Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Haradinaj i reagon Mogherinit për taksën dhe dialogun me Serbinë

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 18:27
Qeveria e Prishtinës i kërkon ndërmjetësueses së dialogut Federika Mogherinit që mos ta lidhë taksën me dialogun. Mogherini tha në New York se pa u hequr taksa nuk do të thërras raund të ri bisedimesh.
Kategorien: Deutsch Welle

Zaev: Gati të thellojmë bashkëpunimin me Shqipërinë

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 15:02
Kryeministri Rama flet pas takimit me kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev për një zonë Schengen Shqipëri -Maqedoni e Veriut. Ky model është keqkuptuar tek-tuk, kur kemi folur për një model Schengen me Kosovën, tha Rama.
Kategorien: Deutsch Welle

BE e shokuar kërkon një plan nga britanikët

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 13:38
Drama e Brexit vazhdon. Në Parlamentin Europian janë shtuar apelet për mënjanimin e kaosit të Brexit.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA dhe talibanët bëjnë "hapa reale" në bisedimet e paqes në Afganistan

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 11:25
SHBA dhe talibanët kanë bërë hapa reale në çështjen e tërheqjes së trupave të huaja dhe në masat antiterror. Sapo të kenë përfunduar këto çështje, në tryezë do të jenë bisedime midis palëve afgane dhe një armëpushim.
Kategorien: Deutsch Welle

Videoart për të kuptuar Shqipërinë

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 08:40
Arti shqiptar ka krijuar ura komunikimi me artin bashkëkohor, megjithë vështirësitë e vendit të vogël. Festivali i parë i videoartit në Vjenë - një dëshmi tjetër se nga e ashtuquajtura "provincë" vijnë idetë më të mira.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Dështimi madhështor i planit të May-t për Brexit-in

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 08:36
Të dalësh, a të mos dalësh, thua kjo të jetë pyetja në të vërtetë? Pas episodit më të fundit të dramës Brexit, çdo gjë mbetet e hapur, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Haradinaj: Nuk pranoj kushtet e Serbisë taksa mbetet në fuqi

Deutsche Welle - Di, 12/03/2019 - 22:32
Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj thotë, se edhe dy këshilltarët e Kancelares gjermane, Markel, Jan Hecker dhe Matthias Lüttenberg, i kërkuan atij heqjen e taksës ndaj Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i FAZ: Krahasim i pandershëm

Deutsche Welle - Di, 12/03/2019 - 12:03
Struktura institucionale evropiane mund të jetë e komplikuar, por në kundërshtim me të gjitha pohimet mendjelehta, në Bruksel nuk sundon ndonjë diktaturë.
Kategorien: Deutsch Welle

ITB 2019 – Shqipëria dhe Kosova – një bilanc

Deutsche Welle - Di, 12/03/2019 - 08:36
Më e përgatitur se vitin e kaluar ishte Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit këtë vit, por ende i mungon një koncept joshjeje të vazhdueshme në stendë. Kosova paraqitet me të njëjtën moto.
Kategorien: Deutsch Welle

Brexit: Shpëtim në minutën e fundit?

Deutsche Welle - Di, 12/03/2019 - 08:29
Të martën parlamenti në Londër do të votojë sërish për marrëveshjen e Brexitit. Por a mjafton ujdia që Theresa May arriti të hënën? Nëse kryeministrja britanike dështon këtë javë me siguri do të ketë shtyrje të Brexitit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Dy këshilltarë të Kancelares Merkel në Prishtinë

Deutsche Welle - Mo, 11/03/2019 - 22:32
Dy këshilltarë për politikën e jashtme të Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, Jan Hecker dhe Matthias Lüttenberg, biseduan në Prishtinë me kryeministrin Haradinaj.
Kategorien: Deutsch Welle

Avioni i kompromisit Boing 737 Max - Sa i sigurtë është ai?

Deutsche Welle - Mo, 11/03/2019 - 16:39
Rrëzimi i dytë i një avioni të ri Boeing brenda pak muajsh ka zgjuar dyshimet për sigurinë e tij. Deri tani Boeing 737 konsiderohej si shtylla kurrizore e flotave mbarë botërore.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania i përmbahet përgjegjësisë së saj

Deutsche Welle - Mo, 11/03/2019 - 13:16
Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas mbërriti për një vizitë të palajmëruar në Afganistan. Ai e siguroi Afganistanin për vazhdimin e mbështetjes nga Gjermania.
Kategorien: Deutsch Welle

Bosnja paralajmёron BE-nё nga njё valё e re refugjatёsh

Deutsche Welle - Mo, 11/03/2019 - 08:10
Qeveria nё Sarajevё parashikon njё rritje masive tё numrit tё refugjatёve, qё duan tё mbёrrijnё nё kufijtё e jashtёm tё BE-sё. Ministri i Sigurisё kёrkon qё shtetet e BE-sё tё angazhohen pёr t'i bёrё ballё situatёs.
Kategorien: Deutsch Welle

Kramp-Karrenbauer prezanton planet pёr reformimin e BE-sё

Deutsche Welle - Mo, 11/03/2019 - 08:08
Kryetarja e CDU-sё Annegret Kramp-Karrenbauer pas propozimeve tё fundit tё kryeministrit francez Emmanuel Macron pёr reforma nё BE, paraqiti konceptin e saj. Pikёrёndesat janё: Reduktimi i burokracisё dhe fleksibiliteti.
Kategorien: Deutsch Welle

Rrёzohet njё avion etiopian pasagjerёsh

Deutsche Welle - So, 10/03/2019 - 12:49
157 vetё gjetёn vdekjen nga rrёzimi i njё avioni Boeing 737 i shoqёrisё etiopiane Ethiopian Airlines. Pak pas nisjes sё avionit tё linjёs nga aeroporti i kryeqytetit Addis Abeba humbi kontakti me pilotёt.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Rumania na zbon nga shtëpia

Deutsche Welle - So, 10/03/2019 - 11:15
Nёna e saj dhe miqtё mё tё mirё tё saj punojnё jashtё vendit, ashtu si miliona rumunё tё tjerё. Shkrimtarja Lavinia Braniste dikur ka menduar tё emigrojё, por ato ajo dёshiron tё qendrojё, pavarёsisht vёshtirёsive.
Kategorien: Deutsch Welle

Hale: Eshtë momenti për një marrëveshje Kosovë-Serbi

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 17:57
Tre udhëheqësit kryesor politik kosovar, Thaҁi, Veseli dhe Haradinaj, siguruan diplomatin amerikan se Kosova është për rikthim në dialog me Serbinë, por nuk thanë nëse Kosova do të heqë tarifat për mallrat serbe.
Kategorien: Deutsch Welle

Kukulla Barbie bush 60 vjeҁ

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 17:20
Mё 9 mars 1959 pёr herё tё parё firma Mattel prezantoi nё njё panair lodrash nё Nju Jork kukullёn e parё Barbie. Por sot koleksioni mё i madh i kukullave Barbie ndodhet nё Gjermani me 18.000 ekzemplarё.
Kategorien: Deutsch Welle

Kanë mbetur në Gjermani mijëra luftëtarë të IS të pazbuluar?

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 11:48
Drejtësia në Gjermani i ka injoruar mijëra të dhëna gjatë krizës së refugjatëve për kriminelë të mundshëm lufte mes azilkërkuesve, njoftojnë mediat gjermane.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle