzoi kryeministrin Mariano Rajoy. Konservatori Rajoy është kryeministri i parë spanjoll, që rrëzohet në një mocion votëbesimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Nach zehn Jahren ist Schluss für die EU-Mission EULEX - Deutschlandfunk

News - Fr, 01/06/2018 - 13:08

Deutschlandfunk

Nach zehn Jahren ist Schluss für die EU-Mission EULEX
Deutschlandfunk
Zehn Jahre hat die größte zivile Mission der EU, EULEX, im Kosovo zu Kriegsverbrechen, Korruption und organisierter Kriminalität ermittelt - und nun ist Schluss. EULEX verweist zwar auf 650 erreichte Urteile als Erfolg, Kritiker sprechen aber von einem ...

Kategorien: News

Brukseli do të mbajë qëndrim ndaj SHBA-së

Deutsche Welle - Fr, 01/06/2018 - 09:42
Komisioni Europian do të reagojë me kundërmasa ndaj doganave amerikane. Një koncept i posaçëm për këtë është gati. Ka mjaft politikanë në BE që janë gati për t'u përplasur me SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator