Sammlung von Newsfeeds

Paralajmërim për prodhime të rrezikshme

Deutsche Welle - Sa, 17/03/2018 - 08:40
Për të mbrojtur konsumatorët Bashkimi Evropian ka krijuar një sistem paralajmërimi të shpejtë. Ky sistem po shfrytëzohet. Vetëm vitin e kaluar alarm paralajmërues për prodhime të rrezikshme u dha 2.200 herë.
Kategorien: Deutsch Welle

Të martën në Kosovë votohet demarkacioni me Malin e Zi

Deutsche Welle - Sa, 17/03/2018 - 08:40
Për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit, nevojiten 80 vota nga 120 deputetë që ka parlamenti i Kosovës. Koalicioni qeverisës dhe LDK thuhet se i kanë siguruar 79 vota dhe janë në kërkim edhe të një vote.
Kategorien: Deutsch Welle

Rusia vendi i kontrasteve

Deutsche Welle - Sa, 17/03/2018 - 07:41
Në prag të zgjedhjeve presidenciale Rusia paraqitet si një vend plot kontraste, ku hendeku social po bëhet më i madh. Por politika nuk kujdeset shumë për këtë problem.
Kategorien: Deutsch Welle

Sammelabschiebung in den Kosovo am Jahrestag der Deportation der baden ... - radio dreyeckland

News - Fr, 16/03/2018 - 22:23

radio dreyeckland

Sammelabschiebung in den Kosovo am Jahrestag der Deportation der baden ...
radio dreyeckland
Am Donnerstag den 15. März 2018 , am Jahrestag der Deportation der Baden-Württembergischen Sinti und Roma, fand erneut eine Sammelabschiebung aus Baden-Württemberg in den Balkan statt. Am 15. März 1943 waren 456 Sinti und Roma aus Baden-Württemberg ...

Kategorien: News

Takim i Kimit dhe i Trumpit në Suedi?

Deutsche Welle - Fr, 16/03/2018 - 16:09
Presidenti i SHBA, Trump do të takohet me pushtetmbajtësin e Koresë së Veriut Kim. Çështja është vetëm: ku mund të takoheshin të dy në tokë sa më neutrale? Suedia mund të ishte një vend takimi neutral.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Presidenti Ivanov kundër ligjit për gjuhët

Deutsche Welle - Fr, 16/03/2018 - 13:10
Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov e ka quajtur “antikushtetues, antishtetëror dhe nxitës të tensioneve ndëretnike” miratimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve.
Kategorien: Deutsch Welle

A do ta ketë Kosova ushtrinë e vet?

Deutsche Welle - Fr, 16/03/2018 - 08:57
Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, thotë që krijimi i ushtrisë së Kosovës destabilizon rajonin, ndërsa, Prishtina zyrtare thotë se formimi i ushtrisë është në interes të paqes në rajon.
Kategorien: Deutsch Welle

Inteligjenca artificiale po avancon

Deutsche Welle - Fr, 16/03/2018 - 08:51
Tema e inteligjencës artificiale ka arritur deri tek qeveria gjermane dhe është futur nën titullin “Digjitalja”në zyrën e kancelares. Koha nuk pret, sepse ndryshimet që po ndodhin nga digjitalizimi janë gjigande.
Kategorien: Deutsch Welle

Modeli rus

Deutsche Welle - Fr, 16/03/2018 - 08:46
Cilido që të ketë qenë synimi i atyre që urdhëruan helmimin e një ish-agjenti të dyfishtë e të së bijës në një qytet anglez, një gjë ata nuk e arritën: izolimin e Britanisë së Madhe, komenton Klaus-Dieter Frankenberger.
Kategorien: Deutsch Welle

Steenfadt - Media në Shqipëri, armë e pronarëve për interesa politike dhe ekonomike

Deutsche Welle - Do, 15/03/2018 - 17:02
Sipas një studimi të Reporterëve pa Kufij dhe BIRN të dhënat për audiencën audio-vizive në Shqipëri janë të deformuara dhe nuk janë të besueshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Drei Schalker im deutschen U21-Aufgebot - Westfälischer Anzeiger

News - Do, 15/03/2018 - 15:05

Westfälischer Anzeiger

Drei Schalker im deutschen U21-Aufgebot
Westfälischer Anzeiger
Beide haben sich durch gute Leistungen in ihren Vereinen für die U21 empfohlen", sagte Kuntz. Bereits beim EM-Titelgewinn im Sommer 2017 dabei waren Nadiem Amiri (1899 Hoffenheim), Waldemar Anton (Hannover 96), Mahmoud Dahoud (Borussia Dortmund), Thilo ...
Eggestein erneut nominiertWESER-KURIER online
U21 mit fünf Europameistern und zwei NeulingenFOCUS Online
Ruhrpott-Sextett für die U21-Nationalmannschaft nominiertWestdeutsche Allgemeine Zeitung
Lausitzer Rundschau
Alle 13 Artikel »
Kategorien: News

Koment: 7 vite luftë në Siri dhe gabimet e perëndimit

Deutsche Welle - Do, 15/03/2018 - 11:15
Më 15 Mars, para shtatë vitesh filloi lufta në Siri. Në këto shtatë vjet perëndimi ka bërë shumë gabime. Por nuk mund të thuhet me siguri, nëse ai mund ta shkurtonte periudhën e luftës.
Kategorien: Deutsch Welle

Rusi: Kishë apo muze

Deutsche Welle - Do, 15/03/2018 - 09:50
Që nga rënia e Bashkimit Sovjetik shteti dhe Kisha Ortodokse Ruse po afrohen gjithnjë e më tepër. Pjesa liberale e shoqërisë ruse e konsideron kishën zyrtare jo më si progresive, por si reaksionare dhe anti-liberale.
Kategorien: Deutsch Welle

Kryeministri sllovak ofron dorëheqjen

Deutsche Welle - Mi, 14/03/2018 - 20:09
Pas vrasjes së gazetarit Jan Kuciak, presioni ndaj kryeministrit Robert Fico u shtua shumë dhe ai kërkoi dorëheqjen.
Kategorien: Deutsch Welle

Në atmosferë të tensionuar Kuvendi miraton ligjin për gjuhët

Deutsche Welle - Mi, 14/03/2018 - 19:10
Parlamenti i Maqedonisë në një atmosferë të tensionuar miraton me 64 vota për dhe asnjë kundër Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve i cili zyrtarizon përdorimin e gjuhës shqipe në nivelin e pushtetit qendror dhe lokal.
Kategorien: Deutsch Welle

Idriz Voca läuft für den Kosovo auf - zentralplus

News - Mi, 14/03/2018 - 18:28

zentralplus

Idriz Voca läuft für den Kosovo auf
zentralplus
«Die Chance, dass ich mich im Kosovo durchsetzen kann, ist grösser. In der Schweiz gibt es viele junge, talentierte Spieler, bei denen ich mich hinten anstellen müsste», so Voca der mit 15 die Fussballschuhe eigentlich an den Nagel hängen wollte. «Ich ...

und weitere »
Kategorien: News

Koment: "Të rifitohet besimi i humbur"

Deutsche Welle - Mi, 14/03/2018 - 17:12
Kaq shumë nuk ka zgjatur asnjëherë krijimi i një qeverie gjermane. Presidenti i Gjermanisë u tha anëtarëve të qeverisë që në krye fjalë që t'i mbajnë mend.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbisch-orthodoxe Kirche kritisiert Geschichtssicht der Kosovo-Muslime - Vatican News

News - Mi, 14/03/2018 - 15:54

Vatican News

Serbisch-orthodoxe Kirche kritisiert Geschichtssicht der Kosovo-Muslime
Vatican News
Die serbisch-orthodoxe Kirche hat der Islamischen Gemeinschaft des Kosovo (Bashkesia Islame e Kosoves/BIK) „Geschichtsmanipulation“ vorgeworfen, weil diese die Serben im Kosovo als „Okkupanten“ bezeichne. Der Kirchenrat der Diözese Raska-Prizren wies ...

Kategorien: News

Britania e Madhe dëbon 23 diplomatë rusë

Deutsche Welle - Mi, 14/03/2018 - 14:24
Londra ka pezulluar kontaktet diplomatike të nivelit të lartë midis Britanisë së Madhe dhe Rusisë, pas atentatit me helm kundër ish-agjentit të dyfishtë Skripal dhe vajzës së tij në Britani.
Kategorien: Deutsch Welle

Steenfeld - Media në Shqipëri, armë e pronarëve për interesa politike dhe ekonomike

Deutsche Welle - Mi, 14/03/2018 - 13:56
Sipas një studimi të Reporterëve pa Kufij dhe BIRN të dhënat për audiencën audio-vizive në Shqipëri janë të deformuara dhe nuk janë të besueshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator