Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Sammlung von Newsfeeds

PE përkrah hapjen e negociatave për Shqipërinë, por jep edhe shumë rekomandime

Deutsche Welle - Do, 29/11/2018 - 15:07
PE miratoi raportin për Shqipërinë duke përkrahur plotësisht rekomandimin e Komisionit Evropian për hapjen e negociatave për antarësim të Shqipërisë në BE, mirëpo raporti përmban edhe shumë rekomandime.
Kategorien: Deutsch Welle

Hapja e negociatave me Shqipërinë - kyç zgjedhjet europiane

Deutsche Welle - Do, 29/11/2018 - 14:12
Parlamenti Europian votoi me 459 vota raportin e vitit 2018 për Shqipërinë. Eurodeputeti gjerman, Knut Fleckenstein për Deutsche Wellen theksoi, se Shqipëria tani duhet të vazhdojë me reformat, përfshirë atë zgjedhore.
Kategorien: Deutsch Welle

Sholtes: BE të mbajë premtimin për vizat - taksa komplikon situatën

Deutsche Welle - Do, 29/11/2018 - 13:20
Parlamenti Evropian ka votuar rezolutën e përgatitur nga raportuesi për Kosovën, Igor Sholtes. BE duhet të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, por shprehet edhe shqetësimi për korrupsionin në vend.
Kategorien: Deutsch Welle

Konferenca e Islamit dhe myslimanët e përçarë në Gjermani

Deutsche Welle - Do, 29/11/2018 - 12:17
Konferenca e Islamit që zhvillohet në Gjermani nuk e zgjidh dot problemin e përfaqësimit të myslimanëve. Grupet konservatore dhe ato liberale luftojnë njëri-tjetrin.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo: Pflegekräfte auf Deutsch ausgebildet - MDR

News - Do, 29/11/2018 - 11:42
Kosovo: Pflegekräfte auf Deutsch ausgebildet  MDR

Gesundheitsminister Spahn will Pflege-Fachkräfte im Ausland ausbilden lassen, gleich in deutscher Sprache. Im Kosovo passiert das bereits. Doch ist es ein ...

Kategorien: News

Pflegekräfte auf Deutsch ausgebildet - MDR

News - Do, 29/11/2018 - 11:41

MDR

Pflegekräfte auf Deutsch ausgebildet
MDR
Ein Berufskolleg in Pristina, der Hauptstadt des Kosovo. Leonida und Besarta, beide Anfang 20, lernen hier den Pflegeberuf. Die Handgriffe sitzen schon, nur mit den Begriffen ringen die beiden Pflegeschülerinnen noch, denn an diesem Kolleg müssen sie ...

Kategorien: News

BE-së i dështon plani i risistemimit të emigrantëve

Deutsche Welle - Do, 29/11/2018 - 10:44
Migracioni drejt Bashkimit Europian është një ndër tematikat më të rëndësishme politike të BE. Por plani i risistemimit të Bashkimit Europian po dështon në arritjen e qëllimit të tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Ukraina i kërkon ndihmë ushtarake Gjermanisë

Deutsche Welle - Do, 29/11/2018 - 09:46
Në konfliktin me Rusinë para gadishullit të Krimesë, presidenti ukrainas, Petro Poroshenko vazhdon kursin e konfrontimit e jo të çtensionimit. Ai i ka kërkuar drejtpërdrejt Gjermanisë e NATO-s ndihmë ushtarake.
Kategorien: Deutsch Welle

Kthesa e Seehofer: "Myslimanët janë pjesë e Gjermanisë"

Deutsche Welle - Do, 29/11/2018 - 07:56
Ministri i Brendshëm, Horst Seehofer deklaroi se "myslimanët janë pjesë e Gjermanisë", gjatë ditës së parë të Konferencës së Islamit në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Telefonata Mogherini - Thaçi: Të hiqen tarifat doganore

Deutsche Welle - Do, 29/11/2018 - 01:00
Përfaqësuesja e Komisionit Evropian për Punë të Jashtme, Federica Mogherini: “Tarifat doganore një masë që nuk ndërton marrëdhënie të mira fqinjësore dhe duhet të hiqet"
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Kuvendi i heq imunitetin Gruevskit

Deutsche Welle - Mi, 28/11/2018 - 17:33
Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë i votaun për heqjen e imunitetit të deputetit ish-kryeministrit Nikolla Gruevskit, i cili u arratis nga Maqedonia dhe mori azil në Hungari.
Kategorien: Deutsch Welle

Die Kosovo-Serben boykottieren Pristinas Regierung - Neue Zürcher Zeitung

News - Mi, 28/11/2018 - 17:09

Neue Zürcher Zeitung

Die Kosovo-Serben boykottieren Pristinas Regierung
Neue Zürcher Zeitung
Die per se belasteten Beziehungen zwischen Serbien und Kosovo befinden sich zurzeit in einer Abwärtsspirale, deren Ende noch nicht abzusehen ist. Einen vorübergehenden Tiefpunkt erreichte die Situation am Dienstag, als die Bürgermeister der vier ...
USA verlangen von Kosovo Rücknahme der Zölle gegen SerbienORF.at
Belgrad legt Dialog mit dem Kosovo auf EisDiePresse.com
Handelsstreit zwischen Kosovo und Serbien: USA schalten sich ein ...KOSMO | Eine starke Verbindung!
OnVista -cash.ch
Alle 20 Artikel »
Kategorien: News

Die Kosovo-Serben kappen die Kontakte zur Regierung in Pristina | NZZ - Neue Zürcher Zeitung

News - Mi, 28/11/2018 - 17:02
Die Kosovo-Serben kappen die Kontakte zur Regierung in Pristina | NZZ  Neue Zürcher Zeitung

Die serbische Minderheit protestiert gegen die Strafzölle auf serbische Güter und boykottiert den kosovarischen Staat. Die Spannungen steigen vor allem im ...

Kategorien: News

Maqedonia - më shumë shpresa se ankth

Deutsche Welle - Mi, 28/11/2018 - 15:48
Marrëveshja e Prespës konsiderohet si një marrëveshje kyçe jo vetëm për Maqedoninë, por për të gjithë Ballkanin Perëndimor, prandaj ajo nuk duhet të dështojë, janë të mendimit ekspertët.
Kategorien: Deutsch Welle

Ukrainë: Rreziku nga "lufta totale"

Deutsche Welle - Mi, 28/11/2018 - 13:06
Presidenti i Ukrainës Petro Poroschenko ka shpallur gjendjen e luftës në disa zona, për shkak të grumbullimit të forcave ruse në kufi me këtë vend. Pasojat mund të jenë të rënda.
Kategorien: Deutsch Welle

Fleckenstein mbi Kosovën: Jo reagime të pamenduara e momentale

Deutsche Welle - Mi, 28/11/2018 - 08:18
Kosova duhet të heqë doganat, por edhe Serbia duhet të mos e pengojë Kosovën në përpjekjet e saj, edhe pse nuk e mbështet si shtet, thekson eurodeputeti, Knut Fleckenstein ekskluzivisht për Deutsche Wellen.
Kategorien: Deutsch Welle

Belgrad legt Dialog mit dem Kosovo auf Eis - DiePresse.com

News - Di, 27/11/2018 - 18:11

DiePresse.com

Belgrad legt Dialog mit dem Kosovo auf Eis
DiePresse.com
Belgrad/Washington. Im Handelsstreit zwischen Serbien und dem Kosovo ist vorerst keine Entspannung in Sicht. Serbiens Präsident Aleksandar Vučić schloss weitere Gespräche mit dem Kosovo im Rahmen des von der EU moderierten ...
USA verlangen von Kosovo Rücknahme der Zölle gegen SerbienORF.at
USA verlangen von Kosovo Rücknahme der Blockadezölle gegen SerbienderStandard.at
Kosovo: Einfuhren aus Serbien und Bosnien 'gleich Null' | News | cashcash.ch
Tiroler Tageszeitung Online
Alle 17 Artikel »
Kategorien: News

Japin dorëheqje katër kryetarët serbë të komunave në veri të Kosovës

Deutsche Welle - Di, 27/11/2018 - 13:57
Katër kryetarët e dorëhequr të komunave në veri, thonë se vendimi për dorëheqje vjen pasi që Prishtina vendosi taksë doganore për mallrat e Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës. Cilat do të jenë pasojat?
Kategorien: Deutsch Welle

USA verlangen von Kosovo Rücknahme der Zölle gegen Serbien - ORF.at

News - Di, 27/11/2018 - 12:11

ARIVA.DE Finanznachrichten

USA verlangen von Kosovo Rücknahme der Zölle gegen Serbien
ORF.at
Die USA verlangen vom Kosovo, dass es die jüngst eingeführten 100-Prozent-Zölle für Waren aus Serbien und Bosnien-Herzegowina wieder abschafft. Das sagte US-Außenminister Mike Pompeo gestern dem kosovarischen Präsidenten Hashim Thaci, der ...
Kosovo: Einfuhren aus Serbien und Bosnien „gleich Null“Tiroler Tageszeitung Online
USA verlangen von Kosovo Rücknahme der Blockadezölle gegen SerbienFinanzNachrichten.de

Alle 17 Artikel »
Kategorien: News

Rusi-Ukrainë: Politikë e demonstrimit të forcës ushtarake nga Kremlini

Deutsche Welle - Di, 27/11/2018 - 12:10
Shkallëzohet situata mes Rusisë dhe Ukrainës: E nëse dy vendet vazhdojnë kështu, nuk kërcënon vetëm një konflikt i ri ushtarak, mendon Bernd Johann. Por edhe ndaj presidentit ukrainas ka vend për skepticizëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator