Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Të rinjtë e Kosovës: Jemi të hapur për bashkëpunim me të rinjtë serbë

Deutsche Welle - Do, 09/05/2019 - 08:00
Shumica e të rinjve në Kosovë apo Serbi nuk kanë kontakte me njëri-tjetrin. Projekti i Deutsche Welles, #Generation99 kërkon të nxisë dialogun mes tyre, sepse ata janë e ardhmja, tha Adelheid Feilcke në Prishtinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Irani braktis "disa angazhime" të marrëveshjes atomike

Deutsche Welle - Mi, 08/05/2019 - 16:49
Media shtetërore e Iranit thotë se Teherani ka dërguar letra me të cilat i redukton angazhimet e tij në marrëveshjen e vitit 2015. Irani thuhet se akuzon disa nënshkrues se kanë kapitulluar ndaj presionit të SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Fushata zgjedhore europiane - po a ka vërtet fushatë?

Deutsche Welle - Mi, 08/05/2019 - 07:58
Kandidatët shpesh të panjohur, temat kanë theks kombëtar. Kush bën reklamë për Parlamentin Europian nuk e ka të lehtë. A janë më të përgatitur djathtistët? Ku janë proeuropianët? Një vështrim në BE para zgjedhjeve.
Kategorien: Deutsch Welle

"Nafta e kontaminuar" paralizon linjën naftësjellëse Druzhba

Deutsche Welle - Mi, 08/05/2019 - 07:50
Nafta e ndotur nga Rusia vazhdon të paralizojë linjën më të rëndësishme naftësjellëse për disa vende. Të prekura janë kryesisht Bjellorusia, Polonia dhe Gjermania. Ende janë të paqarta pasojat financiare.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Turqi - Lamtumirë demokracisë

Deutsche Welle - Di, 07/05/2019 - 14:16
Zgjedhjet komunale në Stamboll duhet të përsëriten. Por pavarësisht si do të përfundojnë zgjedhjet e reja, demokracia në Turqi tashmë ka humbur, mendon drejtuesi i Programit Turk të DW, Erkan Arikan.
Kategorien: Deutsch Welle

Papa Françesku për vizitë apostolike në Maqedoninë e Veriut

Deutsche Welle - Di, 07/05/2019 - 13:35
Kreu i Kishës Katolike të Romës Papa Françesku mbajti meshën në sheshin “Maqedonia” në Shkup, ku morën pjesë rreth 15.000 qytetarë nga vendi si dhe besimtarë nga vende të tjera.
Kategorien: Deutsch Welle

Papa Françesku për vizitë apostolkike në Maqedoninë e Veriut

Deutsche Welle - Di, 07/05/2019 - 13:35
Kreu i Kishës Katolike të Romës Papa Françesku mbajti meshën në sheshin “Maqedonia” në Shkup, ku morën pjesë rreth 15.000 qytetarë nga vendi si dhe besimtarë nga vende të tjera.
Kategorien: Deutsch Welle

Pompeo e shtyn vizitën në Berlin për "çështje urgjente"

Deutsche Welle - Di, 07/05/2019 - 12:18
Ministri Pompeo e anulon vizitën në Berlin pak orë para nisjes së saj. Zëdhënësja e tij thekson njëkohësisht rëndësinë e takimeve në Berlin.
Kategorien: Deutsch Welle

"Mohammed" emri më i preferuar në Gjermani? - Deformim i AfD

Deutsche Welle - Di, 07/05/2019 - 11:51
Çfarë të thotë një emër? Nëse është fjala për emrin "Mohamed në Gjermani, atëherë ai është si një fuçi baruti. AfD keqintepreton një raport mbi emrat e të sapolindurve. Por çfarë nxjerr nq pah ky debat për shoqërinë?
Kategorien: Deutsch Welle

Pompeo në Berlin diskuton edhe për Serbinë e Kosovën

Deutsche Welle - Di, 07/05/2019 - 10:10
Ministri i Jashtëm i SHBA Mike Pompeo do të qëndrojë sot për një vizitë të parë në Berlin. Në qendër të bisedimeve me mikpritësit gjermanë do të jenë konfliktet aktuale në botë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gazi i Qipros sjell në rend të ditës strategjinë e SHBA-së për Mesdheun

Deutsche Welle - Di, 07/05/2019 - 08:12
Për të ulur ndikimin e Rusisë në Mesdheun Lindor, SHBA-ja po e rrit angazhimin e saj për prodhimin e gazit në rajon. Qipros kjo i jep shanse, por edhe rreziqe.
Kategorien: Deutsch Welle

Studentët gjermanë për herë të parë në "March of the Living"

Deutsche Welle - Di, 07/05/2019 - 08:06
"Flamuri gjerman, së bashku me atë të Izraelit e Polonisë në Aushvic?" Gjimnazistët gjermanë nga Oranienburg marrin pjesë në marshimin kundër antisemitizmit. Një reportazh nga Aushvic-Birkenau.
Kategorien: Deutsch Welle

Ambasadori i BE në Shqipëri: Të dëgjohet zëri i të rinjve

Deutsche Welle - Di, 07/05/2019 - 07:54
Në bisedë për DW, Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca flet për fokusin e Javës Evropiane, procesin e reformës në drejtësi, krizën politike si edhe perspektivën e hapjes së negociatave të anëtarësimit BE-Shqipëri.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Zyrtarët serbë që mohojnë krimet e luftës do të shpallen persona non-grata

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 14:47
Kreu i diplomacisë kosovare ka marrë vendim që t’ia ndalojë hyrjen në Kosovë çdo zyrtari të Serbisë që mohon krimet e luftës në Kosovë. Kurse Kuvendi i Kosovës merr nismën për krijimin e Tribunalit për krimet serbe.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Maqedonia e Veriut vazhdon kursin properëndimor

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 11:19
Pas përvojës së viteve të kaluara, Maqedonia e Veriut ka nevojë tani për një president normal e të drejtë. Të shpresojmë që Stevo Pendarovski është një president i tillë, komenton Boris Georgievski.
Kategorien: Deutsch Welle

Politika e pushtetit e Moskës me pasaportat ruse

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 09:04
Me oferta "bujare" për natyralizimin e ukrainasve Moska synon të ҫimentojë pretendimet për pushtet në zonat e pushtuara dhe të pengojë rënien e popullsisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Rinia evropiane dëshiron të thotë fjalën e saj

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 08:45
Zgjedhjet evropiane po afrojnë. Një studim aktual i fondacionit TUI mbi të rinjtë tregon se të rinjtë duan një Evropë më të fortë. Temat më të rëndësishme për ta janë azili, migracioni dhe ambienti.
Kategorien: Deutsch Welle

Papa Françesku sërish në Ballkan

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 08:34
Vizita e Papa Françeskut në Bullgari është një mision delikat. Sepse në asnjë vend tjetër të Europës Qendrore nuk është kaq e vështirë marrëdhënia e kishës ortodokse me Vatikanin.
Kategorien: Deutsch Welle

Stevo Pendarovski presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 08:30
Stevo Pendarovski fiton zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut me 51,83% të votave. Kandidatja e opozitës, Gordana Siljanovska-Davkova në një konferencë për shtyp e pranoi humbjen.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni e Veriut:procesi zgjedhor po rrjedh pa probleme

Deutsche Welle - So, 05/05/2019 - 15:54
Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur se deri në orën 13.00 të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar 20.73 për qind e qytetarëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle