Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Sammlung von Newsfeeds

Gjermania, financimi i infermierëve dhe boshatisja e Ballkanit

Deutsche Welle - So, 02/12/2018 - 09:16
Për të zbutur situatën emergjente të infermierisë në Gjermani, ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn synon të financojë shkollimin e tyre jashtë vendit. Ballkani nuk është shumë entuziast për këtë iniciativë.
Kategorien: Deutsch Welle

Sineb El Masra: Islami dhe të drejtat e grave nuk e përjashtojnë njëra-tjetrën"

Deutsche Welle - So, 02/12/2018 - 09:10
"Të jesh i pavarur dhe mysliman nuk është kontradiktore", thotë Sineb El Masra. Ajo është feministe dhe autore e librave të shumtë mbi islamin.
Kategorien: Deutsch Welle

Në gjysmën e dhjetorit paralajmërohet të formohet "Ushtria e Kosovës”

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 17:39
Tre ligjet përfundimtare që e mundësojnë transformimin e FSK-së në “ushtri” pritet të kalojnë në parlament javën e dytë të dhjetorit. Por Aleksandër Vuçiq thotë se “kjo ngadalë po e dërgon rajonin në katastrofë”.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel dhe Putin riaktivizojnë „formatin e Normandisë“

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 17:23
Rezultat i rëndësishëm në samitin e G20-s: Kancelarja Merkel dhe presidenti rus, Vladimir Putin duan të kërkojnë një zgjidhje për konfliktin aktual mes Rusisë dhe Ukrainës në kuadër të formatit politik të Normandisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Skandal-Rapper zeigt Herz Kollegah schenkt Kosovo-Familie eine Wohnung - Blick am Abend

News - Sa, 01/12/2018 - 16:06
Skandal-Rapper zeigt Herz Kollegah schenkt Kosovo-Familie eine Wohnung  Blick am Abend

Der deutsche Rapper war im Kosovo unterwegs – für einen guten Zweck.

Kategorien: News

Skandal-Rapper zeigt HerzKollegah schenkt Kosovo-Familie eine Wohnung - Blick am Abend

News - Sa, 01/12/2018 - 16:06

Blick am Abend

Skandal-Rapper zeigt HerzKollegah schenkt Kosovo-Familie eine Wohnung
Blick am Abend
Nach dem Echo-Skandal um seine Songs mit antisemitischem Inhalt sorgt Felix Blume alias Kollegah wieder für positive Schlagzeilen: Gemeinsam mit seinem Berufskollegen «Gent» reiste der deutsche Rapper Mitte November in den Kosovo, um einer ...

Kategorien: News

Jugosllavia: E dashur, e urryer, e shpërbërë

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 13:11
Më 1 Dhjetor 1918 u shpall Mbretëria Jugosllave. Sikur të mos shpërbëhej në vitet 90 Jugosllavia do të kishte festuar 100-vjetorin. Një shtet multietnik, një dështim kolosal e megjithatë i mbuluar nga një tis nostalgjie.
Kategorien: Deutsch Welle

Kontrolli i pashmangshëm- Në Ditën Botërore kundër Sidës

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 10:07
1 dhjetori është Dita Botërore kundër sidës, hera 30-të që bota kujton ata që kanë humbur jetën nga sëmundja dhe vendos objektivat e luftës kundër saj. Po ku qëndron Shqipëria e Kosova në luftën kundër AIDS?
Kategorien: Deutsch Welle

Argjentina - mikpritësja e varfër e samitit të G20-s

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 08:54
Mikpritësja e samitit të G20-s, Argjentina është në krizë të thellë ekonomike. Deficiti buxhetor rritet pandalur. Inflacioni është rritur në 20 për qind. Gjithnjë e më shumë argjentinas jetojnë nën nivelin e varfërisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria gjermane AfD-së: Shqipëria rol pozitiv në rajon

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 08:41
Qeveria gjermane i përgjigjet disa pyetjeve të deputetëve të partisë populiste të djathtë, AfD-mbi Shqipërinë, rolin e saj në rajon dhe kriminalitetin e shqiptarëve në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Hahn am Montag wegen Zoll-Streit mit Serbien im Kosovo - Tiroler Tageszeitung Online

News - Fr, 30/11/2018 - 15:07

Hahn am Montag wegen Zoll-Streit mit Serbien im Kosovo
Tiroler Tageszeitung Online
EU-weit/Brüssel (APA) - EU-Erweiterungskommissar Johannes Hahn besucht am Montag wegen des Zoll-Streits mit Serbien den Kosovo. Hauptthema seien die Zölle, die der Kosovo gegenüber Serbien und Bosnien-Herzegowina verhängt habe, teilte die ...

Kategorien: News

Taksa 100% e Kosovës- a preken markat e njohura?

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 15:03
Vendimi i Kosovёs pёr futjen 100% të tarifës pёr mallrat nga Serbia është kritikuar nga BE. Nё Kosovё ai ka gjetur mbështetje, por përjashtimi i disa produkteve ka mbetur i pashpjegueshëm për bizneset dhe publikun.
Kategorien: Deutsch Welle

Ukraina ndalon hyrjen e meshkujve rusë në vend

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 14:43
Rregulli i ndalimit të hyrjes në Ukrainë vlen për meshkujt rusë të moshës 16 deri 60 vjeç. Me këtë rregullore synohet që rusëve t‘iu parandalohet bashkimi në „ushtri private” në territorin e Ukrainës.
Kategorien: Deutsch Welle

Ukraina ndalon hyrjen e meshkujve rusë

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 14:43
Rregulli i ndalimit të hyrjes në Ukrainë vlen për meshkujt rusë të moshës 16 deri 60 vjeç. Me këtë rregullore synohet që rusëve t‘iu parandalohet bashkimi në „ushtri private” në territorin e Ukrainës.
Kategorien: Deutsch Welle

Vojisllav Sheshel shpallet përfundimisht kriminel lufte

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 13:47
Gjykata e Tribunalit të Hagës për krime në ish-Jugosllavi ka konfirmuar më në fund vendimin në procesin kundër Sheshelit. Ai dënohet përfundimisht për krime.
Kategorien: Deutsch Welle

Bundesrat will wieder AHV und IV in den Kosovo zahlen - Blick - BLICK.CH

News - Fr, 30/11/2018 - 12:50

BLICK.CH

Bundesrat will wieder AHV und IV in den Kosovo zahlen - Blick
BLICK.CH
Aus der Schweiz in ihre Heimat zurückgekehrte Kosovaren sollen ihre AHV- oder IV-Rente wieder erhalten. Der Bundesrat hat heute seine Botschaft zu einem ...
Botschaft für ein neues Sozialversicherungsabkommen mit KosovoNau.ch

Alle 4 Artikel »
Kategorien: News

Bundesrat will wieder AHV und IV in den Kosovo zahlen - BLICK.CH

News - Fr, 30/11/2018 - 12:46
Bundesrat will wieder AHV und IV in den Kosovo zahlen  BLICK.CH

Aus der Schweiz in ihre Heimat zurückgekehrte Kosovaren sollen ihre AHV- oder IV-Rente wieder erhalten. Der Bundesrat hat heute seine Botschaft zu einem ...

Kategorien: News

Kosovo - EU sieht Chinas Engagement auf Balkan mit wachsender Sorge - Zeitungsverlag Waiblingen

News - Fr, 30/11/2018 - 10:16
Kosovo - EU sieht Chinas Engagement auf Balkan mit wachsender Sorge  Zeitungsverlag Waiblingen

Die Europäische Union betrachtet das anhaltende Engagements Chinas auf dem Balkan mit wachsender Sorge.

Kategorien: News

EU sieht Chinas Engagement auf Balkan mit wachsender Sorge - Zeitungsverlag Waiblingen

News - Fr, 30/11/2018 - 10:16

Zeitungsverlag Waiblingen

EU sieht Chinas Engagement auf Balkan mit wachsender Sorge
Zeitungsverlag Waiblingen
Der aktuelle Streit zwischen Serbien und dem Kosovo sei ernstzunehmen, aber nicht überzubewerten. Der Kosovo hatte auf Waren aus Serbien einen Zoll in Höhe von 100 Prozent eingeführt, was die ohnehin äußerst schwierigen bilateralen Beziehungen ...

und weitere »
Kategorien: News

Hahn am Montag wegen Zoll-Streit mit Serbien im Kosovo - Tiroler Tageszeitung Online

News - Fr, 30/11/2018 - 09:00
Hahn am Montag wegen Zoll-Streit mit Serbien im Kosovo  Tiroler Tageszeitung Online

EU-weit/Brüssel (APA) - EU-Erweiterungskommissar Johannes Hahn besucht am Montag wegen des Zoll-Streits mit Serbien den Kosovo. Hauptthema seien die ...

Kategorien: News

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator