Sammlung von Newsfeeds

Ish-përfaqësuesit e OKB-së: Të braktisen propozimet për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës e Serbisë

Deutsche Welle - Mi, 29/08/2018 - 17:39
Bildt, Ashdown,Schwarz-Schilling: Të braktisen propozimet për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës e Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ç'po ndodh në fakt në Chemnitz?

Deutsche Welle - Mi, 29/08/2018 - 17:13
Fillimisht një i vdekur e më pas turmë prej disa qindra e mija demonstruesish - si mund të përshkallëzojë situata në Chemnitz? Një rikonstruktim i ngjarjeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Beograd: Kosova dhe Republika Serpska (nuk) janë të njëjta

Deutsche Welle - Mi, 29/08/2018 - 16:36
Në Serbi është shtuar numri i atyre që flasin për përkufizimin me Kosovën. Por edhe atyre që e ndërlidhin këtë çështje me fatin e Republikës Serpska në Bosnje-Hercegovinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Shtypi gjerman rreth diskutimeve për kufijtë Serbi-Kosovë

Deutsche Welle - Mi, 29/08/2018 - 16:07
Gazetat FAZ dhe NZZ analizojnë diskutimin për ndryshimin e kufijve mes Serbisë e Kosovës. Politikani Karl Bildt paralajmëron për rrezikun e idesë, analisti Andreas Ernst kujton kushte të nevojshme për zbatimin e saj.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo existiert in Genfer Schulen nicht - BLICK.CH

News - Mi, 29/08/2018 - 15:41

BLICK.CH

Kosovo existiert in Genfer Schulen nicht
BLICK.CH
Rund neue 70 Wandkarten an Genfer Schulen müssen wegen eines Fehlers ersetzt werden. Der Kosovo erscheint auf diesen als serbische Provinz und nicht als unabhängiger Staat. Der Kanton Genf hat den Auftrag an Michelin storniert. «Das ist ein ...

und weitere »
Kategorien: News

Grenzänderungen würden "Konflikte beflügeln" - Kosovo ... - derStandard.at

News - Mi, 29/08/2018 - 12:55

derStandard.de

Grenzänderungen würden "Konflikte beflügeln" - Kosovo ...
derStandard.at
Der Leiter des Zentrums für Südosteuropa-Studien an der Universität Graz, Florian Bieber, sieht die Idee der Grenzänderungen kritisch.
Kosovo : Gebietsaustauschidee bewegt den Balkan - derStandard.dederStandard.de

Alle 2 Artikel »
Kategorien: News

Der Rückzug aus „Bad Prizren“ - svz.de

News - Mi, 29/08/2018 - 12:02

svz.de

Der Rückzug aus „Bad Prizren“
svz.de
Seit 1999 ist die Bundeswehr im Kosovo im Einsatz. Rund zwei Jahrzehnte, in denen die Soldaten ein sicheres Umfeld in einer zwischen Serben und Albanern umstrittenen Balkan-Region schaffen sollten. Nebenbei bauten sich die Deutschen hier im ...

Kategorien: News

Idee zu Gebietsaustausch bewegt den Balkan - Kosovo ... - derStandard.at

News - Mi, 29/08/2018 - 12:00

derStandard.at

Idee zu Gebietsaustausch bewegt den Balkan - Kosovo ...
derStandard.at
Am Balkan wird die Idee, Grenzen nach ethnischen Linien zu verschieben, wieder aktuell. Viele Forscher sind deswegen besorgt.
Südosteuropa-Forscher: "Grenzänderung im Kosovo würde ...derStandard.de

Alle 4 Artikel »
Kategorien: News

Asadi, gazi helmues dhe njoftimi nga Moska

Deutsche Welle - Mi, 29/08/2018 - 08:17
Qeveria ruse paralajmëron nga një sulm me gaz helmues që do të kryhet nga rebelët në Idlib. Por të dhënat nuk janë fort të besueshme. Eskpertët e shohin paralajmërimin si shprehje të pafuqisë ruse.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Qeveria mashtruese e Italisë

Deutsche Welle - Mi, 29/08/2018 - 08:14
Populistët dhe nacionalistët në Romë nuk pranojnë të marrin më migrantët dhe shkelin me këtë rregulloret europiane. Nëse Brukseli vazhdon ende të bëjë sehir, do të hyjë në një krizë të re, mendon Bernd Riegert
Kategorien: Deutsch Welle

Trazirat në Chemnitz: Pushteti i "Fake News"

Deutsche Welle - Mi, 29/08/2018 - 08:12
Lajme të rreme në internet ndezën trazirat në Chemnitz. Ngjarjet që ndodhën në Saksoni tregojnë shumë qartë, se çfarë dëmi mund t'i sjellin shoqërisë gënjeshtrat në internet. Si mund të veprojë media?
Kategorien: Deutsch Welle

Berlini reagon për ngjarjet në Chemnitz

Deutsche Welle - Di, 28/08/2018 - 18:05
A ka një dimension të ri të ksenofobisë dhe dhunës së djathtë në Gjermani? Si mund të përsëritej një natë me trazira në Chemnitz? Reagimet politike nga Berlini.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel: Mbështesim çdo dialog që sjell rezultate

Deutsche Welle - Di, 28/08/2018 - 17:40
Kancelarja gjermane Angela Merkel flet në konferencën e shtypit me ministrin kroat, Andrej Pleckovic, për bisedën e saj me presidentin amerikan, Donald Trump. Kroacia është kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedonia nën ethet e referendumit

Deutsche Welle - Di, 28/08/2018 - 14:35
LSDM-ja për referendumin e 30 shtatorit do të mundohet të hyjë në koalicion me disa parti politike për një referndum të suksesshëm. Partitë shqiptare e mbështesin referendumin, ndërsa VMRO në opozitë është kundër.
Kategorien: Deutsch Welle

Organizatat humanitare: Migrantët jo kundër vullnetit të tyre në Shqipëri

Deutsche Welle - Di, 28/08/2018 - 14:34
Refugjatët në anijen "Diciotti", sipas një shoqate italiane të drejtësisë, nuk mund të dërgohen në Shqipëri kundër vullnetit të tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Dështim i paralajmëruar në Chemnitz

Deutsche Welle - Di, 28/08/2018 - 14:30
Policia dhe politika në Chemnitz të Gjermanisë kanë dështuar në luftën kundër ekstremizmit dhe neonazizmit. Koha është të reagohet ashpër, sa nuk është vonë. Historia e Hitlerit na mëson për rreziqet.
Kategorien: Deutsch Welle

Carl Bildt über Gebietstausch von Serbien und Kosovo - FAZ - FAZ - Frankfurter Allgemeine Zeitung

News - Di, 28/08/2018 - 14:04

FAZ - Frankfurter Allgemeine Zeitung

Carl Bildt über Gebietstausch von Serbien und Kosovo - FAZ
FAZ - Frankfurter Allgemeine Zeitung
Der Konflikt zwischen Serbien und Kosovo könnte durch einen Tausch gelöst werden? Der ehemalige UN-Sonderbeauftragte für den Balkan, Carl Bildt, erklärt ...
Serbien und Kosovo: Kommt es zur Grenzverschiebung? - watsonwatson
Serbien und Kosovo: Der Weg zum Frieden führt über Tirol | Tiroler ...Tiroler Tageszeitung Online
EU-Kommissar Hahn: Neue Grenzen in Europa sind möglichDeutsche Wirtschafts Nachrichten
ORF.at
Alle 12 Artikel »
Kategorien: News

Opozita në Kosovë: Seancë e jashtëzakonshme ndaj presidentit

Deutsche Welle - Di, 28/08/2018 - 14:01
Opozita në Kosovë me një rezolutë po tenton ta ndalojë presidentin e Kosovës që ta diskutojë në Bruksel me Vuçiqin çështjen e korrigjimit të kufijve. Takimi i radhës Thaçi-Vuçiq zhvillohet më 7shtator.
Kategorien: Deutsch Welle

Kuhnles Weinserenade: Einreiseverbot für Kosovo-Musiker - Zeitungsverlag Waiblingen

News - Di, 28/08/2018 - 11:43

Zeitungsverlag Waiblingen

Kuhnles Weinserenade: Einreiseverbot für Kosovo-Musiker
Zeitungsverlag Waiblingen
Weinstadt-Strümpfelbach. „Da waren wir schon bitter enttäuscht“: Werner Kuhnle hat alles versucht, damit die Gruppe „Skofiaret“ aus dem Kosovo bei seiner Weinserenade spielen kann. Er schickte bereits Anfang April alle Unterlagen an die dortige ...

Kategorien: News

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator