Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Britania Madhe dhe BE- Partnerë në çështjet e sigurisë

Deutsche Welle - Di, 26/03/2019 - 08:18
Midis BE dhe Britanisë së Madhe një rol në të ardhmen do të luajnë përveç marrëdhënieve ekonomike edhe tema e sigurisë, pra çështjet ushtarake dhe lufta kundër terrorizmit.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA njeh sovranitetin e Izraelit mbi Lartësitë Golan

Deutsche Welle - Di, 26/03/2019 - 08:10
Presidenti amerikan Donald Trump e vuri në jetë njoftimin e javës së kaluar. SHBA njeh zyrtarisht Lartësitë Golan si territore izraelite. Kritikat erdhën menjëherë- nga Siria, Rusia, Turqia dhe OKB.
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogani kërcënon kurdët me administratë të detyruar

Deutsche Welle - Di, 26/03/2019 - 08:07
Partia prokurde HDP do që të marrë sërish komunat ku Ankaraja ka dërguar administratorët e posaçëm. Por thirrjet e Erdoganit kanë rritur shqetësimin tek popullsia e Diyarbakirit.
Kategorien: Deutsch Welle

Qindra mijëra vetë kërkuan në Londër një referendum të dytë

Deutsche Welle - Mo, 25/03/2019 - 16:16
Në Londër u zhvillua një demonstratë e madhe për një referendum të dytë për Brexitin. Kundërshtarë të daljes së Britanisë së Madhe nga BE u mblodhën në Hyde Park në kryeqytetin britanik.
Kategorien: Deutsch Welle

Shtypi gjerman kujton ndërhyrjen e NATO-s në ish-Jugosllavi

Deutsche Welle - Mo, 25/03/2019 - 15:47
20 vjetori i ndërhyrjes së NATO-s në ish-Jugosllavi tematizohet nga shtypi gjerman. Spektri i trajtimit shtrihet nga nevoja e ndërhyrjes për të ndalur krimet ndaj shqiptarëve deri tek kritikat për sulmet e NATO-s.
Kategorien: Deutsch Welle

Rusia dërgon avionë ushtarakë në Venezuelë

Deutsche Welle - Mo, 25/03/2019 - 14:59
Rusia ka rezultuar si aleate besnike e Presidentit në detyrë Nicolas Maduro. Dy avionë me pajisje ushtarake dhe me trupa bëhet e ditur se janë ulur në Caracas.
Kategorien: Deutsch Welle

Një miniparlament i ri për Evropën

Deutsche Welle - Mo, 25/03/2019 - 13:55
Parisi dhe Berlini afrohen. Të hënën (25.03.) në kryeqytetin francez u mblodh për herë të parë Asambleja Parlamentare Gjermano-Franceze. Deputetët mund t'i nxitin qeveritë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Nuk ka pauzë për Donald Trumpin

Deutsche Welle - Mo, 25/03/2019 - 12:18
Raporti i Robert Mueller nuk ka gjasë të jetë pika e kthesës në presidencën e Donald Trump, mendon Alexandra von Nahmen. Por presidenti amerikan do të vazhdojë të jetë temë për kongresin e drejtësinë amerikane.
Kategorien: Deutsch Welle

Bertolt Brecht si figurë në një film: Poezi, teatër dhe gra

Deutsche Welle - Mo, 25/03/2019 - 08:23
Filmi "Brecht" i regjisorit Heinrich Breloer u shfaq për herë të parë gjatë Berlinales - dhe tani vjen në televizionin francez dhe gjerman. Filmi hedh një shikim mbi jetën e poetit Bertolt Brecht.
Kategorien: Deutsch Welle

Mbeturinat plastike: Cila është gjendja dhe si mund ta shmangim mikroplastikën?

Deutsche Welle - Mo, 25/03/2019 - 08:12
Plastikat kanë pushtuar botën. Plastikë ka në veshje, në goma makinash, në paketime, dhe në tokë. Ajo noton në dete, në ujin e pijshëm dhe gjendet në zorrët tona. Si t‘ia bëjmë për ta zgjidhur këtë problem?
Kategorien: Deutsch Welle

Ukrainё: Gara presidenciale - Aktori i komedive e ka seriozisht

Deutsche Welle - So, 24/03/2019 - 15:47
Volodymyr Selenskyj nё satirёn „Shёrbёtorё tё popullit“ luan njё mёsues historie, qё papritur bёhet president i Ukrainёs. Por satira mund tё bёhet realitet, sepse Selenskyjn financohet nga njё oligark i dyshimtё.
Kategorien: Deutsch Welle

Norvegji :Aksion shpёtimi - Trageti "Viking Sky" nё rrezik

Deutsche Welle - So, 24/03/2019 - 13:16
Tre motorёt e tragetit "Viking Sky" tё rrezikuar nё brigjet e Norvegjizё janё sёrish nё funksion. Megjithatё vazhdon aksioni i shpёtimit tё rreth 1300 pasagjerёve nё bord. Disa tё plagosur janё shtruar nё spital.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: "Ballkanizimi" i BE-së është i rrezikshëm

Deutsche Welle - So, 24/03/2019 - 11:55
Dukuria kur elitat vendase punojnë për t'u shërbyer fuqive të mëdha konsiderohet tipike ballkanike, por antropologu bullgar, Ivajlo Ditchev, vëren se kjo po përhapet në të gjithë Evropën.
Kategorien: Deutsch Welle

Diplomatët gjermanë Tiranës: Jo bojkot, jo dhunë në protesta

Deutsche Welle - Sa, 23/03/2019 - 11:45
Gjermania rithekson qëndrimin ndaj zhvillimeve politike në Shqipëri, pas dorëzimit të mandateve parlamentare nga opozita duke konsideruar të gabuar veprimin e opozitës dhe bën thirrje për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale.
Kategorien: Deutsch Welle

Panairi i Lajpcigut - vende të vogla, durim i madh

Deutsche Welle - Sa, 23/03/2019 - 11:33
Nën moton „Lajpcigu lexon“ ka hapur dyert Panairi i Librit në Lajpcig. Kosova prezantohet për herë të parë si shtet, kurse Shqipëria kërkon të zgjerojë më shumë kufijtë letrarë drejt perëndimit.
Kategorien: Deutsch Welle

Guterres myslimanëve: Ju nuk jeni vetëm

Deutsche Welle - Sa, 23/03/2019 - 11:28
Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres shprehu respekt dhe solidaritet me myslimanët në përkujtimin e bërë në Qendrën Kulturore Islamike të viktimave të vrara në xhami në Kristçërç të Zelandës së Re.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Fshatra në flakë dhe dialog i dështuar me Beogradin

Deutsche Welle - Sa, 23/03/2019 - 11:05
20 vjet më parë ushtarët gjermanë u ndodhën për herë të parë që prej Luftës së Dytë Botërore në luftime.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjukanoviçi: Mali i Zi është model për lirinë mediatike

Deutsche Welle - Fr, 22/03/2019 - 14:39
Prej 28 vjetësh, Milo Gjukanoviç, përcakton fatet e Malit e Zi – me shume sukses, siç thotë ai. Në një intervistë me DW-në ai i hedh poshtë të gjitha kritikat për stil autoriatar dhe korrupsion
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Dënohen pjesëmarrësit në luftën e ISIS

Deutsche Welle - Fr, 22/03/2019 - 10:05
Të shtatë të akuzuarit e kanë pranuar fajësinë për veprat penale “pjesëmarrje në formacione paraushtarake dhe parapolicore”, ndërsa njëri prej tyre kishte pranuar akuzën për veprën penale “organizim terrorist”.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Tensione me policinë në protestën antiqeveritare të opozitës

Deutsche Welle - Fr, 22/03/2019 - 09:36
Deputetja demokrate Rudina Hajdari kërkon fund politikes së vjetër në PD
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle