Deutsch Welle

Serbi: Më e rëndësishme Kosova apo ligji?

Deutsche Welle - Mo, 14/08/2017 - 16:57
Cilat kushte duhen plotsuar së pari për integrimin në BE? Sipas deklaratave të BE-së, sundimi i ligjit dhe lufata kundër korrupsionit. Por për mediat në Beograd besojnë, se tema kryesore për Perëndmimin ëshë Kosova.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Deputetët shpërfillimin thirrjen e QUINT-it për konstituimin e kuvendit

Deutsche Welle - Mo, 14/08/2017 - 16:08
Përfaqësuesit e shteteve anëtare të QUINT-it në një deklaratë të përbashkët thonë, se "është përgjegjësi e liderëve të Kosovës që t'i krijojnë institucionet. Për katër herë radhazi dështoi konstituimi i kuvendit.
Kategorien: Deutsch Welle

Të vdekur pas një sulmi terrorist në Burkina Faso

Deutsche Welle - Mo, 14/08/2017 - 12:37
Pas një shkëmbimi zjarri në kryeqytetin e Burkina Fasos janë vrarë mjaft vetë. Xhihadistët kishin sulmuar me armë automatike një restorant në qytet, e ishin fshehur më pas aty.
Kategorien: Deutsch Welle

Shtypi gjermanofon: "Komandantët nuk lëshojnë udhë"

Deutsche Welle - Mo, 14/08/2017 - 11:42
Media gjermanofone mbi dëmet financiare të bllokadës politike në Kosovë si edhe frikën që ekziston në vendet e Ballkanit pas kthimit të xhihadistëve e mungesës së programeve të risocializimit.
Kategorien: Deutsch Welle

Mikroshteti Liberland mes Kroacisë e Serbisë

Deutsche Welle - Mo, 14/08/2017 - 08:07
Vija kufitare mes ish-republikave jugosllave është e pasqaruar në disa pika. Një shembull është brezi kufitar mes Kroacisë e Serbisë pranë Danubit. Një çek ka shpallur aty republikën e Liberlandit.
Kategorien: Deutsch Welle

Politikë me tualetet alla-turka? - Grindje në Gjermani

Deutsche Welle - Mo, 14/08/2017 - 08:06
Një qendër kulturore në Köln instalon “tualete që respektojnë kulturat e tjera”. Fjala është për tualetet alla-turka që përdorin kryesisht myslimanët. Reagimet ndaj kësaj ideje janë të forta, edhe nga bota myslimane.
Kategorien: Deutsch Welle

Planet e Londrës për Brexit: „Jemi gati“

Deutsche Welle - Mo, 14/08/2017 - 08:06
BE i ka pritur prej muajsh ofertat konkrete të Britanisë së Madhe për negociatat e Brexit. Tani vjen propozimi nga Londra. Grindja mes dy ministrive britanike lidhur me Brexit ka marrë fund.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel hap fushatën zgjedhore në Gjermani

Deutsche Welle - So, 13/08/2017 - 08:59
Angela Merkel filloi zyrtarisht fushatën zgjedhore për zgjedhjet parlamentare të 24 shtatorit, e ftuar në bastionin socialdemokratëve Dortmund. Ky ishte takimi i parë elektoral i kancelares. 50 të tilla janë planifikuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Koreja e Veriut: Kush do të marshonte me Trumpin në luftë?

Deutsche Welle - So, 13/08/2017 - 08:59
Retorika mes Uashingtonit dhe Phenianit po ashpërsohet gjithnjë e më shumë. Rreziku i luftës po shtohet, gjë që mund të detyrojë shtetet e NATO-s për angazhim brenda aleancës. Skenarët e mundshëm:
Kategorien: Deutsch Welle

Christos Stylianides: BE, solidaritet i plotë me Shqipërinë, veprime konkrete për të dalë nga kriza e zjarreve

Deutsche Welle - Sa, 12/08/2017 - 18:35
"I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t'i ndalur zjarret", thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i madh. Greqia dërgoi dy avionë të tjerë zjarrfikës të tipit PZL.
Kategorien: Deutsch Welle

Kina paralajmëron SHBA-në në konfliktin me Korenë e Veriut

Deutsche Welle - Sa, 12/08/2017 - 12:21
Presidenti kinez, Xi ka kërkuar në një telefonatë me presidentin amerikan, Trump ulje të toneve në grindjen atomike me Korenë e Veriut. Ndërsa kancelarja Merkel nuk sheh zgjidhje të konfliktit me mjete ushtarake.
Kategorien: Deutsch Welle

Padrejtësitë e RDGJ: burgu i Stasit në Hohenschönhausen

Deutsche Welle - Sa, 12/08/2017 - 08:27
Kancelarja Angela Merkel vizitoi të premten ish-burgun e Sigurimit të Shtetit të RDGJ, Stasi, në Berlin. Midis 1946 dhe 1990 në këtë burg u ndaluan mijëra të burgosur. Ajo u takua edhe me ish-të burgosurin, Arno Drefke.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Malli për politikanë si shpëtimtarë

Deutsche Welle - Sa, 12/08/2017 - 08:27
Në Europën Lindore dhe Qendrore është i përhapur imazhi i udhëheqësit ideal me pothuajse forca mbinjerëzore, mendon shkrimtari Stanislaw Strasburger. Por kjo nuk vlen vetëm në Poloni për përkrahësit e Kaczynskit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koreja e Veriut: Rrënjët e urrejtjes ndaj SHBA

Deutsche Welle - Sa, 12/08/2017 - 08:26
Propaganda e Koresë së Veriut i injekton popullit që prej gjashtë dekadash urrejtje ndaj SHBA. Kjo funksionon, sepse kujtimi për luftën e Koresë është ende i gjallë. Mendërisht, vendi ka ngecur në vitet 1950.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Racional - iracional

Deutsche Welle - Fr, 11/08/2017 - 07:42
Kreu koreano-verior i shtetit ka një strategji që e ndjek me këmbëngulje. Sinjalet kontradiktore nga Uashingtoni ai i interpeton si kërcënim. Kjo e vështirëson zgjidhjen e konfliktit edhe më shumë, mendon Peter Sturm.
Kategorien: Deutsch Welle

Turistët gjerman: "Natyra, ushqimi dhe mikpritja shqiptare janë mbresëlënëse"

Deutsche Welle - Fr, 11/08/2017 - 07:37
Jo vetëm zona bregdetare, por edhe pjesa tjetër e Shqipërisë është shumë e pëlqyer nga turistët e huaj. Transporti mbetet ende sfidë për turistët.
Kategorien: Deutsch Welle

Turistët gjermanë: "Natyra, ushqimi dhe mikpritja shqiptare janë mbresëlënëse"

Deutsche Welle - Fr, 11/08/2017 - 07:37
Jo vetëm zona bregdetare, por edhe pjesa tjetër e Shqipërisë është shumë e pëlqyer nga turistët e huaj. Transporti mbetet ende sfidë për turistët.
Kategorien: Deutsch Welle

Urdhërarreste të reja kundër gazetarëve në Turqi

Deutsche Welle - Do, 10/08/2017 - 13:49
Sërish qeveria turke vepron kundër mediave. Sipas një raportimi mediatik është urdhëruar arrestimi i 35 gazetarëve. Ata akuzohen për lidhje me predikuesin Fetullah Gylen.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA-Kore e Veriut: Provokimet vazhdojnë

Deutsche Welle - Do, 10/08/2017 - 11:47
Edhe sa kërcënime do të jepen, derisa njëra palë vërtet t'i bëjë ato realitet? Ministri amerikan i Mbrojtjes, Mattis paralajmëron "shfarosje", Koreja e Veriut planifikon të sulmojë ishullin Guam.
Kategorien: Deutsch Welle

Irlandë: Mrekullia e rikthimit të plazhit pas 30 vjetësh

Deutsche Welle - Do, 10/08/2017 - 07:50
Në qytezën irlandeze Dooagh në ishullin Achill banorët i gëzohen sot rikthimit të plazhit, që u zhduk papritur 30 vjet më parë. Plazhi me rërën e rikthyer josh sërish më shumë turistë në këtë qytezë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle