Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Pritet vetëm modifikim i UNMIK-ut në Këshillin e Sigurimit

Deutsche Welle - Mi, 31/10/2018 - 08:55
Në muajin nëntor Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka planifikuar të mbajë një konferencë për situatën në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Shfrytëzim i organizuar i migrantëve në Itali

Deutsche Welle - Mi, 31/10/2018 - 08:11
Rreth 30.000 migrantë, shumica ilegalë, shpesh detyrohen të punojnë gjatë gjithë ditës për një pagë ditore më pak se 20 euro në Itali. Me ndihmën e sindikatave ata tani protestojnë dhe luftojnë kundër shfrytëzimit.
Kategorien: Deutsch Welle

Compact with Africa: Gjermania fonde miliardash për Afrikën

Deutsche Welle - Mi, 31/10/2018 - 08:02
Në samitin për Afrikën në Berlin, kancelarja Angela Merkel u premtoi firmave gjermane më shumë mbështetje për bizneset në Afrikë. Planet mirëpriten, por çështjet thelbësore mbeten të hapura.
Kategorien: Deutsch Welle

Prokurori i Gjykatës Speciale në Kosovë

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 18:18
Prishtina i ka kërkuar prokurorit të Gjykatës Speciale Smith që qytetarët, të cilët potencialisht mund të jenë subjekt i gjykatës të trajtohen në përputhje me normat dhe standardet më të larta të të drejtave të njeriut.
Kategorien: Deutsch Welle

Donald Trump do të ndryshojë ligjin - Jo më nënshtetësi amerikane nëse lind në Amerikë

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 14:44
Planet e Donald Trump për refugjatët: Jo brenda Amerikës, por në kufi do të qëndrojnë ata në çadra plastmasi deri sa të ketë marrë fund procesi i kërkesës për azil. Trump planifikon ndryshimin e ligjit për nënshtetësinë.
Kategorien: Deutsch Welle

"Zonja Merkel nuk është e dobët, ajo është e fortë"

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 14:43
Kancelarja Merkel është kryetarja më e suksesshme e qeverisë në Evropë që prej më shumë se një dekade. Kancelarja vazhdon të jetë mjaft e fortë, i thotë Presidenti i Bundestagut, Wolfgang Schäuble DW në Conflict Zone
Kategorien: Deutsch Welle

Mega-aeroporti i Stambollit

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 11:35
Presidenti Erdogan inaguroi të hënën (29.10) projektin e tij prestigjioz. Aeroportin e ri të Stambollit që do të jetë një ditë më i madhi në botë. Po për këtë projekt gjigand është paguar një çmim i lartë.
Kategorien: Deutsch Welle

Bie në nivelin rekord numri i të papunëve në Gjermani

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 11:06
"Tetori i artë", apo koha e mirë në Gjermani ka bërë që numr i të papunëve të bjerë në nivel rekord. Momentalisht të papunë janë vetëm 2,2 milionë, që do të thotë më pak se 5%. Por jo vetëm kaq...
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëria - e para në Europë dhe e pesta në botë për emigracion potencial

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 10:37
Shkollimi dhe perspektiva më e mirë e jetës. Kjo është dëshira e shumë shqiptarëve, që për ta realizuar synojnë largimin nga Shqipëria.
Kategorien: Deutsch Welle

Një Europë pa Merkelin? Natyrisht e mundur

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 10:16
Prej 13 vitesh kancelarja Merkel përcakton politikën e BE, por jo pa kontestime. Politika e saj për refugjatët ishte pa konsesus. Politika e kursimeve e kritikuar. Në BE largimi i Merkelit shihet edhe si një shans i ri.
Kategorien: Deutsch Welle

Tirana in between - Kartëvizita kulturore e Shqipërisë në Europë

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 08:06
„Tirana in between“, një projekt i rrjetit „traduki“ e Poetekës nuk sjell vetëm shkrimtarë europianë në Shqipëri, por e bën Shqipërinë më të njohur në Europë. Shkrimtarja gjermane Sandra Hoffmann ishte e ftuara e radhës.
Kategorien: Deutsch Welle

Shkup: Opozita kërkon amnisti për të akuzuarit e 27 prillit

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 08:05
VMRO-DPMNE partia opozitare maqedonase në Kuvend ka dorëzuar propozim-ligjin për amnisti për të gjithë personat, që janë përfshirë në ngjarjet e dhunshme të 27 prillit të vitit të kaluar në Kuvendin e Maqedonisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kush mund ta pasojё Angela Merkelin nё krye tё CDU-sё?

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 07:57
Angela Merkel deklaron, se nuk kandidon mё pёr kryetare tё CDU-sё. Mbetet e hapur, se kush mund ta pasojё atё nё kёtё post. Kongresi i CDU zhvillohet pas gjashtё javёsh nё Hamburg.
Kategorien: Deutsch Welle

Hessen: Bouffier pret qeveri deri në Krishtlindje

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 15:37
Kryeministri i Hessenit Volker Bouffier (CDU) dëshiron që deri në Krishtlindje të formojë një qeveri të re. Ai mendon se kjo do të jetë e mundur.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Merkel tregon më në fund lidership të fortë

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 12:54
Pas rezultatit katastrofik të partisë së saj në zgjedhjet e landit të Hessenit, Angela Merkel dëshmon format e përgatit me zgjuarsi largimin e saj, me heqjen dorë nga kandidimi për kryesinë e partisë, thekson Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Lamtumira e Merkelit - Ajo nuk kandidon më si kryetare e CDU-së

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 10:25
Sipas të dhënave nga qarqet brenda CDU-së, kancelarja Angela Merkel nuk do të kandidojë më në kongresin e partisë në dhjetor. Por ajo do të qëndrojë në postin e kancelares gjermane.
Kategorien: Deutsch Welle

Pitsburg: Frika nga migrantët e ktheu në vrasës

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 10:00
Antisemiti 46 vjeçar Robert Bowers që vrau 11 vetë në Pitsburg urrente organizatën hebraike HIAS se mbështeste refugjatët. Organizata hebraike, HIAS ka ndihmuar edhe shumë shqiptarë në Amerikë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kundërzbulimi holandez në gjurmë të hakerëve rusë

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 09:05
Çfarë i bën shërbimet sekrete holandeze MIVD dhe AIVD kaq të suksesshme në luftën kundër hakerëve rusë? Ato nuk janë të njohura sikur CIA amerikane apo MI6, por janë të suksesshme...
Kategorien: Deutsch Welle

Avioni indonezian rrëzohet në det me 189 vetë

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 08:37
Avioni i shoqërisë së fluturimit me çmime të lira, Lion Air është rrëzuar pak minuta pas startimit në Xhakarta. Sipas autoriteteve avioni është rrëzuar në det, në bord ishin 189 vetë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Gjermania vazhdon të rrotullohet rreth vetes

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 08:19
Dështim për CDU e SPD-në, partia djathtiste, AfD pas zgjedhjeve në landin e Hessen-it hyn në të gjitha parlamentet e landeve. E prapë qeveria në javët e ardhshme do të vazhdojë të merret me veten, thekson Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle