Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Tirana feston 10-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 23:15
Shqipëria bën thirrje për anëtarësimin e Kosovës në Aleancën e Atlantikut Verior dhe për integrim sa më të shpejtë të gjithë Ballkanit Perëndimor në BE. 
Kategorien: Deutsch Welle

Parlamenti britanik refuzoi sërish marrëveshjen e daljes nga BE

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 16:20
Lideri laburist Corbyn i kërkoi May-t të japë dorëheqjen, duke krijuar mundësi që Britania e Madhe të mbajë zgjedhje të reja.
Kategorien: Deutsch Welle

Numër rekord mjekësh në Gjermani

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 15:11
Megjithëse numri i mjekëve është shtuar, pacientët nuk kanë më shumë mundësi kurimi, për shkak të modelit të punësimit të mjekëve.
Kategorien: Deutsch Welle

BE pa ilaçe pasi të ikin britanikët?

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 11:34
Në rast të një Brexiti të ashpër, pra pa marrëveshje, shumë ilaçe do të humbisnin lejen e përdorimit. Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn i trembet problemeve me furnizimin. Si reagojnë firmat farmaceutike?
Kategorien: Deutsch Welle

Deimel: Blerja e votës njihej në Shqipëri, por asgjë nuk u bë

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 10:36
Shqipëria është në krizë politike. Por kursi konfrontues nuk është i ri, thotë ekspertja për Ballkanin, Johanna Deimel. Edhe akuzat për blerjen e votës u ngritën që pas zgjedhjeve 2017, por asgjë nuk u bë, vëren ajo.
Kategorien: Deutsch Welle

Sllovakia së shpejti me një presidente nga shoqëria civile?

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 08:30
Në Sllovaki duket se balotazhin e zgjedhjeve presidenciale që do të bëhet të shtunën do ta fitojë aktivistja për të drejtat e qytetarëve, Zuzana Caputova.
Kategorien: Deutsch Welle

Rammstein: Abuzim apo liri artistike?

Deutsche Welle - Fr, 29/03/2019 - 08:26
Një videoklip i grupit gjerman Rammstein ka ngjallur polemika të mëdha. Aty këngëtarët pozojnë si të burgosur kampesh përqendrimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Protestuesit e opozitës përleshen me policinë

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 17:46
Kryeministri Rama: zgjedhjet lokale do të zhvillohen hyn apo nuk hyn opozita në parlament
Kategorien: Deutsch Welle

Boștinaru: Zgjerimi i BE drejt Ballkanit Perëndimor urgjent

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 12:42
Hapja ose jo e negociatave të Shqipërisë e Maqedonisë me Bashkimin Europian është ngjarja kryesore e vitit. Eurodeputetë si Boștinaru bëjnë thirrje që tani për hapjen e tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Liberalizimi i vizave: Edhe një herë Parlamenti Evropian mbështet Kosovën

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 12:17
Parlamenti Evropian ka kaluar të enjten në Strasburg me 331 vota pro iniciativën e eurodeputetes, Tanja Fajon, për liberalizimin e vizave me Kosovën.
Kategorien: Deutsch Welle

Trump kërkon tërheqjen e ushtarëve rusë nga Venezuela

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 10:26
Rusia mbështet kreun e shtetit, Nicolas Maduro, ndërsa SHBA presidentin e përkohshëm, Juan Guaido. Lufta për pushtet në Venezuelë është edhe një luftë mes dy superfuqive.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndalohen me ligj lojërat e fatit në Kosovë

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 09:10
Me një projektligj të veçantë, qeveria e Kosovës ndalon lojërat e fatit. Ligji pritet të miratohet në seancë të jashtëzakonshme në Kuvend. 20 milionë euro në vit kanë hyrë në buxhetin e Kosovës nga këto të ardhura.
Kategorien: Deutsch Welle

A mund ta ndali Polonia hovin e Gazpromit në Europë?

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 08:25
Varshava po ekspandon me planet për importimin e gazit, e mbështetur edhe nga SHBA. Swinoujscie, është një qytet në Poloni që është kthyer në qendër të këtyre planeve, që mund të ndryshojnë balancën e forcave në Europë.
Kategorien: Deutsch Welle

Armë për Arabinë Saudite?

Deutsche Welle - Do, 28/03/2019 - 08:21
Qeveria gjermane duhet të marrë vendim deri në fund të javës, nëse do të furnizojë sërish me armë Arabinë Saudite. Parisi dhe Londra bëjnë presion. Por qeveria gjermane ngurron.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: BE mbyll misionin "Sophia"

Deutsche Welle - Mi, 27/03/2019 - 18:26
BE i jep fund shpëtimit të përbashkët të refugjatëve në rrezik jete në Detin Mesdhe me fundin e misionit "Sophia". Para zgjedhjeve europiane kjo është prova e dështimit të politikës së migracionit, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Grekët mësojnë inxhinieri - me standarde gjermane

Deutsche Welle - Mi, 27/03/2019 - 15:49
Për ta bërë më tërheqës formimin profesional, hekurudha greke OSE dhe mirëmbajtësi i shinave dhe vagonëve EESTY ka ndërmarrë një projekt pilot për shkollimin dual. Ata mbështeten nga Dhoma e Tregtisë greko-gjermane.
Kategorien: Deutsch Welle

Tusk bën thirrje për shtyrje më të gjatë të Brexitit

Deutsche Welle - Mi, 27/03/2019 - 12:39
Në zvarritjet për daljen e Britanisë së Madhe nga BE, Presidenti i Këshillit të BE, Tusk do të shfrytëzojë kohën. Në Londër është bërë aktiv vetë parlamenti. Ai kërkon alternativa ndaj marrëveshjes së arritur më parë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kommenti: Kur politika e jashtme kthehet në vrimë në ujë

Deutsche Welle - Mi, 27/03/2019 - 08:13
Kryeministrja e Rumanisë, Dancila ka arritur sërish në titujt e lajmeve. Njoftimi i saj, se ambasada rumune në Izrael do të vendoset në Jeruzalem ka pasur reagime të mëdha. Ujë në havan, mendon Robert Schwartz.
Kategorien: Deutsch Welle

Eksportet e armatimit: Franca e vë nën presion Gjermaninë

Deutsche Welle - Di, 26/03/2019 - 14:44
A do të heqin dorë në të ardhmen prodhuesit e armatimeve franceze nga pjesët gjermane të këmbimit? Për qeverinë e Parisit është i përfytyrueshëm një prodhim "German-free".
Kategorien: Deutsch Welle

Shqiprimi kandidat për Parlamentin Evropian

Deutsche Welle - Di, 26/03/2019 - 11:38
Shqiprim Thaqi është kandidat në zgjedhjet për Parlamentin Evropian. Ai kandidon në Belgjikë, në listën e ekologjistëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle