Deutsch Welle

Të votosh a mos të votosh: Maqedonia vendos për emrin

Deutsche Welle - Do, 27/09/2018 - 13:29
Qytetarët e Maqedonisë vendosin të dielën më 30 Shtator, nëse do ta ndryshojnë emrin e vendit në Maqedonia e Veriut për të rihapur procesin e integrimit në BE dhe anëtarësimin në NATO. Tensionet po rriten paraprakisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Afera në Austri: "Ne konsiderohemi si media armike"

Deutsche Welle - Do, 27/09/2018 - 10:57
Ministria e Brendshme e Austrisë donte të mënjanonte disa media kritike, ndër të tjera gazetën javore, Falter. Kryeredaktori i revistës, Armin Thurnher shprehet për Deutsche Wellen se është i zemëruar, po jo i habitur.
Kategorien: Deutsch Welle

Kushtrimi i luftës së Orbanit ndaj BE-së

Deutsche Welle - Do, 27/09/2018 - 08:55
Kryeministri hungarez Orbán ankohet fort ndaj procesit sipas tij të padrejtë bazuar në nenin 7 kundër vendit të tij. Por kjo i shkon perfekt përshtat strategjisë së tij politike e kjo në çastin më të favorshëm se kurrë.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkeli pa shumicë - pesë mundësi si mund të venë punët

Deutsche Welle - Do, 27/09/2018 - 08:50
Angela Merkelit iu desh të pranojë një disfatë të hidhur. Grupi Parlamentar unionist e rrëzoi nga kreu kandidatin e Kancelares. Çfarë do të thotë kjo për qeverinë Merkel?
Kategorien: Deutsch Welle

Kina hyn në Ballkan - po a përbën rrezik?

Deutsche Welle - Do, 27/09/2018 - 08:49
Investimet kineze në vendet e Ballkanit Perëndimor po rriten nga viti në vit. Kritikët flasin për rrezikun e ndikimit politik të Pekinit. Por askush nuk thotë, se ku qëndron ky rrezik.
Kategorien: Deutsch Welle

Emmanuel Macron kritikon në OKB nacionalizmin e stilit të Trumpit

Deutsche Welle - Mi, 26/09/2018 - 14:01
Presidenti Macron u kërkoi liderëve që ta kundërshtojnë "ligjin e më të fuqishmit", deklaratë që shihet si kritikë ndaj SHBA. Ai theksoi më tej nevojën për dialog me Iranin".
Kategorien: Deutsch Welle

Brinkhaus: Zgjedhja ime nuk është "dramë e madhe"

Deutsche Welle - Mi, 26/09/2018 - 10:59
Pas zgjedhjes si kryetar i ri i Grupit Parlamentar të CDU, Ralph Brinkhaus flet si mbështetës i vendosur i Kancelares. Por megjithë deklarimet për besnikëri ai përpiqet të vendosë menjëherë pikërëndesat e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Helmetkaltërit e OKB-së - Aq të nevojshëm dhe të kontestuar

Deutsche Welle - Mi, 26/09/2018 - 08:38
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres kërkoi dje forcimin e misioneve të paqeruajtësve në botë. Ka 70 vjet që OKB organizon misionet paqeruajtëse në 125 vende të botës. Ndërkohë në OKB ka dilemë për UNMIK.
Kategorien: Deutsch Welle

Nga krahasimet me nazistët në kurs pajtimi

Deutsche Welle - Mi, 26/09/2018 - 08:12
Erdogani ka qenë shumë herë në Gjermani, por asnjëherë nuk ka qenë kaq e kontestueshme vizita e tij në Gjermani sa këtë herë. Me vizitën shtetërore Presidenti turk do të harrojë grindjet dhe tensionet.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani - Francë ndihmë Ballkanit kundër trafikut illegal të armëve

Deutsche Welle - Mi, 26/09/2018 - 08:06
Në Ballkanin Perëndimor gjashtë milionë armë të vogla zjarri ndodhen jashtë kontrollit të autoriteteve. Është koha për të ҫarmatosur qytetarët në Ballkanin Perëndimor që zotërojnë ilegalisht armë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Opozita e (pa)koordinuar kundër idesë për korrigjim kufijsh

Deutsche Welle - Di, 25/09/2018 - 14:51
Partitë politike opozitare në Kosovë po përpiqen të bashkërendojnë veprimet kundër idesë së presidentit Thaçi për korrigjim kufijsh dhe kundër kryeministrit Haradinaj që të qeverisë vendin.
Kategorien: Deutsch Welle

Michele Bachelet: Tortura është goditje e rëndë e dinjitetit të njeriut

Deutsche Welle - Di, 25/09/2018 - 13:46
65 vende bien dakord të luftojnë tregtinë me mjetet që përdoren për torturë ose vdekje. Përdorimi i torturës është krim kundër njerëzimit, por mjetet që përdoren për torturimin e njerzëve ende tregtohen të lira.
Kategorien: Deutsch Welle

Parlamenti i Suedisë i shpreh mosbesimin kryeministrit Löfven

Deutsche Welle - Di, 25/09/2018 - 13:05
Kryeministri i Suedisë Stefan Löfven humbi votëbesimin në Parlament. Se kush do të jetë në të ardhmen kryeministri i ri është e pasigurt. Populistët e djathtë mund t'i ndihmojnë konservatorët për të ardhur në pushtet.
Kategorien: Deutsch Welle

Dy fytyrat e Luka Modriqit

Deutsche Welle - Di, 25/09/2018 - 11:16
Luka Modriq u shpall lojtari më i mirë në botë duke e ndërprerë serinë e fitoreve të Ronaldos dhe Messit. Në Kroaci 33-vjeçari ka dy fytyra - në fushë dhe jashtë saj!
Kategorien: Deutsch Welle

Italia ashpërson politikën e migracionit

Deutsche Welle - Di, 25/09/2018 - 08:43
"Kriminelë" dhe"azilkërkues të rremë" përmes një dekreti të ri do të dëbohen më shpejt nga vendi, tha ministri i Brendshëm Matteo Salvini. Krahas Kishës Katolike kritika pati edhe nga partneri i koalicionit qeverisës.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Historike dhe delikate - Marrëveshja mes Kinës e Vatikanit

Deutsche Welle - Di, 25/09/2018 - 08:42
Marrëveshja provizore mes Kinës dhe Vatikanit hap rrugën për një dialog të mëtejshëm. Një sipërmarrje e guximshme e Kinës, por hapi i duhur, mendon Christoph Strack.
Kategorien: Deutsch Welle

Valë protestash para zgjedhjeve në Bosnjë-Hercegovinë

Deutsche Welle - Di, 25/09/2018 - 08:36
Vdekja e një 21 vjeçari ka bashkuar etnitë në Bosnjë-Hercegovinë. Nën moton "Drejtësi për Davidin" prej muajsh dhjetra mijëra vetë protestojnë për zbardhjen e vdekjes së tij. Vendi ndodhet para zgjedhjeve parlamentare.
Kategorien: Deutsch Welle

Komisioni Europian ngre padi kundër Polonisë

Deutsche Welle - Mo, 24/09/2018 - 12:50
Për shkak të nxjerrjes të detyruar në pension të gjykatësve në Poloni, Komisioni Europian ka ngritur padi kundër një anëtari të tij. Nëse këtë qëndrim e ndan edhe Gjykata Evropiane, Polonia duhet ta ndryshojë ligjin.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel pranon gabimin në rastin e "Maaßenit"

Deutsche Welle - Mo, 24/09/2018 - 12:19
Kancelarja gjermane, Angela Merkel pranoi se janë bërë gabime në vlerësimin e rastit "Maaßen" duke shtuar se ajo nuk e mori parasysh aq sa duhet opinionin publik.
Kategorien: Deutsch Welle

Nuk të dëgjon kush? Vuçiq mos u zemëro kaq

Deutsche Welle - Mo, 24/09/2018 - 10:54
Pse presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka refuzuar të shkojë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB? Dhe cilat janë shkaqet për zemërimin e tij?
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle