Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Turqia kërkon shpjegimin deri në fund të vrasjes së Khashoggit

Deutsche Welle - Di, 22/01/2019 - 14:32
Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Cavusoglu ka kritikuar sjelljen e shteteve perëndimore në rastin e vrasjes së gazetarit Khashoggi. Ankaraja ka inicuar tani një hetim tjetër ndërkombëtar.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Ndjenja pranverore gjermano-franceze

Deutsche Welle - Di, 22/01/2019 - 13:33
56 vjet më vonë, gjermanët dhe francezët përtërijnë partneritetin e tyre. "Marrëveshja e Ahenit" është më tepër se folklor politik. Sepse ajo mund të sjellë një fillim të ri evropian, mendon Christian F.Trippe.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa Juglindore me zhvillim të mirë ekonomik

Deutsche Welle - Di, 22/01/2019 - 10:31
Ekonomia botërore pritet të rritet me rreth 3 përqind këtë vit. OKB thekson se vitin e ardhshëm zhvillimi ekonomik do të jetë afërisht si këtë vit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kthim rekord azilkërkuesish në shtetet e tjera të BE

Deutsche Welle - Di, 22/01/2019 - 08:42
Autoritetet gjermane kanë kthyer në vitin 2018 më shumë refugjatë sa kurrë më parë në shtetet e tjera të BE. Vendi kryesor i kthimit është Italia. Me Greqinë nga ana tjetër ka pasur probleme.
Kategorien: Deutsch Welle

Marrëveshje e re: Forcohet miqësia Gjermani-Francë

Deutsche Welle - Di, 22/01/2019 - 08:40
Ka shumë gjeste simbolike për miqësinë Gjermani-Francë. Tani shtohet një tjetër: Një version i ri Marrëveshjes së Elizesë të vitit 1963. Ai duhet të përtërijë miqësinë mes dy popujve dhe vendeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Carola Burkert: Ligji për fuqinë punëtore kërkon përgatitjen e administratës

Deutsche Welle - Mo, 21/01/2019 - 11:18
Punë në Gjermani? Me ligjin për fuqinë punëtore kjo do të jetë mundur, sikur të mos ishin disa pengesa. Ekspertja Carola Burkert mbi problemet e ligjit, vonesat në ambasada e punëdhënësin që mund ta lehtësojë situatën.
Kategorien: Deutsch Welle

Matthew Nimetz kërkon të zbatohet Marrëveshja e Prespës

Deutsche Welle - Mo, 21/01/2019 - 08:37
Në një deklaratë lëshuar në Nju Jork, Matthew Nimetz, i Dërguari i Posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së kërkon që të bëhen hapat e tjerë për zbatimin e marrëveshjes së Prespës.
Kategorien: Deutsch Welle

Spiunët e rinj gjermanë me shkollë të lartë - gjenerata e re e studentëve

Deutsche Welle - Mo, 21/01/2019 - 08:10
Etika në vend të ndjekjeve me makina në rrugë, studimet e terrorizmit në vend të spiunimit. Këto janë disa nga ofertat e Universitetit Ushtarak në Mynih, ku për herë të parë ofrohen ligjërata edhe për shërbimet sekrete.
Kategorien: Deutsch Welle

"Women’s March" kundër presidentit Trump

Deutsche Welle - Mo, 21/01/2019 - 08:03
Në dy vjetorin e ardhjes së presidentit Trump në këtë post, në shumë qytete amerikane janë mbajtur protestat "Women’s March". Një hije të rëndë mbi këto protesta kanë hedhur mosmarrëveshjet e brendshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Thaçi kritikon liderët kosovar që nuk po përfillin kërkesat e SHBA-së

Deutsche Welle - So, 20/01/2019 - 13:09
Presidenti Hashim Thaçi, tha se arroganca e treguar në raport me BE-në, nuk i bën nder Kosovës. Ai në mënyrë indirekte kritikoi kryeministrin Haradinaj për “kokëfortësinë e tij” në raport me SHBA dhe BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Europa e ka të humbur luftën

Deutsche Welle - So, 20/01/2019 - 08:34
Marrëveshja për ndalimin e raketave me rreze të mesme veprimi nuk mund të shpëtohet më. Me këtë rikthehet Lufta e Ftohtë. Për Europën kjo do të thotë jo vetëm politikisht më ftohtë, por një situatë më të rrezikshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Dy vite Donald Trump - Dy vite surprizash të hidhura

Deutsche Welle - So, 20/01/2019 - 08:30
Më 20 Janar Donald Trump mbush dy vite në postin e presidentit - Në dy vitet e mandatit ai ka bërë realitet disa nga premtimet e tij, e me këtë ka shokuar miqtë e SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Kryebashkiaku i Gdanskut përcillet në banesën e fundit

Deutsche Welle - Sa, 19/01/2019 - 16:12
Dhjetëra mijëra polakë i dhanë lamtumirën kryetarit të bashkisë të Gdanskut, Pawel Adamowicz të shtunën, i vrarë para pak ditësh. Polakët e shohin vrasjen si pasojë të një atmosfere të ndezur politike në vend.
Kategorien: Deutsch Welle

Seehofer largohet - Markus Söder kryetar i ri i CSU-së

Deutsche Welle - Sa, 19/01/2019 - 13:34
Merr fund një epokë. Horst Seehofer, aktualisht ministër i Punëve të Brendshme dorëzoi të shtunën postin e kryetarit të partisë. Kryeministri bavarez, Markus Söder u zgjodh kryetari i ri i CSU-së me 87,4% të votave.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Demokracia kundër sundimit të ligjit

Deutsche Welle - Sa, 19/01/2019 - 10:34
Populistët e Evropës Lindore nuk e kanë qejf sundimin e ligjit, ai shihet si diçka, që vetëm e pengon politikën " të mbarojë punë". Kjo është trashëgimi e komunizmit, mendon Ivaylo Ditchev.
Kategorien: Deutsch Welle

Suveniret me Donald Trump një hit shitjeje

Deutsche Welle - Sa, 19/01/2019 - 10:34
Prej dy vjetësh Donald Trump është president i SHBA. Figura e tij shitet shkëlqyeshëm si suvenir - e kryesisht ato që e paraqesin atë pa doreza. Reporterja e DW vizitoi një dyqan suveniresh në Uashington DC.
Kategorien: Deutsch Welle

Kryeministri Rama tani edhe ministër i Jashtëm

Deutsche Welle - Sa, 19/01/2019 - 10:15
Emërimi i kryeministrit edhe në postin e Ministrit të Jashtëm është një rast i veҫantë, që nuk parashikohet dhe as ndalohet nga Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, thuhet në njoftimin e presidencës.
Kategorien: Deutsch Welle

Si funksionon Gjykata Speciale e Kosovës në Hagë?

Deutsche Welle - Sa, 19/01/2019 - 07:49
Zyra e Prokurorisë së Specializuar të Republikës së Kosovës e zhvendosur në Hagë nisi intervistimet. Si funksionon kjo strukturë dhe cilat janë kushtet për ngritjen e akuzave?
Kategorien: Deutsch Welle

Qëndrim i ri i diplomacisë shqiptare ndaj marrëveshjes Kosovë-Serbi?

Deutsche Welle - Sa, 19/01/2019 - 07:48
Kryeministri Edi Rama u dekretua ministër i Jashtëm nga presidenti shqiptar, Ilir Meta. Dekretimi konsiderohet si rast i veҫantë, sipas njoftimit të presidencës, e kryhet për të evituar thellimin e krizës institucionale.
Kategorien: Deutsch Welle

Putini u prit në Serbi më përzemërsisht se në provincat ruse, por...

Deutsche Welle - Fr, 18/01/2019 - 12:00
Vladimir Putini u prit në Serbi më mirë se në shumë vende të Rusisë. Kjo vizitë nënvizoi miqësinë mes Rusisë dhe Serbisë, por la pas vete shumë çështje të hapura.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle