Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

BE paguan, Kina fiton

Deutsche Welle - Do, 11/04/2019 - 07:49
Ne Kroaci po zhvillohet takimi 16+1, që synon të rrisë ndikimin ekonomiko-politik të Kinës në Evropë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: Berlinezët kërkojnë shpronësim të qiradhënësve

Deutsche Welle - Do, 11/04/2019 - 07:46
Qiratë në metropolet europiane rriten. Shumë njerëz detyrohen të largohen nga banesat e të shkojnë në periferi. Një nismë e re berlineze mendon se e ka gjetur zgjidhjen për problemin: Shpronësim. 
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Serbët e veriut pro pjesëmarrjes në zgjedhjet lokale

Deutsche Welle - Mi, 10/04/2019 - 18:08
Përfaqësuesit e listës Srpska, pas një takimi me presidentin Vuçiq, vendosën të marrin pjesë në zgjedhjet e jashtzakonshme në katër komunat e veriut të Kosovës. Ata mund të japin sërish dorëheqje një ditë pas zgjedhjeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Grabiten 10 milionë Euro nga avioni Tiranë-Vjenë

Deutsche Welle - Mi, 10/04/2019 - 14:30
Grabitja spektakolare në aeroportin "Nënë Tereza" të Tiranës nga barku i avionit të Austrian Ariline nxjerr në pah boshllëqet e sigurisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Palmer - Qeveria legjitime, opozita të riangazhohet në procesin politik

Deutsche Welle - Mi, 10/04/2019 - 11:56
Dialogu Kosovë - Serbi: Me rëndësi pronësia vendase e marrveshjes, theksoi diplomati amerikan Metthew Palmer, gjatë vizitës në Tiranë.
Kategorien: Deutsch Welle

Itali: Një manastir si kamp trajnimi për populistët

Deutsche Welle - Mi, 10/04/2019 - 08:22
Një manastir që ndodhet në Apenine do të kthehet në shkollë për përgatitjen e kuadrove katolikë shumë konservatorë. Iniciatorët e quajnë veten "Dignitatis Humanae" dhe mbështeten nga populisti i djathtë Steve Banon.
Kategorien: Deutsch Welle

Formula e OKB për rininë: Fuqizim, integrim dhe barazi

Deutsche Welle - Mi, 10/04/2019 - 08:21
Rinia duhet vendosur në qendër të zhvillimit të qëndrueshëm. Forumit rinor i OKB-së në Nju Jork diskuton me ministra dhe zyrtarë të organizatës për të përcaktuar rolin e rinisë në Agjendën 2030.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Haradinaj shkarkon ministrin serb Teodosijeviq

Deutsche Welle - Di, 09/04/2019 - 16:51
Ministri Teodosijeviq, që u shkarkua nga kryeministri Haradinaj, masakrën e Reçakut e cilësoi si një “trillim të shqiptarëve”, ndërsa, shqiptarët e Kosovës që luftuan për çlirim të Kosovës i quajti “terroristë”.
Kategorien: Deutsch Welle

Goditje kundër "Mafias shqiptare"

Deutsche Welle - Di, 09/04/2019 - 10:05
Prokuroria belge ka mbajtur në arrest 15 nga 55 personat e ndaluar të premten. Aksioni anti-drogë është përshkruar si goditje “kundër mafies shqiptare në Evropë”. Europoli njofton për arrestimin e 60 personave.
Kategorien: Deutsch Welle

FRONTEX në kufirin Greqi-Shqipëri

Deutsche Welle - Di, 09/04/2019 - 09:14
Ministri i Brendshëm shqiptar Lleshaj thotë se Shqipëria s’mund të menaxhojë e vetme fluksin potencial të refugjatëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Filmi i regjisorëve gjermanë: Shqipëri „Rrugë drejt dritës“

Deutsche Welle - Di, 09/04/2019 - 08:32
Në Këln u shfaq premiera e dokumentarit për Shqipërinë: „Rrugë drejt dritës“, në kuadrin e serisë filmike me titull „Trashëgimia vizuale e komunizmit – ballafaqime filmike“.
Kategorien: Deutsch Welle

I mbijetuari i Auzhvicit Mano Höllenreiner: "Por ne ishim gjermanë!"

Deutsche Welle - Mo, 08/04/2019 - 18:10
Sintit dhe romët janë minoriteti më i madh në Europë. Në kohën e Nacionalsocializmit janë vrarë qindra mijëra syresh. Mano Höllenreiner nga Mynihu mbijetoi. Sot ai bën thirrje të mos harrohet e shkuara.
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri Lleshaj - FRONTEX në kufirin Greqi-Shqipëri

Deutsche Welle - Mo, 08/04/2019 - 17:58
Shqipëria s'mund të menaxhojë e vetme një fluks potencial refugjatësh, deklaroi ministri i Brendshëm i Shqipërisë në sfondin e tentativa të refugjatëve për kalimin nga Greqia në Shqipëri me synim vendet e BE-së.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Më 19 maj zgjedhje të jashtëzakonshme në veri

Deutsche Welle - Mo, 08/04/2019 - 17:20
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shpalli zgjedhje të jashtëzakonshme në katër komuna në veri. Kryetarët e këtyre komunave patën dhënë dorëheqjen për shkak të taksës së Prishtinës ndaj mallrave serbe.
Kategorien: Deutsch Welle

Rezervat nё limit: Anija me refugjatё "Alan Kurdi" shpreson tek Malta

Deutsche Welle - Mo, 08/04/2019 - 08:13
Fati i njerёzve nё bordin e anijes "Alan Kurdi" mbetet i paqartё edhe pesё ditё pas shpёtimit nё Mesdhe. Tashmё i ёshtё bёrё Maltё thirrje pёr ndihmё. Moti po pёrkeqёsohet dhe udhqimet nё bord po pёrfundojnё.
Kategorien: Deutsch Welle

Libi: Qeveria e unitetit shpall kundёrsulmin

Deutsche Welle - Mo, 08/04/2019 - 08:09
Gjenerali me influencё Haftar do ta vendosё Libinё nёn kontrollin e vet - qeveria e njohur ndёrkombёtarisht nё Tripoli tashmё ka nisur kundёrofensivёn. Ushtria e SHBA-sё i tёrheq pёrkohёsisht ushtarёt nga Libia.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime - Urrejtësit e grave e homoseksualëve jo patjetër "miq të familjes"

Deutsche Welle - So, 07/04/2019 - 11:40
Para zgjedhjeve europiane djathtistët përpiqen të depërtojnë tek votuesit e politikës së qendrës përmes një teme "familjes". Duhet t'u kundërvihemi, mendon Krsto Lazarevic.
Kategorien: Deutsch Welle

Thashethemet ngrenë në këmbë refugjatët në Greqi

Deutsche Welle - Sa, 06/04/2019 - 15:38
Pas zërave në mediat sociale për hapjen e kufirit të Greqisë me Maqedoninë e Veriut, janë mbledhur në Selanik 2000 migrantë, që duan të marshojnë në veri drejt Europës. UNCHR u kërkon refugjatëve të kthehen në kamp.
Kategorien: Deutsch Welle

Roth: Ka rënë interesi strategjik për Ballkanin Perëndimor

Deutsche Welle - Sa, 06/04/2019 - 13:07
BE vërtet aktualisht është shumë e mbingarkuar, por nuk duhet ta harrojë Ballkanin Perëndimor, thotë Michael Roth, Sekretari i Shtetit për Europën në Ministrinë e Jashtme gjermane në bisedë me Deutsche Wellen.
Kategorien: Deutsch Welle

Mbas zgjedhjeve komunale: BE paralajmëron AKP e Erdoganit

Deutsche Welle - Sa, 06/04/2019 - 07:30
Partia në pushtet në Turqi, AKP, nuk e pranon një pjesë të rezultatit të zgjedhjeve komunale në Turqi. Zëvendëspresidenti i Komisionit të BE, Timmermans i kujton Turqisë vlerat bazë të demokracisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle