Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Sllovakia për herë të parë me presidente

Deutsche Welle - So, 31/03/2019 - 10:28
Zuzana Čaputova, kandidatja që premtim kryesor gjatë fushatës zgjedhore e pati luftën kundër korrupsionit, fitoi në radunin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Sllovaki. Ajo është femra e parë që zgjidhet presidente.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: E shkuara ballkanike jeton

Deutsche Welle - So, 31/03/2019 - 09:27
Dy ngjarje këtë muaj janë kthyer në kujtesë nga shekulli i kaluar, shkruan Christian Schwarz-Schilling duke i cilësuar ato si akte turpi : Vendimi për Radovan Karaxhiqin dhe një shfaqje çetnikësh në Vishegrad.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhje në Turqi: Vjelje votash me dënimin me vdekje?

Deutsche Welle - So, 31/03/2019 - 09:20
Nga përpjekja për puç në vitin 2016, kthimi i dënimit me vdekje debatohet shpesh në Turqi. Para zgjedhjeve lokale të dielën (31.03) presidenti Erdogan deklaron se do ta rivendosë atë. Taktikë zgjedhore apo qëllim serioz?
Kategorien: Deutsch Welle

Mbështetje e madhe për ambasadorin zviceran që kritikoi qeverinë e Kosovës

Deutsche Welle - Sa, 30/03/2019 - 14:01
Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Jean Humbert Lebet kritikoi pensionet e qeverisë së Kosovë për veteranët e gënjeshtërt. Për këtë deklaratë një ministër kosovar tha se ambasadori do të duhej të largohej nga Kosova.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA: Reforma në Drejtësi jetike në zhdukjen e ndikimit të krimit

Deutsche Welle - Sa, 30/03/2019 - 11:05
Në raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit Shqipëria shihet si vend burimor i kanabis, tranzit për kokainën dhe heroinën. Korrupsioni zyrtar e pandëshkueshmëria nxisin trafikun e drogës, thuhet në raport.
Kategorien: Deutsch Welle

Shkencëtarë gjermanë zbulojnë substancën që vret qelizat e kancerit

Deutsche Welle - Sa, 30/03/2019 - 09:06
Substanca përdor një mekanizëm në sipërfaqen e qelizave të kancerit që i bën ato më pas të shuhen. Tani do të hulumtohet nëse funksionon edhe jashtë laboratorit
Kategorien: Deutsch Welle

BE fton May-n në samit të posaçëm

Deutsche Welle - Sa, 30/03/2019 - 08:01
Marrëveshja Brexit dështoi për herë të tretë në Londër. BE-ja tani pret propozime të reja nga Kryeministrja May. Disa skenarë janë të mundshëm para takimit të posaçëm të BE-së më 10 prill. Nga Brukseli Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Premtime të reja për paqeruajtjen

Deutsche Welle - Sa, 30/03/2019 - 07:18
Në selinë e OKB në Nju Jork u mbajt takimi Peacekeeping Ministerial, me ministra të Mbrojtjes dhe të Jashtëm nga 130 vende. Secili vend premtoi kontributin e vet për misionet paqeruajtëse.
Kategorien: Deutsch Welle

Tirana feston 10-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 23:15
Shqipëria bën thirrje për anëtarësimin e Kosovës në Aleancën e Atlantikut Verior dhe për integrim sa më të shpejtë të gjithë Ballkanit Perëndimor në BE. 
Kategorien: Deutsch Welle

Parlamenti britanik refuzoi sërish marrëveshjen e daljes nga BE

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 16:20
Lideri laburist Corbyn i kërkoi May-t të japë dorëheqjen, duke krijuar mundësi që Britania e Madhe të mbajë zgjedhje të reja.
Kategorien: Deutsch Welle

Numër rekord mjekësh në Gjermani

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 15:11
Megjithëse numri i mjekëve është shtuar, pacientët nuk kanë më shumë mundësi kurimi, për shkak të modelit të punësimit të mjekëve.
Kategorien: Deutsch Welle

BE pa ilaçe pasi të ikin britanikët?

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 11:34
Në rast të një Brexiti të ashpër, pra pa marrëveshje, shumë ilaçe do të humbisnin lejen e përdorimit. Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn i trembet problemeve me furnizimin. Si reagojnë firmat farmaceutike?
Kategorien: Deutsch Welle

Deimel: Blerja e votës njihej në Shqipëri, por asgjë nuk u bë

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 10:36
Shqipëria është në krizë politike. Por kursi konfrontues nuk është i ri, thotë ekspertja për Ballkanin, Johanna Deimel. Edhe akuzat për blerjen e votës u ngritën që pas zgjedhjeve 2017, por asgjë nuk u bë, vëren ajo.
Kategorien: Deutsch Welle

Sllovakia së shpejti me një presidente nga shoqëria civile?

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 08:30
Në Sllovaki duket se balotazhin e zgjedhjeve presidenciale që do të bëhet të shtunën do ta fitojë aktivistja për të drejtat e qytetarëve, Zuzana Caputova.
Kategorien: Deutsch Welle

Rammstein: Abuzim apo liri artistike?

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 08:26
Një videoklip i grupit gjerman Rammstein ka ngjallur polemika të mëdha. Aty këngëtarët pozojnë si të burgosur kampesh përqendrimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Protestuesit e opozitës përleshen me policinë

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 17:46
Kryeministri Rama: zgjedhjet lokale do të zhvillohen hyn apo nuk hyn opozita në parlament
Kategorien: Deutsch Welle

Boștinaru: Zgjerimi i BE drejt Ballkanit Perëndimor urgjent

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 12:42
Hapja ose jo e negociatave të Shqipërisë e Maqedonisë me Bashkimin Europian është ngjarja kryesore e vitit. Eurodeputetë si Boștinaru bëjnë thirrje që tani për hapjen e tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Liberalizimi i vizave: Edhe një herë Parlamenti Evropian mbështet Kosovën

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 12:17
Parlamenti Evropian ka kaluar të enjten në Strasburg me 331 vota pro iniciativën e eurodeputetes, Tanja Fajon, për liberalizimin e vizave me Kosovën.
Kategorien: Deutsch Welle

Trump kërkon tërheqjen e ushtarëve rusë nga Venezuela

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 10:26
Rusia mbështet kreun e shtetit, Nicolas Maduro, ndërsa SHBA presidentin e përkohshëm, Juan Guaido. Lufta për pushtet në Venezuelë është edhe një luftë mes dy superfuqive.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndalohen me ligj lojërat e fatit në Kosovë

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 09:10
Me një projektligj të veçantë, qeveria e Kosovës ndalon lojërat e fatit. Ligji pritet të miratohet në seancë të jashtëzakonshme në Kuvend. 20 milionë euro në vit kanë hyrë në buxhetin e Kosovës nga këto të ardhura.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle