Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Sammlung von Newsfeeds

Hokuspokus mit Kosovos Grenze - News International: Europa - Tages-Anzeiger Online

News - Di, 12/02/2019 - 18:14
Hokuspokus mit Kosovos Grenze - News International: Europa  Tages-Anzeiger Online

Serbien und Kosovo führen Geheimgespräche. Trump und die EU drängen auf eine Lösung. Nun droht Kosovo ein Experiment – mit unabsehbaren Folgen.

Kategorien: News

Hokuspokus mit Kosovos Grenze - Tages-Anzeiger Online

News - Di, 12/02/2019 - 18:14
Hokuspokus mit Kosovos Grenze  Tages-Anzeiger Online

Serbien und Kosovo führen Geheimgespräche. Trump und die EU drängen auf eine Lösung. Nun droht Kosovo ein Experiment – mit unabsehbaren Folgen.

Kategorien: News

Kosova gjithashtu në agjendë - Takimi ministrave të NATO-s

Deutsche Welle - Di, 12/02/2019 - 17:45
Ministrat e jashtëm të vendeve të NATO-s takohen (13.04) për të diskutuar sigurinë ndërkombëtare, misionet e NATO-s në botë duke përfshirë edhe Kosovën. Për herë të parë e përfaqësuar edhe Maqedonia e Veriut.
Kategorien: Deutsch Welle

Florent Hadergjonaj entscheidet sich definitiv für den Kosov - 4-4-2.com

News - Di, 12/02/2019 - 13:19
Florent Hadergjonaj entscheidet sich definitiv für den Kosov  4-4-2.com

Der 24-jährige Premier League-Legionär wird ab Juni für die Südosteuropäer spielberechtigt sein. Dies ist aus dem Kosovo zu vernehmen. Hadergjonaj befasst ...

Kategorien: News

Hokuspokus mit Kosovos Grenze - Berner Zeitung

News - Di, 12/02/2019 - 09:52
Hokuspokus mit Kosovos Grenze  Berner Zeitung

Dobrica Cosic wird sich wohl im Grab umdrehen – nicht vor Entsetzen, sondern vor Freude. Für den serbischen Schriftsteller war schon immer klar: Serben und ...

Kategorien: News

Konferenca e Sigurisë në Mynih: Bota si rebus dhe imagjinatë

Deutsche Welle - Di, 12/02/2019 - 08:49
Rendi botëror po shpërbëhet dhe europianët pyesin të shqetësuar: "Kush do i mbledhë copëzat?" Me këtë pyetje merret sivjet Konferenca e Sigurisë në Mynihut. Përgjigja nuk jep vetëm kurajo.
Kategorien: Deutsch Welle

Konferenca e Sigurisë në Mynih: Bota si mister dhe imagjinatë

Deutsche Welle - Di, 12/02/2019 - 08:49
Rendi botëror po shpërbëhet dhe europianët pyesin të shqetësuar: "Kush do i mbledhë copëzat?" Me këtë pyetje merret sivjet Konferenca e Sigurisë në Mynihut. Përgjigja nuk jep vetëm guxim.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa e Orbanit: Me para për nënat e reja dhe me bekimin e Zotit

Deutsche Welle - Di, 12/02/2019 - 08:44
Viktor Orban ka filluar kryqëzatën. Sepse kur me zgjedhjet e majit të ndryshojë parlamenti i Strazburgut, pyetja do të jetë sa orbanizëm do të futet në Bruksel, mendon Volker Wagener.
Kategorien: Deutsch Welle

US-General sagt Kosovo-Besuch wegen Zollstreit ab - Sputnik Deutschland

News - Mo, 11/02/2019 - 19:54
US-General sagt Kosovo-Besuch wegen Zollstreit ab  Sputnik Deutschland

Die umstrittenen Einfuhrzölle, die das Kosovo Ende 2018 auf Waren aus Serbien und Bosnien-Herzegowina verhängt hat, trüben nun auch das Verhältnis der ...

Kategorien: News

Një gjeneral i SHBA-së anulon vizitën në Kosovë-shkak taksa ndaj Serbisë

Deutsche Welle - Mo, 11/02/2019 - 18:13
Gjenerali amerikan i gardës kombëtare të Iowas, Timothy Orr, anuloi një vizitë që e kishte paraparë ta bëjë në Kosovë shkak të refuzimit qeverisë së Kosovës për heqjen e taksës ndaj Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Revolucioni iranian që u kthye në një tmerr

Deutsche Welle - Mo, 11/02/2019 - 10:11
Regjimi në Iran i ka deri tani pozitat të forta falë dhunës dhe cenzurës, konstaton nga përvoja personale Jamshid Barzegar, në komentin e tij me rastin e 40 vjetorit të revolucionit. Por ndoshta jo edhe për shumë kohë.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhjetramijёra serbё kundёr presidentit Vuҁiҁ

Deutsche Welle - Mo, 11/02/2019 - 08:38
Demonstratat nuk po reshtin - ishte e shtuna e dhjetё nё radhё qё demonstruesit protestuan nё 40 qytete tё Serbisё kundёr presidentit Aleksandar Vuҁiҁ. Qёllimet e demonstratёve megjithatё mbeten jo konkrete.
Kategorien: Deutsch Welle

Ischinger: "BE-ja është shëndosh e mirë"

Deutsche Welle - Mo, 11/02/2019 - 08:37
Në prag të fillimit të Konferenës së 55 të Sigurisë në Mynih, drejtuesi i saj Wolfgang Ischinger në intervistë për DW flet mbi sfidat për vitin 2019 dhe forcën integruese të BE-së.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhjetramijёra serbё kudёr presidentit Vuҁiҁ

Deutsche Welle - So, 10/02/2019 - 12:49
Demonstratat nuk po reshtin - ishte e shtuna e dhjetё nё radhё qё demonstruesit protestuan nё 40 qytete tё Serbisё kundёr presidentit Aleksandar Vuҁiҁ. Qёllimet e demonstratёve megjithatё mbeten jo konkrete.
Kategorien: Deutsch Welle

A ka gjasa për një marrëveshje Kosovë-Serbi?

Deutsche Welle - So, 10/02/2019 - 11:59
Analisti i Grupit Ballkanik për Politikat e Zhvillimit, Naim Rashiti, në intervistë për DW, flet sesi do të dukej një marrëveshje finale Kosovë-Serbi dhe pse nuk ka një unifikim ndërkombëtar për këtë marrëveshje.
Kategorien: Deutsch Welle

Qindra mijёra protestojnё nё Romё

Deutsche Welle - So, 10/02/2019 - 11:46
Demonstruesit iu pёrgjigjёn thirrjes sё sindikatave italiane duke protestuar pёr njё politikё ekonomike mё ambicioze tё qeverisё. Prej vitesh nuk ka pasur protesta tё ngjashme nё Itali.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo: Vertrauen zwischen Albanern und Serben am Tiefpunkt - Neue Zürcher Zeitung

News - So, 10/02/2019 - 07:00
Kosovo: Vertrauen zwischen Albanern und Serben am Tiefpunkt  Neue Zürcher Zeitung

Der Plan eines Gebietsabtauschs zwischen Kosovo und Serbien stösst nahezu überall auf Ablehnung. Alternativen zum Konfrontationskurs der beiden ...

Kategorien: News

Protest: Anhaltende Demonstrationen und Gegenkampagne in Serbien - derStandard.de

News - Sa, 09/02/2019 - 21:03
Protest: Anhaltende Demonstrationen und Gegenkampagne in Serbien  derStandard.de

Erstmal aus Protest in serbischer Gemeinde im Kosovo – Unterdessen Gegenkampagne gestartet.

Kategorien: News

Anhaltende Demonstrationen und Gegenkampagne in Serbien - Serbien - derStandard.at

News - Sa, 09/02/2019 - 21:03
Anhaltende Demonstrationen und Gegenkampagne in Serbien - Serbien  derStandard.at

Erstmal aus Protest in serbischer Gemeinde im Kosovo – Unterdessen Gegenkampagne gestartet.

Kategorien: News

Athina voton pёr antarёsimin e Maqedonisё sё Veriut nё NATO

Deutsche Welle - Sa, 09/02/2019 - 20:09
Paramenti grek ratifikoi protokollin e antarёsimit nё NATO pёr Maqedoninё e Veriut. 153 deputetё votuan pro dhe 140 kundёr.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator