Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

"Ky ishte fundi im" - sfidat e nënave të divorsuara

Deutsche Welle - Fr, 08/03/2019 - 10:15
Katër nëna shqiptare në Gjermani që kanë sfiduar kompromisin martesor dhe i rrisin fëmijët vetë e pa hequr dorë nga profesioni, ndajnë me DW-në përvojat e tyre
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i FAZ: Vend i plotëvlershëm

Deutsche Welle - Fr, 08/03/2019 - 10:06
Në Manifestin e tij për Ripërtëritjen e Evropës Presidenti Macron shprehet me fjalë të forta - por hedh edhe karema.
Kategorien: Deutsch Welle

Dannielson në Tiranë: Ende s'ka lëvizje për dialog maxhorancë-opozitë

Deutsche Welle - Do, 07/03/2019 - 18:59
Christian Dannielson, Drejtor i Përgjithshëm për Politikat Europiane, Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, në Komisionin Europian vizitoi Tiranën pikërisht në ditët, kur Shqipëria ka mungesë të stabilitetit politik.
Kategorien: Deutsch Welle

Kuvendi i Kosovës përfundimisht miraton platformën për dialog me Serbinë

Deutsche Welle - Do, 07/03/2019 - 18:53
Zëvendës sekretari amerikan i Shtetit, David Hale,(8 dhe 9 mars) qendron në Beograd dhe Prishtinë. David Hale ka thënë se “Marrëveshja Kosovë-Serbi është e mundur gjatë vitit 2019”.
Kategorien: Deutsch Welle

CIA - Numri i viktimave civile me drone do të mbahet sekret

Deutsche Welle - Do, 07/03/2019 - 13:33
CIA nuk do të jetë më e detyruar në të ardhmen të bëjë publike numrin e civilëve viktima të sulmeve me drone. Donald Trump shfuqizon dekretin përkatëse. Kritikët flasin për një "hap të rrezikshëm mbrapa".
Kategorien: Deutsch Welle

Sa mund ta pengojë Beogradi regjistrimin e Trepçës si ndërmarrje publike?

Deutsche Welle - Do, 07/03/2019 - 09:58
Punonjësit serbë të Trepçës në veri, nuk pranojnë të regjistrohen si aksionar në këtë ndërmarrje. Qeveria në Prishtinë për këtë veprim po e akuzon Beogradin zyrtar.
Kategorien: Deutsch Welle

OSBE: Dhuna ndaj grave dominon shoqëritë në Shqipëri e Kosovë

Deutsche Welle - Do, 07/03/2019 - 09:08
Sipas studimit të OSBE, 16 milionë gra në rajonin e Evropës Juglindore kanë përjetuar forma të ndryshme të dhunës, gjatë jetës së tyre nga mosha 15 vjeçare.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjukanoviq: Duhet gjetur një epilog pozitiv për dialogun

Deutsche Welle - Mi, 06/03/2019 - 10:26
Në Bruksel presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Pas takimit ai u shpreh optimist edhe për marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Beogradit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Macron do ta shpëtojë Europën

Deutsche Welle - Mi, 06/03/2019 - 08:06
Në një fushatë elektorale të zbehtë për Parlamentin Europian presidenti i Francës ndërmerr iniciativën dhe kërkon reforma. Përpjekjet dinamike për ringjalljen e Europës, janë të mirëseradhura, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Volkswagen planifikon hapjen e njё uzine nё Ballkan

Deutsche Welle - Mi, 06/03/2019 - 07:58
Bullgaria dhe Serbia janё tё parat qё shpresojnё se mund tё joshin pёr investimin e shpallur nga VW nё „Europёn Lindore“. Nё tё dyja vendet kostot e personelit janё tё ulёta dhe secili vend ofron avantazhet e veta.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Mbyllet protesta e opozitës me thirrjen “Rama ik”

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 17:16
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama reagon ndaj protestës së opozitës me thirrjen "Rama ik", se mund të bisedojmë, por nuk negociojmë mandatin e dhënë nga shqiptarët.
Kategorien: Deutsch Welle

Vuçiçi do të njohë Kosovën? Jo, thjesht, keqintepretim i intervistës

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 13:41
Një intervistë e agjencisë italiane të lajmeve, ANSA me presidentin Vuçiç për gjoja njohjen e Kosovës shkaktoi konfuzion. Korrigjimi nuk vonoi. Deutsche Welle foli me gazetarin italian për keqkuptimin e ndodhur.
Kategorien: Deutsch Welle

Shuhet ish-ministri i Jashtëm gjerman Klaus Klinkel

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 10:52
Liberali Klaus Kinkel, një figurë mjaft e vlerësuar në Gjermani, ishte ministri i Jashtëm gjerman, i cili kontribuoi mjaft për gjetjen e një zgjidhjeje për konfliktin në Kosovë në vitet 90-të.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Opozita proteston sërish kundër qeverisë

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 09:15
Kreu i Partisë Demokratike në opozitë, Lulzim Basha është shprehur, se dalja nga kriza bëhet me një marrëveshje politike me socialistët, pa Ramën kryeministër. Rama shprehet pro dialogut, kundër negocimit për qeverinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Opozita rifillon serinë e protestave antiqeveritare

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 09:15
Kreu i Partisë Demokratike në opozitë, Lulzim Basha është shprehur, se dalja nga kriza bëhet me një marrëveshje politike me socialistët, pa Ramën kryeministër. Rama shprehet pro dialogut, kundër negocimit për qeverinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kinë - SHBA: Takim i nivelit të lartë në fund të muajit mars?

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 08:42
Kur bëhet fjalë për konfliktin tregtar SHBA-Kinë, çdo lëvizje sado e vogël shkakton tronditje në bursa. Sipas njoftimeve të shtypit në muajin mars mund të ketë një takim të nivelit të lartë Kinë e SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Ligji për luftën kundër terrorizmit

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 08:38
Gjermanëve do u hiqet në të ardhmen nënshtetësia, nëse kanë qenë në luftë për një organizatë terroriste. Kjo nuk vlen për ata që ndodhen tashmë jashtë vendit.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedonia e Veriut: Po finalizohen kandidatët për president

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 08:31
Partitë e koalicionit qeverisës kanë zgjedhur Stevo Pendarovskin si kandidat për president të Maqedonisë së Veriut për zgjedhjet e parashikuara të mbahen më 21 prill.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Europë do të hiqet ndryshimi i orës

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 07:21
Në vitin 2021 duhet të hiqet ndryshimi i orës. Të paktën në disa shtete të BE. Pse po zgjat kaq shumë, nuk kuptohet.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Lufta e parë kibernetike e botës

Deutsche Welle - Mo, 04/03/2019 - 12:22
Kundër Putinit duhet ta marrësh vetë situatën në dorë. Kështu mendoi ndoshta ushtria amerikane kur kreu sulme kibernetike kundër shërbimit sekret rus. Por Putini do të kundërpërgjigjet, është i sigurtë Konstantin Eggert.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle