Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Tërhiqen nga qarkullimi mijëra Mercedes në Gjermani

Deutsche Welle - Mo, 24/06/2019 - 07:55
Organet zyrtare tërheqin nga qarkullimi mijëra Mercedes me naftë. Prodhuesi i makinave Mercedes mendohet të ketë instaluar një aparaturë fikjeje. Daimleri i mohon akuzat.
Kategorien: Deutsch Welle

Tërhiqen nga qarkullimi mijëra Mercedes

Deutsche Welle - Mo, 24/06/2019 - 07:55
Organet zyrtare tërheqin nga qarkullimi mijëra Mercedes me naftë. Prodhuesi i makinave Mercedes mendohet të ketë instaluar një aparaturë fikjeje. Daimleri i mohon akuzat.
Kategorien: Deutsch Welle

Kandidati i opozitёs fiton zgjedhjet pёr bashkinё e Stambollit

Deutsche Welle - So, 23/06/2019 - 21:14
Ekrem Imamoglu nga partia opozitare CHP fitoi zgjedhjet pёr kryetar bashkie nё Stamboll. Kundёrshtari i tij, ish-kryeministri Binali Yildirim, e pranoi humbjen.
Kategorien: Deutsch Welle

Rrezik për turistët? Refugjatët në ishullin Samos

Deutsche Welle - So, 23/06/2019 - 12:06
Shumë turistë e mënjanojnë ishullin Samos për shkak të situatës së refugjatëve atje. Por problemi është i kufizuar vetëm në një vend, ku njerëzit ndjehen të lenë vetëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri i Jashtëm gjerman: „Terrori është terror“

Deutsche Welle - So, 23/06/2019 - 12:05
Pas vrasjes së politikanit, Walter Lübcke, kërkohet të veprohet kundër ekstremistëve të djathtë. Heiko Maas, ministri i Jashtëm gjerman e Horst Seehofer, ministri i Brendshëm theksojnë tolerancën zero kundër urrejtjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit

Deutsche Welle - So, 23/06/2019 - 11:39
Pas një ankese të kreut të shtetit turk, Erdogan, zgjedhjet për postin e bashkisë së Stambollit u anuluan. Kandidati AKP, ish-kryeministri Yildirim dhe kandidati opozitar, Imamgolu dalin edhe njëherë në garë të dielën.
Kategorien: Deutsch Welle

Përse duhet të flemë?

Deutsche Welle - Sa, 22/06/2019 - 12:20
Solstici i verës shënon ditën më të gjatë të vitit në hemisferën veriore të globit. Kjo nënkupton edhe natën më të shkurtër të vitit. Sa keq, po të mendosh, se gjumi mund të të bënte mirë!
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Komportimi cinik me refugjatët

Deutsche Welle - Sa, 22/06/2019 - 12:19
Refugjatët gëzojnë të drejtat e njeriut, thuhet rregullisht në Berlin e Bruksel. Por realiteti është ndryshe në itinerarin e Ballkanit. Kjo është cinike, mendon Norbert Mappes-Niediek.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Opozita proteston përditë nga e hëna

Deutsche Welle - Sa, 22/06/2019 - 12:09
Opozita e bashkuar në Shqipëri paralajmëron, se do të protestojë çdo ditë, deri të dielën e datës 30 qershor, datë që qeveria ka vendosur të hyjë në zgjedhje edhe pas bojkotit opozitar.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Opozita do të protestojë përditë nga e hëna

Deutsche Welle - Sa, 22/06/2019 - 12:09
Opozita e bashkuar në Shqipëri paralajmëron, se do të protestojë çdo ditë, deri të dielën e datës 30 qershor, datë që qeveria ka vendosur të hyjë në zgjedhje edhe pas bojkotit opozitar.
Kategorien: Deutsch Welle

Reagime në Kosovë për anulimin e takimit të Parisit dhe një takimi të fshehtë në Berlin

Deutsche Welle - Sa, 22/06/2019 - 08:35
Kryeministri Haradinaj nuk e di pse është anuluar takimi i paraparë Kosovë-Serbi në Paris më 1 korrik. Ndërkohë ka pasur reagime të ashpra për takimin e fshehtë me këshilltarët e Presidentit Vuçiq në Berlin.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Luftë dhe paqe e llojit Trump

Deutsche Welle - Sa, 22/06/2019 - 07:57
Çfarë strategjie po ndjek Donald Trump në Lindjen e Afërt dhe të Mesme? Me agresivitetin e tij ai saboton edhe planet e tij të paqes, thotë Peter Philipp.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranё: Opozita mban protestёn e nёntё kombёtare

Deutsche Welle - Fr, 21/06/2019 - 21:50
Me thirrjet pёr largimin e kryeministrit Edi Rama dhe tё qeverisё qё ai drejton opozita e bashkuar nё Shqipёri zhvillon potestёn e nёntё kombёtare para kryeministrisё nё Tiranё.
Kategorien: Deutsch Welle

Schütz: Dhuna e çdo lloj forme është e papranueshme!

Deutsche Welle - Fr, 21/06/2019 - 18:30
Apeli i ambasadores gjermane në Tiranë, Susanne Schütz: "Liria e tubimeve dhe e drejta për të demonstruar paqësisht janë kolonat e çdo demokracie"
Kategorien: Deutsch Welle

Protestat në Hong Kong vazhdojnë

Deutsche Welle - Fr, 21/06/2019 - 15:51
Këtë herë u mblodhën disa mijëra vetë. Ndonëse ligji i polemizues i ekstradimit me sa duket është sprapsur, rrethanat shoqëruese të tij shkaktojnë zemërim.
Kategorien: Deutsch Welle

Schütz: Shqipëria nuk duhet të humbasë kohë

Deutsche Welle - Fr, 21/06/2019 - 14:26
Ambasadorja gjermane në Tiranë, Susanne Schütz bën thirrje që " Shqipëria të mos humbasë kohë në ngritjen e institucioneve të reformuara të drejtesisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria gjermane: Shtyhet takimi Kosovë-Serbi në Paris

Deutsche Welle - Fr, 21/06/2019 - 14:05
Qeveria gjermane i ka konfirmuar Deutsche Welle-s, se është shtyrë pa afat takimi Kosovë-Serbi në Paris
Kategorien: Deutsch Welle

Situatë e ndezur politike në Shqipëri

Deutsche Welle - Fr, 21/06/2019 - 12:12
KQZ vazhdon procesin zgjedhor drejt 30 qershorit, por bashkitë, që janë fituar nga PD kanë filluar mosbindjen civile. KQZ thotë, se çdo pengim i procesit zgjedhor përbën vepër penale. Sot - protestë e re në Tiranë.
Kategorien: Deutsch Welle

Trump nuk e kryen sulmin e planifikuar ndëshkues ndaj Iranit

Deutsche Welle - Fr, 21/06/2019 - 11:27
Planifikoi Donald Trump një sulm kundër Iranit dhe u tërhoq në momentin e fundit? Mediat amerikane flasin për planin e goditjes të disa objektivave iraniane.
Kategorien: Deutsch Welle

Johnson dhe Hunt konkurojnë si pasues të Theresa May-t

Deutsche Welle - Fr, 21/06/2019 - 09:49
Boris Johnson kryeson edhe në raundin e pestë të votimit. Tani janë anëtarët e partisë që vendosin nëse do të jetë ai apo ministri i Jashtëm Hunt kreu i ri i qeverisë në Britani.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle