Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Sammlung von Newsfeeds

Kosovo sucht Verhandlungsteam für Dialog mit Serbien - derStandard.at

News - Mi, 12/12/2018 - 19:35
Kosovo sucht Verhandlungsteam für Dialog mit Serbien  derStandard.at

Im Kosovo wird gerade an einem Verhandlungsteam für den Dialog mit Serbien gebastelt. Die Sozialdemokraten unter Shpend Ahmeti könnten in diesem ...

Kategorien: News

Albanischer Ex-Präsident: "Thaçi schwenkt die Flagge von Großserbien" - derStandard.at

News - Mi, 12/12/2018 - 19:34
Albanischer Ex-Präsident: "Thaçi schwenkt die Flagge von Großserbien"  derStandard.at

STANDARD: Vergangene Woche haben der Kosovo und Albanien beschlossen, die Grenzkontrollen und Zölle zu erleichtern. Ist das ein Signal in Richtung ...

Kategorien: News

Kosova do një ushtri të vetën, Serbia kërcënon

Deutsche Welle - Mi, 12/12/2018 - 18:11
Të premten (14.12.) Kosova do të hapë rrugën për krijimin e ushtrisë së vet. Serbia kërcënon me reagim ushtarak. Kjo është një pikë kulmore e një spiraleje të përshkallëzimit verbal dhe faktik mes Serbisë dhe Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosova do një ushtri të vetën

Deutsche Welle - Mi, 12/12/2018 - 18:11
Të premten (14.12.) Kosova do të hapë rrugën për krijimin e ushtrisë së vet. Serbia kërcënon me reagim ushtarak. Kjo është një pikë kulmore e një spiraleje të përshkallëzimit verbal dhe faktit mes Serbisë dhe Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Luftarakja Theresa May mbetet kryeministre

Deutsche Welle - Mi, 12/12/2018 - 12:51
Kryeministrja britanike, Theresa May i mbijetoi të mërkurën mocionit brenda partiak të mosbesimit. Kryetarja e partisë konservatore mori 200 nga 317 votat e konservatorëve në Dhomën e Ulët të parlamentit britanik.
Kategorien: Deutsch Welle

"Für den Dialog sind Belgrad und Pristina verantwortlich, nicht Mogherini" - KOSMO | Eine starke Verbindung!

News - Mi, 12/12/2018 - 12:51
"Für den Dialog sind Belgrad und Pristina verantwortlich, nicht Mogherini"  KOSMO | Eine starke Verbindung!

Der serbische Präsident wies die Behauptungen von Ramush Haradinaj ab, die europäische Chefdiplomatin Federica Mogherini sei am aktuellen Stand des ...

Kategorien: News

Theresa May luftarake para mocionit të mosbesimit

Deutsche Welle - Mi, 12/12/2018 - 12:51
Kryeministrja britanike, Theresa May përballet të mërkurën me një mocion brenda partiak të mosbesimit. Pas kësaj qëndron kaosi në politikën e Londrës për marrëveshjen e Brexit.
Kategorien: Deutsch Welle

Albanischer Ex-Präsident: "Thaçi schwenkt die Flagge von Großserbien" - derStandard.de

News - Mi, 12/12/2018 - 09:00
Albanischer Ex-Präsident: "Thaçi schwenkt die Flagge von Großserbien"  derStandard.de

"Dieser Austausch von Grenzen und Territorien und Teilungen ist nichts anderes als die Idee von Großserbien", sagt Albaniens Ex-Präsident Sali Berisha.

Kategorien: News

Cufaj: Gjermania është porta për BE

Deutsche Welle - Mi, 12/12/2018 - 09:00
Ambasada e Kosovës në Berlin përmbyll sot një seri aktivitetesh në kuadër të dhjetëvjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Kosovës dhe Gjermanisë. Tri pyetje për ambasadorin Beqë Cufaj.
Kategorien: Deutsch Welle

Shkallë e lartë rreziku për terror në Francë

Deutsche Welle - Mi, 12/12/2018 - 08:29
Në tregun e krishtlindjeve në Strasburg një 29-vjeçar qëlloi pa dallim duke vrarë tre vetë dhe plagosur mjaft të tjerë. Policia është në kërkim të tij, bëhet e ditur, se ai ka qenë i dënuar edhe më parë në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Qipro: "Mund të kemi më shumë sukses së bashku se të ndarë"

Deutsche Welle - Mi, 12/12/2018 - 08:06
Dy greko-qipriotë dhe dy turko-qipriotë, të gjithë 18 vjeç. Një ishull me një histori dramatike. Të gjithë ata morën pjesë në diskutimin "Qiproja e nesërmja", të bashkëorganizuar nga DW dhe gazetat POLITIS dhe Yeniduzen.
Kategorien: Deutsch Welle

Sulm i pёrgjakshёm nё qendёr tё Strazburgut

Deutsche Welle - Mi, 12/12/2018 - 00:28
Nё afёrsi tё tregut tё Krishtlindjeve nё Strazburg, kanё gjetur vdekjen, sipas lajmeve tё fundit, tё paktёn katёr vetё. Atentatori i pandehur ndodhet nё arrati. Prokuroria e anti-terrorit po heton.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo - Streit nach Kräften - Politik - Süddeutsche.de

News - Di, 11/12/2018 - 18:50
Kosovo - Streit nach Kräften - Politik  Süddeutsche.de

Die Kosovaren wollen eine eigene Armee. Die USA sind dafür, die Nato ist dagegen - und Erzfeind Serbien alarmiert.

Kategorien: News

Jerofejev: "Solzhenicin do ta njohim edhe pas 200 vitesh"

Deutsche Welle - Di, 11/12/2018 - 18:26
Më 11 dhjetor, laureati rus i Çmimit Nobel në Letërsi Aleksandër Solzhenici do të mbushte 100 vjeç. Shkrimtari Viktor Jerofev dikur e ka pasur idhull atë. Por, ai kritikon afërsinë e tij të mëvonshme me Putinin.
Kategorien: Deutsch Welle

Aufstellung der Armee im Kosovo muss gestoppt werden – Serbischer Minister - Sputnik Deutschland

News - Di, 11/12/2018 - 17:36
Aufstellung der Armee im Kosovo muss gestoppt werden – Serbischer Minister  Sputnik Deutschland

Die serbische Führung fordert die internationale Gemeinschaft auf, die kosovarischen Behörden von der Schaffung einer unabhängigen Armee abzuhalten.

Kategorien: News

Koment: Brexit pranë pemës së Krishtlindjes

Deutsche Welle - Di, 11/12/2018 - 17:31
Theresa May vendosi në çastin e fundit shtyrjen e votimit për Brexitin në parlamentin britanik. Në këtë ajo siguroi pushtetin në kurriz të vendit të saj. Ky është një teatër tragjik, mendon Barbara Wessel.
Kategorien: Deutsch Welle

Prishtina nuk e heq tarifën doganore ndaj Serbisë

Deutsche Welle - Di, 11/12/2018 - 16:53
Në Prishtinë po diskutohet për mundësinë e vendosjes së masave të tjera ndaj Serbisë. Kryeministri Haradinaj, thotë se Serbia duhet të heqë dorë nga ”agresioni ndaj Kosovës, dhe t’i hapë rrugë normalizimit”.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Studentët protestues ultimatum për grevë urie

Deutsche Welle - Di, 11/12/2018 - 12:27
Protestës së studentëve në Shqipëri për kushte më të mira në arsimi e lartë i janë bashkuar edhe bashkohen mijëra gjimnazistë. Studentët paralajmërojnë për grevë urie.
Kategorien: Deutsch Welle

Ç'pёrmban Pakti Global i OKB-sё pёr Migracionin?

Deutsche Welle - Di, 11/12/2018 - 08:53
Në Marakesh është duke u zhvilluar konferenca e OKB për migracionin. Pakti Global i Migracionit që morri mbështetjen e 150 vendeve që në ditën e parë të konferencës, do të kalojë edhe në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.
Kategorien: Deutsch Welle

Knaus: "Nuk ka ligj pёr migracionin"

Deutsche Welle - Di, 11/12/2018 - 08:47
Emigracioni legal nё Europё ёshtё i rёndёsishёm, thotё eksperti i migracionit Gerald Knaus, nё intervistё pёr DW. Migraconi i parregullt duhet tё kufizohet pa e cёnuar Konventёn e Gjenevёs.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator