Deutsch Welle

Kosovë: Nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale në dorë të qeverisë

Deutsche Welle - Mo, 22/01/2018 - 15:44
Kryesia e kuvendit të Kosovës ia lë në duar qeverisë nismën për shfuqizimin e gjykatës speciale. Qeveria akoma nuk ka përgjigje sesi do të veprojë.
Kategorien: Deutsch Welle

Albani: Pa Gjykatën Speciale integrimi në BE mund të ngrijë

Deutsche Welle - Mo, 22/01/2018 - 13:19
Shfuqizimi i Gjykatës Speciale mund të çojë deri në ngrirjen e perspektivës së integrimit të Kosovës në BE, paralajmëron kryetari i grupit parlamentar të Europës Juglindore në Bundestag, deputeti i CDU-së Stephan Albani.
Kategorien: Deutsch Welle

Presidenti i parlamentit katalanas propozon Puigdemont si president të rajonit

Deutsche Welle - Mo, 22/01/2018 - 12:28
Presidenti i Parlamentit të Katalonjës e ka propozuar Carles Puigdemont-in sërish si President rajonal. Prokurori i Përgjithshëm i Spanjës ka kërkuar ripërsëritjen e urdhërarrestit ndërkombëtar për Puigdemont-in.
Kategorien: Deutsch Welle

Pabarazi! - Raporti i Oxfam për pasurinë

Deutsche Welle - Mo, 22/01/2018 - 08:07
Organizata britanike për zhvillimin dhe ndihmën emergjente, Oxfam paraqet tradicionalisht raportin e saj për pabarazinë sociale para fillimit të punimeve të Forumit Ekonomik Botëror në Davos.
Kategorien: Deutsch Welle

Berlin- Paris! 55 vjet Marrëveshje Elysée

Deutsche Welle - Mo, 22/01/2018 - 08:02
Bundestagu në ofensivë. Në jubileun e Marrëveshjes së Elysée-së deputetët e dy vendeve si dhe Merkel dhe Macron duan të angazhohen për një reformim të saj.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Partia Socialdemokrate - një parti fatkeqe

Deutsche Welle - So, 21/01/2018 - 18:33
Socialdemokratët do të negociojnë me Unionin për krijimin e qeverisë. Por askush nuk është i lumtur për këtë. Rezultati mjaft i ngushtë i kongresit është katastrofik për drejtuesit e saj, mendon Sabine Kinkartz.
Kategorien: Deutsch Welle

Hapet rruga për bisedime koalicioni- Urime e paralajmërime!

Deutsche Welle - So, 21/01/2018 - 17:30
Debate të zjarrta dhe përçarje. Partia Socialdemokrate gjermane luftoi gjatë me veten derisa vendosi për fillimin e bisedimeve të koalicionit me Unionin. Konservatorët e përshëndetën rezultatin, por edhe paralajmëruan.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime e ndarë: Dy Standarte edhe në rajonet e luftës

Deutsche Welle - So, 21/01/2018 - 08:49
Emrin luftë ai nuk e dëgjonte dot, megjithatë Paweł Pieniążek u bë reporter lufte. Ai përjeton një Europë të dy shpejtësive edhe mes gazetarëve në rajonet e luftës.
Kategorien: Deutsch Welle

Dita vendimtare! Socialdemokratët votojnë për koalicionin

Deutsche Welle - So, 21/01/2018 - 08:48
Po apo Jo për një koalicion të ri me Merkelin? Në kongresin e socialdemokratëve në Bonn (21.01) të dielën hidhet në lojë gjithçka. Shumë socialdemokratë besojnë tek një Po, por kjo nuk është e sigurtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Vuçiq: Të zgjidhen mospajtimet shumëshekullore me shqiptarët

Deutsche Welle - Sa, 20/01/2018 - 12:48
Presidenti serb Aleksandër Vuçiq kërkon në Kosovë luftimin e kriminalitetit e korrupsionit edhe në radhët e serbëve. Duhet bërë gjithçka e mundur që mospajtimet shumëshekullore me shqiptarët të zgjidhen ka thënë Vuçiq.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Gjykata Speciale - Puna është marrë seriozisht

Deutsche Welle - Sa, 20/01/2018 - 09:04
Si u themelua dhe si funksionon Gjykata Speciale për krimet e luftës në Kosovë?
Kategorien: Deutsch Welle

"Stop Soros" - Ligj i ri kundër NGO-ve në Hungari

Deutsche Welle - Sa, 20/01/2018 - 08:56
Qeveria hungareze synon që me një ligj të ri të vërë nën mbikqyrje organizatat e shoqërisë civile, të cilat nxisin "migrimin ilegal". Ajo me këtë largohet edhe më tej nga parimet e shtetit juridik.
Kategorien: Deutsch Welle

Një vit presidenti Trump - Koha për një ballafaqim parimor

Deutsche Welle - Sa, 20/01/2018 - 08:48
Që prej një viti Donald Trump është në post. Kritikët e tij shpesh ia thjeshtojnë shumë punën vetes, duke u bashkuar me të në urrjetjen e verbër, shkruan kryeredaktorja e DW-së, Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Negociatat e anëtarësimit në BE, reforma në drejtësi dhe opozita

Deutsche Welle - Fr, 19/01/2018 - 17:55
Shqipëria trefishon eksportet me BE, ngre një mekanizëm monitorimi për Zonën Ekonomike Rajonale.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Negociatat e anëtarësimit në BE, reforma në drejësi dhe opozita

Deutsche Welle - Fr, 19/01/2018 - 17:55
Shqipëria trefishon eksportet me BE, ngre një mekanizëm monitorimi për Zonën Ekonomike Rajonale.
Kategorien: Deutsch Welle

Jakshiq: „Vuçiqi ka instaluar një sistem mafioz“

Deutsche Welle - Fr, 19/01/2018 - 16:43
„Deri dje e kanë pështyrë Ivanoviqin, e kanë quajtur egërsië dhe tradhëtar, ndërsa tani e varrosin si qytetar me merita. Nuk mund të veprohet kështu, njerëzit nuk janë kafshë“, thotë politikani Marko Jakshiq për DW.
Kategorien: Deutsch Welle

"Flamuri i Izraelit ka një tjetër domethënie në Gjermani"

Deutsche Welle - Fr, 19/01/2018 - 08:30
Bundestagu votoi për angazhimin e një të ngarkuari për antisemitizmin. Edhe partia e ekstremit të djathtë AfD është pro këtij posti. Vetëm partia E Majta abstenon, por për të tjera arsye.
Kategorien: Deutsch Welle

OKB: Tre vitet e fundit më të ngrohtat që prej 170 vjetësh

Deutsche Welle - Fr, 19/01/2018 - 08:25
Matjet e reja konfirmojnë ndryshimin e klimës: 2015, 2016 dhe 2017 janë vitet më të ngrohta që nga fillimi i matjeve. Këtë e ka hulumtuar Organizata Botërore e Motit, WMO. Viti më i nxehtë ka qenë 2016.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: E trishtë, por do duhej të ishte bërë me kohë - Një i ngarkuar për antisemitizmin në Gjermani

Deutsche Welle - Do, 18/01/2018 - 17:59
Shumica e grupeve parlamentare duan një të ngarkuar për antisemitizmin. Ai nuk do të mund ta zgjidhë problemin e rritjes së fobisë ndaj hebrejve dhe Izraelit, por megjithatë ky është sinjali i duhur, mendon Jens Thurau.
Kategorien: Deutsch Welle

Stoltenberg: Maqedonia si asnjëherë më parë afër NATO-s

Deutsche Welle - Do, 18/01/2018 - 17:28
Sekretari i pergjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në Shkup: Ne dëshirojmë të jeni pjesë e familjes, por ka shumë punë. Kreu i NATOS përmendi si një nga sfidat edhe zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle