Sammlung von Newsfeeds

Trump-Afganistan: Të vazhdosh luftën pa strategji të re

Deutsche Welle - Mi, 23/08/2017 - 08:16
Lufta në Afganistan është ndërkohë më e gjata në historinë amerikane. Donald Trump kërkon tani të vazhdojë luftën. Pas fjalimit të fundit nuk dihet për sa kohë dhe me çfarë synimi, mendon Sandra Petersmann.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedonia e përcaktuar për fqinjësi të mirë me Serbinë, por...

Deutsche Welle - Di, 22/08/2017 - 13:24
Qeveria e Maqedonisë nuk diskutoi për incidentin diplomatik me Serbinë, pas tërheqjes së personelin nga Ambasada e Shkupit. Qeveria kumtoi se Maqedonia gjithmonë do t’i ndjek interesat e saj.
Kategorien: Deutsch Welle

Shtypi gjerman: Lojërat në Ballkan dhe Ballkani si lodër

Deutsche Welle - Di, 22/08/2017 - 12:06
Shtypi gjermanofolës për tendosjet në raportet mes Beogradit dhe Shkupit. "Serbia ka ashpërsuar raportet me Maqedoninë".
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia dhe Kosova nuk duhet të pengohen mes vete

Deutsche Welle - Di, 22/08/2017 - 11:28
David McAllister për kushtet të cilat Serbia duhet t'i plotësojë në procesin e integrimit në Bashkimin Evropian. Diskutimi për Kosovën një nga parakushtet kryesore për Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovos Außenminister: "Sind in der letzten Phase der Staatsbildung" - derStandard.at

News - Di, 22/08/2017 - 11:00

derStandard.at

Kosovos Außenminister: "Sind in der letzten Phase der Staatsbildung"
derStandard.at
Hoxhaj: Wir sind in der letzten Phase der Staatsbildung und sollten keine technischen Dinge mehr besprechen, sondern den Dialog mit Unterstützung der USA und der EU in eine Endphase bringen, in der der Kosovo einen Sitz in den Vereinten Nationen ...

und weitere »
Kategorien: News

Kosovo-Streit: Serbien zieht Botschafter aus Mazedonien ab - EURACTIV Germany

News - Di, 22/08/2017 - 10:11

EURACTIV Germany

Kosovo-Streit: Serbien zieht Botschafter aus Mazedonien ab
EURACTIV Germany
Serbien hat am Montag seine Botschaftsmitarbeiter aus dem südlichen Nachbarland Mazedonien abgezogen, nachdem Berichte erschienen waren, laut denen Skopje diplomatische Bemühungen unterstützt, um dem Kosovo die Mitgliedschaft in der ...
Serbien: Diplomatisches Personal aus Skopje nach Belgrad abgezogenderStandard.at

Alle 5 Artikel »
Kategorien: News

Berlini e përjashton ekstradimin e Akhanliut

Deutsche Welle - Di, 22/08/2017 - 08:46
Konflikti për shkrimtarin me origjinë turke me nënshtetësi gjermane kalon në raundin tjetër. Në këtë kuadër, roli i Interpolit kalon gjithnjë e më shumë në qendër të vëmendjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Kongresi i SHBA u ndihmon nacionalistëve

Deutsche Welle - Di, 22/08/2017 - 08:45
Meqenëse Rusia i ka detyruar që të largohen nga vendi qindra punonjës amerikanë të Ambasadës, SHBA e kanë kufizuar në mënyrë drastike dhënien e vizave për rusët. SHBA u bëjnë dëm synimeve të tyre, mendon Miodrag Soric.
Kategorien: Deutsch Welle

Atentatori i Barcelonës vritet në aksionin e policisë

Deutsche Welle - Mo, 21/08/2017 - 22:46
I dyshuari kryesor i atentatit të Barcelonës, Younes Abouyaaqoub u vra në afërsi të kryeqytetit katalanas. Sipas policisë, imami i konsideruar si kreu i celulës terroriste, nuk jeton më.
Kategorien: Deutsch Welle

Tërhiqet personeli diplomatik serb nga Shkupi

Deutsche Welle - Mo, 21/08/2017 - 16:37
Të gjithë diplomatët e Serbisë në Maqedoni, u tërhoqën për konsultime urgjente në Beograd. Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë informon se ka qenë e njoftuar nga pala serbe, por nuk e di se cila është arsyeja.
Kategorien: Deutsch Welle

Neuer Anlauf zur Regierungsbildung im Kosovo - derStandard.at

News - Mo, 21/08/2017 - 16:35

Neuer Anlauf zur Regierungsbildung im Kosovo
derStandard.at
Prishtina – Am Donnerstag unternimmt das kosovarische Parlament einen neuen Anlauf, einen Parlamentspräsidenten zu wählen. Seit der Wahl am 11. Juni hat die Parteiallianz Pan die konstituierenden Sitzungen boykottiert. Nun will die Pan teilnehmen, ...

und weitere »
Kategorien: News

Vdiq Bajram Rexhepi, kryeministri i parë i Kosovës së pas luftës

Deutsche Welle - Mo, 21/08/2017 - 15:45
Ish-kryeministri i parë i Kosovës, Bajram Rexhepi (63), ka ndërruar jetë sot (e hënë) në mëngjes në një spital në Turqi.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbische Regierung fordert EU-Gelder für Zugeständnisse - Deutschlandfunk

News - Mo, 21/08/2017 - 13:10

Serbische Regierung fordert EU-Gelder für Zugeständnisse
Deutschlandfunk
Die serbische Regierung verlangt von der EU Gegenleistungen für mögliche Zugeständnisse im Konflikt um die Zukunft des Kosovo. Der stellvertretende serbische Ministerpräsident Ljajic sagte der Belgrader Zeitung "Blic", für jede Zustimmung zur ...

Kategorien: News

Serbische Regierung fordert EU-Gelder für Zugeständnisse - Deutschlandfunk

News - Mo, 21/08/2017 - 13:08

Deutschlandfunk

Serbische Regierung fordert EU-Gelder für Zugeständnisse
Deutschlandfunk
Die serbische Regierung verlangt von der EU Gegenleistungen für mögliche Zugeständnisse im Konflikt um die Zukunft des Kosovo. Der stellvertretende serbische Ministerpräsident Ljajic sagte der Belgrader Zeitung "Blic", für jede Zustimmung zur ...

und weitere »
Kategorien: News

Erster gewählter Ministerpräsident des Kosovo ist tot - ORF.at

News - Mo, 21/08/2017 - 12:01

Erster gewählter Ministerpräsident des Kosovo ist tot
ORF.at
Bajram Rexhepi, der erste gewählte Regierungschef des Kosovo nach dem Krieg (1998 bis 1999), ist heute in einem Krankenhaus in Istanbul gestorben. Rexhepi (63) sei nach einem chirurgischen Eingriff in Pristina ins Koma gefallen und in kritischem ...

Kategorien: News

Koment: Kundër Erdoganit bën dobi vetëm një gjuhë e qartë

Deutsche Welle - Mo, 21/08/2017 - 07:57
Përpjekja e Presidentit turk për të vepruar kundër gjermanëve kritikë ndaj Turqisë në vendet e tjera të BE, hë për hë dështoi. Një veprim i shpejtë i Berlinit kontribuoi për këtë, mendon Jens Thurau.
Kategorien: Deutsch Welle

A kishte lidhje me Shtetin Islamik atentatori i Finlandës?

Deutsche Welle - Mo, 21/08/2017 - 07:55
Policia finlandeze e kategorizoi si atentat terrorist sulmin me thikë me dy të vrarë dhe tetë të plagosur në Turku. Tani hetuesit po verifikojnë nëse dorasi kishte kontakt me milicinë e IS.
Kategorien: Deutsch Welle

Si të sillesh me traumën e terrorit e frikës

Deutsche Welle - Mo, 21/08/2017 - 07:53
Për shumicën nga ne, frika nga terrorizmi është abstrakte. Por çfarë ndodh me njerëzit, që bëhen me të vërtetë viktima të një atentati terrorist?
Kategorien: Deutsch Welle

Gjyqtarёt nё Poloni nёn presion

Deutsche Welle - So, 20/08/2017 - 11:47
Nё Poloni po rrezikohet pavarёsia e sistemit tё drejtёsisё. Shumё gjyqtarё ndihen nёn shantazh prej autoriteteve tё shtetit. Ata janё tё vendosur tё bёjnё rezistencё.
Kategorien: Deutsch Welle

Donald Trump sё shpejti i vetёm nё Shtёpinё e Bardhё?

Deutsche Welle - So, 20/08/2017 - 11:46
Qё pas deklarimeve tё diskutueshme tё Donald Trump-it lidhur me ngjarjet nё Charlottesville janё shtuar dorёheqjet nё shenjё proteste. Edhe mbёshtetёsit besnikё si Stephen Bannon i le lamtumirёn Shtёpisё sё Bardhё.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator