Deutsch Welle

Europa ime: #Rezist – Luleshtrydhe kundër krimit

Deutsche Welle - So, 04/03/2018 - 08:15
Diaspora rumune është aktive në shumë vende europianoperëndimore. Edhe shkrimtarja Dana Grigorcea angazhohet për pavarësinë e drejtësisë rumune, në vendlindjen e saj të dytë, Zvicrën.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndotja në Ballkan: Ajri nuk njeh kufij shtetërorë

Deutsche Welle - Sa, 03/03/2018 - 12:37
Problemi i ajrit të ndotur në Ballkan ka marrë përmasa alarmuese. Kjo evidentohet edhe në statistikat e fundit të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Automjetet e vjetra ndër ndotësit më të mëdhenj.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndotja në Ballkan: Ajri nuk njeh kufi shtetërorë

Deutsche Welle - Sa, 03/03/2018 - 12:37
Problemi i ajrit të ndotur në Ballkan ka marrë përmasa alarmuese. Kjo evidentohet edhe në statistikat e fundit të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Automjetet e vjetra ndër ndotësit më të mëdhenj.
Kategorien: Deutsch Welle

Socialdemokratët gjermanë dridhen dhe shpresojnë

Deutsche Welle - Sa, 03/03/2018 - 12:21
Dritë e gjelbër për një raund të ri koalicioni mes konservatorëve e socialdemokratëve gjermanë? Apo anëtarët e Partisë Socialdemokrate do t’i prishin të gjitha planet me votën e tyre. Të dielën publikohet vendimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Raketat e reja ruse: Akt i ri i Luftës së Ftohtë?

Deutsche Welle - Sa, 03/03/2018 - 09:05
Armatosje atomike, retorikë e ashpër dhe luftëra të përgjakshme përfaqësuese – shumë zhvillime të kujtojnë kohën e Luftës së Ftohtë. Po si reagon Perëndimi ndaj lojërave të Putinit me pushtetin?
Kategorien: Deutsch Welle

Vend në udhëkryq - Sllovakia pas vrasjes së gazetarit

Deutsche Welle - Sa, 03/03/2018 - 09:03
Mijëra vetë demonstruan të premten në Sllovaki pas vrasjes së gazetarit investigativ, Ján Kuciak e të fejuarës së tij. Kolegët e Kuciaks e shohin Sllovakinë në udhëkryq. Shtet i mafias apo shtet normal europian?
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Spiunimi i Gjermanisë

Deutsche Welle - Fr, 02/03/2018 - 08:34
Sulmi i hakerave ndaj qeverisë gjermane nuk thotë ndonjë të re për fenomenin e spiunazhit, por më shumë për rreziqet në epokën digjitale. Duhet të gjenden rrugë të reja për sigurinë digjitale, mendon Matthias von Hein.
Kategorien: Deutsch Welle

Dilema e dizelit në Gjermani - Automjetet drejt Shqipërisë e Kosovës

Deutsche Welle - Fr, 02/03/2018 - 08:33
Pas vendimit të Gjykatës Federale Administrative në Gjermani shtohen kërkesat ndaj industrisë së automjeteve për të modifikuar teknikën e motorëve dizel. Po ashtu rriten shitjet drejt Lindjes, edhe në Shqipëri e Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Fund i turit dimëror: Juncker e pa vetë se ku çalon Ballkani

Deutsche Welle - Fr, 02/03/2018 - 08:31
Kreu i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker përmbylli turin e tij ballkanik me takimin e krerëve ballkanikë në Bojanë, pranë Sofjes (01.03). Mesazhi i përsëritur ishte se „vendi i Ballkanit Perëndimor është në BE."
Kategorien: Deutsch Welle

Sulmi i hakerave ndaj qeverisë gjermane vazhdon

Deutsche Welle - Do, 01/03/2018 - 18:02
Sulmi i hakerave ndaj sistemeve kompjuterike të qeverisë gjermane është shumë më masiv se sa mendohej. Sipas shërbimit të kontrollit të Bundestagut, ende nuk është arritur që ai të bllokohet përfundimisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Berlini në qendër të vëmendjes së shërbimeve sekrete ruse

Deutsche Welle - Do, 01/03/2018 - 08:01
Mbas sulmeve të hakerave në kompjuterin e parlamentit gjerman fshihet një shërbim sekret rus. Ekzistojnë një sërë dëshmish që tregojnë se strategët e Kremlinit e kanë Gjermaninë në fokus.
Kategorien: Deutsch Welle

Armët e IS-it

Deutsche Welle - Do, 01/03/2018 - 07:56
IS-i ishte i armatosur mirë me armë dhe municione, një pjesë e të cilave ishin edhe prodhime evropiane.
Kategorien: Deutsch Welle

Junker: Është esenciale që Kuvendi i Kosovës ta miratojë marrëveshjen e demarkacionit

Deutsche Welle - Mi, 28/02/2018 - 18:39
Presidenti i Komisionit Evropian i shoqëruar dhe nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, qëndruan në Kosovë në kuadër të vizitave që po zhvillojnë në vendet e Ballkanit.
Kategorien: Deutsch Welle

Fshatarët spanjollë kanë frikë për të ardhmen

Deutsche Welle - Mi, 28/02/2018 - 09:05
Ndryshimi i klimës dhe infrastruktura e vjetruar rrezikojnë ekzistencën e fshatarëve dhe të fermerëve në Jug të Spanjës. Sisteme të reja ujitjeje mund ta lehtësojnë gjendjen, por ndërtimi i tyre është tepër i shtrenjtë.
Kategorien: Deutsch Welle

OKB mbi mundësinë e zgjerimit të BE nё Ballkanin Perëndimor

Deutsche Welle - Mi, 28/02/2018 - 08:52
Kombet e Bashkuara vlerësojnë se pas gjithë krizave ekzistenciale që ka kaluar BE, financiare, politike dhe gjeopolitike është e rëndësishme që me zgjerimin BE të demostrojë kontinuitet.
Kategorien: Deutsch Welle

Juncker Ballkanit Perёndimor: Substanca para kalendarit

Deutsche Welle - Mi, 28/02/2018 - 07:13
Nё intervistё pёr DW nё kuadrin e turit tё vizitave nё vendet e Ballkanit Perёndimor, kryetari i Komisionit tё BE-sё Jean-Claude Juncker, thekson nevojёn e njё perspektive tё sigurtё europiane pёr kёto vende.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel kërkon nga Vuçiq që Serbia të arrijë marrëveshje me Kosovën

Deutsche Welle - Di, 27/02/2018 - 17:06
Kancelarja gjermane Angela Merkel priti presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq. Presidenti serb tha se Serbia është e gatshme për një zgjidhje me Kosovën, nëse të dyja palët humbin diçka.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: A do të ratifikohet demarkacioni me Malin e Zi?

Deutsche Welle - Di, 27/02/2018 - 16:45
Kuvendi i Kosovës do të provojë të mërkurën sërish ta ratifikojë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, në ditën kur në Prishtinë do të jenë krerët e BE-së, Jean-Claude Juncker, Federika Mogherini dhe Johanes Hahn.
Kategorien: Deutsch Welle

"Raporti Diagnostikues" i BERZH për Ballkanin Perëndimor

Deutsche Welle - Di, 27/02/2018 - 11:08
BERZH: Ballkanit Perëndimor i duhen dekada për të arritur standardin mesatar të jetesës në BE. Raporti i BERZH konstaton nevojën urgjente për një program të gjerë dhe gjithëpërfshirës reformash.
Kategorien: Deutsch Welle

Berlinale 2018: Prezantimi i shqiptarëve

Deutsche Welle - Di, 27/02/2018 - 08:49
Kinematograia shqiptare dhe kosovare ka përjetuar ditët më të bukura në Berlinale. Kësaj here asnjë nga filmat e tyre nuk arritën të depërtonin në gara, por nuk munguan emrat shqiptarë, madje edhe te çmimet.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle