Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Bllokohet sinjali i Deutsche Welles në Venezuelë

Deutsche Welle - So, 14/04/2019 - 15:53
Autoriteti i Audioviziv i Venezuelës ka hequr nga rrjeti kabllor sinjalin transmentues të Deutsche Welles. Reagim ndaj emisioneve speciale për krizën në këtë vend?
Kategorien: Deutsch Welle

Pas protestës së 9-të të opozitës

Deutsche Welle - So, 14/04/2019 - 11:22
4 orë zgjati protesta e 9-të anti-qeveritare e opozitës. Gjatë zhvillimit pati përleshje me policinë, gaz lotsjellës, shashka dhe flakë para Parlamentit. Në fund sheshi para Parlamentit ngjasoi me një shesh trazirash.
Kategorien: Deutsch Welle

Schütz: Merrni pjesë në zgjedhjet lokale

Deutsche Welle - So, 14/04/2019 - 10:01
Gjermania i jep fonde Shqipërisë për procesin e vëzhgimit të zgjedhjeve lokale. Ambasadorja gjermane në Tiranë, Susanne Schütz shprehet se zgjedhjet e lira e të barabarta janë baza e ҫdo demokracie të shëndetshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Beteja e fundit e Merkelit zhvillohet në Ballkan

Deutsche Welle - So, 14/04/2019 - 08:52
Në konfliktin mes Kosovës dhe Serbisë është në lojë trashëgimia e kancelares Merkel në politikën e jashtme, stabiliteti i Europës, por edhe e ardhmja e aleancës perëndimore, mendon Bodo Weber.
Kategorien: Deutsch Welle

Kina shpëtimtarja e Ballkanit? Eufori kineze në Dubrovnik

Deutsche Welle - So, 14/04/2019 - 08:50
Një numër kontratash nënshkruan me Kinën pjesëmarrësit e samitit të grupit 16+1 në Dubrovnik. Ndërkohë që Europa Lindore e Juglindore shpreson që me investimet kineze të marrë hov ekonomia, BE mbetet skeptike.
Kategorien: Deutsch Welle

Gaz lotsjellës, shashka e thirrje "Rama ik" në protestën e opozitës në Tiranë

Deutsche Welle - Sa, 13/04/2019 - 21:07
Opozita proteston kundër qeverisë e kryeministrit Rama. Protestuesit kaluan të shtunën nga Kryeministria në Parlament, ku pati përleshje me policinë dhe të plagosur nga të dyja palët. Policia përdori gazin lotsjellës.
Kategorien: Deutsch Welle

Tjetër protestë e opozitës në Tiranë

Deutsche Welle - Sa, 13/04/2019 - 19:15
Në Tiranë po zhvillohet protesta e opozitës me qytetarë të ardhur edhe nga rrethet. Nën thirrjet „E duam Shqipërinë si gjithë Europa“ dhe „Rama ik“, protestuesit kërkojnë largimin e kryeministrit Rama.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Opozita vijon protestat antiqeveritare sot në mbrëmje

Deutsche Welle - Sa, 13/04/2019 - 10:45
Kreu i opozitës, Lulzim Basha u bëri thirrje shqiptarëve për t’iu bashkuar protestës të shtunën. Ambasadorja e Gjermanisë, Susanne Schütz kërkoi që protesta të jetë paqësore, ҫdo element dhune përbën vijë të kuqe.
Kategorien: Deutsch Welle

Vendet e BE do të vazhdojnë kontrollet kufitare

Deutsche Welle - Sa, 13/04/2019 - 10:25
Udhëtarët në kufirin gjermano-austriak duhet të përgatiten për kontrolle në kufi. Edhe Danimarka, Suedia dhe Franca do të vazhdojnë kontrollet kufitare. Si arsye për vazhdimin e tyre përmendet edhe itinerari i Ballkanit.
Kategorien: Deutsch Welle

Tensione në Beograd para protestave masive

Deutsche Welle - Sa, 13/04/2019 - 09:16
Prej muajsh qytetarët serbë protestojnë për më shumë demokraci në vend. Njeriu i fortë i Serbisë, presidenti Aleksandar Vuçiq ende nuk tregon gatishmëri për bisedime.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i të ftuarit: Asnjë të ardhme diktaturave ushtarake!

Deutsche Welle - Sa, 13/04/2019 - 08:55
Për një kohë të gjatë ushtria gëzoi në botën arabe prestigj të lartë. Por masat e revoltuara mezi presin një të ardhme tjetër, mendon Rainer Hermann nga Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Kategorien: Deutsch Welle

Simboli i eksodit: Nëna me foshnjen "e vdekur" në gji

Deutsche Welle - Fr, 12/04/2019 - 10:09
Fotografia e nënës nga Kosova, me foshnjen në duar, e shkrepur në vitin 1999 zuri vend në mediat më të mëdha botërore. Nëna me vajzën "e vdekur" u shndërruan në simbol të luftës dhe sakrificës.
Kategorien: Deutsch Welle

BE dënon mohimin e masakrës së Reçakut

Deutsche Welle - Fr, 12/04/2019 - 09:28
Zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Maja Koçijanciç shprehet, se nuk ka vend për mohimin apo relativizimin e ngjarjeve që kanë ndodhur në Reçak në vitin 1999.
Kategorien: Deutsch Welle

Ashpërsim i retorikës politike Beograd-Prishtinë para takimit të Berlinit

Deutsche Welle - Fr, 12/04/2019 - 09:15
Udhëheqësit politikë në Beograd dhe Prishtinë po ashpërsojnë tonin me akuza dhe kundërakuza para takimit të Berlinit. Shkas për grindje bëhet Masakra e Reçakut, të cilën Vuçiq e cilësoi si trillim të shqiptarëve,
Kategorien: Deutsch Welle

OKB: 68.5 milionë refugjatë kanë nevojë për ndihmë

Deutsche Welle - Fr, 12/04/2019 - 08:18
Komisari i Lartë për refugjatët, Filippo Grandi i kërkoi Këshillit të Sigurimit të angazhohet më shumë për t'iu përgjigjur krizës së refugjatëve, prej së cilës janë ngarkuar shumë vendet e varfëra.
Kategorien: Deutsch Welle

Trojanë nga Britania e Madhe

Deutsche Welle - Fr, 12/04/2019 - 07:40
Britania e Madhe ndoshta do të jetë e detyruar të marrë pjesë në zgjedhjet për Parlamentin Evropian. Ndërkohë që toni bazë i fushatës së daljes nga BE në ishull është: Besimi zëvendëson të kuptuarin e realitetit.
Kategorien: Deutsch Welle

Punë për të gjithë dhe punë të denjë - 100 vjetori i ILO

Deutsche Welle - Do, 11/04/2019 - 14:16
Organizata Botërore e Punës u krijua 100 vjet më parë si një nga organizatat e para multinacionale që iu kushtua vendosjes së bazës sociale. ILO bota e punës sot do të dukej krejt ndryshe.
Kategorien: Deutsch Welle

Rebel, hero, mendjemadh - Julian Assange u arrestua

Deutsche Welle - Do, 11/04/2019 - 12:41
Policia britanike ka arrestuar themeluesin e Wikileaks, Julian Assange të enjten (11.04). Më parë Ekuadori i hoqi Assange azilin diplomatik. Assange i trembet një procesi në SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Brexit - Më shumë kohë më pak kaos?

Deutsche Welle - Do, 11/04/2019 - 09:47
Shtyrje për të dytën herë. Por për të arritur një "Brexit të butë", Bashkimi Evropian e lidhi me një litar të gjatë shtyrjeje afati Britaninë e Madhe. Por a do të thotë më shumë kohë edhe më pak kaos?
Kategorien: Deutsch Welle

Ushtria merr në mbrojtje aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”

Deutsche Welle - Do, 11/04/2019 - 09:05
Trupa e automjete të Ushtrisë janë dislokuar ndërkohë në territorin rreth aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza” pas grabitjes një ditë më parë të 10 milionë eurove. Kompania kineze nuk pranon akuzat e qeverisë shqiptare.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle