Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Arabia Saudite konfirmon vrasjen e kritikut të regjimit Xhamal Khashogi

Deutsche Welle - Sa, 20/10/2018 - 07:41
Gazetari saudit, sipas të dhënave zyrtare nga Riadi është vrarë në konsullatën saudite në Stamboll. 18 vetë janë arrestuar. Për vdekjen e Khashogit regjimi paraqet një variant të ri.
Kategorien: Deutsch Welle

A do t'i zëvendësojnë të Gjelbrit socialdemokratët në qeverinë e Berlinit?

Deutsche Welle - Fr, 19/10/2018 - 17:55
Fituesit e vërtetë të zgjedhjeve parlamentare në Bavari janë të Gjelbrit, humbësit më të mëdhenj socialdemokratët. A ndodhet CDU/CSU para ndërrimit të partnerit në qeverinë federale?
Kategorien: Deutsch Welle

Ç‘ka ndodhur me ish-shefin e Interpolit? Flet bashkëshortja

Deutsche Welle - Fr, 19/10/2018 - 16:26
Meng Hongwei fillimisht u zhduk. Pas një pritjeje me shqetësim Kina njoftoi, se presidenti i organizatës ndërkombëtare të policisë është marrë atje në pyetje. Më pas ai dha dorëheqjen. Më tej nuk dihet.
Kategorien: Deutsch Welle

Ramadani: Veprimi i FSK në të gjithë Kosovën

Deutsche Welle - Fr, 19/10/2018 - 13:58
Zëvendësministri i FSK-së Burim Ramadani në një intervistë për DW, flet për mandatin e ri të FSK-së, (ushtrisë së Kosovës) reagimet e serbëve dhe Beogradit zyrtar, si dhe bashkëveprimin e FSK-së me KFOR-in.
Kategorien: Deutsch Welle

Ramadani: Veprimi i FSK në gjithë Kosovën edhe në veri

Deutsche Welle - Fr, 19/10/2018 - 13:58
Zëvendësministri i FSK-së Burim Ramadani në një intervistë për DW, flet për mandatin e ri të FSK-së, (ushtrisë së Kosovës) reagimet e serbëve dhe Beogradit zyrtar, si dhe bashkëveprimin e FSK-së me KFOR-in.
Kategorien: Deutsch Welle

Bizneset e Trumpit në Arabinë Saudite në shënjestër të demokratëve

Deutsche Welle - Fr, 19/10/2018 - 08:47
Në rastin e Khashoggi demokratët në SHBA po e venë nën presion presidentin Trump: Disa senatorë kërkojnë zbardhjen e raporteve financiare të Trumpit me Arabinë Saudite. Ai është mburrur me bizneset e tij në këtë vend.
Kategorien: Deutsch Welle

Emigrimi nga Serbia - rreth 20% duan të ikin

Deutsche Welle - Fr, 19/10/2018 - 08:39
Një e pesta e qytetarëve serbë dëshirojnë të largohen nga vendi, sipas një studimi të organizatës Serbia 21. Standardet e jetesës dhe mosfunksionimi i shtetit janë motivi kryesor përse qytetarët largohen.
Kategorien: Deutsch Welle

Ekspert gjerman i nivelit të lartë në Policinë e Shtetit në Shqipëri

Deutsche Welle - Do, 18/10/2018 - 16:41
Gjermani-Shqipëri: Bashkë kundër krimit të organizuar, migracionit ilegal, terrorizmit ndërkombëtar. Përfundoi vizita zyrtare në Tiranë e Dieter Romann, Drejtor i Policisë Federale Gjermane.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Kuvendi miraton ligjet për ushtrinë e Kosovës

Deutsche Welle - Do, 18/10/2018 - 14:08
Me votat unanime të shumicës së deputetëve të Kuvendit të Kosovës u miratuan ligjet që e shndërrojnë FSK-në në ushtri të Kosovës. Miratimi i këtyre ligjeve u kundërshtua nga deputetët serb të Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Çfarë ndodhi me Nikos Kotzias? Kriza e Athinës

Deutsche Welle - Do, 18/10/2018 - 12:29
Në shenjë proteste kundër partnerit populist, pjesë e koalicionit qeverisës, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias dha dorëheqjen të mërkurën. Sa e rrezikon ky hap kompromisin për emrin me Maqedoninë?
Kategorien: Deutsch Welle

Kanabisi - sekreti i rinimit të trurit?

Deutsche Welle - Do, 18/10/2018 - 09:04
Kanabisi ngadalëson procesin e plakjes së trurit, të paktën tek minjtë, kjo është vërtetuar. Studiuesit shpresojnë për të njëjtin efekt tek njerëzit me demencë. Kanadaja ndërkohë e legalizoi kanabisin.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Samiti më i shkurtër i të gjitha kohërave në BE

Deutsche Welle - Do, 18/10/2018 - 09:04
Në raundin e fundit të Brexit bisedimet e krerëve të BE me kryeministren May nuk shënuan asnjë progres. Me sa duket dështon ajo që i ka premisat të dështojë. BE ende tregohet optimiste, por asgjë nuk është e sigurtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Mickoski: Marrëveshja e Prespës ka vdekur

Deutsche Welle - Do, 18/10/2018 - 07:45
Kreu i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski thotë për Deutsche Wellen se partia e tij nuk do ta mbështesë marrëveshjen historike për emrin me Greqinë, që do të hapte rrugën e integrimit të Maqedonisë për në NATO e BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Veseli: Ushtria e Kosovës do të ngrihet me partnerët e Nato-s

Deutsche Welle - Do, 18/10/2018 - 07:44
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në intervistë ekskluzive me DW me rastin e vizitës së tij në Berlin. Të mërkurën ai u takua dhe me homologun e tij gjerman, Wolfgang Schäuble.
Kategorien: Deutsch Welle

Nikki Haley kërkon t’i jepet fund UNMIK-ut

Deutsche Welle - Mi, 17/10/2018 - 22:49
Ambasadorja e SHBA në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, i ka kërkuar Kombeve të Bashkuara t’i japin fund misionit të tyre në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias jep dorëheqjen

Deutsche Welle - Mi, 17/10/2018 - 16:36
Pas një grindjeje në kabinetin qeveritar të mërkurën (17.10) ministri grek i Punëve të jashtme Nikos Kotzias deklaroi dorëheqjen. Kryeministri Alexis Tsipras e ka pranuar kërkesën e ministrit të Jashtëm për dorëheqje.
Kategorien: Deutsch Welle

Shumë të vdekur pas atentatit në shkollën e Krimesë

Deutsche Welle - Mi, 17/10/2018 - 15:27
Një shpërthim i fuqishëm, pas tij të shtëna në korridoret e shkollës. Në gadishullin e Krimesë në një shkollë profesionale ka pasur gjakderdhje me mjaft viktima. Autoritetet dyshojnë për terrorizëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri i Jashtëm grek jep dorëheqjen

Deutsche Welle - Mi, 17/10/2018 - 15:06
Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë dorëheqjen ditën e mërkurë (17.10). Më parë ka pasur grindje mes Kotzias dhe ministrit grek të Mbrojtjes, Kamenos.
Kategorien: Deutsch Welle

Angazhimi i NATO-s në Kosovo rishikohet nëse ligji për FSK-në ndryshon

Deutsche Welle - Mi, 17/10/2018 - 12:52
Kuvendi i Kosovës do të procedojë ligjin për shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri, por pa ia ndryshuar asaj emërtimin. Ky ndryshim mund ta detyrojë NATO-n të rishikojë angazhimin e vet në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: Të mos e harrosh kurrë diktaturën

Deutsche Welle - Mi, 17/10/2018 - 09:14
Fondacioni për Përballjen me Diktaturën komuniste në Republikën Demokratike Gjermane, RDGJ mbush 20 vjet nga themelimi i tij të mërkurën (17.10). Një vështrim 360 gradë drejt RDGJ-së, por edhe Europës Lindore.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle