Sammlung von Newsfeeds

Wird Lothar Matthäus wieder Nationaltrainer? Das sagt der Rekordkicker - tz.de

News - Mi, 25/10/2017 - 13:23

tz.de

Wird Lothar Matthäus wieder Nationaltrainer? Das sagt der Rekordkicker
tz.de
Immer wieder mal wird Rekordnationalspieler Lothar Matthäus mit Trainerjobs in Verbindung gebracht. Das neueste Gerücht sieht Matthäus künftig im Kosovo. Was ist dran? München - Rekordnationalspieler Lothar Matthäus hat Medienspekulationen, ...

und weitere »
Kategorien: News

Turqi: Fillon procesi kundër aktivistit gjerman, Steudtner

Deutsche Welle - Mi, 25/10/2017 - 08:29
Aktivisti gjerman për të drejtat e njeriut, Peter Steudtner del të mërkurën para gjyqit në Turqi, pas tre muajsh në paraburgim. Ndërkohë kancelarja Merkel u takua me bashkëshorten e gazetarit të arrestuar, Deniz Yücel.
Kategorien: Deutsch Welle

Pilotët e Bullgarisë refuzojnë të fluturojnë me avionë të vjetër MiG-29

Deutsche Welle - Mi, 25/10/2017 - 07:57
Disa pilotë të forcave ajrore bullgare do ta bojkotojnë stërvitjen e së mërkurës, për shkak të gjendjes teknike të avionëve MiG-29. Bullgaria mbështetet në avionë të kohës sovjetike për të plotësuar detyrimet e NATO-s.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Presidenti dekreton gjyqtarët dhe prokurorët serb të veriut

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 14:52
Dekretimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve serb për veriun e Kosovës, shënon edhe fillimin e zbatimit të marrëveshjes së drejtësisë, e nënshkruar në vitin 2015, pjesë e dialogut Kosovë-Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Pa vizë por me formular - Avramopoulos mbron masat e reja për zonën Shengen

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 11:34
”Sistemi Evropian i Informacioneve të Udhëtimit dhe Autorizimit" (ETIAS) do të jetë një hap i ri masash për shtetasit e më shumë se 60 vendeve që kanë hequr regjimin e vizave me BE. ETIAS nuk është izolim thotë Brukseli.
Kategorien: Deutsch Welle

Wolfgang Schäuble zgjidhet kryetar i Bundestagut

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 11:08
Në Berlin u mblodh Bundestagu gjerman në legjislaturën e re. Bundestagu i ri ka kësaj here më pak femra, më shumë njerëz me sfond migracioni, shumica e deputetëve janë juristë.
Kategorien: Deutsch Welle

Mblidhet Bundestagu i ri, por cila është përbërja e tij?

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 11:08
Të martën (24.10) mblidhet Bundestagu gjerman në legjislaturën e re. Bundestagu i ri ka kësaj here më pak femra, më shumë njerëz me sfond migracioni, shumica e deputetëve janë juristë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania i shet nëndetëse Izraelit - e kontribuon me një pjesë të çmimit

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 08:07
Përfundimi i këtij biznesi armatimi qe bllokuar për disa muaj, edhe për shkak të një afere korrupsioni në Izrael. Tani marrëveshja u bë. Taksapaguesit gjerman ajo i kushton më shumë se gjysmë miliardi euro.
Kategorien: Deutsch Welle

Autonomia në Veneto dhe Lombardi - (as)një krahasim me Katalonjën

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 08:04
Më shumë pavarësi prej qeverisë qendrore: për këtë votuan qytetarët e Venetos dhe të Lombardisë. A do të bëhet Italia e Veriut një Katalonjë e dytë? Jo. Por disa të përbashkëta ekzistojnë. Dhe shumë dallime.
Kategorien: Deutsch Welle

War Kosovo ein Sünden- oder Sonderfall? - Neue Zürcher Zeitung

News - Di, 24/10/2017 - 04:49

Neue Zürcher Zeitung

War Kosovo ein Sünden- oder Sonderfall?
Neue Zürcher Zeitung
Wo einst Titos Jugoslawien stand, ein Kleinimperium zwischen Slowenien im Norden und Mazedonien im Süden, drängen sich heute sieben Klein- und Kleinststaaten: Slowenien, Kroatien, Bosnien-Herzegowina, Serbien, Montenegro und Kosovo. Bis auf ...

Kategorien: News

Mögglinger Hilfstransport in den Kosovo und Albanien - Schwäbische Post

News - Mo, 23/10/2017 - 22:04

Mögglinger Hilfstransport in den Kosovo und Albanien
Schwäbische Post
Mögglingen. Zwei Flüchtlingsfamilien, die in Mögglingen eine Bleibe gefunden hatten, wurden nicht als Asylbewerber anerkannt und mussten in den Kosovo und nach Albanien zurückkehren. Das große Problem für die beiden Familien mit sieben Kindern ist ...

Kategorien: News

PS përjashton ish-ministrin e Brendshëm Saimi Tahiri nga grupi parlamentar

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 15:50
PS përjashton Saimir Tahirin nga grupi parlamentar, por ai mbetet deputet i lirë jashtë këtij grupi. Opozita i bën thirrje BE-së dhe qeverisë amerikane: bëjini presion Ramës t'i heqë Tahirit imunitetin.
Kategorien: Deutsch Welle

PS përjatshon ish-ministrin e Brendshëm Saimi Tahiri nga grupi parlamentar

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 15:50
PS përjashton Saimir Tahirin nga grupi parlamentar, por ai mbetet deputet i lirë jashtë këtij grupi. Opozita i bën thirrje BE-së dhe qeverisë amerikane: bëjini presion Ramës t'i heqë Tahirit imunitetin.
Kategorien: Deutsch Welle

"Man muss mehr sein, als man ist" - Deutschlandfunk

News - Mo, 23/10/2017 - 15:26

Deutschlandfunk

"Man muss mehr sein, als man ist"
Deutschlandfunk
Die 21-Jährige stammt aus dem Kosovo, hier in Weimar studiert sie Medienwissenschaften, schon im vierten Semester. Dahinter steckt Arbeit: "Für mich war es ein Kulturschock. Ich hatte gute Noten, meine Professoren haben mich gelobt, Und ich dachte, ich ...

Kategorien: News

Dita Botërore e Vajzave: Jo martesës së të miturave

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 14:29
Miliona vajza në botë më parë martohen se shkojnë në shkollë. Megjithëse ligji e ndalon, ato martohen kundër vullnetit të tyre. Në Ditën Botërore të Vajzave (23 Tetor) OKB drejton apel.
Kategorien: Deutsch Welle

KQZ: Gjysma e komunave të Kosovës në balotazh

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 11:14
Me rreth 44% të votuesve, zgjedhjet lokale në Kosovë shënuan një pjesëmarrje të ulët. Sipas rezultateve preliminare në 19 komuna do të zhvillohet edhe një raund i zgjedhjeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Kommunalwahlen im Kosovo: Stichwahl in 18 Gemeinden notwendig - Stol.it

News - Mo, 23/10/2017 - 10:04

Stol.it

Kommunalwahlen im Kosovo: Stichwahl in 18 Gemeinden notwendig
Stol.it
In den meisten größeren Städten des Kosovo wird es in vier Wochen eine Stichwahl zwischen den beiden bestplatzierten Bürgermeisterkandidaten geben, darunter auch in der Hauptstadt Prishtina, wo der derzeitige Bürgermeister Shpend Ahmeti ...

Kategorien: News

Çeki: Fituesi i zgjedhjeve, Babis me kurs kundër refugjatëve

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 08:27
Kryeministri i ardhshëm i Çekisë, Babis ka në plan të krijojë në BE një aleancë kundër refugjatëve. Për këtë ai nuk do të kufizohet vetëm me shtetet e Vishegradit.
Kategorien: Deutsch Welle

Sanksionet e drejtpërdrejta kundër Turqisë do të ishin kundërproduktive

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 08:24
BE nuk duhet t'i ndëpresë negociatat e anëtarësimit me Turqinë. Po të bëjë këtë, do të humbiste mundësi ndikimi, thotë politologia Alexandra Stiflmayer.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Zgjedhje të qeta pa incidente, balotazhi i nevojshëm

Deutsche Welle - So, 22/10/2017 - 21:29
Në Kosovë u mbajtën zgjedhjet lokale për kryetarë komunash dhe kuvende komunale. Përqindja e daljes në votime jo e kënaqshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator