Deutsch Welle

Koment i FAZ: Tepër radikale

Deutsche Welle - Mi, 13/12/2017 - 08:00
Presidenti Trump bën përgjegjës për përpjekjen për atentat në New York "sistemin jo rigoroz të imigrimit". Por ky është shpjegim i thjeshtëzuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Zaev në Prishtinë: Hetim ndërkombëtar për rastin e Kumanovës

Deutsche Welle - Di, 12/12/2017 - 13:46
Vizita e kryeministrit maqedonas, Zoran Zaev, në Prishtinë është e para e një kryeministri të Maqedonisë në Kosovë, që nga shpallja e pavarësisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: 13 milionë Euro ndihma për Kosovën

Deutsche Welle - Di, 12/12/2017 - 11:37
Ndihma financiare prej 13 milionë Eurosh nga qeveria e Gjermanisë për Kosovën do të shfrytëzohen në projekte të ndryshme, që kanë të bëjnë kryesisht me të rinjtë e kthyer nga migracioni.
Kategorien: Deutsch Welle

Shtetet e BE vendosin Bashkimin evropian të Mbrojtjes

Deutsche Welle - Di, 12/12/2017 - 08:44
Politika e mbrojtjes bënte pjesë prej kohësh në fushat, në të cilat shtetet e BE e kishin shumë të vështirë të bashkëpunonin. Tani u mor një vendim, që do të nisë një epokë të re.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Ai që djeg në Gjermani Yllin e Davidit nuk mbrohet nga liria e mendimit

Deutsche Welle - Di, 12/12/2017 - 08:42
Gjermania është një vend i hapur dhe tolerant. Por ai që do të jetojë në Gjermani duhet të bjerë dakord me konsensusin e vlerave tona. Këtu bën pjesë luftimi i antisemitizmit, mendon kryeredaktorja e DW, Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Wolfgang Petrisch: BE-sё i duhet njё i ngarkuar i posaҁёm pёr Kosovёn

Deutsche Welle - Di, 12/12/2017 - 08:40
Pёr ta zgjidhur konfliktin mes Serbisё dhe Kosovёs nё bisedime nuk duhet tё ketё tema tabu, thotё pёr DW Wolfgang Petrisch. Brukseli duhet ta shohё si njё nga prioritet e veta raportin e Ballkanit Perёndimor me BE-nё.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i FAZ: Kolltuku arab

Deutsche Welle - Di, 12/12/2017 - 08:30
Ato qenë shpallur qenë "ditë të zemërimit". Megjithatë janë të paktë arabët që i preku vendimi i Presidentit amerikan Trump për ta zhvendosur ambasadën në Jeruzalem. Por vendimi preku Presidentin turk Erdogan.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i FAZ: Marrëveshja e parë midis Britanisë së Madhe dhe BE ngjall shpresa për një Brexit jo të ashpër

Deutsche Welle - Mo, 11/12/2017 - 07:49
Pa asnjë dyshim, rënia në parim dakord në çështjen e zgjidhjes së martesës Mbretëri e Bashkuar/Bashkim Evropian është një lajm i mirë.
Kategorien: Deutsch Welle

Arabët kërkojnë njohjen e Palestinës si shtet

Deutsche Welle - Mo, 11/12/2017 - 07:48
Pas vendimit të Presidentit të SHBA, Trump, për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, Liga Arabe ndërmerr kundërgoditje diplomatike. Diskutohen edhe sanksione kundër SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Veprimtarët e të drejtave të njeriut - të kërcënuar

Deutsche Welle - So, 10/12/2017 - 11:08
Gjithnjë e më shumë veprimtarë të të drejtave të njeriut e paguajnë angazhimin me jetën e tyre. Shumë kërcënohen dhe persekutohen. Ka vite që situata e të drejtave të njeriut në botë është në keqësim.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Feja islame dhe Perёndimi nuk janё kontradiktё

Deutsche Welle - So, 10/12/2017 - 10:57
Sipas njё studimi tё institutit tё Uashingtonit "Pew Research Center" numri i mylsimanёve nё Europё do tё rritet. Megjithatё kjo nuk ёshtё arsye pёr tё ndjellë fantazmёn e islamizimit tё Perёndimit, mendon Loay Mudhoon.
Kategorien: Deutsch Welle

A do ta nxjerrë Moraviecki Poloninë nga izolimi?

Deutsche Welle - Sa, 09/12/2017 - 12:02
Dorëheqja e kryeministres së Polonisë Szydlo erdhi papritur. Tani, ai që do ta çojë përpara Poloninë do të jetë ministri i Ekonomisë Moraviecki.
Kategorien: Deutsch Welle

Grindja pёr Jeruzalemin: dy tё vdekur qindra tё plagosur

Deutsche Welle - Sa, 09/12/2017 - 09:58
Goma makinash qё digjen, gurё qё hidhen anё e mbanё: Pas njohjes sё Jeruzalemit nga SHBA-ja si kryeqytet i Izraelit vendi i shenjtё po tronditet nga trazirat. Nё Kёshillin e Sigurimit amerikanёt po hasin nё kritika.
Kategorien: Deutsch Welle

Çmimi ndёrkombёtar i Karlit 2018 pёr Emmanuel Macron

Deutsche Welle - Sa, 09/12/2017 - 09:55
Presidenti francez vlerёsohet me Çmimin e qytetit tё Ahenit Karli i Madh pёr vitin 2018 pёr merita nё unitetin e Europёs. Macron vlerёsohet pёr "vizionin e njё Europe tё re dhe rithemelimin e projektit europian".
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Mbaron mandati i Prokurorit të Përgjithshëm

Deutsche Welle - Sa, 09/12/2017 - 09:55
Mandati i Prokurorit të Përgjithshëm ka përfunduar, kur nga Vettingu i prokurorëve nuk ka emra që kanë kaluar testin. Maxhoranca është për zgjedhje e një Prokurori të Përgjithshëm të Përkohshëm, ozita kundërshton.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: Socialdemokratёt rizgjedhin Schulz me 81,94 pёrqind

Deutsche Welle - Fr, 08/12/2017 - 08:34
Martin Schulz u rizgjodh nё kongresin e partisё socialdemokrate, SPD, me 508 vota pro kundrejt 97 kundёr. SPD u shpreh pёr bisedime sondazhi me unionin konservator pёr krijimin e qeverisё, por me rezultat tё hapur.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Njё fund i hipokrizisё

Deutsche Welle - Fr, 08/12/2017 - 08:30
Vendimi i Donald Trumpit pёr ta njohur Jeruzalemin si kryeqytet tё Izraelit, ndonёse ёshtё i sinqertё, shkakton njё dinamikё me rezultat tё paparashikueshёm, mendon gazetari i FAZ Rainer Hermann.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Koalicioni me dy qendrime për demarkacionin me Malin e Zi

Deutsche Welle - Fr, 08/12/2017 - 08:26
Kalimi në kuvend i marrëveshjes së demarkacionit ka nxjerrë në pah dallimet brenda koalicionit. Partnerët ndërkombëtarë: kuvendi duhet ta ratifikojë marrëveshjen. Analistët: mosratifikimi vë në pikëpyetje qeverinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëria në përpjekje për të ndaluar azilkërkimin

Deutsche Welle - Do, 07/12/2017 - 19:22
27.575 qytetarë nga Shqipëria kërkuan azil në vendet e BE-së gjatë vitit 2017. Gjermania është në krye të vendeve të preferuara, e ndjekur nga Franca.
Kategorien: Deutsch Welle

BE-ja planifikon Fondin Monetar Evropian deri në vitin 2019

Deutsche Welle - Do, 07/12/2017 - 07:38
BE-ja do të krijojë një Fond Monetar Evropian sipas modelit të FMN-së si dhe një post të ri.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle