Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Thaçi e Vuçiq në Bruksel - Zgjidhje e afërt Kosovë-Serbi?

Deutsche Welle - Mi, 19/12/2018 - 18:01
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe presidenti i serbisë Aleksandar Vuçiq morën pjesë në një drekë të organizuar nga Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jastme Federica Mogherini.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Kosova dhe Donald Trump

Deutsche Welle - Mi, 19/12/2018 - 17:10
Çfarë tani duket si përshkallëzim, është vetëm hapi i ardhshëm drejt shkëputjes përfundimtare të Kosovës nga Serbia. SHBA-të dhe Rusia i kanë zënë pozicionet. BE-ja duhet të jetë më aktive, mendon Adelheid Feilcke.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Miratohet ligji për amnisti për ngjarjet e 27 prillit

Deutsche Welle - Mi, 19/12/2018 - 11:19
Ligji për amnistinë e personave të akuzuar për dhunën në Kuvendin e Maqedonisë më 27 prill 2017 është miratuar me 95 vota “pro” asnjë kundër e abstenim. Për këtë ligj kanë votuar edhe deputetët e VMRO-DPMNE-së opozitare.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria gjermane AFD-së: Kosova ka arritur suksese

Deutsche Welle - Mi, 19/12/2018 - 10:21
Mbi 46 milionë euro do të japë Gjermania për Kosovën për vitet 2018 – 2019, del në pah nga një përgjigje e qeverisë gjermane ndaj grupit të djathtë parlamentar "Alternativë për Gjermaninë" (AfD)
Kategorien: Deutsch Welle

Studentët e Universitetit të Tetovës në protesta

Deutsche Welle - Mi, 19/12/2018 - 08:14
Ndal korrupsionit, duam drejtësi, jashtë politika, poshtë nepotizmi. Studentët e Universitetit të Tetovës kanë shprehur përmes protestës pakënaqësinë e tyre për gjendjen në arsimin e lartë në gjuhën shqipe në Maqedoni.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Neonazistë te policia - zjarri të shuhet që në fillim

Deutsche Welle - Mi, 19/12/2018 - 07:57
Një kërcënim radikal i djathtë, i dërguar nga një faks i policisë në Frankurt mbi Main ndoshta është vetëm maja e ajsbergut. Tani dalin detyra para gjithë shoqërisë, mendon Michaela Küfner.
Kategorien: Deutsch Welle

Trump i shkruan Hashim Thaçit për marrëveshje me Serbinë

Deutsche Welle - Di, 18/12/2018 - 21:23
Presidenti i SHBA-së u kërkon udhëheqësve kosovarë të angazhohen për një marrëveshje gjithpërfshirëse me Serbinë. Ata thonë se është detyrim i Kosovës që t’i përgjigjet pozitivisht SHBA-së.
Kategorien: Deutsch Welle

Policia - Kryqe të thyera dhe fotografi të Hitlerit

Deutsche Welle - Di, 18/12/2018 - 18:29
A është rrjeti i pandehur ekstremist i krahut të djathtë në polici në Frankfurt mbi Main vetëm maja e ajsbergut?
Kategorien: Deutsch Welle

Mogerini: Dialogu Serbi-Kosovë alternativa më e mirë

Deutsche Welle - Di, 18/12/2018 - 18:27
Pas mbledhjes së Këshilli për Stabilizim dhe Asociim Serbi - BE (18.12) Përfaqësuesja e Politikës së Jashtmne të BE-së, Mogerini, theksoi se dialogu është alternativa më e mirë për zgjidhjen e situatës Serbi - Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Prishtina reagon ndaj letrës së BE lidhur me dialogun me Serbinë

Deutsche Welle - Di, 18/12/2018 - 16:55
Qeveria e Kosovës e mbështet presidentin në procesin e dialogut në bazë të kompetencave të tij kushtetuese. Por, dy përfaqësuesit e dy partive opozitare, nuk janë dakord që presidenti të drejtojë dialogun me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Paris, Budapest, Tiranë: Po proteston gjysma e Evropës?

Deutsche Welle - Di, 18/12/2018 - 13:33
Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës së shtetit. Në Gjermani ka pasur protesta të para të ‘jelekëve të verdhë’. Quo Vadis Europë?
Kategorien: Deutsch Welle

Studentët protestues: "Nuk duam karrige pushteti, duam dije të jetojmë në vendin tonë“

Deutsche Welle - Di, 18/12/2018 - 11:31
Vazhdojnë protestat e studentëve në Tiranë. Tani ata kërkojnë që opozita të kthehet në Parlament për një Ligj të ri Arsimit të Lartë. 
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Surrati i komunizmit në Rumani jeton akoma

Deutsche Welle - Di, 18/12/2018 - 08:35
Pak para marrjes së Presidencës së Këshillit të BE, qeveria e Bukureshtit tregon fytyrën e saj të vërtetë. Shpirti i vjetër i partisë komuniste, që besohej se kish vdekur me kohë është gjallë, mendon Robert Schwartz.
Kategorien: Deutsch Welle

Ton i ashpër nga Arabia Saudite

Deutsche Welle - Di, 18/12/2018 - 08:30
Familja sundimtare në Arabinë Saudite merr masa paraprake, për rastin nëse distanca ndaj Amerikës rritet.
Kategorien: Deutsch Welle

OKB shpreh shqetësimin për rritjen e tensioneve midis Prishtinës dhe Beogradit

Deutsche Welle - Di, 18/12/2018 - 00:35
Në Këshillin e Sigurimit të OKB, vendet europiane deklaruan se Kosova ka të drejtë të transformojë forcën ushtarake në ushtri. Këshilli Sigurimit bëri thirrje për çtensionim të situatës.
Kategorien: Deutsch Welle

Thaçi dhe Vučić takohen në Këshillin e Sigurimit

Deutsche Welle - Mo, 17/12/2018 - 19:54
Këshilli i Sigurimit të OKB do të diskutojë të hënën (17 dhjetor) mbi zhvillimet e fundit në Kosovë pas vendimit për krijimin e ushrisë. Në takim pritet të marrin pjesë edhe presidentët Thaçi dhe Vučić.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosova në Këshillin e Sigurimit

Deutsche Welle - Mo, 17/12/2018 - 19:54
Këshilli i Sigurimit të OKB do të diskutojë të hënën (17 dhjetor) mbi zhvillimet e fundit në Kosovë pas vendimit për krijimin e ushrisë. Në takim pritet të marrin pjesë edhe presidentët Thaçi dhe Vučić.
Kategorien: Deutsch Welle

Brukseli kërkon nga Prishtina, Prishtina pret nga Brukseli

Deutsche Welle - Mo, 17/12/2018 - 17:51
Këshilli për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit mes Kosovës dhe BE diskutoi në Bruksel tarifën që Kosova u ka vendosur prodhimeve të Serbisë e Bosnjë-Hercegovinës, negociatat Prishtinë-Beograd e liberalizimin e vizave.
Kategorien: Deutsch Welle

BE zgjeron luftën kundër dezinformimit rus në internet

Deutsche Welle - Mo, 17/12/2018 - 15:02
Me fushata dezinformuese, Moska dëshiron të ndikojë sistematikisht jo vetëm në SHBA, por edhe në Evropë. Tani krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së duan të kalojnë në ofensivë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ku do të punoj? E ardhmja shqetësimi kryesor i studentëve protestues në Tiranë

Deutsche Welle - Mo, 17/12/2018 - 14:35
Mijëra studentë para kryeministrisë në Tiranë kërkojnë plotësimin e 8 kërkesave të tyre për arsimin. Ata nuk janë për dialog, pasi nuk kanë besim se në politikë zhvillohet një lojë e ndershme edhe kur dialogohet.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle