Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Sammlung von Newsfeeds

Tensione në Gjirin Persik pas rrëzimit të dronit amerikan

Deutsche Welle - Do, 20/06/2019 - 13:04
Situata në gji shkallëzohet: Gardat e Revolucionit kanë qëlluar një dron amerikan, sipas tyre, ai gjendej në hapësirën iraniane. Por sipas SHBA droni ka qenë në hapësirën ndërkombëtare ajrore.
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i BE: Poker politik për pesë postet e rëndësishme

Deutsche Welle - Do, 20/06/2019 - 10:25
Që nga zgjedhjet europiane në maj, BE grindet, se kush do t'i marrë postet më të rëndësishme në BE. Zgjidhja nuk duket ende në horizont. Edhe sa kohë do të vazhdojë pokeri politik?
Kategorien: Deutsch Welle

Refugjatët në Bosnje - Pritje pa fund

Deutsche Welle - Do, 20/06/2019 - 08:57
20 Qershor- Dita Botërore e Refugjatëve - Por në pjesën perëndimore të Bosnjes, pranë kufirit kroat, refugjatët janë lënë vetëm si nga qeveria qendrore ashtu edhe bashkësia europiane.
Kategorien: Deutsch Welle

Kuba: lamtumirë ekonomisë së centralizuar?

Deutsche Welle - Do, 20/06/2019 - 08:53
Kuba nis përfundimin e dekadave të ekonomisë së planit të centralizuar. Qeveria njofton më shumë autonomi për ndërmarrjet shtetërore. Por vetëm shumë pak njerëz i besojnë vërtet kësaj.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo-Schweiz: Heftige Turbulenzen erschüttern Passagierflieger, zehn Verletzte – Video - Sputnik Deutschland

News - Do, 20/06/2019 - 08:50
Kosovo-Schweiz: Heftige Turbulenzen erschüttern Passagierflieger, zehn Verletzte – Video  Sputnik Deutschland

An sich sind Turbulenzen während eines Fluges nichts Ungewöhnliches und treten regelmäßig auf. Bei einem Flug vom Kosovo in die Schweiz waren sie ...

Kategorien: News

Kriza e refugjatëve mund të jetë 'rast fatlum në historinë gjermane', thotë ish-presidenti i Gjermanisë, Christian Wulff

Deutsche Welle - Do, 20/06/2019 - 07:36
Ish-Presidenti Christian Wulff i ka paralajmëruar gjermanët të mos i zbavisin qarqet e ekstremit të djathtë. Ai tha se mbërritja e refugjatëve në kulmin e krizës së migrimit mund të jetë e rëndësishme sa ribashkimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Doppeladler: Luzerner will mit Kosovo-Energy-Drink Gutes tun - BLICK.CH

News - Do, 20/06/2019 - 00:04
Doppeladler: Luzerner will mit Kosovo-Energy-Drink Gutes tun  BLICK.CH

Mit seinem Energy-Drink Shqip King will Markus Brun die Schweizer Bar-Szene aufmischen. Aber nicht nur. Ein Teil des Erlöses soll in Hilfsprojekte im Kosovo ...

Kategorien: News

Shqipëri: Lokalet 2019 nën hijen e mosbindjes civile

Deutsche Welle - Mi, 19/06/2019 - 16:24
Dekreti i Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta për shfuqizimin e 30 qershorit si data e zgjedhjeve loakle dhe mospranimii i këtij vendimi nga KQZ ka krijuar nëShqipëri një situatë të paprecedent.
Kategorien: Deutsch Welle

Doppeladler: Luzerner will mit Energy Drink Gutes tun - BLICK.CH

News - Mi, 19/06/2019 - 15:04
Doppeladler: Luzerner will mit Energy Drink Gutes tun  BLICK.CH

Mit seinem Energy-Drink Shqip King will Markus Brun die Schweizer Bar-Szene aufmischen. Aber nicht nur. Ein Teil des Erlöses soll in Hilfsprojekte im Kosovo ...

Kategorien: News

Granit Xhaka macht Charity-Spiel im Kosovo – der Schiedsrichter trollt - watson

News - Mi, 19/06/2019 - 09:30
Granit Xhaka macht Charity-Spiel im Kosovo – der Schiedsrichter trollt  watson

Granit Xhaka war vor wenigen Tagen im Kosovo und hat gemeinsam mit Weder-Bremen-Star Milot Rashica ein Charity-Spiel abgehalten. Der Hintergrund war ...

Kategorien: News

Nun bremst auch Deutschland bei EU-Annäherung an Westbalkan - Reuters Deutschland

News - Mi, 19/06/2019 - 09:23
Nun bremst auch Deutschland bei EU-Annäherung an Westbalkan  Reuters Deutschland

Seit längerem mahnt Kanzlerin Angela Merkel, dass die EU die Beitrittsperspektive der Westbalkan-Staaten nicht enttäuschen dürfe.

Kategorien: News

HSG Wetzlar: Torhüter Till Klimpke lebt seinen Traum | HSG Wetzlar - Gießener Allgemeine

News - Mi, 19/06/2019 - 08:35
HSG Wetzlar: Torhüter Till Klimpke lebt seinen Traum | HSG Wetzlar  Gießener Allgemeine

Was für eine Saison für Till Klimpke! Stammtorwart bei der HSG Wetzlar und zuletzt zwei Spiele als Keeper im deutschen Handball-Nationalteam. Für den ...

Kategorien: News

Dilema në Prishtinë e Beograd për takimin e 1 Korrikut në Paris

Deutsche Welle - Mi, 19/06/2019 - 08:32
Prishtina zyrtare thotë se është e përgatitur për takimin e Parisit, por, nuk do ta heqë taksën ndaj produkteve serbe. Kurse presidenti Vuçiq hedh dyshime madje edhe në mbajtjen e takimit të Parisit për shkak të taksës.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania, Franca e Spanja nënshkruajnë marrëveshjen për avionin luftarak evropian

Deutsche Welle - Mi, 19/06/2019 - 07:57
Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen e përshkroi nënshkrimin si një "ditë të madhe për bashkimin evropian të mbrojtjes". "Sistemi i Ardhshëm i Luftimit në Ajër" do të vihet në punë nga viti 2040.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjonaj për DW: SPAK deri në fund të vitit në veprim

Deutsche Welle - Mi, 19/06/2019 - 07:39
Lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar si dhe reforma në drejtësi kriteret kyç në procesin e afrimit të Shqipërisë në BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: "Showdown" në Gjirin Persik

Deutsche Welle - Mi, 19/06/2019 - 07:38
Askush nuk e do një luftë të re - as SHBA, por as Irani. E megjithatë duket, se një shkallëzim luftarak nuk po mund të ndalet më, mendon Udo Bauer.
Kategorien: Deutsch Welle

Granit Xhaka feiert Fussballfest im Kosovo - 4-4-2.com

News - Di, 18/06/2019 - 22:52
Granit Xhaka feiert Fussballfest im Kosovo  4-4-2.com

An einem Benefiz-Spiel im Kosovo zeigte Xhaka die Geste beim zwischenzeitlichen 3:3 erneut. An der WM sorgte er damit im Spiel gegen Serbien für eine ...

Kategorien: News

Benefizspiel im Kosovo: Arsenals Granit Xhaka zeigt erneut den Doppeladler-Jubel - SPOX

News - Di, 18/06/2019 - 21:42
Benefizspiel im Kosovo: Arsenals Granit Xhaka zeigt erneut den Doppeladler-Jubel  SPOX

Arsenals Mittelfeldspieler Granit Xhaka hat in einem Benefizspiel im Kosovo erneut seinen typischen Doppeladler-Jubel gezeigt.

Kategorien: News

Benefizspiel im Kosovo: Xhaka zeigt erneut den Doppeladler-Jubel - Goal.com

News - Di, 18/06/2019 - 19:54
Benefizspiel im Kosovo: Xhaka zeigt erneut den Doppeladler-Jubel  Goal.com

Bei der WM 2018 wurde über den Jubel Granit Xhakas heftig diskutiert. Nun packte er die Geste erneut aus, jedoch in einem anderen Zusammenhang.

Kategorien: News

BE: Vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në tetor

Deutsche Welle - Di, 18/06/2019 - 18:38
Ministrat e vendeve anëtare të BE-së e shtynë vendimin rreth çeljes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut “më së largu deri në tetor”, siç u shpreh Johanes Hahn, komisionari i BE-së për zgjerimin.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator