Sammlung von Newsfeeds

Komisioni Evropian rekomandon negociata me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Deutsche Welle - Di, 17/04/2018 - 21:55
KE e argumentoi rekomandimin me zhvillime "shumë premtuese". Vendimin tani e marrin shtetet anëtare.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo EU-Kommission äußert Kritik an Entwicklung der Türkei - Stuttgarter Nachrichten

News - Di, 17/04/2018 - 18:15

Kosovo EU-Kommission äußert Kritik an Entwicklung der Türkei
Stuttgarter Nachrichten
Straßburg - In ihrem neuen Türkei-Bericht äußert die EU-Kommission vernichtende Kritik an der Politik von Staatspräsident Erdogan. "Die Türkei hat sich in großen Schritten von der EU wegbewegt", heißt es in der Bewertung der EU-Beitrittsverhandlungen ...

und weitere »
Kategorien: News

Johannes Hahn: "2025 është një synim ambicioz për Ballkanin Perëndimor"

Deutsche Welle - Di, 17/04/2018 - 15:31
Shumë nga tensionet në Ballkanin Perëndimor mund të kapërcehen, po të bëhen të gjitha vendet e rajonit anëtare të BE, thotë Komisari i zgjerimit të BE Johannes Hahn. Si mund të ushtrojë Evropa presion në rast nevoje?
Kategorien: Deutsch Welle

Kina dhe Japonia drejt një linje të moderuar

Deutsche Welle - Di, 17/04/2018 - 08:29
Të dyja shtetet aziatike kanë rinisur pas tetë vjetësh dialogun ekonomik. Në takimin në Tokio në qendër të diskutimeve qe kërkimi i "perspektivave të reja" - dhe një kundërshtar i përbashkët.
Kategorien: Deutsch Welle

Mirupafshim, Amerikë: Sanksionet e reja të Moskës

Deutsche Welle - Di, 17/04/2018 - 08:28
Toka të rralla, medikamente, programe kompjuterike - përgjigjja më e fortë e Rusisë ndaj sanksioneve të SHBA merr konturet e para. Në objektiv: Uashingtoni, por edhe aleatët e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Balkan: Erdogans islamische Agenda im Kosovo - Mena Watch (Blog)

News - Di, 17/04/2018 - 06:28

Mena Watch (Blog)

Balkan: Erdogans islamische Agenda im Kosovo
Mena Watch (Blog)
„Der türkische Präsident Erdogan, der wild entschlossen ist, seine islamistische Agenda auf dem gesamten Balkan durchzusetzen, hat sein Augenmerk schon seit einiger Zeit auf den Kosovo gelenkt. Er hält den Kosovo für leichte Beute und ein Mittel zur ...

und weitere »
Kategorien: News

Ish-drejtori i FBI-së James Comey vazhdon të godasë Donald Trumpin

Deutsche Welle - Mo, 16/04/2018 - 15:08
Një vit më parë ai u pushua nga puna. Tani, ish drejtori i FBI-së Comey ka kthyer në tabelë qitjeje presidentin amerikan, Trump.
Kategorien: Deutsch Welle

Borisov: Kosova pjesë e Samitit të BE-së që mbahet në Sofje

Deutsche Welle - Mo, 16/04/2018 - 14:05
Kryeministri i Bullgarisë, vendi i të cilit kryeson presidencën e BE-së, tha në Prishtinë se “nëse Kosova dhe Serbia nuk nënshkruajnë marrëveshje normalizimi, atëherë asnjëra nuk mund të aderojnë në BE”.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i FAZ: Realizmi i ri

Deutsche Welle - Mo, 16/04/2018 - 10:10
Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas dëshiron dialog me Rusinë. Ndërkohë në Ministrinë e Jashtme kanë një qendrim më realist ndaj synimeve të Rusisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Besar Halimi von Bröndby IF im Goal-Interview: "Im Kosovo kann etwas Großes ... - Goal.com

News - Mo, 16/04/2018 - 10:09

Goal.com

Besar Halimi von Bröndby IF im Goal-Interview: "Im Kosovo kann etwas Großes ...
Goal.com
Im Goal-Interview erklärt Halimi exklusiv, was den Kosovo ausmacht und warum die Nationalspieler dort manchmal sogar Kühe vom Platz treiben oder mithilfe ihrer Pullover die Tornetze flicken müssen. Außerdem spricht er über seine bewegte Karriere, seine ...

Kategorien: News

Vizepremier hofft auf Unterstützung Wiens für EU-Beitritt des Kosovo ... - Tiroler Tageszeitung Online

News - Mo, 16/04/2018 - 08:20

Tiroler Tageszeitung Online

Vizepremier hofft auf Unterstützung Wiens für EU-Beitritt des Kosovo ...
Tiroler Tageszeitung Online
Der seit zehn Jahren unabhängige Kosovo ist das letzte Land der Region ohne Visafreiheit. Vor rund einem Monat wurde das Grenzabkommen mit Montenegro, das eine wichtige Voraussetzung für die EU-Visa-Liberalisierung darstellt, ratifiziert.
EU-Erweiterung: Skepsis sinkt, aber Euphorie sieht anders aus ...kurier.at

Alle 3 Artikel »
Kategorien: News

Vizepremier hofft auf Unterstützung Wiens für EU-Beitritt des Kosovo - Tiroler Tageszeitung Online

News - Mo, 16/04/2018 - 01:06

Tiroler Tageszeitung Online

Vizepremier hofft auf Unterstützung Wiens für EU-Beitritt des Kosovo
Tiroler Tageszeitung Online
Der seit zehn Jahren unabhängige Kosovo ist das letzte Land der Region ohne Visafreiheit. Vor rund einem Monat wurde das Grenzabkommen mit Montenegro, das eine wichtige Voraussetzung für die EU-Visa-Liberalisierung darstellt, im kosovarischen Parlament ...

Kategorien: News

Gjukanoviçi fiton zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi

Deutsche Welle - So, 15/04/2018 - 22:56
Milo Gjukanoviç rikthehet në krye të politikës në Mal të Zi me një fitore të qartë në zgjedhjet presidenciale. Ndonëse një figurë polarizuese, Gjukanoviçi ka mbështetjen e Perëndimit për arsye gjeopolitike.
Kategorien: Deutsch Welle

Burime nga BE: Shqipëria me rekomandim, Kosova duhet të presë

Deutsche Welle - So, 15/04/2018 - 20:42
KE do të aprovojë "Paketën e zgjerimit", raporte për përparimin drejt BE. Shqipëria e Maqedonia pritet të marrin rekomandim për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit, Kosova pret kritika për ngadalësimin e reformave.
Kategorien: Deutsch Welle

Dacic will Zahl der Kosovo-Anerkennungen senken - Kleine Zeitung

News - So, 15/04/2018 - 11:39

Kleine Zeitung

Dacic will Zahl der Kosovo-Anerkennungen senken
Kleine Zeitung
Der serbische Außenminister Ivica Dacic hat eine neue Priorität. Wie er heute, Sonntag, gegenüber der Tageszeitung "Politika" erklärte, sei sein Ziel, die Zahl der Staaten, die den Kosovo anerkannt haben, unter 100 zu senken. Derzeit sind es nach ...

Kategorien: News

Unternehmer muss sich womöglich im Kosovo freikaufen - Luzerner Zeitung

News - So, 15/04/2018 - 10:15

Luzerner Zeitung

Unternehmer muss sich womöglich im Kosovo freikaufen
Luzerner Zeitung
Der Anwalt, der im Kanton Aargau eine Kanzlei betreibt und den heute im Kosovo im Knast sitzenden Hergiswiler Immobilienkaufmann während Jahren in zivilrechtlichen Belangen beriet, sagt sinngemäss: Im Kosovo seien die Löhne auch von Staatsanwälten und ...

Kategorien: News

Slloveni: Zgjedhje të parakohshme

Deutsche Welle - So, 15/04/2018 - 10:10
Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, e shpërndau të shtunën (14.04) parlamentin e vendit duke u hapur rrugën zgjedhjeve të parakohshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Berlin: Protesta kundër çmimeve tejet të larta të pasurive të paluajtshme

Deutsche Welle - So, 15/04/2018 - 10:04
Ndërsa në mbarë botën vitet e fundit çmimet e banesave kanë rënë, në Berlin ka pasur në vitin 2016 rritje të këtyre çmimeve me mbi 20 për qind.
Kategorien: Deutsch Welle

Komisioni i BE-së e vlerëson sërish keq Turqinë

Deutsche Welle - So, 15/04/2018 - 10:02
Pengesa serioze lidhur me sundimin e ligjit, lirinë e shprehjes dhe drejtësinë - ky është thelbi i raportit të fundit të progresit për Turqinë. Anëtarësimi i Turqisë në BE duket më larg se kurrë.
Kategorien: Deutsch Welle

FC Balzers schlägt Kosovo – USV im Rückstand - Liechtensteiner Vaterland

News - Sa, 14/04/2018 - 19:26

FC Balzers schlägt Kosovo – USV im Rückstand
Liechtensteiner Vaterland
FC Balzers schlägt Kosovo – USV im Rückstand. In der Ersten Liga bleibt der Abstiegskampf spannend. Der FC Balzers hat zumindest seine Hausaufgaben gemacht und den FC Kosova mit 3:1 (0:1)-Toren besiegt. Erne mittels Foulpenalty (53.), Domuzeti (55 ...

Kategorien: News

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator