Sammlung von Newsfeeds

Fussball: Kosovo spielt in Wohlen - http://www.bremgarterbezirksanzeiger.ch/ (Pressemitteilung)

News - Mi, 23/05/2018 - 09:49

http://www.bremgarterbezirksanzeiger.ch/ (Pressemitteilung)

Fussball: Kosovo spielt in Wohlen
http://www.bremgarterbezirksanzeiger.ch/ (Pressemitteilung)
Die Kosovaren kommen. Einen Höhepunkt in den Niedermatten gibt es am Sonntag, 3. Juni. Die Kosovo-Nationalmannschaft spielt gegen die Elfenbeinküste. «Wir erwarten zwischen 3000 und 4000 Zuschauer», sagt Serena Forgione, ...

und weitere »
Kategorien: News

Fussball: Kosovo spielt in Wohlen - http://www.wohleranzeiger.ch/ (Pressemitteilung)

News - Mi, 23/05/2018 - 09:42

http://www.wohleranzeiger.ch/ (Pressemitteilung)

Fussball: Kosovo spielt in Wohlen
http://www.wohleranzeiger.ch/ (Pressemitteilung)
Die Kosovaren kommen. Ein Höhepunkt in der Niedermatten folgt am Sonntag, 3. Juni. Die Kosovo-Nationalmannschaft spielt gegen die Elfenbeinküste. «Wir erwarten zwischen 3000 und 4000 Zuschauern», sagt Serena Forgione, Geschäftsstellen-Leiterin ...

und weitere »
Kategorien: News

Pakënaqësi me shefin e Facebookut në Parlamentin Evropian

Deutsche Welle - Mi, 23/05/2018 - 08:38
Mark Zuckerberg i ftuar për t'iu përgjigjur pyetjeve të eurodeputetëve iu përgjigj atyre vetëm në mënyrë të përgjithshme ose nuk dha përgjigje për një sërë pyetjesh. Deputetët e parralajmëruan për krijimin e një monstre.
Kategorien: Deutsch Welle

Ex-Löwe Perdedaj sicher: „Wir sind stärker als 1860“ - tz.de

News - Di, 22/05/2018 - 21:01

tz.de

Ex-Löwe Perdedaj sicher: „Wir sind stärker als 1860“
tz.de
So richtig zum Zug kam der Nationalspieler des Kosovo dann nicht im Abstiegsjahr (17 Einsätze). Auch das von Daniel Bierofka angestrebte Comeback des Defensivspielers im Winter scheiterte, nachdem sich der damals vereinslose Profi über Wochen beim ...

und weitere »Google News
Kategorien: News

Warum Kosovo-Albaner nach serbischen Pässen Schlange stehen - Sputnik Deutschland

News - Di, 22/05/2018 - 13:12

Sputnik Deutschland

Warum Kosovo-Albaner nach serbischen Pässen Schlange stehen
Sputnik Deutschland
Albaner mit serbischen Pässen und polizeilicher Anmeldung im Kosovo können im Gegensatz zu den Bewohnern anderer Regionen Serbiens, den Vorteil der sogenannten „weißen“ Schengen-Liste nicht genießen und dürfen in die Schengen-Staaten nicht ...

Kategorien: News

EULEX: Fund pa lavdi

Deutsche Welle - Di, 22/05/2018 - 12:55
Zyrtarë të institucioneve të Kosovës, thonë se pas datës 14 qershor çdo lëndë e misionit EULEX që ndërlidhet me institucionet e Kosovës do të bartet tek institucionet kosovare të drejtësisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Venezuelë - në Jug asgjë e re

Deutsche Welle - Di, 22/05/2018 - 08:39
Fitorja e pushtetmbajtësit Maduro pritej. Zgjedhjet presidenciale në Venezuelë zgjojnë vetëm dëshpërim dhe pafuqi. Ai që është ende në gjendje do të largohet nga vendi. Ai që rri duhet të mbyllë sytë.
Kategorien: Deutsch Welle

Konfirmohet vdekja e Hitlerit

Deutsche Welle - Di, 22/05/2018 - 08:37
Ekzaminimi i dhëmbëve të Hitlerit ka rrëzuar çdo dyshim që ai vdiq me të vërtetë më 1945. Historia e dhëmbëve të Hitlerit është jo vetëm një histori e vdekjes së kryenazistit, por edhe e propagandës së Luftës së Ftohtë.
Kategorien: Deutsch Welle

KFOR-Einsatz der Bundeswehr – Ende ist allmählich in Sicht - bundeswehr-journal

News - Di, 22/05/2018 - 03:57

KFOR-Einsatz der Bundeswehr – Ende ist allmählich in Sicht
bundeswehr-journal
Berlin/Pristina (Kosovo). Am heutigen Donnerstag (17. Mai) nahm Bundeskanzlerin Angela Merkel in der bulgarischen Hauptstadt Sofia am Drittstaatengipfel der Europäischen Union (EU) mit Ländern des Westlichen Balkans teil. Die sechs Partner im ...

Kategorien: News

Serbien erwägt, von EU-Beitrittsplänen abzurücken - ZEIT ONLINE

News - Mo, 21/05/2018 - 11:36

kurier.at

Serbien erwägt, von EU-Beitrittsplänen abzurücken
ZEIT ONLINE
Der serbische Verteidigungsminister Aleksandar Vulin sagte am Montag in Belgrad: "Wenn für die EU der Schlüsselpunkt die Lösung des Kosovo-Problems ist, eines Problems, an dessen Entstehung die EU aktiv mitgewirkt hat, dann ist es Zeit, dass wir über ...
EU verlangt vor Beitritt Kosovo-Aussöhnung: Serbien verärgertkurier.at
Serbien denkt über Politikwechsel weg von der EU nachStol.it
Abkehr von EU im GesprächDeutschlandfunk

Alle 4 Artikel »
Kategorien: News

Colin Wolfe: Momenti për hapjen e negociatave të pranimit në BE është tani.

Deutsche Welle - Mo, 21/05/2018 - 10:39
Ka një ndërgjegjësim në rritje për  potencialet dhe nevojat e Ballkanit Perëndimor, sepse do të duhen rreth 40 vjet që ai të arrijë nivelin e tanishëm të jetesës në vendet e BE-së.
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogani dhe "shuplaka osmane"

Deutsche Welle - Mo, 21/05/2018 - 10:33
Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan u prit në Sarajevë nga mijëra turq të ardhur nga shumë anë të Evropës. Sarajeva është deri tani vendi i vetëm ku lejohet prezantimi parazgjedhor i Erdoganit.
Kategorien: Deutsch Welle

EU verlangt vor Beitritt Kosovo-Aussöhnung: Serbien verärgert - kurier.at

News - Mo, 21/05/2018 - 10:27

kurier.at

EU verlangt vor Beitritt Kosovo-Aussöhnung: Serbien verärgert
kurier.at
"Wenn für die EU die Schlüsselfrage die Lösung des Kosovo-Problems ist, eines Problems, an dessen Entstehung die EU aktiv mitgewirkt hat, dann ist es Zeit, dass wir über die Änderung der Prioritäten unserer Außenpolitik nachdenken", so Vulin. "Eine EU ...
"Liebt das Land eurer Kinder!"RP ONLINE
Rheinische Post: Serbiens Präsident warnt vor Kosovo-Diktat ...finanzen.net
Serbiens Präsident will Kosovo-Lösung mitbestimmenFinanzNachrichten.de

Alle 11 Artikel »
Kategorien: News

Koment: Eksperiment i rrezikshëm në Itali

Deutsche Welle - Mo, 21/05/2018 - 07:51
Karikatura humoristike, që u tregua në Romë pak para zgjedhjeve, bëhet realitet: populistët e majtë dhe të djathtë vëllazërohen. Italia po ecën drejt një të ardhmeje shumë të pasigurtë, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Komenti i të ftuarit: Ndërrim pushteti në Irak

Deutsche Welle - Mo, 21/05/2018 - 07:45
Ai që votoi në Irak për Muktada al-Sadrin, e bëri këtë sepse synoi diçka shumë të përcaktuar, mendon Rainer Hermann nga Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Kategorien: Deutsch Welle

“Republika Ilindenase e Maqedonisë” opsion për emrin e ri të Maqedonisë

Deutsche Welle - So, 20/05/2018 - 12:28
Kryeministri i Maqedonisë Zaev ka njoftuar se “Republika Ilindenase e Maqedonisë” është opsioni për të cilin janë marrë vesh me kryeministrin e Greqisë, Cipras, si zgjidhje e mundshme e kontestit për emrin.
Kategorien: Deutsch Welle

“Republika Ilindenska Maqedonija” opsion për emrin e ri të Maqedonisë

Deutsche Welle - So, 20/05/2018 - 12:28
Kryeministri i Maqedonisë Zaev ka njoftuar se “Republika Ilindenase e Maqedonisë” është opsioni për të cilin janë marrë vesh me kryeministrin e Greqisë, Cipras, si zgjidhje e mundshme e kontestit për emrin.
Kategorien: Deutsch Welle

Bavari: Ligj i ri për policinë

Deutsche Welle - So, 20/05/2018 - 10:39
Në Bavari po protestohet kundër një ligji të ri për policinë. Javën e kaluar dolën në protesta dhjetra mijëra njerëz: 30 000 syresh vetëm në qendër të Mynihut - diçka që nuk ka ndodhur prej shumë kohësh.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Boll glorifikimit të fashistëve!

Deutsche Welle - So, 20/05/2018 - 10:39
Evropa ka nevojë për një kulturë të përbashkët kujtese dhe ajo mund të jetë vetëm antifashiste. Kjo e përjashton të menduarin pozitiv për bashkëpunëtorët e nazistëve në Kroaci, Hungari dhe Letoni, mendon Krsto Lazarevic.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i FAZ: I bashkuar - BE pozicionohet kundër Trumpit

Deutsche Welle - Sa, 19/05/2018 - 15:10
Nëse (ende) 28 anëtarët e BE janë me të vërtetë kaq të bashkuar, siç pohohet, kjo është punë tjetër.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator