Sammlung von Newsfeeds

Trumpi takohet me Kimim më 12 qershor në Singapor

Deutsche Welle - Fr, 11/05/2018 - 08:40
Spekulime për një takim mes Trumpit dhe Kim Jong Unit kishte prej kohësh. Tani Presidenti i SHBA-së njoftoi në Twitter për kohën dhe vendin e samitit.
Kategorien: Deutsch Welle

Politika dhe simbolika: Çmimi Karl i Madh për Macronin

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 20:02
Macroni është Presidenti i dytë francez që e merr Çmimin Karl i Madh. Në ceremoni ai e përsëriti vizionin e tij për Evropën, kurse kancelarja Merkel që mbajti fjalën e nderit e vlerësoi atë personalisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Rainer Wieland: Mos bëni premtime me data për liberalizimin e vizave

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 18:42
Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, eurodeputeti gjerman Rainer Wieland, porosit udhëheqësit kosovarë që mos të bëjnë premtime me data se kur do të bëhet librealizimi i vizave për Kosovën.
Kategorien: Deutsch Welle

EU-Kommissar sieht Fortschritte in der Beziehung zwischen Kosovo und Serbien - Handelsblatt

News - Do, 10/05/2018 - 17:46

Handelsblatt

EU-Kommissar sieht Fortschritte in der Beziehung zwischen Kosovo und Serbien
Handelsblatt
WienEU-Erweiterungskommissar Johannes Hahn sieht Fortschritte im Verhältnis zwischen den früheren Kriegsparteien Serbien und Kosovo. „Es gibt Schritte in die richtige Richtung“, sagt Hahn vor der Auslandspresse in Wien. „Dass die beiden Präsidenten ...

Kategorien: News

Serbiens Präsident Vucic in Türkei und Russland: Wirtschaftliche Beziehungen ... - RT Deutsch

News - Do, 10/05/2018 - 12:36

RT Deutsch

Serbiens Präsident Vucic in Türkei und Russland: Wirtschaftliche Beziehungen ...
RT Deutsch
Zweitägige Reise nach Russland, zuvor ein Besuch in der Türkei: Der serbische Präsident Aleksandar Vucic führt eine diplomatische Offensive. Beratungen bezüglich der Kosovo-Frage stehen auf der Agenda, vor allem aber die wirtschaftlichen Beziehungen ...

Kategorien: News

Roth: Çështja e emrit të Maqedonisë duhet të zgjidhet këtë vit

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 11:47
Ministri i shtetit për Çështje Evropiane në ministrinë e Jashtme gjermane Mihael Roth, vizitoi Maqedoninë. Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Zaev, ai tha se kontesti me Greqin duhet të zgjidhet këtë vit.
Kategorien: Deutsch Welle

Konflikti: Izrael-Iran: Macron Merkel thirrje për çtensionim

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 11:38
Pas sulmeve ajrore të Izraelit Teherani kishte kërcënuar me kundërpërgjigje. Tani të dy vendet shkëmbejnë sulme ushtarake. Merkel dhe Macron thirrje për çtensionimin e situatës.
Kategorien: Deutsch Welle

Emmanuel Macron: Europa është fati ynë

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 10:43
Bashkimi Europian duhet të shpëtojë rendin multilateral, që po vihet në pikëpyetje nga SHBA, kërkon presidenti francez, Macron në intervistë me Deutsche Wellen dhe ARD. Ishte intervista e parë me një televizion gjerman.
Kategorien: Deutsch Welle

Vendim i gjykatës berlineze kundër mësueses me perçe

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 09:06
Gjykata e Berlinit ka marrë një vendim, sipas të cilit një mësuese nuk mund të japë mësim në shkollë fillore e mbuluar me perçe. A është e drejtë kjo?
Kategorien: Deutsch Welle

CIA: Kandidatja e diskutueshme

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 08:57
Për herë të parë në histori një grua do të drejtojë shërbimin sekret amerikan. Por, Gina Haspel ka një të kaluar të errët në CIA. Senati duhet të marrë vendim nëse ajo është e përshtatshme si drejtuese e CIA.
Kategorien: Deutsch Welle

Francë: Shtimi i antisemitizmit shtyn gjithnjë e më tepër të rinj hebrenj të largohen

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 08:55
Vitet e fundit nga Franca janë larguar 60.000 hebrenj. Ndër to edhe Tsahal Blau. Motra e saj, 17-vjeçarja Yaël do të shkojë gjithashtu aty, menjëherë sapo të mbarojë maturën.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel würdigt Fortschritte im Kosovo - Deutschlandfunk

News - Do, 10/05/2018 - 00:10

Deutschlandfunk

Merkel würdigt Fortschritte im Kosovo
Deutschlandfunk
Bundeskanzlerin Merkel hat Fortschritte des Kosovo beim Aufbau demokratischer Strukturen gewürdigt. Zehn Jahre nach der Unabhängigkeit von Serbien gebe es aber auf dem Weg zu einer Mitgliedschaft in der Europäischen Union noch viel zu tun, sagte ...
Merkel würdigt Fortschritte im Kosovo, aber es ist noch viel zu tuTiroler Tageszeitung Online
Kosovo drängt auf Beschleunigung der EU-Erweiterungwallstreet-online
Fünf EU-Länder wollen wegen Kosovo-Streit Westbalkan-Gipfel boykottierenDiePresse.com
Lost in EUrope (Blog) -Handelsblatt -Deutsche Welle
Alle 14 Artikel »
Kategorien: News

Merkel würdigt Fortschritte im Kosovo - Deutschlandfunk

News - Mi, 09/05/2018 - 21:14

Deutschlandfunk

Merkel würdigt Fortschritte im Kosovo
Deutschlandfunk
Bundeskanzlerin Merkel hat Fortschritte des Kosovo beim Aufbau demokratischer Strukturen gewürdigt. Zehn Jahre nach der Unabhängigkeit von Serbien gebe es aber auf dem Weg zu einer Mitgliedschaft in der Europäischen Union noch viel zu tun, sagte sie ...

Kategorien: News

Berlin - Merkel würdigt Fortschritte im Kosovo - Deutschlandfunk - Deutschlandfunk

News - Mi, 09/05/2018 - 20:34

Deutschlandfunk

Berlin - Merkel würdigt Fortschritte im Kosovo - Deutschlandfunk
Deutschlandfunk
Bundeskanzlerin Merkel hat Fortschritte des Kosovo beim Aufbau demokratischer Strukturen gewürdigt. Zehn Jahre nach der Unabhängigkeit von Serbien gebe es aber auf dem Weg zu einer Mitgliedschaft in der Europäischen Union noch viel zu tun, sagte sie ...
Merkel würdigt Fortschritte im Kosovo, aber es ist noch viel zu tu ...Tiroler Tageszeitung Online
Kosovo drängt auf Beschleunigung der EU-Erweiterungwallstreet-online
Spanien boykottiert EU-Gipfel – wg. Kosovo (und Katalonien)Lost in EUrope (Blog)
DiePresse.com -Handelsblatt
Alle 14 Artikel »
Kategorien: News

Merkel würdigt Fortschritte im Kosovo, aber es ist noch viel zu tu - Tiroler Tageszeitung Online

News - Mi, 09/05/2018 - 18:51

Tiroler Tageszeitung Online

Merkel würdigt Fortschritte im Kosovo, aber es ist noch viel zu tu
Tiroler Tageszeitung Online
Bei einem Treffen mit Staatspräsident Hashim Thaci würdigte Merkel die Forschritte des Kosovo beim Aufbau demokratischer Strukturen. Artikel · Diskussion. Der Staatspräsident des Kosovo, Hashim Thaci und die deutsche Kanzlerin Angela Merkel. © REUTERS ...
Kosovo drängt auf Beschleunigung der EU-Erweiterungwallstreet-online
Spanien boykottiert EU-Gipfel – wg. Kosovo (und Katalonien)Lost in EUrope (Blog)
Fünf EU-Länder wollen wegen Kosovo-Streit Westbalkan-Gipfel ...DiePresse.com
Handelsblatt -24matins.de
Alle 13 Artikel »
Kategorien: News

Serbien verweigert Sportlern aus Kosovo Einreise - Krone.at

News - Mi, 09/05/2018 - 18:31

Krone.at

Serbien verweigert Sportlern aus Kosovo Einreise
Krone.at
Karate-Kämpfern aus dem Kosovo ist vor der Europameisterschaft in Novi Sad die Einreise nach Serbien verweigert worden. Nach Angaben des serbischen Regierungsbüros hätten die Sportler die staatlichen Symbole des Kosovo getragen und durften ...

Kategorien: News

Ein Stück Heimat für unsere Soldaten im Kosovo - Wochenblatt.de

News - Mi, 09/05/2018 - 17:04

Wochenblatt.de

Ein Stück Heimat für unsere Soldaten im Kosovo
Wochenblatt.de
Weidens Oberbürgermeister Kurt Seggewiß hat Wort gehalten. Beim Verabschiedungsappell im Januar hatte er versprochen, „seine Weidener Soldaten“ des Artilleriebataillons 131 während ihres Auslandseinsatzes im Rahmen des 49. Deutschen ...

Kategorien: News

Serbia ndalon të hyjnë në teritorin e saj sportistë nga Kosova

Deutsche Welle - Mi, 09/05/2018 - 16:04
Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës e cilësuan ndalimin nga Serbia të përfaqësueses së karatesë të Kosovës si akt të papranueshëm që nuk i kontribuon përmirësimit të raporteve Kosovë-Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Sechsfacher Mutter aus Haselünne droht Abschiebung - NOZ - Neue Osnabrücker Zeitung

News - Mi, 09/05/2018 - 15:06

Sechsfacher Mutter aus Haselünne droht Abschiebung
NOZ - Neue Osnabrücker Zeitung
Shala wurde im Kosovo geboren, hat sechs Kinder. 1987 kam sie das erste Mal nach Deutschland, „weil die Wirtschaftslage im Kosovo immer schlimmer wurde und wir unseren Kindern eine sichere Zukunft ermöglichen wollten“. Drei Jahre lebten die Shalas in ...

Kategorien: News

Kosovë: Hetimet për tregti organesh kanë ngecur

Deutsche Welle - Mi, 09/05/2018 - 08:31
NZZ: Një gjykatë kosovare dënoi para një viti e gjysëm me burgim tre mjekë për tregti organesh. Gjykatësi amerikan që dha dënimin, mendon se kjo çështje po zvarritet me qëllim, thuhet në një shkrim në gazetën NZZ.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator