Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Greqi: Kush ka para mund të bëhet europian fare lehtë

Deutsche Welle - vor 8 Stunden 3 Minuten
Atij që investon 250 mijë euro për nëj imobilie në Greqi i hapet porta për në Bashkimin Europian. Biznesi me "Golden Visa Programm" po përjeton bum. Kërkesa vjen kryesisht nga Kina, Rusia dhe Turqia.
Kategorien: Deutsch Welle

Ballkani Perëndimor: Forcimi i bashkëpunimit është i domosdoshëm

Deutsche Welle - vor 8 Stunden 12 Minuten
Greqia dhe vendet e Ballkanit Perëndimor duan të bashkëpunojnë ngushtë mes vete. Lista e detyrave është e gjatë. Por konfliktet kanë frenuar shumë projekte.
Kategorien: Deutsch Welle

Engel: Dua të shoh Kosovën dhe Serbinë në BE 

Deutsche Welle - Di, 19/02/2019 - 18:55
Një grup senatorësh dhe kongresmenësh nga SHBA u takuan në Bruksel me përfaqesuesen e BE-së për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini. Ndër të tjera u diskutua edhe për Ballkanin Perëndimor.  
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Opozita djeg mandatet dhe kërkon zgjedhje të parakohshme

Deutsche Welle - Di, 19/02/2019 - 10:42
Opozita vendosë për radikalizimin e qëndrimeve. Komisioni Europian - kundër vendimit të opozitës për të lënë mandatet parlamentare. Të enjten protestat e radhës.
Kategorien: Deutsch Welle

A janë Franca dhe BE të pafuqishme kundër antisemitizmit?

Deutsche Welle - Di, 19/02/2019 - 08:50
Franca po përballet me një shtim të madh të akteve kundër hebrenjve. Disa fajësojnë lëvizjen e "jelekverdhëve" si nxitëse të urrejtjes kundër komunitetit më të madh të Evropës.
Kategorien: Deutsch Welle

Automjetet gjermane rrezik për sigurinë kombëtare të SHBA?

Deutsche Welle - Di, 19/02/2019 - 08:49
Ka kohë që kërcënimi qëndron në ajër: Presidenti Donald Trump mund të vendosë dogana ndëshkuese për importet e automjeteve nga BE. Tani Ministria e Tregtisë së SHBA e dorëzoi raportin për cënimin e sigurisë kombëtare.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëria nuk duhet ta humbasë sërish shansin për në BE

Deutsche Welle - Mo, 18/02/2019 - 16:29
Mijëra vetë protestuan në kryeqytetin e Shqipërisë kundër qeverisë socialiste, që e akuzojnë për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar. Opozita synon një qeveri teknike që të përgatisë zgjedhjet e parakohshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Debat për pranimin e milicëve të IS-it me pasaporta europiane

Deutsche Welle - Mo, 18/02/2019 - 09:17
Skepticizëm në Europë pas kërcënimit të Donald Trump se SHBA do të lirojë milicët e burgosur të Shtetit Islamik, IS, nëse shtetet europiane nuk i marrin ata që t'i nxjerrin para drejtësisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Sondazhi në Gjermani: Rusia më e besuar se SHBA

Deutsche Welle - Mo, 18/02/2019 - 08:01
Brexit, populistë të djathtë - gjithnjë e më shumë gjermanë duan një BE të fortë, sipas një sondazhi. Në të njëjtën kohë rritet shqetësimi për sigurinë në Europë e Rusia shihet nga gjermanët si më e besueshme se SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Momenti i guximshëm i Merkelit në Mynih

Deutsche Welle - So, 17/02/2019 - 17:35
Kush i mbledh copëzat e rendit botëror të thyer? Kësaj pyetjeje vendimtare Angela Merkel i dha përgjigje në Konferencën e Sigurisë që përfundoi në Mynih. Por ajo nuk tha të gjithë të vërtetën, mendon Christian F. Trippe.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel dhe Mike Pence - dy botë përplasen

Deutsche Welle - So, 17/02/2019 - 09:55
Në Konferencën e Sigurisë në Mynih paraqitën pikëpamjet e tyre kancelarja, Angela Merkel dhe zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence. Mikja e multilateralizmit, Merkel përballet me mbrojtësin e superfuqisë botërore.
Kategorien: Deutsch Welle

Thaçi dhe Vuçiq në Mynih - dueli që përfundoi me duartrokitje

Deutsche Welle - So, 17/02/2019 - 08:08
Presidentët e Kosovës dhe Serbisë Thaçi dhe Vuçiq shkëmbyen fjalë të rënda mes vete në Mynih, por u përpoqën të ruajnë dinjitetin e debatit. E kaluara ka hedhur hije të rëndë në raportet Beograd - Prishtinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Akte dhune dhe zjarr pemëve në protestën e opozitës

Deutsche Welle - Sa, 16/02/2019 - 16:24
Gaz lotsjellës dhe plumba gome nga policia gjatë protestës së ditës së shtunë në Tiranë. Faktori ndërkombëtar dënon aktet e dhunës. Protestuesit do të rikthehen të protestojnë javën e ardhshme, më 21 shkurt.
Kategorien: Deutsch Welle

Kaos në protestën e opozitës në Tiranë

Deutsche Welle - Sa, 16/02/2019 - 15:16
Protesta e madhe e opozitës kundër qeverisë Rama shoqërohet me rrëmujë dhe dhunë nga grupe protestuesish. Opozita kërkon largimin e qeverisë Rama dhe një qeveri tranzitore.
Kategorien: Deutsch Welle

Zoran Zaev: Nuk ka ndryshim kufijsh të Maqedonisë së Veriut

Deutsche Welle - Sa, 16/02/2019 - 13:18
Në Konferencën e Sigurisë që zhvillohet në Mynih (15-17.02) merr pjesë edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Deutsche Welle e pyeti kryeministrin Zaev për debatin aktual të kufijve mes Kosovës e Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Si e ndikoi Ticiani artin në Venecia

Deutsche Welle - Sa, 16/02/2019 - 10:22
Gjatë "epokës së artë" në Venecia Ticiani studioi tek piktori me më zë i kohës së tij, të cilin më vonë e arriti dhe e kaloi. Një ekspozitë në Muzeun Städel të Frankfurtit tregon se si ai e rinovoi artin.
Kategorien: Deutsch Welle

Trazira në protestën e opozitës në Tiranë

Deutsche Welle - Sa, 16/02/2019 - 10:07
Të shtunën u shoqërua me tensione protesta e opozitës kundër qeverisë Rama, disa protestues prishën skelën para kryeministrisë. Nga brenda kryeministrisë u reagua me gaz lotsjellës. Disa protestues u dërguan në spital.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Protestë masive e opozitës për rënien e qeverisë Rama

Deutsche Welle - Sa, 16/02/2019 - 10:07
Të shtunën zhvillohet një protestë e madhe e opozitës kundër qeverisë Rama, të cilën opozita e akuzon për korrupsion e lidhje me krimin. Policia e Shtetit gjendet në gatishmëri të lartë për shmangien e dhunës.
Kategorien: Deutsch Welle

Një guerilas gjerman në Kroaci dhe Kosovë

Deutsche Welle - Sa, 16/02/2019 - 08:34
Roland Bartetzko ka shërbyer në Bundeswehrin gjerman, por u pushua nga detyra. Më vonë ai ka luftuar vullnetarisht në Bosnje dhe Kosovë. Përjetimet e luftës Roland Bartetzko i ka mbledhur në një libër.
Kategorien: Deutsch Welle

Prishtina del me platformë zyrtare për dialog me Serbinë

Deutsche Welle - Fr, 15/02/2019 - 12:39
Prishtina zyrtare në platformën e saj për dialogun kërkon garanci paraprake të delegacionit serb se e ka autoritetin për njohjen e shtetit të Kosovës. Ky është kushti para uljes në tryezën e bisedimeve me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle