Sammlung von Newsfeeds

Gutes tun ist sein Lebensmotto - Vorarlberger Nachrichten

News - So, 06/05/2018 - 18:48

Vorarlberger Nachrichten

Gutes tun ist sein Lebensmotto
Vorarlberger Nachrichten
Antonio ist mit seiner Mutter und vier Geschwistern in Vushtrri, einer kleinen Stadt im Norden des Kosovo, aufgewachsen. Sein Vater war damals als Gastarbeiter nach Vorarlberg gezogen. Mit 15 verließ Antonio den Kosovo. Im Mai 1991 nahm der Vater nach ...

Kategorien: News

Ballkani Perëndimor - Ka ardhur koha për të vepruar

Deutsche Welle - So, 06/05/2018 - 08:38
"Ka ardhur koha për të vepruar në Ballkanin Perëndimor”, titullohet raporti që katër veteranë të diplomacisë amerikane prezantuan në Institutin Amerikan për Paqen, në Uashington.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Jepu të mirëve dhe merrua të këqinjve?

Deutsche Welle - So, 06/05/2018 - 07:58
Projektbuxheti i Komisionit Europian perceptohet si anomali në ato vende lindore të BE-së, që perceptohen si shtetet e Vishegradit. E megjithatë Europa Lindore e Qendrore po ruan qetësinë, mendon Boris Kálnoky.
Kategorien: Deutsch Welle

Olta Xhaҫka: Ballkani Perëndimor - më shumë vëmendje nga BE dhe NATO

Deutsche Welle - Sa, 05/05/2018 - 16:38
Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Olta Xhaҫka shpjegon për DW, pse Komisioni Europian vlerësoi Shqipërinë për politikat e saj të sigurisë dhe interesin shqiptar për një bazë ushtarake amerikane në Adriatik.
Kategorien: Deutsch Welle

Policia gjermane kap baronin shqiptar të drogës në Dyseldorf

Deutsche Welle - Sa, 05/05/2018 - 12:36
Media gjermane njofton për kapjen në Dyseldorf të njërit prej personave më të kërkuar aktualisht nga policia shqiptare. Baroni shqiptar i drogës iu paraqit ndërkohë gjykatës së faktit në Dyseldorf.
Kategorien: Deutsch Welle

Themeluesi i komunizmit - Vështrim i ri për Karl Marksin

Deutsche Welle - Sa, 05/05/2018 - 11:57
5 Maji -200-vjetori i lindjes së Karl Marksit. Në këtë përvjetor Gjermania po e kujton më miqësisht filozofin. Tani po fillohet të kuptohet, se ai nuk është përgjegjës për çdo gjë që u krye në emër të filozofisë së tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Greqi: Habi për sulmet e hakerëve turq

Deutsche Welle - Sa, 05/05/2018 - 08:27
Sulmet kibernetike i rëndojnë marrëdhëniet midis Greqisë dhe Turqisë. Ekspertët grekë lëshojnë alarm dhe paralajmërojnë për sulme të tjera.
Kategorien: Deutsch Welle

10 vjet marrëdhënie diplomatike Kosovë-Gjermani

Deutsche Welle - Sa, 05/05/2018 - 08:23
Me konferencën “Demokracia më e re evropiane, Pavarësia, Pluralizmi, Integrimi” organizuar nga ambasada gjermane në Prishtinë shënohet 10 vjetori i vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Kosovë-Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Çështja e detit mes Shqipërisë e Greqisë e mësime për diplomacinë

Deutsche Welle - Fr, 04/05/2018 - 16:00
Në librin “Çështja e paqenë e detit, një intrigë diplomatike greke apo shqiptare”, diplomati Shaban Murati ka qëndrim kritik ndaj marrëveshjes së vitit 2009 për detin mes Shqipërisë e Greqisë. Tema ka aktualitet.
Kategorien: Deutsch Welle

Çështja Tahiri në prag zhvillimesh të reja

Deutsche Welle - Fr, 04/05/2018 - 12:25
Fajtor apo i pafajshëm? Prokuroria mund ta hetojë tani ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, njëlloj si ҫdo qytetar të Shqipërisë dhe më tej Gjykata ta shpallë fajtor apo të pafajshën.
Kategorien: Deutsch Welle

BE-ja dërgon në Kosovë delegacionin faktmbledhës për vizat

Deutsche Welle - Fr, 04/05/2018 - 12:19
Delegacioni faktmbledhës i kryesuar nga Simon Mordue, po qëndron në Kosovë vetëm pak kohë pasi që kuvendi i Kosovës ratifikoi marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Do të ketë liberalizim të vizave?
Kategorien: Deutsch Welle

Irani kërcënon me vazhdimin e programit atomik

Deutsche Welle - Fr, 04/05/2018 - 08:34
Marrëveshja e Vjenës synon të pengojë që Irani të zhvillojë armë atomike. Deri tani me sa duket Irani i është përmbajtur kësaj. Kurse tani Irani kërcënon se do ta rinisë pasurimin e uraniumit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo-Albaner schlägt Mann mit Spatenstiel blutig: Bewährungsstrafe - Pforzheimer Zeitung

News - Do, 03/05/2018 - 19:44

Pforzheimer Zeitung

Kosovo-Albaner schlägt Mann mit Spatenstiel blutig: Bewährungsstrafe
Pforzheimer Zeitung
Während eines Spaziergangs in Lienzingen Mitte August 2017 hatte der Mann seiner von ihm getrennt lebenden Frau und deren 38-jährigen Freund aufgelauert. Dem Mann schlug er dabei so lange mit einem Spatenstiel auf Kopf und Beine, bis hinzugerufene ...

Kategorien: News

Shqipëri – liria e shtypit pjesërisht e lirë

Deutsche Welle - Do, 03/05/2018 - 16:10
Edhe këtë vit Dita Ndërkombëtare e Lirisë së Shtypit e gjen Shqipërinë me një nivel prej 29,9 pikësh në "Indeksin Ndërkombërar të Lirisë së Shtypit 2018“ të organizatës "Reporterë pa Kufi“.
Kategorien: Deutsch Welle

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit: Në Kosovë janë shënuar raste të kërcënimeve të gazetarëve

Deutsche Welle - Do, 03/05/2018 - 14:00
Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit e shënoi me një protestë me moton "Mosndëshkimi vret lirinë e shprehjes”.
Kategorien: Deutsch Welle

Brenda bordelit të parë me kukulla seksi në Dortmund

Deutsche Welle - Do, 03/05/2018 - 13:29
Një bordel në Dortmund ofron një seri kukullash seksi prej silikoni që klientët mund t'i përdorin kundrejt pagesës. Disa klientë krijojnë madje edhe lidhje emocionale. DW hedh një vështrim brenda bordelit të çuditshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Çmimi për Lirinë e Shprehjes i Deutsche Welles jepet për Sadegh Zibakalam

Deutsche Welle - Do, 03/05/2018 - 10:36
Politologu iranian, Sadegh Zibakalam kërcënohet me burgim për shkak të një interviste dhënë Deutsche Welles. Tani ai nderohet për guximin e tij të kritikojë qeverinë iraniane.
Kategorien: Deutsch Welle

Buxheti i BE - grindjet e sigurta!

Deutsche Welle - Do, 03/05/2018 - 08:21
Zbrazëtia pas Brexitit dhe subvencionet shtesë për buxhetin e BE-së deri në vitin 2027 e vështirësojnë financimin. Grindjet janë të paraprogramuara, sepse bëhet fjalë për para.
Kategorien: Deutsch Welle

Transmetuesi gjerman për botën e jashtme mbush 65 vjet dhe rëndësia e tij po rritet

Deutsche Welle - Do, 03/05/2018 - 08:03
65 vjet më parë Deutsche Welle nisi transmetimet. Atëherë sundonte Lufta e Ftohtë. Sot shumë nga sfidat janë sërish aktuale. Një vështrim pas - dhe një vështrim përpara në të ardhmen.
Kategorien: Deutsch Welle

Premierminister Haradinaj: Kosovo hat keine eigene Außenpolitik, wir lassen ... - RT Deutsch

News - Do, 03/05/2018 - 07:22

RT Deutsch

Premierminister Haradinaj: Kosovo hat keine eigene Außenpolitik, wir lassen ...
RT Deutsch
Die brisantesten und vielleicht auch wichtigsten Antworten, die auch für eine künftige Lösung der Status-Frage des Kosovo von entscheidender Bedeutung sein könnten, lieferte der kosovarische Regierungschef auf die Frage, warum sich sein Verhältnis zum ...

Kategorien: News

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator