Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

3 viktima pas të shtënave në një tramvaj në Utrecht

Deutsche Welle - Mo, 18/03/2019 - 15:16
Në një sulm në qytetin holandez, Utrecht janë vrarë sipas kryebashkiakut, Jan van Zanen tre vetë, nëntë të tjerë janë plagosur.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjurma ballkanike e atentatorit të Zelandës së Re

Deutsche Welle - Mo, 18/03/2019 - 13:32
Mbrojtës i vendeve të krishtera? Terroristi djathtist që vrau të paktën 50 vetë në dy xhami të Christchurch me emrat e shkruar në alfabetin cirilik krijonte lidhje me luftërat e dikurshme kundër osmanëve në Ballkan.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria e Francës pranon "difekte" në siguri në protestat e Parisit

Deutsche Welle - Mo, 18/03/2019 - 11:18
Ministri i Financave dhe ministri i Brendshëm i Francës do t'u përgjigjen këtë javë senatorëve, kur qeveria franceze përballet me kaosin dhe prishjen e rendit të protestave të "jelekverdhëve". Kërkohet përgjigje e fortë.
Kategorien: Deutsch Welle

Nëse nuk jemi vigjilentë, „Shteti Islamik“ mund të rikthehet!

Deutsche Welle - Mo, 18/03/2019 - 08:00
Edhe nëse i ashtuquajturi „Shteti Islamik“ e ka humbur tanimë të gjithë territorin e tij, rreziku i terrorizmit xhihadist nuk ka marrë fund mendon, Rainer Hermann i Frankfurter Allgemeinen Zeitung.
Kategorien: Deutsch Welle

Bashkimi Europian si Bashkimi Sovjetik? Krahasim i pavend

Deutsche Welle - Mo, 18/03/2019 - 07:59
Politika e Bashkimit Europian të kujton praktikat e byrosë politike të ish-vendeve komuniste, dëgjohet nga qarqet populiste të djathta pak javë para zgjedhjeve europiane. Por a mund të krahasohet BE e Bashkimi Sovjetik?
Kategorien: Deutsch Welle

Chemnitz: Kush e vrau Daniel H.?

Deutsche Welle - Mo, 18/03/2019 - 07:56
Në verën e vitit të kaluar dy azilkërkues supozohet se kanë vrarë 35 vjeçarin Daniel H. Të hënën (18.03) fillon procesi kundër njërit prej autorëve të dyshuar. Çfarë ka ndodhur në vrasjen që tronditi Gjermaninë?
Kategorien: Deutsch Welle

Manfred Weber: Europa e paplotë pa Ballkanin

Deutsche Welle - So, 17/03/2019 - 13:44
Kandidati i partive popullore europiane, Mafred Weber në një samit në Bukuresht shprehet se Bashkimi Europian nuk do të ishte i plotë pa pasur edhe shtetet e Ballkanit brenda. Kurse Turqia nuk mund të hyjë në BE, tha ai.
Kategorien: Deutsch Welle

Christchurch: Rritet numri i viktimave në 50 vetë

Deutsche Welle - So, 17/03/2019 - 13:01
Pas atentatit terrorist djathtist në Zelandën e Re numri i viktimave rritet në 50 vetë. Policia zbuloi një viktimë tjetër në një nga xhamitë e sulmuara. Një besimtar reagoi me guxim duke ndihmuar në kapjen e atentatorit.
Kategorien: Deutsch Welle

Macron dënoi „apokalipsin“ e Parisit

Deutsche Welle - So, 17/03/2019 - 12:58
Protestat e „jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti francez, Emmanuel Macron ndërpreu pushimin e fundjavës dhe paralajmëroi masa të rrepta.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Në Plovdiv fillon Evropa

Deutsche Welle - So, 17/03/2019 - 09:25
Në vitin 2019 Plovdivi është një nga dy kryeqytetet kulturore të Evropës. Christopher Nehring e njeh atë vend prej shumë kohësh.
Kategorien: Deutsch Welle

Pesë vite pas aneksimit të Krimesë: Euforia është shuar

Deutsche Welle - So, 17/03/2019 - 09:25
Aneksimi i Krimesë në 16-18 Mars 2014 i siguroi politikës ruse një mbështetje rekord në popullsi. Pesë vite më vonë, kjo eufori ka kaluar, tani popullariteti i Putinit po bie, shoqëria është në dilemë.
Kategorien: Deutsch Welle

Dëbimi i i 6 gylenistëve nga Kosova edhe një më vit pas përplas ambasadat e QUINT dhe Turqisë

Deutsche Welle - So, 17/03/2019 - 09:23
Një komision hetimor parlamentar ka konstatuar se gjatë deportimit të 6 gylenistëve nga Kosova, janë bërë 31 shkelje ligjore. Reagon ambasada e SHBA-së, duke u mbështetur nga Gjermania dhe Britania e Madhe.
Kategorien: Deutsch Welle

Opozita zhvilloi një nga protestat më masive

Deutsche Welle - Sa, 16/03/2019 - 19:33
Në Tiranë opozita zhvilloi të shtunën një nga protestat më masive të saj. Protesta filloi e qetë, por gjatë marshimit të protestuesve para parlamentit pati tensione dhe u përdor edhe gazi lotsjellës.
Kategorien: Deutsch Welle

Opozita zhvilloi protestën më masive

Deutsche Welle - Sa, 16/03/2019 - 18:13
Në Tiranë opozita zhvilloi të shtunën protestën më masive të saj, protesta filloi e qetë, por gjatë marshimit të protestuesve para parlamentit pati tensione dhe u përdor edhe gazi lotsjellës.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: 211 vite burg për të akuzuarit e rastit "27 prilli"

Deutsche Welle - Sa, 16/03/2019 - 16:07
Gjykata Penale e Shkupit ka dënuar me gjithsej 211 vjet burg 16 të akuzuarit për dhunën në Kuvendin e Maqedonisë më 27 prill të vitit 2018.
Kategorien: Deutsch Welle

Protesta në Tiranë: Marshim kundër qeverisë, zgjedhje të reja

Deutsche Welle - Sa, 16/03/2019 - 10:58
Opozita e bashkuar protestoi këtë të shtunë (16.03) kundër qeverisë Rama, të cilën e akuzon se ka fituar zgjedhjet përmes blerjes së votave. Kërkohet qeveri tranzitore pa Ramën kryeministër.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Protestuesit rrethojnë simbolikisht kryeministrinë

Deutsche Welle - Sa, 16/03/2019 - 10:58
Opozita e bashkuar proteston këtë të shtunë (16.03) përpara kryeministrisë, kundër qeverisë Rama, të cilën e akuzon se ka fituar zgjedhjet përmes blerjes së votave. Kërkohet qeveri tranzitore pa Ramën kryeministër.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Terrori nuk bën dallim

Deutsche Welle - Sa, 16/03/2019 - 09:15
Deri tani Perëndimi e shihte terrorizmin si një problem të islamizmit. Sulmi ndaj myslimanëve në Christchurch tregon se urrejtja islamofobike mund të jetë po aq vrastare, thotë kryeredaktorja e DW-së, Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Drejtësia në Kosovë nën kthetrat e politikës

Deutsche Welle - Sa, 16/03/2019 - 07:27
Në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH) mbi të Drejtat e Njeriut në botë, Kosova kritikohet për korrupsionin endemik në qeveri, dhunën e kërcënimet ndaj gazetarëve dhe ndikimin e politikës në gjyqësor.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Gjermani e në të gjithë botën nxënësit protestojnë për klimën

Deutsche Welle - Fr, 15/03/2019 - 16:36
Në ditën më të madhe të aksionit nxënëse dhe nxënës në të gjithë botën kërkojnë veprime më të vendosura për një mbrojtje efektive të klimës. Edhe në Gjermani, mijëra vetë dolën nëpër rrugë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle