Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Çfarë kërkojnë anijet e NATO-s në Detin e Zi?

Deutsche Welle - So, 03/03/2019 - 08:43
Aleanca veri-atlantike përforcon prezencën e saj në Detin e Zi. NATO dërgon me këtë sinjale si tek Rusia ashtu edhe tek Ukraina. Por mundësia e veprimit është e kufizuar, për shkak të një marrëveshje para 80 vjetësh.
Kategorien: Deutsch Welle

„Shërimi i homoseksualëve“ – Para ndalimit në Gjermani?

Deutsche Welle - So, 03/03/2019 - 08:34
Homoseksualiteti nuk është sëmundje, ky është tanimë konsesus mes mjekëve. Por grupe të krishtera konservatore duan të „shërojnë“ homoseksualët si meshkujt edhe femrat. Kjo mund të ndalohet së shpejti në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

McAllister: Qeveria e Kosovës ta pezullojë taksën ndaj Serbisë

Deutsche Welle - Sa, 02/03/2019 - 14:45
Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, David McAllister, tha në Prishtinë se Parlamenti Evropian e do Kosovën dhe Serbinë shumëetnike.
Kategorien: Deutsch Welle

Shumë të vdekur nga sulmet e talebanëve

Deutsche Welle - Sa, 02/03/2019 - 11:53
Pas sulmit të talebanëve ndaj një baze ushtarake në Afganistanin Jugor numri i viktimave është rritur në të paktën 23 vetë. Pavarësisht sulmeve, bisedimet e krerëve talebanë me amerikanët në Katar do të vazhdojnë.
Kategorien: Deutsch Welle

"Luftë civile" mes qeverisë dhe opozitës në Shqipëri?

Deutsche Welle - Sa, 02/03/2019 - 08:56
Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani në kuadër të një vizite në OKB e quajti situatën në Shqipëri shumë të vështirë dhe stabilitetin e Ballkanit shumë të rëndësishëm për Europën.
Kategorien: Deutsch Welle

Twitteri i Erdoganit sulmon opozitën

Deutsche Welle - Sa, 02/03/2019 - 08:48
Me një mesazh në Twitter presidenti turk Erdogan përçan shoqërinë para zgjedhjeve komunale.
Kategorien: Deutsch Welle

Grindje për pastrimin e parave në BE

Deutsche Welle - Sa, 02/03/2019 - 08:43
BE nuk bie dot dakord për "Listën e zezë" të shteteve që pastrojnë paratë. Vendet anëtare nuk pranojnë. Cilat interesa luajnë këtu rol?
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i Dytë i Diasporës – Përpjekje serioze apo fasadë në retorikën e radhës

Deutsche Welle - Fr, 01/03/2019 - 08:36
Në Tiranë janë mbledhur me qindra përfaqësues të mërgatës shqiptare për të marrë pjesë në Samitin e Dytë të Diasporës. Intelektualë paralajmërojnë për politizimin e diasporës.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA Kosovës e Serbisë: Ndalni provokimet, kthehuni në tavolinë të dialogut

Deutsche Welle - Do, 28/02/2019 - 20:09
Dy zyrtarë amerikanë të administratës së presidentit Trump, të cilët këtë javë qëndruan në Beograd dhe Prishtinë, theksuan, se dialogu Kosovë-Serbi duhet të kthehet në binarët e duhur.
Kategorien: Deutsch Welle

Cohen: Trumpi është "racist" dhe "mashtrues"

Deutsche Welle - Do, 28/02/2019 - 13:36
Ish-avokati i presidentit amerikan Donald Trump ka vendosur të përballet seriozisht me ish-shefin e vet. Avokati Michael Cohen e ka akuzuar rëndë Presidentin Trump.
Kategorien: Deutsch Welle

Bilanci i Nimetz: Koha luan rol në zgjidhjen e konflikteve

Deutsche Welle - Do, 28/02/2019 - 10:29
“Unë e mbarova punën time,” thotë ambasadori Matthew Nimetz. Puna e tij ka qenë në 20 vjetët e fundit çështja e emrit të Maqedonisë, tani e Veriut, një konflikt që më në fund u zgjidh.
Kategorien: Deutsch Welle

Para për asgjë – një eksperiment në Gjermani shtron sërish pyetje për të ardhmen e të ardhurave

Deutsche Welle - Do, 28/02/2019 - 10:03
Një eksperiment në Gjermani do t'u japë 250 marrësve të asistencës sociale para pa kushte. A do të jetë ky hapi i parë drejt të ardhurave universale bazë (AUB)?
Kategorien: Deutsch Welle

Taksa ndaj Serbisë sjell zyrtarë të Trumpit në Prishtinë

Deutsche Welle - Do, 28/02/2019 - 09:16
Dy zyrtarë të lartë amerikanë ia ripërsëriten udhëheqësve të Kosovës qëndrimin e qartë të administratës amerikane që taksa ndaj produkteve të Serbisë duhet të hiqet me qëllim që të vazhdojë dialogu Kosovë-Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Dështon samiti Trump Kim

Deutsche Welle - Do, 28/02/2019 - 08:03
Presidenti Trump dhe pushtetmbajtësi koreanoverior, Kim Jong Un e përfunduan para kohe samitin në Hanoi, Vietnam. Sipas Donald Trump samiti dështoi pas kërkesës së palës koreanoveriore për heqjen e plotë të sanksioneve.
Kategorien: Deutsch Welle

Christian Schwarz-Schilling: Mos i ndryshoni kufijtë në Ballkan!

Deutsche Welle - Do, 28/02/2019 - 07:51
Ajo që u bë e njohur verën e kaluar tani duket se është duke u përmbyllur heshturazi: Këmbimi i territoreve midis Serbisë dhe Kosovës po afrohet. Gabim, thotë Christian Schwarz-Schilling.
Kategorien: Deutsch Welle

Florian Hahn: Nuk ka pse të refuzohet marrëveshja e ndryshimit të kufirit Kosovë-Serbi

Deutsche Welle - Mi, 27/02/2019 - 10:55
Në intervistë ekskluzive me DW, zëdhënësi i grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestag për politikat evropiane, Florian Hahn, për gjendjen aktuale në Shqipëri dhe dialogun Kosovë-Serbi
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Akte dhune, përplasje, gaz lotsjellës

Deutsche Welle - Mi, 27/02/2019 - 10:02
Lideri i Partisë Demokratike Basha paralajmëron "mosbindje civile". "Nuk njohim as Parlamentin, as Policinë e Shtetit", tha ai në kohën e protestave të djeshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Armë gjermane në Jemen

Deutsche Welle - Mi, 27/02/2019 - 08:08
Armët gjermane kanë luajtur në Jemen një rol shumë më të rëndësishëm se sa ka qenë e njohur deri tani. Këtë e zbuloi një ekip gazetarësh me pjesëmarrjen edhe të DW.
Kategorien: Deutsch Welle

Ka ardhur koha që Donald Trump të sjellë rezultat në lidhje me Korenë e Veriut

Deutsche Welle - Mi, 27/02/2019 - 08:07
Para takimit të dytë me Kim Jong Un, Donald Trumpi ka përshëndetur arritjen historike, mënjanimin e armëve atomike nga Korea e Veriut. Megjithatë rruga për sukses të vërtetë është e vështirë, mendon Michael Knigge.
Kategorien: Deutsch Welle

"Rasti" Kövesi

Deutsche Welle - Mi, 27/02/2019 - 08:05
Dy vjet më parë Bashkimi Europian vendosi krijimmin e një Prokurorie europiane (EUStA). Por kërkimi i një prokurori europian kthehet të përshtatshëm u kthye në politikum të keq.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle