Deutsch Welle

Dy vjet burg për ish-kryeministrin Gruevski

Deutsche Welle - Mi, 23/05/2018 - 15:40
Gjykata Themelore e Shkupit shpalli fajtor në seancën përfundimtare për rastin "Tanku" ish-kryeministrin Nikolla Gruevski dhe shqiptoi dënim me burg me 2 vjet.
Kategorien: Deutsch Welle

Pakënaqësi me shefin e Facebookut në Parlamentin Evropian

Deutsche Welle - Mi, 23/05/2018 - 08:38
Mark Zuckerberg i ftuar për t'iu përgjigjur pyetjeve të eurodeputetëve iu përgjigj atyre vetëm në mënyrë të përgjithshme ose nuk dha përgjigje për një sërë pyetjesh. Deputetët e parralajmëruan për krijimin e një monstre.
Kategorien: Deutsch Welle

EULEX: Fund pa lavdi

Deutsche Welle - Di, 22/05/2018 - 12:55
Zyrtarë të institucioneve të Kosovës, thonë se pas datës 14 qershor çdo lëndë e misionit EULEX që ndërlidhet me institucionet e Kosovës do të bartet tek institucionet kosovare të drejtësisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Venezuelë - në Jug asgjë e re

Deutsche Welle - Di, 22/05/2018 - 08:39
Fitorja e pushtetmbajtësit Maduro pritej. Zgjedhjet presidenciale në Venezuelë zgjojnë vetëm dëshpërim dhe pafuqi. Ai që është ende në gjendje do të largohet nga vendi. Ai që rri duhet të mbyllë sytë.
Kategorien: Deutsch Welle

Konfirmohet vdekja e Hitlerit

Deutsche Welle - Di, 22/05/2018 - 08:37
Ekzaminimi i dhëmbëve të Hitlerit ka rrëzuar çdo dyshim që ai vdiq me të vërtetë më 1945. Historia e dhëmbëve të Hitlerit është jo vetëm një histori e vdekjes së kryenazistit, por edhe e propagandës së Luftës së Ftohtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Colin Wolfe: Momenti për hapjen e negociatave të pranimit në BE është tani.

Deutsche Welle - Mo, 21/05/2018 - 10:39
Ka një ndërgjegjësim në rritje për  potencialet dhe nevojat e Ballkanit Perëndimor, sepse do të duhen rreth 40 vjet që ai të arrijë nivelin e tanishëm të jetesës në vendet e BE-së.
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogani dhe "shuplaka osmane"

Deutsche Welle - Mo, 21/05/2018 - 10:33
Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan u prit në Sarajevë nga mijëra turq të ardhur nga shumë anë të Evropës. Sarajeva është deri tani vendi i vetëm ku lejohet prezantimi parazgjedhor i Erdoganit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Eksperiment i rrezikshëm në Itali

Deutsche Welle - Mo, 21/05/2018 - 07:51
Karikatura humoristike, që u tregua në Romë pak para zgjedhjeve, bëhet realitet: populistët e majtë dhe të djathtë vëllazërohen. Italia po ecën drejt një të ardhmeje shumë të pasigurtë, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Komenti i të ftuarit: Ndërrim pushteti në Irak

Deutsche Welle - Mo, 21/05/2018 - 07:45
Ai që votoi në Irak për Muktada al-Sadrin, e bëri këtë sepse synoi diçka shumë të përcaktuar, mendon Rainer Hermann nga Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Kategorien: Deutsch Welle

“Republika Ilindenase e Maqedonisë” opsion për emrin e ri të Maqedonisë

Deutsche Welle - So, 20/05/2018 - 12:28
Kryeministri i Maqedonisë Zaev ka njoftuar se “Republika Ilindenase e Maqedonisë” është opsioni për të cilin janë marrë vesh me kryeministrin e Greqisë, Cipras, si zgjidhje e mundshme e kontestit për emrin.
Kategorien: Deutsch Welle

“Republika Ilindenska Maqedonija” opsion për emrin e ri të Maqedonisë

Deutsche Welle - So, 20/05/2018 - 12:28
Kryeministri i Maqedonisë Zaev ka njoftuar se “Republika Ilindenase e Maqedonisë” është opsioni për të cilin janë marrë vesh me kryeministrin e Greqisë, Cipras, si zgjidhje e mundshme e kontestit për emrin.
Kategorien: Deutsch Welle

Bavari: Ligj i ri për policinë

Deutsche Welle - So, 20/05/2018 - 10:39
Në Bavari po protestohet kundër një ligji të ri për policinë. Javën e kaluar dolën në protesta dhjetra mijëra njerëz: 30 000 syresh vetëm në qendër të Mynihut - diçka që nuk ka ndodhur prej shumë kohësh.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Boll glorifikimit të fashistëve!

Deutsche Welle - So, 20/05/2018 - 10:39
Evropa ka nevojë për një kulturë të përbashkët kujtese dhe ajo mund të jetë vetëm antifashiste. Kjo e përjashton të menduarin pozitiv për bashkëpunëtorët e nazistëve në Kroaci, Hungari dhe Letoni, mendon Krsto Lazarevic.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i FAZ: I bashkuar - BE pozicionohet kundër Trumpit

Deutsche Welle - Sa, 19/05/2018 - 15:10
Nëse (ende) 28 anëtarët e BE janë me të vërtetë kaq të bashkuar, siç pohohet, kjo është punë tjetër.
Kategorien: Deutsch Welle

Royal Wedding: Nёn ethet e dasmёs mbretёrore

Deutsche Welle - Sa, 19/05/2018 - 12:02
E gjithё Londra ёshtё ngritur peshё pёr martesёn e vitit kёtё tё shtunё. Tifozёt e mbretёrisё kanё vёrshuar nё rrugёt e kryeqytetit britanik prej ditёsh duke shpresuar tё shohin princin Harry dhe Meghan Markle.
Kategorien: Deutsch Welle

Iniciativa "Jean Monne" ndihmon dialogun parlamentar në Maqedoni

Deutsche Welle - Sa, 19/05/2018 - 11:35
Përfaqësuesit e partive politike parlamentare në Kuvendin e Maqedonisë në Ohër kanë filluar bisedimet në kuadër të dialogut "Jean Monne".
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Nëntë persona dënohen për planifikim sulmesh terroriste

Deutsche Welle - Fr, 18/05/2018 - 22:02
Nëntë personat e dënuar, në vitin 2016 planifikonin të sulmonin përfaqësuesen izraelite të futbollit në Shqipëri gjatë kualifikimeve për botërorin.
Kategorien: Deutsch Welle

Spektakli i diskutueshëm elektoral i Erdoganit në Sarajevë

Deutsche Welle - Fr, 18/05/2018 - 16:09
Para zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale më 24 qershor Erdogani shfrytëzon çdo rast për të tërhequr zgjedhësit edhe në botën e jashtme. Të dielën ai mban fjalim në Sarajevë para mijëra turqve, që jetojnë në Europë.
Kategorien: Deutsch Welle

Bizneset me Iranin gjithnjë e më të vështira

Deutsche Welle - Fr, 18/05/2018 - 11:39
Kompanitë perëndimore që bëjnë biznes me Iranin janë të pasigurta pasi Donald Trumpi anuloi marrëveshjen bërthamore me Iranin.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: BE-ja në kurs përplasjeje me SHBA-në

Deutsche Welle - Fr, 18/05/2018 - 10:06
Meqë lidhur me anëtarësimin e Ballkanit nuk kishte asgjë për të vendosur, përfaqësuesit e BE-së mund t'i përkushtoheshin në Sofje tërësisht Trumpit. Kjo për fat të keq është gjithashtu e nevojshme, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle