Deutsch Welle

Ndryshimi i klimës: Studiuesit francezë ngrenë alarmin

Deutsche Welle - Mo, 10/09/2018 - 11:10
Nxehtësi ekstreme në Europë, Japoni, SHBA, zjarre në pyje, shkrirje akujsh. 700 studiues francezë janë të shqetësuar për shpejtësinë e ndryshimit të klimës.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Ministri i Brendshëm Horst Seehofer e ka tepruar

Deutsche Welle - Mo, 10/09/2018 - 08:07
Me deklaratat e tij për politikën e migrimit dhe migrantët, ministri Horst Seehofer i ka kaluar kufijtë e lejuar. Ka ardhur koha që t' thuhet "Ndal", mendon Zoran Arbutina.
Kategorien: Deutsch Welle

Teatri politik e cinik për Kosovën vazhdon...

Deutsche Welle - So, 09/09/2018 - 17:13
Ishte vërtet kaq afër zgjidhja? Përse u fol kaq shumë për një ujdi të afërt Kosovë-Serbi, për shkëmbim territoresh? Kur dy politikanë e duan një zgjidhje së bashku duhet t'i rezistojnë furtunave, mendon Adelheid Feilcke.
Kategorien: Deutsch Welle

Frikësohen dy reportere të Deutshe Welles në Kosovë

Deutsche Welle - So, 09/09/2018 - 14:59
Dy reporteret e Deutsche Welles, Elona Elezi nga Shqipëria dhe Sanja Kljajic nga Serbia përballen me situatë kërcënuese në Prekaz, kur donin të raportonin mbi barrikadën që pengonte kalimin e presidentit serb, Vuçiq.
Kategorien: Deutsch Welle

Fjalimi i Vuçiq: Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës

Deutsche Welle - So, 09/09/2018 - 14:15
Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq para mijëra serbëve mbajti një fjalim në veri të Mitrovicës. Ai tha se nuk duket e afërt një marrëveshje finale Kosovë-Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Vizita e presidentit serb, Aleksander Vuçiq po shoqërohet me tensione

Deutsche Welle - So, 09/09/2018 - 11:18
Rrugëtimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq në Kosovë ka ngecur. Policia e Kosovës ndali presidentin serb, duke theksuar se nuk ka siguri për udhëtimin për shkak të protestave.
Kategorien: Deutsch Welle

Vuçiq thotë se viziton Kosovën “për ta ruajtur paqen dhe stabilitetin”

Deutsche Welle - So, 09/09/2018 - 08:17
Integriteti territorial i Kosovës është i pacenueshëm. Presidenti e kryeministri reagojnë për deklaratat e presidentit serb pa ia përmendur emrin, opozita thotë se Vuçiq nuk mund të flasë për resurset e Kosovës.   
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Europianolindorë, gjermanolindorë dhe perëndimorët mendjendritur

Deutsche Welle - So, 09/09/2018 - 08:05
Njerëzit në Lindje të Europës mendojnë ndryshe nga ata në perëndim. Ata janë më realistë. Kjo vlen si për europianolindorët edhe gjermanolindorët. Idealizmi është për ta porta para ferrit, shkruan Boris Kalnoky.
Kategorien: Deutsch Welle

Ishte videoja Chemnitz „fake news“ dhe nuk pati sulme ndaj të huajve?

Deutsche Welle - So, 09/09/2018 - 08:01
U informua opinioni gabimisht me qëllim? Nuk pati sulme kundër të huajve? Një prokurori del kundër presidentit të Mbrojtjes Kushtetuese në Gjermani, Hans-Georg Maaßen që ndodhet nën presion për shkak të disa deklaratave.
Kategorien: Deutsch Welle

Sulme të ashpra ndaj provincës siriane Idlib

Deutsche Welle - Sa, 08/09/2018 - 14:25
Rreth 3 milionë civilë jetojnë në provincën më të madhe të zotëruar nga rebelët, Idlib. Përpjekjet diplomatike dështuan. Po fillon tani sulmin qeveria?
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel në Maqedoni: Më 30 shtator vendosni për të ardhmen tuaj

Deutsche Welle - Sa, 08/09/2018 - 13:55
Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel qëndroi për vizitë zyrtare në Maqedoni. Një gjeneratë ka vetëm një herë këtë rast historik, të vendosë për të ardhmen, tha ajo duke iu referuar referendumit.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Referendumi - shans për stabilitet dhe siguri në rajon

Deutsche Welle - Sa, 08/09/2018 - 10:41
Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev ka thënë se Maqedonia është e fokusuar dhe nuk ka alternativë tjetër përveç NATO-s.
Kategorien: Deutsch Welle

Vuçiç viziton Kosovën dhe liqenin e Gazivodës

Deutsche Welle - Sa, 08/09/2018 - 10:28
Presioni i BE-së bëri që Prishtina zyrtare t’ia lejojë vizitën në Gazivodë Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i cili qëndron në Kosovë të shtunën dhe të dielën.
Kategorien: Deutsch Welle

Opozita në Serbi: Kosova si mjet mobilizimi

Deutsche Welle - Sa, 08/09/2018 - 08:47
Opozita në Serbi është e dobët dhe e copëtuar. Tani ekziston një përpjekje e parë për të mbledhur forcat. Aleanca përpiqet që në çështjen e Kosovës, t'ia kalojë qeverisë nga e djathta.
Kategorien: Deutsch Welle

Thaçi-Vuçiq: Asnjë zgjidhje në Bruksel

Deutsche Welle - Fr, 07/09/2018 - 16:25
Takimi Thaçi- Vuçiq në Bruksel (07.09) dështoi. Nëse presidenti Thaçi e sheh arsyen tek rritja e vështirësive para zgjidhjes, pala serbe akuzon shqiptarët për mashtrime.
Kategorien: Deutsch Welle

Rusia, Turqia, Irani vendosin për Idlibin në Siri

Deutsche Welle - Fr, 07/09/2018 - 14:45
Me një ofensivë të re qeveria e Asadit kërkon të dëbojë rebelët nga Idlibi. Presidenti rus, Putin, ai turk, Erdogan dhe ai iranian Rohani konsultohen për mundësinë e mënjanimit të betejës së fundit.
Kategorien: Deutsch Welle

Thaçi-Vuçiç: Dështimi i radhës në Bruksel

Deutsche Welle - Fr, 07/09/2018 - 12:09
Takimi Thaçi-Vuçiç është ndërprerë pa filluar për shkak "të gënjeshtrave e mashtrimeve" nga Prishtina, sipas palës serbe. Drejtori për Kosovën në Serbi, Marko Gjuriq shprehet me zemërim për delegacionin shqiptar.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel në Maqedoni: Në kërkim të historisë së suksesit në Ballkan

Deutsche Welle - Fr, 07/09/2018 - 11:07
Referendumi i 30 Shtatorit do të tregojë, nëse Maqedonia do të ndryshojë emrin e saj në Maqedonia e Veriut, si pjesë e marrëveshjes historike me Greqinë fqinje. Por pikëpyetje ka, Maqedonia ka nevojë për çdo lloj ndihme.
Kategorien: Deutsch Welle

Deputeti i partisë djathtiste, Alternativa për Gjermaninë, Armin Paulus Hampel kundër shkëmbimit të territoreve

Deutsche Welle - Fr, 07/09/2018 - 08:18
Armin-Paulus Hampel, zëdhënësi i grupit parlamentar të partisë djathtiste opozitare, Alternativë për Gjermaninë, shprehet kundër planit Thaçi-Vuçiç dhe kundër anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Lufta, dhimbja dhe mllefi

Deutsche Welle - Fr, 07/09/2018 - 08:11
Më 11 Nëntor 1918 mori fund Lufta e I Botërore. Me një forcë shkatërruese të paparë ndonjëherë ajo shkaktoi miliona viktima. Me fundin e saj, mbaroi vetëm pjesërisht vuajtja njerëzore. Europa nuk shpëtoi nga fatkeqësia.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle