Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Tiranë: Protestuesit rrethojnë simbolikisht kryeministrinë

Deutsche Welle - Sa, 16/03/2019 - 10:58
Opozita e bashkuar proteston këtë të shtunë (16.03) përpara kryeministrisë, kundër qeverisë Rama, të cilën e akuzon se ka fituar zgjedhjet përmes blerjes së votave. Kërkohet qeveri tranzitore pa Ramën kryeministër.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Terrori nuk bën dallim

Deutsche Welle - Sa, 16/03/2019 - 09:15
Deri tani Perëndimi e shihte terrorizmin si një problem të islamizmit. Sulmi ndaj myslimanëve në Christchurch tregon se urrejtja islamofobike mund të jetë po aq vrastare, thotë kryeredaktorja e DW-së, Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Drejtësia në Kosovë nën kthetrat e politikës

Deutsche Welle - Sa, 16/03/2019 - 07:27
Në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH) mbi të Drejtat e Njeriut në botë, Kosova kritikohet për korrupsionin endemik në qeveri, dhunën e kërcënimet ndaj gazetarëve dhe ndikimin e politikës në gjyqësor.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Gjermani e në të gjithë botën nxënësit protestojnë për klimën

Deutsche Welle - Fr, 15/03/2019 - 16:36
Në ditën më të madhe të aksionit nxënëse dhe nxënës në të gjithë botën kërkojnë veprime më të vendosura për një mbrojtje efektive të klimës. Edhe në Gjermani, mijëra vetë dolën nëpër rrugë.
Kategorien: Deutsch Welle

Schmidt për Shqipërinë: Edhe qeveria mban përgjegjësi

Deutsche Welle - Fr, 15/03/2019 - 13:37
Ndërsa qeveria gjermane kritikon qartë opozitën e Shqipërisë për bojkotin e parlamentit, raportuesi për Shqipërinë në Komisionin e Jashtëm, Christian Schmidt mendon se edhe qeveria ka përgjegjësi për krizën.
Kategorien: Deutsch Welle

Për rrugë më të mira: Rumania paralizohet për 15 minuta

Deutsche Welle - Fr, 15/03/2019 - 11:24
1 metër autostradë simbolike "inagurohet" të premten (15.03) në Rumani, ku është planifikuar edhe një grevë 15 minutëshe në të gjithë vendin. Organizatori do të tërheqë vëmendjen për infrastrukturën e keqe në vend.
Kategorien: Deutsch Welle

Frika e Francës nga "B-Day"

Deutsche Welle - Fr, 15/03/2019 - 08:55
Vendimi për Brexitin është një nga vendimet më të rëndësishme në dekada, jo vetëm për Britaninë e Madhe. Por edhe për francezët. Një vështrim në zonat, që do të kthehen në rajone kufitare.
Kategorien: Deutsch Welle

Miti Ramshtajn: garnizoni ushtarak amerikan dhe dronet

Deutsche Welle - Fr, 15/03/2019 - 08:48
Garnizoni ushtarak amerikan në Ramshtajn, Gjermani është i diskutueshëm. Edhe qeveria gjermane kritikohet shpesh se si e trajton situatën, sidomos atë të përdorimit të droneve. Ato kanë përfunduar në gjykatë.
Kategorien: Deutsch Welle

Reagime të tronditura pas atentatit në Zelandën e Re

Deutsche Welle - Fr, 15/03/2019 - 07:36
Pas sulmeve ndaj dy xhamive në Zelandën e Re flitet për shumë viktima. Kancelarja gjermane tha, se jemi të bashkuar kundër një terrori të tillë, kurse ministri i Jashtëm gjerman,Maas i cilëson sulmet si "krim brutal."
Kategorien: Deutsch Welle

Sulm rracist në një xhami në Zelandën e Re

Deutsche Welle - Fr, 15/03/2019 - 05:38
Një burrë qëllon me armë në një xhami gjatë lutjeve të së premtes në qytetin Kristçërç. Kryeministrja Jacinda Ardern flet për "ditën më të errët" të historisë së vendit
Kategorien: Deutsch Welle

Brexiti shkon tek shtyrja e afatit

Deutsche Welle - Fr, 15/03/2019 - 05:19
Parlamenti britanik ka aprovuar shtyrjen e Brexitit, megjithatë mungon shumica për të arritur një marrëveshje. Zgjatja e varet nga përfundimi i votimit të tretë të marrëveshjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Edhe serbët bëjnë gati valixhet

Deutsche Welle - Do, 14/03/2019 - 14:23
Qeveria serbe planifikon një komision ekspertësh kundër eksodit masiv të fuqisë punëtore nga vendi. Tre vajza serbe rrëfejnë për jetën e re si infermiere, që do fillojnë së shpejti në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Michael Roth mbi Shqipërinë: Atmosfera është helmuar shumë

Deutsche Welle - Do, 14/03/2019 - 13:37
Pas takimit në Berlin me ministrin e Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, ministri i Shtetit në Ministrinë e Jashtme gjermane, Michael Roth flet për përshtypjet pozitive nga takimi e rrezikun që sjell polarizimi politik.
Kategorien: Deutsch Welle

Realistja Nancy Pelosi

Deutsche Welle - Do, 14/03/2019 - 09:03
Demokratja Nancy Pelosi nuk e mbështet nisjen e një procedure për shkarkimin nga posti të Presidentit Trump. Ajo do të ishte një spektakël që mund ta përçante vendin, mendon ajo.
Kategorien: Deutsch Welle

Kohës së mbajtjes së postit nga i ngarkuari me dokumentat e Shtazit po i vjen fundi

Deutsche Welle - Do, 14/03/2019 - 09:00
Trashëgimia e hidhur e policisë sekrete të RDGJ pritet të përfundojë në arkivin federal. Pjesa më e madhe e aprovojnë këtë plan. Por ka edhe shumë pikëpyetje. Ato kanë të bëjnë edhe me drejtorin Roland Jahn.
Kategorien: Deutsch Welle

Parlamenti voton kundër Brexitit pa marrëveshje

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 21:40
Dhoma e Ulët e parlamentit britanik refuzon me shumicë Brexitin pa rregulla. Nga Parlamenti Europian vijnë kërkesa që të shmanget kaosi. Bernd Riegert nga Strazburgu:
Kategorien: Deutsch Welle

Haradinaj i reagon Mogherinit për taksën dhe dialogun me Serbinë

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 18:27
Qeveria e Prishtinës i kërkon ndërmjetësueses së dialogut Federika Mogherinit që mos ta lidhë taksën me dialogun. Mogherini tha në New York se pa u hequr taksa nuk do të thërras raund të ri bisedimesh.
Kategorien: Deutsch Welle

Zaev: Gati të thellojmë bashkëpunimin me Shqipërinë

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 15:02
Kryeministri Rama flet pas takimit me kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev për një zonë Schengen Shqipëri -Maqedoni e Veriut. Ky model është keqkuptuar tek-tuk, kur kemi folur për një model Schengen me Kosovën, tha Rama.
Kategorien: Deutsch Welle

BE e shokuar kërkon një plan nga britanikët

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 13:38
Drama e Brexit vazhdon. Në Parlamentin Europian janë shtuar apelet për mënjanimin e kaosit të Brexit.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA dhe talibanët bëjnë "hapa reale" në bisedimet e paqes në Afganistan

Deutsche Welle - Mi, 13/03/2019 - 11:25
SHBA dhe talibanët kanë bërë hapa reale në çështjen e tërheqjes së trupave të huaja dhe në masat antiterror. Sapo të kenë përfunduar këto çështje, në tryezë do të jenë bisedime midis palëve afgane dhe një armëpushim.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle