Sammlung von Newsfeeds

Në Bruksel vazhdoi dialogu për Kosovën

Deutsche Welle - Fr, 23/03/2018 - 20:19
Pas dështimit të dialogut teknik presidentët e Kosovës dhe të Serbisë do të bisedojnë për çështje globale, pra implementin e marrëveshjeve të nënshkruara deri tani dhe normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Pengmarrja në një supermarket në Francë merr fund

Deutsche Welle - Fr, 23/03/2018 - 15:12
Forcat e sigurisë i dhanë fund pengmarrjes në një supermarket në Francën jugore.
Kategorien: Deutsch Welle

Kocias në Shkup - Bisedohet për emrin

Deutsche Welle - Fr, 23/03/2018 - 14:28
Ministrat e Jashtëm të Greqisë dhe të Maqedonisë Nikos Kocias dhe Nikolla Dimitrov u shprehën me optimiszëm për ndërtimin e një raporti më të mirë dhe bashkëpunues në të ardhmen.
Kategorien: Deutsch Welle

Wohlauf aus Mali und dem Kosovo zurück - Passauer Neue Presse

News - Fr, 23/03/2018 - 14:08

Passauer Neue Presse

Wohlauf aus Mali und dem Kosovo zurück
Passauer Neue Presse
146 Soldaten des Freyunger Aufklärungsbataillons wurden in Mali und dem Kosovo eingesetzt – der Großteil davon in Westafrika. Und alle sind unversehrt zurückgekommen, wie Kommandeur Oberstleutnant Marc Dingler verkündete. Der letzte Soldat ist am 17 ...

Kategorien: News

Thaçi dhe Vuçiq takohen në Bruksel

Deutsche Welle - Fr, 23/03/2018 - 11:39
Takimi Thaçi dhe Vuciq ndërmjetësohet nga përfaqësuesja e lartë e BE-së Federika Mogherini. Përmirësimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë është pikë e veçantë në strategjinë e zgjerimit të BE-së për Ballkanin.
Kategorien: Deutsch Welle

Timo Baumgartl fehlt U21 auch im Kosovo - SPOX.com

News - Fr, 23/03/2018 - 09:48

SPOX.com

Timo Baumgartl fehlt U21 auch im Kosovo
SPOX.com
Abwehrspieler Timo Baumgartl vom VfB Stuttgart steht der deutschen U21-Nationalmannschaft auch im EM-Qualifikationsspiel am Dienstag (18.45 Uhr im LIVETICKER) im Kosovo nicht zur Verfügung. "Es wird nicht gehen. Er wird frühestens am Montag in ...
U21 ohne Baumgartl gegen Kosovot-online.de

Alle 74 Artikel »
Kategorien: News

BE merr frymë lirisht - U shmang lufta tregtare me SHBA

Deutsche Welle - Fr, 23/03/2018 - 09:42
Një luftë tregtare mes SHBA e BE duket të jetë shmangur për momentin. Sipas të dhënave të qeverisë amerikane, BE e partnerë të tjerë do përjashtohen nga doganat ndëshkuese për çelikun dhe aluminin që eksportojnë në SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

U21 ohne Baumgartl gegen Kosovo - Bürstädter Zeitung

News - Fr, 23/03/2018 - 07:46

U21 ohne Baumgartl gegen Kosovo
Bürstädter Zeitung
Timo Baumgartl fällt für das Spiel der U21 gegen Kosovo aus. Foto: Jan Woitas (Bild: dpa). EM-Qualifikation. Braunschweig (dpa) - U21-Nationaltrainer Stefan Kuntz muss auch im kommenden EM-Qualifikationsspiel gegen Kosovo auf den Stuttgarter Timo ...

und weitere »
Kategorien: News

U21 ohne Baumgartl gegen Kosovo - Handelsblatt

News - Fr, 23/03/2018 - 07:41

Handelsblatt

U21 ohne Baumgartl gegen Kosovo
Handelsblatt
Fußball U21 ohne Baumgartl gegen Kosovo. U21-Nationaltrainer Stefan Kuntz muss auch im kommenden EM-Qualifikationsspiel gegen Kosovo auf den Stuttgarter Timo Baumgartl verzichten. Der Einsatz der angeschlagenen Thilo Kehrer und Nadiem Amiri in der ...
Timo Baumgartl fehlt U21 auch im KosovoSPOX.com
U21: Baumgartl fehlt U21 auch im KosovoFOCUS Online
Baumgartl fehlt U21 auch im KosovoRAN

Alle 75 Artikel »
Kategorien: News

Dhunë turko-kurde në rrugët e Gjermanisë

Deutsche Welle - Fr, 23/03/2018 - 07:34
Misioni ushtarak turk në Siri duket se po shkakton dhunë në Gjermani. Policia mendon se grupe kurdësh që jetojnë në Gjermani u kanë vënë zjarrin objekteve fetare turke apo dyqaneve të turqve në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Kohë të këqia për demokracinë

Deutsche Welle - Fr, 23/03/2018 - 07:31
Në të gjithë botën liria e mendimit është e kufizuar. Ka më shumë zgjedhje jo korrekte dhe etja për pushtet e populistëve po shtohet. Në këtë përfundim arrin një studim i fundit i Fondacionit Bertelsmann.
Kategorien: Deutsch Welle

U21 ohne Baumgartl gegen Kosovo - shz.de

News - Fr, 23/03/2018 - 07:28

SPOX.com

U21 ohne Baumgartl gegen Kosovo
shz.de
U21-Nationaltrainer Stefan Kuntz muss auch im kommenden EM-Qualifikationsspiel gegen Kosovo auf den Stuttgarter Timo Baumgartl verzichten. Der Einsatz der angeschlagenen Thilo Kehrer und Nadiem Amiri in der Partie am 27. März in Mitrovica ist zudem ...
Timo Baumgartl fehlt U21 auch im KosovoSPOX.com
Baumgartl fehlt U21 auch im KosovoFOCUS Online

Alle 80 Artikel »
Kategorien: News

Kosovaren müssen weiter auf Visaliberalisierung warten - derStandard.de

News - Do, 22/03/2018 - 17:26

derStandard.de

Kosovaren müssen weiter auf Visaliberalisierung warten
derStandard.de
Doch für die EU steht nun ohnehin ein anderes Thema im Vordergrund, nämlich der Abschluss eines historischen Abkommens zwischen Serbien und dem Kosovo, das kommendes Jahr unterzeichnet werden soll. Analog zum deutsch-deutschen Grundlagenabkommen aus ...

und weitere »
Kategorien: News

Gjermania përshëndet ratifikimin e demarkacionit

Deutsche Welle - Do, 22/03/2018 - 15:12
Në një prononcim të Ministrisë së Jashtme gjermane për Deutsche Welle-n, thuhet se ne e përshëndesim ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit. Tani duhet punë për kriterin e dytë.
Kategorien: Deutsch Welle

Konsensusi për demarkacionin shenjë edhe për vendime tjera të mëdha

Deutsche Welle - Do, 22/03/2018 - 14:28
Ratifikimi i demarkacionit me Malin e Zi nga ana e Kosovës nuk shihet vetëm si një kusht për liberalizimin e vizave, por si një veprim konsensusi që mund t'u hapë rrugë shumë proceseve të rëndësishme për Kosovën.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo schafft Voraussetzung für visafreie Einreise in die EU - TRT Deutsch

News - Do, 22/03/2018 - 14:02

TRT Deutsch

Kosovo schafft Voraussetzung für visafreie Einreise in die EU
TRT Deutsch
Für das Grenzabkommen mit Montenegro stimmten 80 der 120 Abgeordneten im Parlament in der Hauptstadt Pristina. Die EU hatte die Ratifizierung zur Bedingung für die Aufhebung der Visumspflicht gemacht. VV-Abgeordnete hatten schon in der Vergangenheit ...

und weitere »
Kategorien: News

Igor Sholtes: Liberalizimi pritet deri në fund të vitit

Deutsche Welle - Do, 22/03/2018 - 13:50
Intervistë ekskluzive me raportuesin e posaçëm të Parlamentit Evropian për Kosovën, Igor Sholtes, i cili pret që liberalizimi i vizave të ndodhë shumë shpejtë pas vendimit për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi.
Kategorien: Deutsch Welle

FCZ-Meistertrainer vor Debüt im Kosovo - Tages-Anzeiger Online

News - Do, 22/03/2018 - 11:01

Tages-Anzeiger Online

FCZ-Meistertrainer vor Debüt im Kosovo
Tages-Anzeiger Online
Er hat sie in Kosovo gefunden, das vor zwei Jahren von der Fifa als 210. Mitglied aufgenommen worden ist und in der Weltrangliste Platz 176 belegt. Er unterschrieb als Nationaltrainer bis 2020. Here's the Bernard Challandes' #Kosovo squad for this ...

Kategorien: News

Merkel: Të tejkalohet ndarja dhe polarizimi në Gjermani

Deutsche Welle - Do, 22/03/2018 - 08:57
Një gjysmë viti pas zgjedhjeve parlamentare, kancelarja, Angela Merkel në deklaratën e saj të parë në Bundestag paraqiti pikat qendrore të programit gjatë mandatit të saj të katërt.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator