Sammlung von Newsfeeds

Stephen Hawking ndërron jetë

Deutsche Welle - Mi, 14/03/2018 - 12:29
Astrofizikani britanik Stephen Hawking ndërroi jetë në moshën 76 vjeçare në Cambridge, bëri të ditur familja e tij. Për shumë vetë ai ishte gjeniu më i madh i kohës sonë.
Kategorien: Deutsch Welle

Angela Merkel zgjidhet kancelare për herë të katërt

Deutsche Welle - Mi, 14/03/2018 - 10:04
Angela Merkel arrin mandatin e katërt. Të mërkurën Bundestagu votoi me 364 vota pro zgjedhjes së kancelares, Angela Merkel. Tani qeveria e re mund të filllojë nga puna.
Kategorien: Deutsch Welle

Shpëtimtarët e refugjatëve në Alpe

Deutsche Welle - Mi, 14/03/2018 - 08:02
Refugjatët që kalojnë kufirin italo-francez përshkojnë një rrugë të rrezikshme për jetën. Popullsia vendase i ndihmon.
Kategorien: Deutsch Welle

Rizgjedhja e Putinit varet nga gratë

Deutsche Welle - Mi, 14/03/2018 - 08:00
Në zgjedhjet presidenciale Kremlini po mbështetet gjithnjë e më shumë tek një nga grupet e zgjedhësve: tek gratë. A po ndihmojnë ruset në rritjen e pjesëmarrjes në votime për të arritur fitoren e Putinit në zgjedhje?
Kategorien: Deutsch Welle

Gjykata më e Lartë e Gjermanisë: forma mashkullore përdoret për t'ju drejtuar femrave

Deutsche Welle - Di, 13/03/2018 - 17:05
Nuk është diskriminim kur femrave u drejtohesh me shkrim në formën standarde mashkullore
Kategorien: Deutsch Welle

Kremlini kundërshton akuzat për helmimin e ish-agjentit rus

Deutsche Welle - Di, 13/03/2018 - 15:23
Rusia i ka hedhur poshtë si qesharake kritikat britanike se është e përfshirë në atentatin e helmimit për ish-agjentin e dyfishtë. Ndërkohë BE tha se mbështet pozicionin e Britanisë së Madhe.
Kategorien: Deutsch Welle

Donald Trump zëvendëson Rex Tillersonin me Mike Pompeon

Deutsche Welle - Di, 13/03/2018 - 14:16
Trumpi e bëri deklaratën sapo Tillersoni u kthye nga një udhëtim diplomatik në Afrikë. Postin Tillersoni e mbante që prej shkurtit 2017.
Kategorien: Deutsch Welle

ITB 2018: Shqipëria dhe Kosova

Deutsche Welle - Di, 13/03/2018 - 12:09
Prezantimi në Panairin më të madh të turizmit në botë tregoi se turizmi nuk është ende prioritet i politikës për të dy vendet.
Kategorien: Deutsch Welle

Biznes familiar - Miti i medias pluraliste në Shqipëri

Deutsche Welle - Di, 13/03/2018 - 11:20
Biznes familiar - Miti i medias pluraliste në Shqipëri. Prezantohen gjetjet e studimit investigativ “Monitorimi i Pronësisë së Medias- Shqipëri.
Kategorien: Deutsch Welle

Greqi: Nga efendikoj në punëtorë krahu

Deutsche Welle - Di, 13/03/2018 - 09:15
Një numër i madh agjencish punësimi nga Greqia ofrojnë krah të lirë pune nëpër Evropë. Por shumë grekë kanë rënë viktimë e shpresave të mëdha dhe e kontratave mashtruese të punësimit.
Kategorien: Deutsch Welle

Zwölf Jahre altes Fleisch in den Kosovo geliefert - L'essentiel Deutsch

News - Di, 13/03/2018 - 08:12

L'essentiel Deutsch

Zwölf Jahre altes Fleisch in den Kosovo geliefert
L'essentiel Deutsch
Laut der flämischen Zeitung Het Laatste Nieuws verließ im September 2016 ein Lastwagen den Schlachthof Veviba, um den Kosovo mit Fleisch aus dem Jahr 2004 zu beliefern. Die meisten Etiketten der Marke Veviba wurden auf den Verpackungen zerissen. Das ...

und weitere »
Kategorien: News

Belgien exportiert 12-​​jähriges Fleisch nach Kosovo - L'essentiel Deutsch

News - Di, 13/03/2018 - 08:08

L'essentiel Deutsch

Belgien exportiert 12-​​jähriges Fleisch nach Kosovo
L'essentiel Deutsch
Laut der flämischen Zeitung Het Laatste Nieuws verließ im September 2016 ein Lastwagen den Schlachthof Veviba, um den Kosovo mit Fleisch aus dem Jahr 2004 zu beliefern. Die meisten Etiketten der Marke Veviba wurden auf den Verpackungen zerissen. Das ...

Kategorien: News

Kosovo-Rakete zündet endlich Rashica wunderbar! - BILD

News - Di, 13/03/2018 - 07:32

Kosovo-Rakete zündet endlich Rashica wunderbar!
BILD
Montagsspiele können doch Spaß machen! Werder schlägt Köln 3:1 und verschafft sich Luft im Abstiegskampf. Kruse & Co haben nach dem dritten Heimsieg in Folge nun schon fünf Punkte Vorsprung auf den Relegationsplatz. Erstaunlich: Diesmal trifft weder ...

Kategorien: News

Kosovo lässt mutmasslichen Solothurner Sozialhilfe-Betrüger frei - Schweizer Radio und Fernsehen (SRF)

News - Mo, 12/03/2018 - 20:39

Schweizer Radio und Fernsehen (SRF)

Kosovo lässt mutmasslichen Solothurner Sozialhilfe-Betrüger frei
Schweizer Radio und Fernsehen (SRF)
Der ehemalige Generalstabschef der Kosovo-Befreiungsarmee UCK, Azem Syla, ist nach Angaben des kosovarischen Newsportals insajderi.com aus der Haft entlassen worden. Dies nur wenige Tage nachdem die EU-Rechtsmission Eulex seinen Fall an die ...

Kategorien: News

Kosovo lässt mutmasslichen Solothurner Sozialhilfe-Betrüger frei - Schweizer Radio und Fernsehen (SRF)

News - Mo, 12/03/2018 - 20:39

Schweizer Radio und Fernsehen (SRF)

Kosovo lässt mutmasslichen Solothurner Sozialhilfe-Betrüger frei
Schweizer Radio und Fernsehen (SRF)
Der ehemalige Generalstabschef der Kosovo-Befreiungsarmee UCK, Azem Syla, ist nach Angaben des kosovarischen Newsportals insajderi.com aus der Haft entlassen worden. Dies nur wenige Tage nachdem die EU-Rechtsmission Eulex seinen Fall an die ...

Kategorien: News

USA haben neuen Kosovo-Plan parat: „Serbien zu Kapitulation drängen“ - Experte - Sputnik Deutschland

News - Mo, 12/03/2018 - 20:09

Sputnik Deutschland

USA haben neuen Kosovo-Plan parat: „Serbien zu Kapitulation drängen“ - Experte
Sputnik Deutschland
Der neue Berater des US-Außenministers Rex Tillerson, Wess Mitchel, soll am Dienstag in Belgrad eintreffen und am nächsten Tag Aleksandar Vucic umfassendere exekutive Vollmachten und Kompetenzen für die auf dem Papier existierende „Vereinigung der ...

Kategorien: News

Partitë unioniste dhe SPD firmosin marrëveshjen e koalicionit qeveritar

Deutsche Welle - Mo, 12/03/2018 - 17:08
Marrëveshja e koalicionit qeveritar mes CDU/CSU dhe SPD u nënshkrua. Kancelarja e lëvdoi marrëveshjen në ceremoninë e nënshkrimit.
Kategorien: Deutsch Welle

Wess Mitchell: Në Ballkan ka rritje të rolit destruktiv të Rusisë

Deutsche Welle - Mo, 12/03/2018 - 15:58
Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell po viziton Kosovën që të arrijë përparim në dialogun Kosovë-Serbi. Pas Kosovës ai do të vizitojë Beogradin.
Kategorien: Deutsch Welle

Wenn die Uhr nicht mehr schnell genug tickt - NDR.de

News - Mo, 12/03/2018 - 14:57

NDR.de

Wenn die Uhr nicht mehr schnell genug tickt
NDR.de
Angeblich soll der Kosovo zu viel Strom aus dem europäischen Stromnetz abgezapft haben. Das sagen die Serben. Deshalb gehen bei uns die Uhren nach. Aber das klingt nach Physiker-Latein. Oder kann jemand erklären, wieso die Taktfrequenz sinkt, wenn ...

Kategorien: News

Rusia teston një raketë hipersonike Kinzhal

Deutsche Welle - Mo, 12/03/2018 - 13:54
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka përshkruar raketën si një "armë ideale". Rusia pretenton se raketa fluturon 10 herë më shpejt se shpejtësia e zërit dhe nuk mund të kapet nga sistemet kundërajrore.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator