Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Sammlung von Newsfeeds

Pas SHBA, edhe Putini largohet nga marrëveshja INF

Deutsche Welle - Sa, 02/02/2019 - 12:17
Pas vendimit të Shteteve të Bashkuara për t'u larguar nga marrëveshja atomike INF, presidenti Putin reagoi duke u tërhequr po ashtu prej saj. Ai dha dritën jeshile për zhvillimin e raketave të reja.
Kategorien: Deutsch Welle

Angela Merkel mbyll faqen e Facebookut

Deutsche Welle - Sa, 02/02/2019 - 11:22
Lamtumirë Facebook! Edhe një personalitet tjetër nga politika gjermane i kthen kurrizin Facebookut. Kancelarja Angela Merkel, e cila preferon Beatles-at dhe ëndërron të udhëtojë me tren nëpër Siberi.
Kategorien: Deutsch Welle

Zëvendëspresidenti amerikan bën thirrje për rrëzimin e kreut venezuelan, Maduro

Deutsche Welle - Sa, 02/02/2019 - 09:31
„Ka ardhur koha që të marrë fund tirania e Maduros“, tha zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence para venezuelanëve në ekzil në Miami. Sundimi i nacionalistit të majtë „duhet të marrë fund e madje tani.“
Kategorien: Deutsch Welle

Gara e armatimit: Jo të luash me zjarrin por me fundin e botës

Deutsche Welle - Sa, 02/02/2019 - 08:12
SHBA e bëri vërtet: Ky vend i tha lamtumirë marrëveshjes ekzistuese për kontrollin e armëve atomike mes SHBA e Rusisë (INF). E ardhmja e Europës bëhet me këtë hap më e errët, mendon Max Hofmann.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: BE dështon në politikën për Venezuelën

Deutsche Welle - Sa, 02/02/2019 - 08:07
Për pak ministrat e Jashtëm të BE do të kishin arritur të dilnin me një qëndrim të përbashkët për Venezuelën. Këtë shans ata e humbën, por arsyeja e këtij dështimi të zemëron më shumë, mendon Barbara Wesel.
Kategorien: Deutsch Welle

Guaido-Affäre: Doppelte Standards in der Außenpolitik Europas - Sputnik Deutschland

News - Fr, 01/02/2019 - 19:01
Guaido-Affäre: Doppelte Standards in der Außenpolitik Europas  Sputnik Deutschland

Am Donnerstag hat das EU-Parlament den Oppositionellen Juan Guaido als legitimen Interimspräsidenten Venezuelas anerkannt – und das ohne Wahlen.

Kategorien: News

Bolton dhe Mitchell i telefonojnë Thaçit për dialogun me Serbinë

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 15:54
SHBA-së kërkojnë nga Kosova që ta heqë taksën ndaj produkteve serbe për hir të dialogut. Kryeministri Ramush Haradinaj kërkon njohjen e Kosovës nga Serbia.
Kategorien: Deutsch Welle

Pa vizë në BE edhe pas Brexitit

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 15:31
Britanikët do të lejohen të hyjnë pa vizë në BE edhe pas daljes nga bashkësia. Për këtë ranë dakord të 27 shtetet që mbeten në BE. Mosmarrëveshje e re është hapur për Gjibraltarin.
Kategorien: Deutsch Welle

Presidenti kalimtar i Venezuelës Guaidó refuzon ndihmën ushtarake amerikane

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 14:01
Megjithë dëshirën e tij për t'i bërë për vetë forcat e armatosura: një mbështetje përkatëse nga SHBA Guaidó ende e kundërshton. Me sa duket ai dëshiron ta mundë me forcat e tij kryetarin e shtetit Maduro.
Kategorien: Deutsch Welle

Medien: Kosovo erneut um Interpol-Aufnahme bemüht - Tiroler Tageszeitung Online

News - Fr, 01/02/2019 - 10:54
Medien: Kosovo erneut um Interpol-Aufnahme bemüht  Tiroler Tageszeitung Online

Prishtina (Pristina) (APA) - Prishtina hat einen neuen Versuch unternommen, in die internationale Polizeiorganisation Interpol aufgenommen zu werden.

Kategorien: News

Kosovo-Regierung verärgert USA: Serbien reibt sich die Hände - KOSMO | Eine starke Verbindung!

News - Fr, 01/02/2019 - 10:03
Kosovo-Regierung verärgert USA: Serbien reibt sich die Hände  KOSMO | Eine starke Verbindung!

Die Vereinigten Staaten von Amerika äußern immer ihre Verärgerung über die Regierung des Kosovos, nachdem vergangenes Jahr extrem hohe Zölle gegen ...

Kategorien: News

Serbi: Gënjeshtrat në kioskën e gazetave

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 08:54
Aleksandar Vuçiq e tregon veten të jetë reformator që do të fusë Serbinë në BE. Por makineria që prodhon propogandë punon pa pushim. Analizat tregojnë që Fake News në Serbi janë kthyer në politikë shtetërore.
Kategorien: Deutsch Welle

Si do të veprojnë shtetet e BE me Iranin?

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 08:48
Franca, Britania e Madhe dhe Gjermania janë duke filluar të venë në funksionim një instrument financiar për të bërë tregëti me Iranin.
Kategorien: Deutsch Welle

Të mbijetuarit bëjnë thirrje për "demokraci të vërtetë"

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 08:46
86-vjeçari Saul Friedländer, i cili ka mbijetuar Holokaustin i kthehet mbrapsht gjuhës së fëmijërisë, gjermanishtes. Fjalimi i tij në kujtim të viktimave të nacionalsocializmit është emocionues.
Kategorien: Deutsch Welle

Schnappt sich FCB - news.ch

News - Do, 31/01/2019 - 18:01
Schnappt sich FCB  news.ch

Schnappt sich der FC Basel eine grosses Talent aus dem Kosovo? Gemäss Blick-Informationen ist der FCB nämlich an einer Verpflichtung des 19-jährigen ...

Kategorien: News

Prognozat e qeverisë: Frika nga rënia e madhe ekonomike

Deutsche Welle - Do, 31/01/2019 - 15:04
Ministri gjerman i Ekonomisë Peter Altmaier ka prezantuar në Berlin raportin me prognozat për zhvillimin ekonomik gjatë këtij viti. Zhvillimi do të vazhdojë, por jo siç ishte planifikuar!
Kategorien: Deutsch Welle

Taksa e dialogu me Serbinë sjellin përplasje në koalicion

Deutsche Welle - Do, 31/01/2019 - 14:34
Brenda koalicionit qeverisës në Kosovë ka ndarje të thella sa i përket taksës doganore ndaj Serbisë dhe thirrjeve për pezullimin e saj. Kjo ka bërë që të lëkundet koalicioni, duke rrezikuar rënien e qeverisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Vucic ersucht Trump um Unterstützung im Konflikt mit Kosovo - Tiroler Tageszeitung Online

News - Do, 31/01/2019 - 13:56
Vucic ersucht Trump um Unterstützung im Konflikt mit Kosovo  Tiroler Tageszeitung Online

Belgrad/Washington/Prishtina (Pristina) (APA) - Der serbische Präsident Aleksandar Vucic hat US-Präsident Donald Trump um Unterstützung in den ...

Kategorien: News

Gallup: "Popullariteti i politikanëve në pikiatë të pashembullt"

Deutsche Welle - Do, 31/01/2019 - 11:43
Në të gjithë botën po rritet pakënaqësia me liderët e politikës. Këtë e konfirmon një studim i Shoqatës Ndërkombëtare Gallup. Po shtohen shenjat e destabilizimit, thotë sociologu, Kancho Stachev.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator