Deutsch Welle

Vetëm BE e bashkuar ka sukses kundër Donald Trump

Deutsche Welle - Do, 26/07/2018 - 10:05
Donald Trump do ta paraqesë ujdinë me Bashkimin Europian si sukses të tij. Por në të vërtetë "deal"-i i arritur është fitore e unitetit dhe vendosmërisë në BE, mendon Carsten von Nahmen.
Kategorien: Deutsch Welle

Pasaportat dhe qytetarët e rangut të dytë në Kosovë

Deutsche Welle - Do, 26/07/2018 - 09:14
Në prag të liberalizimit të vizave, askush nuk përmend pasaportat e serbëve të Kosovës të lëshuar nga "Bordi i Koordinimit" nga shteti serb. Ata mbeten në geto, shkruan për DW Milica Andriç, një studiuese nga Mitrovica.
Kategorien: Deutsch Welle

Puigdemont largohet së shpejti për Bruksel

Deutsche Welle - Do, 26/07/2018 - 08:44
Organizatori i referendumit të pavarësisë katalanase, Carles Puigdemont, do të largohet të shtunën nga Gjermania për Bruksel. Po çfarë do të bëjë atje?
Kategorien: Deutsch Welle

BE - SHBA drejt zgjidhjes në mosmarrëveshjet tregtare

Deutsche Welle - Do, 26/07/2018 - 07:39
Shpresat për takimin Trump Juncker ishin jashtëzakonisht të ulëta. Por nga Uashingtoni njoftohet për një afrim në konfliktin tregtar transatlantik.
Kategorien: Deutsch Welle

Vlahutin: Sistemi i ri i gjyqësorit në Shqipëri një realitet kushtetues

Deutsche Welle - Mi, 25/07/2018 - 10:27
Investimet e BE në Ballkanin Perëndimor, të vazhdueshme për një Europë të lirë dhe në paqe, deklaron në intervistë ekskluzive për DW Romana Vlahutin, Ambasadore e Delegacionit të BE në Shqipëri.
Kategorien: Deutsch Welle

Rouhani, një Ahmadinexhad i i dytë?

Deutsche Welle - Mi, 25/07/2018 - 08:12
Me provokimet ndaj presidentit amerikan Trump, Rouhani nuk po u përmbahet premtimeve që i bëri popullit iranian në vitin 2013. Përkundrazi, ai duket se po bashkohet me zërat radikalë.
Kategorien: Deutsch Welle

Futbolli dhe politika - rasti Özil

Deutsche Welle - Mi, 25/07/2018 - 08:07
Dorëheqja e Mesut Özilit nga kombëtarja gjermane e shoqëruar nga akuza për racizëm në DFB preokupon politikën në Berlin dhe nxjerr në pah pyetjen: sa raciste është Gjermania.
Kategorien: Deutsch Welle

Skëterrë flakësh në Athinë

Deutsche Welle - Mi, 25/07/2018 - 08:05
Greqia në gjendje shoku pas zjarrjeve që shkaktuan mbi 70 të vdekur. Në rrjetet sociale shumë njerëz ofrojnë ndihmën e tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Çështja e referendumit mollë sherri

Deutsche Welle - Di, 24/07/2018 - 12:13
Ministri i shtetit për Evropën në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth, gjatë vizitës në Shkup deklaroi, se do të ishte tragjike nëse rruga e mëtejshme drejt Bashkimit Evropian do të pengohej.
Kategorien: Deutsch Welle

Zjarret në pyjet rreth Athinës jashtë kontrollit

Deutsche Welle - Di, 24/07/2018 - 08:28
Jo vetëm në Suedi, edhe në Greqi janë duke u djegur pyjet. Moti është shumë i nxehtë dhe i thatë, dhe kësaj i shtohet edhe era e fortë. Athina, kryeqyteti grek është direkt i rrezikuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Nuk ka konsensus politik për fazën finale të dialogut me Serbinë

Deutsche Welle - Mo, 23/07/2018 - 16:05
Udhëheqësit e partive në pushtet thonë se arritja e konsensusit politik për dialogun me Serbinë duhet bërë për hir të sakrificës dhe gjeneratave të reja. Opozita nuk pranon të përfshihet në grupin e unitetit.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania - Thirrje për maturi SHBA e Iranit

Deutsche Welle - Mo, 23/07/2018 - 14:31
Qeveria gjermane ka kritikuar tonin e ashpër në konfliktin mes SHBA dhe Iranit. Replikat mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe atij iranian, Hasan Rohani kanë shkaktuar rritjen e çmimit të naftës.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Largim i bujshëm i Mesut Özil nga kombëtarja gjermane

Deutsche Welle - Mo, 23/07/2018 - 11:42
Mesut Özil largohet kombëtarja gjermane e futbollit duke e vënë në pozitë të vështirë presidentin DFB-së. Me këtë largim i ka ardhur fundi edhe politikanit në krye të federatës së futbollit, komenton Thomas Klein.
Kategorien: Deutsch Welle

Politika e jashtme gjermane në kohë kritike për multilateralizmin

Deutsche Welle - Mo, 23/07/2018 - 08:10
Në politikën e jashtme koalicioni konservator me socialdemokratët vazhdon të ndjekë rrugën e bashkëpunimit dhe ujdisë. Por gjithnjë e më shumë shtete po ndjekin axhendën kombëtare. BE rrezikohet nga forca centrifugale.
Kategorien: Deutsch Welle

Steve Bannon tek djathtistët e BE si kundërpeshë për Sorosin

Deutsche Welle - Mo, 23/07/2018 - 08:10
Udhërrëfyesi i djathtistëve dhe ish-këshilltari i presidentit, Donald Trump, Steve Bannon do të krijojë një lëvizje të re të djathtë në Europë si kundërpeshë ndaj miliarderit George Soros që mbështet grupet liberale.
Kategorien: Deutsch Welle

Roth: Shqipëria e Maqedonia -të mirëpritura të japin kontributin e tyre për refugjatët

Deutsche Welle - Mo, 23/07/2018 - 08:09
Reformat, pajtimi, paqja në rajon janë të rëndësishme për integrimin europian, tha ministri gjerman i Shtetit në Ministrinë e Jashtme gjermane, Michael Roth në Tiranë. Por nuk ka kushte të vëna Shqipërisë për refugjatët.
Kategorien: Deutsch Welle

Michael Roth: Të vazhdohen me vendosmëri reformat

Deutsche Welle - So, 22/07/2018 - 20:48
Inkurajim për reformat e Tiranës dhe Shkupit: Ministri i Shtetit në Ministrinë e Jashtme Gjermane, Michael Roth nisi një tur diplomatik në Ballkan. Pas qëndrimit në Tiranë, Roth udhëton të hënën drejt Shkupit.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Viktor Orban e Benjamin Netanjahu - Vëllezër në ideal

Deutsche Welle - So, 22/07/2018 - 09:02
Viktor Orban vizitoi kryeministrin izraelit, Benjamin Netanjahu, vizita në Izrael të tërheq vëmendjen: Dy jo liberalë i tregojnë botës, ne e ndjekim rrugën tonë. Një fenomen e një problem, mendon Norbert Mappes-Niediek.
Kategorien: Deutsch Welle

Feja po kthehet në fushë konfliktesh.

Deutsche Welle - So, 22/07/2018 - 09:01
Izraeli u shpall „shtet kombëtar i hebrenjve“. Politizimi i zotit dhe besimit po përparon e jo vetëm në Lindjen e Mesme. Feja po kthehet gjithnjë e më shumë në fushë konfliktesh. Si mendojnë përfaqësuesit e saj?
Kategorien: Deutsch Welle

G20- Argjentinë: Të shpëtohet tregtia e lirë në botë

Deutsche Welle - So, 22/07/2018 - 07:46
Përpjekje për të ruajtur rregullat e tregtisë së lirë në botë në takimin e ministrave të Financave të G-20 në Argjentinë, por SHBA nuk ndryshon qëndrim. Konflikti tregtar me SHBA rrezikon të shkallëzohet.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle