Sammlung von Newsfeeds

Europa ime: Në 2017-n të lodhur, shpresat tek 2018!

Deutsche Welle - So, 31/12/2017 - 10:12
Ata që në fundin e vitit 2016 ishin të zemëruar, në fund të këtij viti 2017 janë vetëm të lodhur. Sikur u mësuam me urrejtjen e përditshme, mendon Krsto Lazarevic. Megjithatë ka shpresa për vitin 2018.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëria 2017 dhe pritshmëritë për Vitin e Ri 2018!

Deutsche Welle - So, 31/12/2017 - 10:04
Reforma në drejtësi shihet si marrëveshja historike e vitit 2017. Të gjithë politikanët drejtues nga 1991 e deri më sot do të hetohen për korrupsion. Por cilat janë pritshmëritë për vitin 2018?
Kategorien: Deutsch Welle

Europa Lindore: Parimet demokratike në buzë të greminës

Deutsche Welle - So, 31/12/2017 - 07:53
Në shtetet e ish-bllokut komunist në Europën Lindore shteti ligjor po tronditet, gati tre dekada pas rënies së Perdes së Hekurt. Por cilat janë arsyet?
Kategorien: Deutsch Welle

"Shkurtabiqi me raketa" kundër "plakut të çmendur" dhe pjesës tjetër të botës

Deutsche Welle - Sa, 30/12/2017 - 16:09
Më shumë se 20 teste me raketa, një test me bombë atomike, fyerje mes Uashingtonit dhe Phenianit. Ky është bilanci i konfliktit më të rrezikshëm të vitit 2017 në botë. Në rolet kryesorë Donald Trump e Kim Jong Un.
Kategorien: Deutsch Welle

CSU për politikë më të ashpër ndaj refugjatëve në negociatat qeveritare

Deutsche Welle - Sa, 30/12/2017 - 08:40
Për një politikë më të rreptë azili, për më shumë armatim dhe kundër Shteteve të Bashkuara të Evropës: CSU me sa duket do të fiksojë pozicione, të cilat mund të sjellin grindje me SPD në negociatat për qeverinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosova 2017: Vit me zhvillime të mëdha e të papritura

Deutsche Welle - Sa, 30/12/2017 - 08:40
Viti 2017 në Kosovë ishte një vit me shumë zhvillime që prekën aspektin e sigurisë, marrëdhëniet rajonale dhe më gjerë, deri te rrëzimi i qeverisë në Kosovë para se ajo ta përfundonte mandatin e plotë kushtetues.
Kategorien: Deutsch Welle

Lëvizje të papritura politike në Maqedoni

Deutsche Welle - Sa, 30/12/2017 - 08:40
Pas votimit për ministrin e ri të Shëndetësisë të Maqedonisë, partia Aleanca për Shqiptarët do ta braktisë qeverinë. Por largimi i saj do të ndodhë pas votimit të projektligjit për përdorimin e gjuhëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Die serbischen Kämpfer und ihre dubiose Mission im Donbass - Neue Zürcher Zeitung

News - Fr, 29/12/2017 - 14:47

Neue Zürcher Zeitung

Die serbischen Kämpfer und ihre dubiose Mission im Donbass
Neue Zürcher Zeitung
Gerade in der heissen Phase des Krieges 2014, in der Schlacht um Slowjansk, wurden die Heldentaten der «serbischen Husaren» unter dem schillernden Separatisten-Kommandanten Igor Strelkow gegen die ukrainische Übermacht überschwänglich gefeiert ...

Kategorien: News

Azilkërkimi rrugë qorre që nuk të nxjerr askund

Deutsche Welle - Fr, 29/12/2017 - 12:12
Që ti nuk gjen punë, që ke situatë të vështirë ekonomike, që je 20 vjeҫ dhe kërkon të kesh një të ardhme më të mirë - të gjitha këto për autoritetet gjermane nuk janë arësye për të marrë azil.
Kategorien: Deutsch Welle

Italia para zgjedhjeve të reja

Deutsche Welle - Fr, 29/12/2017 - 11:10
Më 4 mars 2018 Italia do të zgjedhë një parlament të ri. Presidenti italian Sergio Mattarella shpërndau parlamentin duke hapur rrugën për fillimin e fushatës zgjedhore.
Kategorien: Deutsch Welle

«Ich geniesse die Gastfreundschaft» - 1815.ch

News - Fr, 29/12/2017 - 09:13

1815.ch

«Ich geniesse die Gastfreundschaft»
1815.ch
«Ich bin zusammen mit meiner Mitfreiwilligen Emilia in den Kosovo gereist. Auf der langen Busreise hatten wir ganz viel Zeit, uns über unseren Einsatz Gedanken zu machen und voller Vorfreude gemeinsam in das Jahr zu starten. Zu dem Zeitpunkt konnten ...

Kategorien: News

Shumë refugjatë punojnë si punonjës të kualifikuar

Deutsche Welle - Fr, 29/12/2017 - 07:47
Disa degë të ekonomisë gjermane ankohen për mungesë punonjësish të kualifikuar. Në fillim u lidhën shpresat me azilkërkuesit, pastaj erdhën paralajmërime për naivitet. Një studim i ri ofron fakte.
Kategorien: Deutsch Welle

“Little Albania” në Nju-Jork

Deutsche Welle - Fr, 29/12/2017 - 07:38
Nga dyqindmijë shqiptarë që kanë imigruar në Amerikë pas viteve '90, një e katërta ka qëndruar në Nju-Jork. Dhe dy të tretat e tyre janë përqendruar në Bronx.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhjetëra të vdekur në Kabul

Deutsche Welle - Do, 28/12/2017 - 12:09
Në Kabul janë goditur sërish lagjet e banuara me shiitë. Milicë terroristë sunitë të IS-it kanë kryer disa atentate terroriste këtë vit në kryeqytetin afgan me qindra të vdekur.
Kategorien: Deutsch Welle

32 Tonnen Hilfsgüter gesammelt - Westfalen-Blatt

News - Do, 28/12/2017 - 10:06

Westfalen-Blatt

32 Tonnen Hilfsgüter gesammelt
Westfalen-Blatt
... besonders aber durch Familien der Mädchen und Jungen in Kindertagesstätten und Schulen im Südkreis erfahren. Georg Winkler besuchte in der Adventszeit die Einrichtungen und fand stets offene Ohren und Herzen, aber auch helfende Hände. Viele ...

Kategorien: News

Kur edhe ekonomistët fërkojnë sytë me habi - ekonomia gjermane optimiste për vitin 2018

Deutsche Welle - Do, 28/12/2017 - 07:59
Më tepër se dy të tretat e shoqatave ekonomike të pyetura nga Instituti i Ekonomisë Gjermane presin prodhim më të lartë për sipërmarrjet e tyre. Edhe vetë ekspertët habiten për fuqinë e bumit ekonomik.
Kategorien: Deutsch Welle

Rusia i ka paralajmëruar SHBA që të mos ndërhyjnë në zgjedhjet presidenciale

Deutsche Welle - Do, 28/12/2017 - 07:57
SHBA janë të shqetësuara për vendimin për ta ndaluar liderin e opozitës Aleksej Navalny që të marrë pjesë në zgjedhjet presidenciale. Ministria e Jashtme ruse foli për "ndërhyrje të drejtpërdrejtë në procesin elektoral".
Kategorien: Deutsch Welle

Kryhet shkëmbimi më i madh i të burgosurve në Ukrainën Lindore

Deutsche Welle - Do, 28/12/2017 - 07:54
Shkëmbimi shihet si pjesë e rëndësishme e zbatimit të Marrëveshjes së Minskut. Merkel dhe Macron e përshëndetën lirimin.
Kategorien: Deutsch Welle

Studimi: Bizneset e emigrantëve krijojnë vende pune

Deutsche Welle - Mi, 27/12/2017 - 16:27
Sipërmarrësit me prejardhje të huaj janë sipas një studimi krijues vendesh pune në Gjermani. Vitet e fundit ata kanë arritur të krijojnë më shumë se një milionë vende pune - jo vetëm në gastronomi.
Kategorien: Deutsch Welle

Krawattenprotest gegen Regierungschef des Kosovo - derStandard.de

News - Mi, 27/12/2017 - 13:24

derStandard.de

Krawattenprotest gegen Regierungschef des Kosovo
derStandard.de
... sondern ein Armutsproblem haben", sagte Kushtrim Mehmeti von der Nichtregierungsorganisation Beyond the Wall, die die Protestaktion am Dienstag initiiert hatte. Der 67-jährige Rentner Halil Xani war einer der 300, die ihre Krawatte an den Zaun des ...
Kosovo: Krawatten-Protest gegen 2.950 Euro für Regierungschef Haradinajeuronews
Menschen im Kosovo kritisieren Regierungschef mit KrawattenDeutschlandfunk

Alle 5 Artikel »
Kategorien: News

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator