Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Sammlung von Newsfeeds

Bosnja paralajmёron BE-nё nga njё valё e re refugjatёsh

Deutsche Welle - Mo, 11/03/2019 - 08:10
Qeveria nё Sarajevё parashikon njё rritje masive tё numrit tё refugjatёve, qё duan tё mbёrrijnё nё kufijtё e jashtёm tё BE-sё. Ministri i Sigurisё kёrkon qё shtetet e BE-sё tё angazhohen pёr t'i bёrё ballё situatёs.
Kategorien: Deutsch Welle

Kramp-Karrenbauer prezanton planet pёr reformimin e BE-sё

Deutsche Welle - Mo, 11/03/2019 - 08:08
Kryetarja e CDU-sё Annegret Kramp-Karrenbauer pas propozimeve tё fundit tё kryeministrit francez Emmanuel Macron pёr reforma nё BE, paraqiti konceptin e saj. Pikёrёndesat janё: Reduktimi i burokracisё dhe fleksibiliteti.
Kategorien: Deutsch Welle

Vučić gegen kosovarisches Verhandlungsteam - derStandard.de

News - Mo, 11/03/2019 - 08:00
Vučić gegen kosovarisches Verhandlungsteam  derStandard.de

Kosovo-Experte Joseph Marko warnt vor Vertreibungen und Großalbanien.

Kategorien: News

Vučić gegen kosovarisches Verhandlungsteam - derStandard.at

News - Mo, 11/03/2019 - 08:00
Vučić gegen kosovarisches Verhandlungsteam  derStandard.at

Kosovo-Experte Joseph Marko warnt vor Vertreibungen und Großalbanien.

Kategorien: News

Vučić gegen kosovarisches Verhandlungsteam - derStandard.at

News - Mo, 11/03/2019 - 08:00
Vučić gegen kosovarisches Verhandlungsteam  derStandard.at

Kosovo-Experte Joseph Marko warnt vor Vertreibungen und Großalbanien.

Kategorien: News

Treuchtlingen, Treuchtlingen, Treuchtlingen: Alles raus: Stadtkrankenhaus Treuchtlingen wird leergeräumt - Treuchtlingen - Nordbayern.de

News - Mo, 11/03/2019 - 05:56
Treuchtlingen, Treuchtlingen, Treuchtlingen: Alles raus: Stadtkrankenhaus Treuchtlingen wird leergeräumt - Treuchtlingen  Nordbayern.de

TREUCHTLINGEN - Das Treuchtlinger Stadtkrankenhaus ist seit dem Jahresanfang Geschichte. Doch für viele medizinische Geräte und Möbel gibt es noch ...

Kategorien: News

Rrёzohet njё avion etiopian pasagjerёsh

Deutsche Welle - So, 10/03/2019 - 12:49
157 vetё gjetёn vdekjen nga rrёzimi i njё avioni Boeing 737 i shoqёrisё etiopiane Ethiopian Airlines. Pak pas nisjes sё avionit tё linjёs nga aeroporti i kryeqytetit Addis Abeba humbi kontakti me pilotёt.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Rumania na zbon nga shtëpia

Deutsche Welle - So, 10/03/2019 - 11:15
Nёna e saj dhe miqtё mё tё mirё tё saj punojnё jashtё vendit, ashtu si miliona rumunё tё tjerё. Shkrimtarja Lavinia Braniste dikur ka menduar tё emigrojё, por ato ajo dёshiron tё qendrojё, pavarёsisht vёshtirёsive.
Kategorien: Deutsch Welle

Hier «die Kosovarin», dort «die Schweizerin» - 20 Minuten

News - So, 10/03/2019 - 08:53
Hier «die Kosovarin», dort «die Schweizerin»  20 Minuten

Jehona ist in der Schweiz geboren. Für Aufforderungen wie «der Krieg ist vorbei, geht zurück in euer Land!» hat die 22-Jährige mit kosovarischen Wurzeln kein ...

Kategorien: News

USA wollen „russischen Einfluss“ auf Balkan verhindern – Bloomberg - Sputnik Deutschland

News - Sa, 09/03/2019 - 21:44
USA wollen „russischen Einfluss“ auf Balkan verhindern – Bloomberg  Sputnik Deutschland

Die USA und die EU-Länder arbeiten laut dem stellvertretenden US-Vizeaußenminister für europäische und eurasische Angelegenheiten, Matthew A. Palmer, ...

Kategorien: News

Hale: Eshtë momenti për një marrëveshje Kosovë-Serbi

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 17:57
Tre udhëheqësit kryesor politik kosovar, Thaҁi, Veseli dhe Haradinaj, siguruan diplomatin amerikan se Kosova është për rikthim në dialog me Serbinë, por nuk thanë nëse Kosova do të heqë tarifat për mallrat serbe.
Kategorien: Deutsch Welle

Kukulla Barbie bush 60 vjeҁ

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 17:20
Mё 9 mars 1959 pёr herё tё parё firma Mattel prezantoi nё njё panair lodrash nё Nju Jork kukullёn e parё Barbie. Por sot koleksioni mё i madh i kukullave Barbie ndodhet nё Gjermani me 18.000 ekzemplarё.
Kategorien: Deutsch Welle

20 Jahre seit NATO-Angriffskrieg gegen Jugoslawien: Terror-Paten und die letzte Chance - RT Deutsch

News - Sa, 09/03/2019 - 16:59
20 Jahre seit NATO-Angriffskrieg gegen Jugoslawien: Terror-Paten und die letzte Chance  RT Deutsch

Bevor die NATO am 24. März 1999 unter Bruch des Völkerrechts ihre Aggression startete, markierten zwei Ereignisse den Beginn der "heißen Phase": Das ...

Kategorien: News

Kanë mbetur në Gjermani mijëra luftëtarë të IS të pazbuluar?

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 11:48
Drejtësia në Gjermani i ka injoruar mijëra të dhëna gjatë krizës së refugjatëve për kriminelë të mundshëm lufte mes azilkërkuesve, njoftojnë mediat gjermane.
Kategorien: Deutsch Welle

Opinion: Të forcojmë së bashku mbrojtjen europiane

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 10:58
Jo vetëm nga pikëpamja shkencore, por edhe nga ajo ushtarake Europa ose do të veprojë e bashkuar ose do të kthehet në top loje të palëve të treta, mendojnë dhjetë deputetë të francezë dhe gjermanë.
Kategorien: Deutsch Welle

Im Kosovo ist Grenzanpassung laut USA nicht auszuschliessen - Nau.ch

News - Fr, 08/03/2019 - 21:54
Im Kosovo ist Grenzanpassung laut USA nicht auszuschliessen  Nau.ch

Seit dem Sommer kursiert die Idee, den Kosovo-Streit mit einer Grenzanpassung zu lösen. Ein US-Gesandter schliesst diese Option mittlerweile nicht aus.

Kategorien: News

Kosovo fordert von Serbien Anerkennung – Belgrad reagiert scharf - Sputnik Deutschland

News - Fr, 08/03/2019 - 19:06
Kosovo fordert von Serbien Anerkennung – Belgrad reagiert scharf  Sputnik Deutschland

Kosovo will die Beziehungen zu Serbien normalisieren – allerdings mit der Bedingung einer offiziellen Anerkennung. Das geht aus einem Positionspapier der ...

Kategorien: News

Leiche im Rhein-Herne-Kanal: Ehemann der Toten im Kosovo festgenommen - Radio Emscher Lippe

News - Fr, 08/03/2019 - 17:30
Leiche im Rhein-Herne-Kanal: Ehemann der Toten im Kosovo festgenommen  Radio Emscher Lippe

Fast ein Jahr dem Fund einer Frauenleiche im Rhein-Herne-Kanal in Oberhausen ist der mutmaßliche Täter gefasst. Die zuständige Staatsanwaltschaft hat uns ...

Kategorien: News

Leiche im Rhein-Herne-Kanal: Ehemann der Toten im Kosovo festgenommen - Radio Emscher Lippe

News - Fr, 08/03/2019 - 17:30
Leiche im Rhein-Herne-Kanal: Ehemann der Toten im Kosovo festgenommen  Radio Emscher Lippe

Fast ein Jahr dem Fund einer Frauenleiche im Rhein-Herne-Kanal in Oberhausen ist der mutmaßliche Täter gefasst. Die zuständige Staatsanwaltschaft hat uns ...

Kategorien: News

Vuçiç: Platforma e Prishtinës për dialog me Beogradin -"fund i dialogut".

Deutsche Welle - Fr, 08/03/2019 - 17:08
Nënsekretari amerikan i Shtetit për Çështje Politike, David Hale, pas takimit që zhvilloi me Presidentin e Serbisë u bëri thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të ndalin provokimet dhe të rivendosin dialogun.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator