Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Ekipi negociator i Kosovës të martën në Bruksel

Deutsche Welle - Mo, 07/01/2019 - 14:35
Për herë të parë ekipi negociues i Kosovës me Serbinë, takon të martën në Bruksel Federica Mogherinin, që është ndërmjetësuese në dialogun me Serbinë, që aktualisht ka ngrirë. Ekipi negociator refuzohet nga opozita.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA dhe Kina në raund të ri bisedimesh tregtare

Deutsche Welle - Mo, 07/01/2019 - 14:09
Ndërmjetësuesit e të dyja superfuqive kanë filluar një raund të ri bisedimesh për të penguar shkallëzimin e konfliktit në një luftë të hapur tregtare. Negociatat zhvillohen në Pekin, rezultati nuk dihet.
Kategorien: Deutsch Welle

Trafikimi me njerëz dhe shfrytëzimi seksual

Deutsche Welle - Mo, 07/01/2019 - 08:34
Gati 60 % e viktimave të trafikimit me njerëz shfrytëzohen për qëllime seksuale, thuhet në një raport të OKB. Shumica prej tyre janë femra. Po ka shenja për optimizëm
Kategorien: Deutsch Welle

Scholz paralajmëron uljen e të ardhurave nga tatimet në Gjermani

Deutsche Welle - Mo, 07/01/2019 - 08:13
Ministri gjerman i Financave, Olaf Scholz mendon se në Gjermani do të ketë vitet e ardhshme më pak të ardhura nga tatimet. Ekonomia gjermane po shënon rritje prej vitesh. Por kjo mund të ndryshojë.
Kategorien: Deutsch Welle

Lojërat e rrezikshme me kufijtë në Ballkan

Deutsche Welle - Mo, 07/01/2019 - 08:05
Ndryshimet e kufijve dhe krijimi i shteteve të mëdha në Ballkan nuk janë të mundura pa luftë, mendojnë analistët në Sarajevë. Ata flasin edhe për krahasimet mes Kosovës dhe Republikës Srpska.
Kategorien: Deutsch Welle

Nxehje para luftës me populistët në Europë

Deutsche Welle - So, 06/01/2019 - 08:38
Fushata për zgjedhjet europiane po troket. Kandidati i partive popullore europiane për president të Komisionit Europian Manfred Weber paralajmëroi përballje të ashpër me antieuropianët për të mbrojtur projektin europian.
Kategorien: Deutsch Welle

Franca do të ndalë refugjatët në Kanalin e La Manshit

Deutsche Welle - So, 06/01/2019 - 08:33
Prej disa javësh refugjatët përpiqen që nga Franca përmes Kanalit të La Manshit të kalojnë në Britaninë e Madhe. Itinerari është i rrezikshëm. Parisi paraqiti në fundjavë një plan veprimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Ngërçi i SHBA - Muri me Meksikën apo buxheti?

Deutsche Welle - Sa, 05/01/2019 - 13:14
Fundjavë vendimtare për grindjen e ashpër buxhetore në SHBA. Trump ka kërcënuar me pezullimin e veprimeve të administratës qeverisëse për disa muaj apo vite. Besoj, se kjo nuk ndodh, por jam i përgatitur, tha Trump.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Përralla për përdorues të pambrojtur dot nga hakerat

Deutsche Welle - Sa, 05/01/2019 - 11:57
Sulmi i fundit haker ndaj të dhënave të politikanëve në Gjermani tregon: Sigurimi i të dhënave është një garë mes sulmuesve dhe të sulmuarve. Por përdoruesit nuk janë pa shanse, mendon Konstantin Klein.
Kategorien: Deutsch Welle

i përjetshëm: 100 vjet Bauhaus - Po për se bëhet fjalë?

Deutsche Welle - Sa, 05/01/2019 - 07:56
A nuk ka aty vida dhe gozhda të të gjitha masave? Po, por "Bauhaus" është edhe një shkollë e lartë arti dhe një stil i veçantë. E themeluar 100 vjet më parë, Bauhaus formëson edhe sot jetën tonë të përditshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqi: 137 urdhërarreste ndaj përkrahësve të Gylenit

Deutsche Welle - Sa, 05/01/2019 - 07:46
Në provincat turke policia ka kryer kontrolle ndaj të dyshuarve si përkrahës të lëvizjes Gylen. Ankaraja bën përgjegjës Gylenin për puçin e dështuar të vitit 2016.
Kategorien: Deutsch Welle

Urdhërarrest kundër drejtuesit të protestave në Banja Lukë

Deutsche Welle - Fr, 04/01/2019 - 14:41
Viti 2019 nis me tension në Republikën Serpska të Bosnje-Hercegovinës. Policia në Banja Lukë ka lëshuar urdhërarrestin kundër personave që drejtojnë protestat.
Kategorien: Deutsch Welle

Hakerat sulmojnë politikanët gjermanë - edhe Merkel e prekur

Deutsche Welle - Fr, 04/01/2019 - 12:50
Hakerat kanë sulmuar të dhënat e qindra politikanëve. E prekur është edhe Angela Merkel dhe të gjitha partitë. Përveç AfD-së. Të dhënat janë publikuar në internet.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermanët janë më të lumturit që të paguajnë taksa për infrastrukturën

Deutsche Welle - Fr, 04/01/2019 - 08:41
Një studim i ri ka arritur në përfundimin se për shumë gjermanë është e pranueshme që shpenzimet e qeverisë të financohen nga taksat. Njerëzit në Shqipëri dhe në Mal të Zi janë shumë më skeptikë se gjermanët.
Kategorien: Deutsch Welle

Wieland në Prishtinë: Një marrëveshje me ndryshim kufijsh jo ide e mirë

Deutsche Welle - Do, 03/01/2019 - 15:11
Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland zhvilloi bisedime me politikanë drejtues në Prishtinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Analistët serbë: Edhe një vit "vendimtar" për Kosovën

Deutsche Welle - Do, 03/01/2019 - 14:23
Në Beograd dhe në Prishtinë sërrish flitet se viti 2019 do të jetë viti vendimtar për Kosovën. Por kështu është thënë edhe në vitin e kaluar. Çfarë thonë analistët në Serbi?
Kategorien: Deutsch Welle

"Sea-Watch 3" lejohet të lundrojë në ujërat malteze

Deutsche Welle - Do, 03/01/2019 - 08:19
Në grindjet rreth pranimit të një anijeje me refugjatë që ndodhet në Detin Mesdhe ka pasur lëvizje. Malta ka lejuar tani që anija gjermane e shpëtimit "Sea-Watch 3" të lundrojë në zonën e saj prej 12 miljesh.
Kategorien: Deutsch Welle

"Spiegel": Qeveria gjermane i ka dhënë lejen eksportit në Egjipt të anijeve luftarake

Deutsche Welle - Do, 03/01/2019 - 08:13
Eksportet gjermane të armëve kritikohen gjithnjë. Faktikisht, qeveria gjermane ka thënë se mban qëndrim të rezervuar. Por, lejimi i eksporteve të reja e vë këtë gjë në dyshim.
Kategorien: Deutsch Welle

Azilkërkuesit sulmojnë kalimtarë të rastit në Amberg

Deutsche Welle - Mi, 02/01/2019 - 10:56
Në Amberg të Bavarisë disa persona me origjinë të huaj kanë sulmuar kalimtarët në rrugë pa kurfarë shkasi. Autoritetet kërkojnë dëbimin e tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

A do të jetë viti 2019, vit i arritjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi?

Deutsche Welle - Mi, 02/01/2019 - 08:27
Në Kosovë ka optimizëm që gjatë vitit 2019 mund të arrihet një marrëveshje paqeje me Serbinë. Taksa ndaj prodhimeve serbe nuk do të hiqet. Ndërsa synohet heqja e kufirit Kosovë-Shqipëri.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle