Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Reagimet nga Serbia pas samitit të Berlinit

Deutsche Welle - Di, 30/04/2019 - 16:22
Pas samitit të djeshëm në Berlin, ku në fokus ishte konflikti mes Kosovës dhe Serbisë si presidenti serb, Aleksandar Vuçiq edhe ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq kanë kometuar në Beograd zhvillimin e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Emergjente - ndalimi i emigrimit të mjekëve nga vendet e BP

Deutsche Welle - Di, 30/04/2019 - 11:30
Emigrimi në masë i mjekëve nga Ballkani Perëndimor në BE është shqetësues. Një konferencë e Fondacionit "Konrad Adenauer" në Tiranë kërkoi më shumë angazhim nga politika për të kthyer besimin tek sistemet e shëndetësisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Një impuls i ri për çështjen e Kosovës?

Deutsche Welle - Di, 30/04/2019 - 10:49
Stabiliteti në Ballkan është në interes të Europës - me këtë formulë Franca dhe Gjermania gjejnë një emërues të përbashkët në politikën për Ballkanin Perëndimor. Por kjo nuk mjafton, mendon Adelheid Feilcke.
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i Berlinit nuk arrin emërues të përbashkët

Deutsche Welle - Di, 30/04/2019 - 09:08
Samiti i Berlinit përfundoi pa arritur një emërues të përbashkët për zgjidhjen e konfliktit mes Kosovës e Serbisë. Angela Merkel presidenti francez Emmanuel Macron ishin shprehur se nuk donin të impononin një zgjidhje
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania dhe Franca forcojnë angazhimin në Ballkan

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 19:25
Gjermania dhe Franca duan të forcojnë bashkëpunimin e tyre për stabilitetin e rajonit të Ballkanit Perëndmor nëpërmjet një agjende rajonale  në sektorin e zhvillimit social, të sigurisë, të mbrojtjes dhe drejtësisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Rama takon kancelaren Merkel

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 17:43
Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim dypalësh me Kancelaren e Republikës Federale te Gjermanisë Angela Merkel.
Kategorien: Deutsch Welle

"Qetësia mashtron"- Deputetët gjermanë kërkojnë të hidhet poshtë ideja e ndryshimit të kufijve

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 12:24
Pritshmëritë gjermane në prag të takimit të Berlinit janë që të hidhet poshtë përfundimisht ideja e ndryshimit të kufijve.
Kategorien: Deutsch Welle

"Merkel mbron trashëgiminë e saj në Ballkan"

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 09:54
Konferenca e Ballkanit që zhvillohet të hënën në Berlin ka tërhequr fort vëmendjen e shtypit gjerman. Mjaft gazeta i kushtojnë vëmendje sidomos çështjes së Kosovës - toni sundues - jo ndryshim kufijsh në Ballkan.
Kategorien: Deutsch Welle

Deutsche Welle hap kanalin YouTube në turqisht

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 08:05
Deutsche Welle e tre partnerë mediatikë ndërkombëtarë, BBC, Voice of America, France 24 bashkëpunojnë për herë të parë me hapjen e një kanali turk në YouTube. Synimi është forcimi i lirisë së fjalës dhe medias në Turqi.
Kategorien: Deutsch Welle

Apeli i Christian Schwarz-Schilling për konferencën e Ballkanit në Berlin: Kapeni këtë shans

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 07:55
Konferenca e Ballkanit Perëndimor që fillon të hënën në Berlin (29.04) ka potencialin e hapjes së një kapitulli të ri, thotë njohësi i Ballkanit dhe ish-politikani gjerman, Christian Schwarz-Schilling.
Kategorien: Deutsch Welle

Përse shpenzohen 1822 miliardë dollarë në botë?

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 07:52
SHBA, Kina, Arabia Saudite, India dhe Franca japin së bashku më shumë para për armatimin, se të gjitha vendet e tjera në botë, sipas Institutit Ndërkombëtar për Studimet e Paqes në Stokholm, SIPRI.
Kategorien: Deutsch Welle

Socialistët fitojnë në Spanjë

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 20:36
Në zgjedhjet parlamentare në Spanjë, partia e kryeministrit, Pedro Sanchez, PSOE kryeson. Por sipas prognozave as kampi i majtë dhe as ai i djathtë nuk mund të krijojnë dot të vetme qeverinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Socialistët fitojnë në Spanjë, por nuk krijojnë dot qeverinë

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 20:36
Në zgjedhjet parlamentare në Spanjë, partia e kryeministrit, Pedro Sanchez, PSOE kryeson. Por sipas prognozave as kampi i majtë dhe as ai i djathtë nuk mund të krijojnë dot qeverinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Pritshmëritë e Kosovës nga takimi i Berlinit

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 15:36
Para takimit në Berlin me kancelaren Merkel dhe presidentin Macron, Hashim Thaçi është shprehur se do të bisedohet për mundësinë e vazhdimin e dialogut me Serbinë, që duhet të përmbyllet me një marrëveshje përfundimtare.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Demokracia ka nevojë për demokratë

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 09:05
Dy studime këtë javë provuan: Në Gjermani dhe Europë gjithnjë e më shumë njerëz nga mesi i shoqërisë i kthejnë kurrizin politikës së qendrës e po anojnë djathtas. Kjo duhet të merret seriozisht, mendon Jens Thurau.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Politikanët populistë dhe e shkuara

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 09:04
Populistët e kanë me shumë dëshirë të na kthejnë pas në të shkuarën. Plagë të vjetra e largojnë vëmendjen nga problemet reale të aktualitetit - por kjo është e rrezikshme paralajmëron antropologu bullgar Ivaylo Ditchev.
Kategorien: Deutsch Welle

Vrasje në një sinagogë në Kaliforni

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 05:44
Në Poway të Kalifornisë hebrejtë ishin mbledhur në Sinagogë për të marrë pjesë në shërbesën fetare ditën e fundit të pashkëve. Por një person hyri dhe vrau një grua dhe plagosi tre vetë.
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i Rrugës së Re të Mëndafshit - Marrëveshje në vlerë 57 miliardë euro

Deutsche Welle - Sa, 27/04/2019 - 12:00
Në samitin e „Rrugës së Re të Mëndafshit“ që u zhvillua në Pekin u nënshkruan marrëveshje në vlerë 57 miliardë euro. Kina premton respektim të parimeve të tregut, por BE e vende të tjera mbeten skeptike ndaj projektit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kina premton hapje - Samiti i "Rrugës së Re të Mëndafshit"

Deutsche Welle - Sa, 27/04/2019 - 12:00
Peter Altmeier, ministri gjerman i Ekonomisë përfaqëson Gjermaninë në samitin e „Rrugës së Re të Mëndafshit“ që po zhvillohet në Pekin. Shumica e partnerëve, BE dhe vende të tjera janë skeptike ndaj këtij projekti.
Kategorien: Deutsch Welle

Spanja shkon në zgjedhje shumë e përҫarë

Deutsche Welle - Sa, 27/04/2019 - 10:06
Një muaj para zgjedhjeve evropiane spanjollët zgjedhin të dielën parlamentin e ri. Socialistët kryesojnë, por nëse kjo është e mjaftueshme për të krijuar qeverinë, është e paqartë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle