Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Hungari: Një kryebashkiak nga provinca i kundërvihet Orbanit

Deutsche Welle - Do, 16/05/2019 - 07:38
Para zgjedhjeve europiane Viktor Orban nxit urrejtjen sidomos kundër BE-së dhe refugjatëve. Kryetari i Bashkisë, Peter Marki-Zay i kundërvihet me guxim dhe lufton për një Hungari të hapur ndaj botës, si pjesë e Europës.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

Deutsche Welle - Mi, 15/05/2019 - 14:50
Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në "gatishmëri të lartë". Ushtria gjermane pezullon trajnimin e trupave në Irak.
Kategorien: Deutsch Welle

Pompeo: SHBA nuk ka interes për luftë me Iranin

Deutsche Welle - Mi, 15/05/2019 - 13:19
Mosbesimi midis Uashingtonit dhe Moskës është i thellë. Në vizitën në Rusi të ministrit të Jashtëm të SHBA, Mike Pompeo të dyja palët megjithatë u treguan optimiste që mund të ketë një afrim.
Kategorien: Deutsch Welle

Trumpi kërkon dialog me Xi-në

Deutsche Welle - Mi, 15/05/2019 - 07:55
Megjithë shkallëzimin e mosmarrëveshjes tregtare me Kinën, Presidenti amerikan njoftoi për një takim me homologun e tij kinez. Nëse ai do të vendosë dogana të reja mbi importet kineze, këtë Trumpi e ka lënë të hapur.
Kategorien: Deutsch Welle

Marrëdhëniet Bosnje-Kosovë: Shansi i humbur i Hashim Thaçit

Deutsche Welle - Mi, 15/05/2019 - 07:53
Analistët në Sarajevë thonë se raportet mes Bosnje-Hercegovinës dhe Kosovës janë komplikuar për shkak të vendimeve të nxituara të politikanëve. Viktimë janë banorët e këtyre dy vendeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Kur është i mundur liberalizimi i vizave për Kosovën?

Deutsche Welle - Mi, 15/05/2019 - 07:52
Ndërkohë që kryeministri i Kosovës, Haradinaj shprehet optimist për mundësinë e liberalizimit të vizave me Kosovën në Bruksel askush nuk flet për datën e heqjes së vizave për kosovarët. Por si realizohet ky proces në BE?
Kategorien: Deutsch Welle

Gjykata Evropiane e Drejtësisë kufizon ekstradimet e refugjatëve me vepra penale

Deutsche Welle - Di, 14/05/2019 - 15:04
Edhe refugjatët që kanë kryer krime të rënda, në disa rrethana nuk mund të ekstradohen. Kjo u vendos nga Gjykata më e lartë e BE në Luksemburg. Por ata gjithashtu nuk kanë të drejtë për statusin e refugjatit të BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Michael Roth: BE-ja duhet të çelë negociatat me Shqipërinë

Deutsche Welle - Di, 14/05/2019 - 14:55
Pavarësisht protestave të opozitës, qeveria gjermane është për hapjen sa më parë të bisedimeve për Shqipërinë, konfirmoi për DW ministri shtetit Michael Roth, pas takimit me ministrin e Jashtëm në detyrë të Shqipërisë.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA-Rusi: Konfrontim pa pushim

Deutsche Welle - Di, 14/05/2019 - 12:17
Edhe nëse, ndryshimet afatshkurtra të planit të kryediplomatit amerikan, Mike Pompeo të bëjnë të shpresosh për një fillim të ri -mos prisni përmirësim të shpejtë të marrëdhënieve, SHBA-Rusi, mendon Miodrag Soric.
Kategorien: Deutsch Welle

Të drejtat e homoseksualëve nuk janë realitet kudo në BE

Deutsche Welle - Di, 14/05/2019 - 10:30
Në Bashkimin Europian ka një hendek të thellë mes Europës Lindore e asaj Perëndimore në trajtimin e homoseksualëve dhe grupeve të tjera. Shoqata ILGA publikoi raportin vjetor dhe jep rekomandim për zgjedhjet europiane.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Seancë e jashtëzakonshme për krijimin e Tribunalit për Krime Lufte

Deutsche Welle - Di, 14/05/2019 - 08:24
Me një seancë të jashtëzakonshme dhe një rezolutë Kuvendi i Kosovës pritet të autorizojë një komision shtetëror për themelimin e Tribunalit për krimet serbe në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Sërish dhunë në protestën e pestë antiqeveritare

Deutsche Welle - Mo, 13/05/2019 - 23:44
Protesta kombëtare antiqeveritare e rradhës, që opozita dhe mbështetësit e saj zhvilluan në Tiranë, në mbrëmjen e së hënës, ( 13.05.2019) nuk u shpëtoi akteve të dhunës.
Kategorien: Deutsch Welle

Eurodeputetët: Një thirrje evropiane për qytetarët shqiptarë

Deutsche Welle - Mo, 13/05/2019 - 22:51
Pas protestës së dhunshme (11.05) në Tiranë eurodeputetët Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan duke shprehur shqetësim për këto zhvillime u drejtohen me një apel miqësor qytetarëve dhe politkanëve drejtues të Shqipërisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania e shqetësuar për gjendjen në Shqipëri

Deutsche Welle - Mo, 13/05/2019 - 16:24
Në një deklaratë ekskluzive për DW dy deputetët gjermanë të grupit parlamentar CDU/CSU dënojnë dhunën në protestë në Shqipëri dhe ofrojnë ndihmë në kapërcimin e krizës. Edhe Ministria e Punëve të Jashtme dënon dhunën.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA-Hungari: Trump e Orban duan të thellojnë marrëdhëniet

Deutsche Welle - Mo, 13/05/2019 - 12:47
Si presidenti i parë amerikan prej më shumë se 10 vitesh, Donald Trump pret kryeministrin hungarez, Viktor Orban në Shtëpinë e Bardhë të hënën. Në takim do të kenë prioritet çështjet tregtare.
Kategorien: Deutsch Welle

Kurdët mund të vendosin zgjedhjet në Turqi

Deutsche Welle - Mo, 13/05/2019 - 07:58
Shumica e kurdëve e mbështet partinë CHP në zgjedhjet lokale në Stamboll. Zgjedhjet do të përsëriten, por nuk mund të thuhet, se kush ka më shumë shanse për fitore. Kurdët mund të vendosin.
Kategorien: Deutsch Welle

Do të qëndrojë Merkel deri në përfundim të mandatit?

Deutsche Welle - Mo, 13/05/2019 - 07:53
Kancelarja gjermane, Angela Merkel do të mbetet në këtë post deri në zgjedhjet e ardhshme, pohon kryetarja e CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Por spekulimet vazhdojnë.
Kategorien: Deutsch Welle

Grindje të reja për selinë e Parlamentit Evropian

Deutsche Welle - Mo, 13/05/2019 - 07:49
Po shtohen zërat, të cilët kërkojnë që Brukseli të jetë selia e vetme e Parlamentit Evropian. Por kundërshtarët ende janë të zëshëm dhe të fuqishëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Bomba molotov, përplasje me policinë, gazlotsjellës

Deutsche Welle - So, 12/05/2019 - 10:24
Protesta e opozitës u përshkallëzua në akte dhune të shtunën. OSBE reagon duke theksuar, se kush përdor dhunën dështon. Të hënën opozita pritet të zhvillojë një protestë tjetër.
Kategorien: Deutsch Welle

Britanikët, buka dhe bllokada e Berlinit

Deutsche Welle - So, 12/05/2019 - 00:04
Më 12 Maj 1949 mori fund bllokada e Berlinit. Britania e Madhe luajti një rol kyç në thyerjen e saj. Britanikët kuptuan, se rruga për të fituar zemrat dhe mendjet për demokracinë kalonte përmes stomakut.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle