Deutsch Welle

Uragani „Irma“ - Eksod në Florida

Deutsche Welle - Sa, 09/09/2017 - 11:22
Nga të dyja anët e gadishullit banorët po përgatiten për skenarin më të rrezikshëm. 5,6 milionë banorëve në zonat e evakuimit i është drejtuar thirrja e alarmit. Shumë largohen, autostradat janë bllokuar, benzina mungon.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Separatistët e Katalonjës provojnë të bëjnë grusht shteti

Deutsche Welle - Sa, 09/09/2017 - 08:53
Gjykata Kushtetuese spanjolle thotë vërtet jo, por referendumi për pavarësinë i Katalonjës megjithatë do të zhvillohet. Që Spanja të shpërbëhet, për këtë nuk mund të ketë njeri interes, mendon Leo Wieland.
Kategorien: Deutsch Welle

Von der Leyen: "Dëshirojmë më tepër përparime në Mali"

Deutsche Welle - Sa, 09/09/2017 - 08:52
Në bisedë me DW, ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen shprehet për situatën në Mali, për ndërtimin e trupës antiterror në zonën e Sahelit dhe për politikën evropiane të mbrojtjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Dhuna në familje "plagë e pashëruar për shoqërinë"

Deutsche Welle - Fr, 08/09/2017 - 16:41
Shqipëri: Reduktimi i dhunës në familje, emergjente infrastruktura për zbatim efikas të ligjeve dhe emancipimi kulturor i shoqërisë. Shoqëria civile manifeston në Tiranë për përmirësimin e situatës së rëndë.
Kategorien: Deutsch Welle

Pacolli zgjidhje ideale?! - Komentet nga Serbia për qeverinë e re në Kosovë

Deutsche Welle - Fr, 08/09/2017 - 16:09
Kosova është në prag të formimit të qeverisë së re. Formimi i institucioneve në Prishtinë po përcillet me vëmendje edhe në Beograd. Analistët serbë nënvizojnë rolin e Pacollit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Të shtunën votohet qeveria - PAN diskuton për emrat e ministrave

Deutsche Welle - Fr, 08/09/2017 - 15:55
I mandatuari për kryeministër të Kosovës Ramush Haradinaj, pritet të udhëheqë një qeveri me 21 ministri. Partnerët e koalicionit po diskutojnë emrat. Qeveria Haradinaj, votohet të shtunën (09.09).
Kategorien: Deutsch Welle

Meksika tronditet nga një tërmet i fuqishëm

Deutsche Welle - Fr, 08/09/2017 - 13:22
Meksika u trondit nga një tërmet i fuqishëm mbi 8 ballë, sipas sizmiologëve meksikanë. Njoftohet për shkatërrime dhe të paktën 15 viktima në zonën e brigjeve të paqësorit në Jug të Meksikës.
Kategorien: Deutsch Welle

Meksia tronditet nga një tërmet i fuqishëm

Deutsche Welle - Fr, 08/09/2017 - 13:22
Meksika u trondit nga një tërmet i fuqishëm mbi 8 ballë, sipas sizmiologëve meksikanë. Njoftohet për shkatërrime dhe të paktën 15 viktima në zonën e brigjeve të paqësorit në Jug të Meksikës.
Kategorien: Deutsch Welle

Fshehur në tren mallrash drejt Gjermanisë

Deutsche Welle - Fr, 08/09/2017 - 08:40
Policia gjermane po kontrollon tani shpesh trenat e mallrave nga Italia dhe Austria, sepse tani shumë refugjatë mundohen të hyjnë në Gjermani me to.
Kategorien: Deutsch Welle

Hungaria e hedh poshtë vendimin e Gjykatës Evropiane të Drejtësisë

Deutsche Welle - Fr, 08/09/2017 - 08:40
Gjykata Evropiane e Drejtësisë vendos që tv gjitha shtetet anëtare duhet të strehojnë refugjatë. A do të hyjë në fuqi shpërndarja sipas kuotave?
Kategorien: Deutsch Welle

Kadri Veseli (ri)zgjidhet kryetar i Kuvendit të Kosovës

Deutsche Welle - Do, 07/09/2017 - 15:36
Pas një ngërçi politik gati tremujor, më në fund u zgjodh kryetari dhe nënkryetarët e Kuvendit të Kosovës. Kadri Veseli fitoi dy vota më shumë se që ishte e domosdoshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Bota rrit presionin ndaj Koresë së Veriut

Deutsche Welle - Do, 07/09/2017 - 12:02
Pas testit të fundit atomik të Koresë së Veriut, Bashkimi Europian do të ashpërsojë sanksionet kundër këtij vendi. Japonia dhe Koreja e Jugut po përpiqen të përfshijnë Kinën e Rusinë në rezolutën e sanksioneve të ashpra.
Kategorien: Deutsch Welle

Demokraci pensionistësh? Para zgjedhjeve në Gjermani

Deutsche Welle - Do, 07/09/2017 - 11:19
Para zgjedhjeve të Bundestagut në Gjermani një gjë kuptohet qartë: Të rinjtë nuk janë të rëndësishëm, vendimtare janë votat e të moshuarve. Sa drejtësi gjeneratash ka para zgjedhjeve të Bundestagut?
Kategorien: Deutsch Welle

Pas samitit të G20-ës: Hetime kundër rreth 100 policëve

Deutsche Welle - Do, 07/09/2017 - 07:38
Cili është roli që luajti policia në takimin e nivelit të lartë të G20-ës në Hamburg? Për shkak të dhunës disproporcionale ndërkohë po zhvillohen procese të ndryshme gjyqësore kundër punonjësve të policisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Suedia refuzon t'i japë azil një afganeje 106-vjeçare

Deutsche Welle - Do, 07/09/2017 - 07:37
Procedura e apelimit ende nuk ka përfunduar. Por autoritetet suedeze të imigrimit ia kanë refuzuar azilin një gruaje të vjetër. Pas arratisë së mundishme përmes itinerarit ballkanik, atë e kërcënon dëbimi në Afganistan.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Në pritje të konstituimit të kuvendit dhe formimit të qeverisë

Deutsche Welle - Mi, 06/09/2017 - 14:28
Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, thonë se një qeveri e formuar nga koalicioni PAN-AKR dhe lista “Srpska”, nuk do të zgjasë shumë dhe do të jetë nën ndikimin e Beogradit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koreja e Veriut: Rrënjët e urrejtjes ndaj SHBA

Deutsche Welle - Mi, 06/09/2017 - 08:11
Propaganda e Koresë së Veriut i injekton popullit që prej gjashtë dekadash urrejtje ndaj SHBA. Kjo funksionon, sepse kujtimi për luftën e Koresë është ende i gjallë. Mendërisht, vendi ka ngecur në vitet 1950.
Kategorien: Deutsch Welle

Alfred Grosser: Gjermania dhe Franca - fqinjë me probleme të krahasueshme

Deutsche Welle - Mi, 06/09/2017 - 08:10
Të dyja shtetet e mëdha fqinje kanë shumë ngjashmëri me njëra-tjetrën. Prandaj ia vlen t'i hedhësh sytë tek tjetri dhe përpjekja për ta kuptuar njëri-tjetrin, mendon publicisti gjermano-francez, Alfred Grosser.
Kategorien: Deutsch Welle

Matja e forcave ushtarake në Azinë Lindore

Deutsche Welle - Di, 05/09/2017 - 16:56
Gadishulli korean nuk po gjen qetësi. Nga njëra anë Koreja e Veriut dhe Kina, nga ana tjetër Koreja e Jugut dhe SHBA. Çfarë dimë ne mbi forcën ushtarake të palëve në konflikt?
Kategorien: Deutsch Welle

U21: Kosova ndeshet me Gjermaninë

Deutsche Welle - Di, 05/09/2017 - 15:11
Kombëtarja e Kosovës U21 do të ndeshet sonte me Gjermaninë në Osnabrück, në kuadër të kualifikimeve për KE. Gjermania si kampione e Evropës është favorite, por...
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle