Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Kreu i diplomacisë së Gjermanisë Maas do të angazhohet për liberalizimin e vizave ndaj Kosovës

Deutsche Welle - Do, 10/01/2019 - 17:10
Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli u takua në Berlin me homologun gjerman Heiko Maas. Në fokus të bisedimeve ishte çështja e liberalizimit të vizave dhe e ardhmja e dialpogut me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Policia e Serbisë ndalon në kufi serbët që punojnë në qeverinë e Kosovës

Deutsche Welle - Do, 10/01/2019 - 13:52
Në tri raste policia e Serbisë i ka ndaluar në kufi zyrtarët serbë që punojnë në qeverinë e Kosovës. Haradinaj i ka denuar këto ndalje.
Kategorien: Deutsch Welle

Kush i pranon migrantët? - Grindje e pafundme në BE

Deutsche Welle - Do, 10/01/2019 - 09:40
Të mërkurën 49 migrantë i lanë anijet e shpëtimit para Maltës. Por një zgjidhje e qëndrueshme europiane për shpërndarjen e refugjatëve nuk duket në horizont. Disa vende anëtare refuzojnë kategorikisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Ruajtja e të dhënave digjitale: Kur sulmon frigoriferi

Deutsche Welle - Do, 10/01/2019 - 07:38
Pas skandalit të vjedhjes së të dhënave private të qindra politikanëve dhe personaliteteve të njohur në Gjermani shtrohet pyetja: Sa të mbrojtura janë të dhënat tona në një botë digjitale gjithnjë e më të ndërlidhur?
Kategorien: Deutsch Welle

Behgjet Pacolli viziton Berlinin

Deutsche Welle - Do, 10/01/2019 - 07:36
Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli takohet të enjten në Berlin me homologun e tij gjerman, Heiko Maas.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Turqinë e Erdoganit shtohet numri i ateistëve

Deutsche Welle - Mi, 09/01/2019 - 18:54
Gjithnjë e më shumë njerëz në Turqi po i kthejnë shpinën fesë. Numri i ateistëve po shtohet. Fajtore është politika e Erdoganit. Kështu thuhet në sondazhet e fundit.
Kategorien: Deutsch Welle

Takim Pacolli - Maas të enjten në Berlin

Deutsche Welle - Mi, 09/01/2019 - 18:18
Ministria gjermane e Punëve të Jashtme konfirmoi sot takimin (10.01) në Berlin mes ministrave të Jashtëm të Kosovës dhe atij të Gjermanisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Indinjatë pas rrahjes për spital të një deputeti djathtist në Gjermani

Deutsche Welle - Mi, 09/01/2019 - 09:35
A ishte dhunë me motive politike apo ishte atentat? Dhuna ndaj kryetarit të degës së AfD-së në Bremen, Frank Magnitz, ka ndezur gjakrat.
Kategorien: Deutsch Welle

"Në Shqipëri isha ngelës"

Deutsche Welle - Mi, 09/01/2019 - 07:59
Intervistë e DW shqip me Henri Haxhirajn, 26 vjeçar nga Fieri, i cili, siç thotë, ka qenë "ngelës" në Shqipëri, ndërsa sot punon si bashkëpunëtor shkencor në parlamentin gjerman.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, në fazën finale

Deutsche Welle - Mi, 09/01/2019 - 07:58
Në Shkup fillon të mërkurën (09.01.2019) faza finale e zbatimit të Marrëveshjes së Prespës. Kryeparlamentari Talat Xhaferi e ka caktuar mbajtjen e seancës për miratimin e ndryshimeve kushtetuese.
Kategorien: Deutsch Welle

Delegacioni i Kosovës paralajmëron negociata të ngjeshura

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 14:28
Delegacioni i Kosovës, të martën (08.01) u takua në Bruksel me Përfaqëuesen e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme Federica Mogherini. Ekipi paraqiti mesazhet e Parlamentit.
Kategorien: Deutsch Welle

Administrata e Trump degradon misionin e BE në SHBA

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 13:56
Administrata e presidentit Donald Trump ka degraduar vitin e kaluar statusin e misionit të Bashkimit Europian pa bërë asnjë njoftim. Zyrtarë të BE-së konfirmojnë për Deutsche Wellen se BE e SHBA po negociojnë.
Kategorien: Deutsch Welle

Arrestohet dhe lirohet personi i dyshuar për vjedhjen e të dhënave

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 12:53
Policia ka arrestuar një person të dyshuar për vjedhjen dhe publikimin e të dhënave personale të shumë politikanëve dhe personave publik. Bëhet fjalë për një 20-vjeçar. Ndërkohë ai është liruar.
Kategorien: Deutsch Welle

Bolton në Ankara: Çfarë do të ndodhë me kurdët?

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 10:25
John Bolton, këshilltari i presidentit amerikan për sigurinë ndodhet në Turqi për vizitë. Nga njëra anë ai do të qetësojë Ankaranë, nga ana tjetër të mbrojë kurdët. Një mision i vështirë thotë eksperti Serhat Güvenc.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjashtë vetë humbin jetën nga kaosi i krijuar prej borës

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 08:23
Dimri ka mbërthyer rajonet e Bavarisë Jugore dhe Austrisë. Reshjet e borës kanë rritur rrezikun për rënien e orteqeve. Katër vetë kanë humbur jetën. Rreziku vazhdon të jetë real.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa Juglindore origjinë dhe destinacion i trafikimit të qenieve njerëzore

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 08:04
Raporti global i qenieve njerëzore të trafikuara mbulon 142 vende dhe hedh një vështrim mbi modelet dhe rrjedhat e trafikimit në nivel rajonal dhe kombëtar, bazuar në rastet e zbuluara që nga 2014 deri më 2016.
Kategorien: Deutsch Welle

Popujt e Ballkanit kanë dëshirë më të madhe se qeveritë për bashkëpunim

Deutsche Welle - Di, 08/01/2019 - 07:59
Situata aktuale në terren në Ballkanin Perëndimor lejon veprime të guximshme politike, thotë në intervistë për DW Dr. Gjergj Murra, Drejtor Ekzekutiv i Western Balkan Fund.
Kategorien: Deutsch Welle

Ekipi negociator i Kosovës të martën në Bruksel

Deutsche Welle - Mo, 07/01/2019 - 14:35
Për herë të parë ekipi negociues i Kosovës me Serbinë, takon të martën në Bruksel Federica Mogherinin, që është ndërmjetësuese në dialogun me Serbinë, që aktualisht ka ngrirë. Ekipi negociator refuzohet nga opozita.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA dhe Kina në raund të ri bisedimesh tregtare

Deutsche Welle - Mo, 07/01/2019 - 14:09
Ndërmjetësuesit e të dyja superfuqive kanë filluar një raund të ri bisedimesh për të penguar shkallëzimin e konfliktit në një luftë të hapur tregtare. Negociatat zhvillohen në Pekin, rezultati nuk dihet.
Kategorien: Deutsch Welle

Trafikimi me njerëz dhe shfrytëzimi seksual

Deutsche Welle - Mo, 07/01/2019 - 08:34
Gati 60 % e viktimave të trafikimit me njerëz shfrytëzohen për qëllime seksuale, thuhet në një raport të OKB. Shumica prej tyre janë femra. Po ka shenja për optimizëm
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle