Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Aborti në Turqi: Pothuajse i pamundur

Deutsche Welle - Sa, 26/01/2019 - 10:31
Në Turqi aborti është legal. Megjithatë gratë që duan të ndërpresin shtatzaninë përballen me shumë pengesa. Vëzhguesit thonë se pengesat e bëjnë abortin De-facto-të ndaluar. Kjo ka të bëjë edhe me presidentin Erdogan.
Kategorien: Deutsch Welle

Nimetz: Të dyja palët kanë hedhur një "hap vizionar"

Deutsche Welle - Sa, 26/01/2019 - 07:33
Mbas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës edhe nga parlamenti grek, i dërguari i posaçëm i OKB për çështjen e emrit, Matthew Nimetz thotë se palët kanë hapur derën për marrëdhënie të reja mes tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment për çështjen e Maqedonisë: Detajet duan përgjigje

Deutsche Welle - Sa, 26/01/2019 - 07:31
Edhe parlamenti në Athinë ka aprovuar kompromisin për çështjen e emrit të Maqedonisë fqinjë. A u zgjidh kjo çështje përfundimisht? Jo, ka ende shumë për të bërë, thotë Jannis Papadimitriou.
Kategorien: Deutsch Welle

Athina bie dakord me Shkupin

Deutsche Welle - Fr, 25/01/2019 - 17:25
Athina dhe Shkupi zgjidhin pas gati tri dekadash grindjen e fqinjësisë. Kjo mund të ketë ndikim pozitiv në probleme të tjera të vazhdueshme në rajon.
Kategorien: Deutsch Welle

BE vlerëson vendimin e Parlamentit grek për Maqedoninë e Veriut

Deutsche Welle - Fr, 25/01/2019 - 16:11
BE pret që të bëhen hapat e ardhshëm procedurialë drejt zbatimit të marrëveshjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Kush është Juan Guaidó?

Deutsche Welle - Fr, 25/01/2019 - 08:38
Deri para dokohe Guaidonë nuk njihte gati askush. Rastësia e bëri kryetar të parlamentit e krejt papritur ai e shpalli veten president. SHBA-të, e bashkë me të edhe Kosova e Shqipëria, ishin të parët që e njohën.
Kategorien: Deutsch Welle

Kritikohet shitja e pasaportave të Bashkimit Europian

Deutsche Welle - Do, 24/01/2019 - 12:16
Kundrejt parave shumë vende të BE japin shumë shpejt një vizë të BE-së, madje edhe nënshtetësinë, paralajmëron Komisioni Europian. Kjo metodë përmban rreziqe kritikon KE.
Kategorien: Deutsch Welle

Luftë për pushtet në Venezuela - BE nuk e njeh formalisht Guaidon

Deutsche Welle - Do, 24/01/2019 - 11:28
Presidenti i parlamentit të Venezuelës, Juan Guaido u vetëshpall president i vendit. Por Nicolas Maduro nën presion të madh mund të shpresojë tek ndihma e ushtrisë. BE mbështet Guaidon, por nuk e njeh formalisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë - Zgjerimi i BE në qendër të Presidencës Rumune

Deutsche Welle - Do, 24/01/2019 - 09:39
Lajm i mirë për Ballkanin Perëndimor, përfshirë edhe Shqipërinë:  Presidenca Rumune e Këshillit të BE në 6 mujorin e parë të këtij viti do të synojë të shtyjë përpara politikat e zgjerimit të BE me vendet e rajonit.
Kategorien: Deutsch Welle

Greqia afër kompromisit për emrin e Maqedonisë së Veriut

Deutsche Welle - Do, 24/01/2019 - 07:38
Të enjten (24.01.) në Athinë duhet të miratohet Marrëveshja për ndryshimin e emrit të Maqedonisë në Maqedoni e Veriut. Kryeministri Alexis Tsipras është i bindur se ka siguruar shumicën e duhur.
Kategorien: Deutsch Welle

A do të kufizojë edhe Gjermania shpejtësinë e makinave në rrugë?

Deutsche Welle - Do, 24/01/2019 - 07:36
Në Gjermani po debatohet për futjen e kufizimit të shpejtësisë në rrugë, por kjo çështje është shumë e kontestueshme. Nuk është hera e parë që hapet ky debat, i cili ka shumë argumente pro dhe kundër.
Kategorien: Deutsch Welle

BE - Kosovë: Vizat dhe tarifa doganore çështjet që dominojnë

Deutsche Welle - Mi, 23/01/2019 - 18:42
Të martën (23.1) Komisioni i Parlamentit të Bashkimit Evropian për Siguri në dhe Politikën e Jashtme, diskutoi për gjendjen e sigurisë në Kosovë, ku u tha se gjendja është e qendrueshme por delikate.
Kategorien: Deutsch Welle

E drejta e azilit e BE vlen ende për Britaninë e Madhe

Deutsche Welle - Mi, 23/01/2019 - 18:11
Deri në Brexit Britania e Madhe do të jetë pjesë e BE dhe do të mbetet me këtë pjesë e politikës së përbashkët të azilit. Tingëllon e natyrshme, por këtë e konfirmoi zyrtarisht Gjykata Evropiane e Drejtësisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme (INF): Rusia paraqet dëshmi

Deutsche Welle - Mi, 23/01/2019 - 15:03
A e shkel Rusia Traktatin e Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme? SHBA dhe NATO thonë se po. Moska kundërshton me këmbëngulje dhe paraqet për herë të parë detaje për sistemin e diskutueshëm raketor. Koha nuk pret.
Kategorien: Deutsch Welle

Tony Blair: "Ne do të ngrihemi përsëri në këmbë"

Deutsche Welle - Mi, 23/01/2019 - 13:19
Në intervistë për DW ish-kryeministri britanik Tony Blair, e konsideron me vend një referendum i ri p‰r Brexit, por një katastrofë daljen nga BE pa marrëveshje.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA: Lamtumira e diplomatit kryesor për çështjet europiane

Deutsche Welle - Mi, 23/01/2019 - 13:18
Wess Mitchell, diplomati kryesor për çështjet europiane në Departamentin amerikan të Shtetit tha, se do të japë dorëheqjen muajin e ardhshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Koncernet e mëdha paguajnë shumë pak tatime në BE

Deutsche Welle - Mi, 23/01/2019 - 07:59
Gati askund në BE, koncernet e mëdha nuk paguajnë tatimin e plotë të paraparë. Më pak tatime ato paguajnë në Luksemburg, konkludon një studim i Të Gjelbërve në Parlamentin Europian.
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogani në Moskë: Plane të reja për Sirinë?

Deutsche Welle - Mi, 23/01/2019 - 07:58
Presidenti turk, Erdogan takon të mërkurën presidentin Putin në Moskë. Pas njoftimit për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria, planet për Sirinë po rishikohen. Në rend të ditës zonat e sigurisë Manbidxh dhe Idlib.
Kategorien: Deutsch Welle

Haradinaj: Taksa ndaj Serbisë mund të mbetet përgjithmonë

Deutsche Welle - Di, 22/01/2019 - 17:40
Kryeministri, Ramush Haradinaj e kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli u takuan të martën me ambasadorin e SHBA-së, Philip Kosnet. Pas takimit Haradinaj theksoi, se taksa ndaj prodhimeve serbe mbetet në fuqi.
Kategorien: Deutsch Welle

Grenell: "Një hap madhështor i qeverisë gjermane!"

Deutsche Welle - Di, 22/01/2019 - 15:13
Ambasadori i SHBA Grenell e lëvdon qeverinë gjermane, sepse ajo i vendos sanksione një linje ajrore iraniane. A do të sjellë kjo shtensionim në raportin gjermano-amerikan?
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle