Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Sineb El Masra: Islami dhe të drejtat e grave nuk e përjashtojnë njëra-tjetrën"

Deutsche Welle - So, 02/12/2018 - 09:10
"Të jesh i pavarur dhe mysliman nuk është kontradiktore", thotë Sineb El Masra. Ajo është feministe dhe autore e librave të shumtë mbi islamin.
Kategorien: Deutsch Welle

Në gjysmën e dhjetorit paralajmërohet të formohet "Ushtria e Kosovës”

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 17:39
Tre ligjet përfundimtare që e mundësojnë transformimin e FSK-së në “ushtri” pritet të kalojnë në parlament javën e dytë të dhjetorit. Por Aleksandër Vuçiq thotë se “kjo ngadalë po e dërgon rajonin në katastrofë”.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel dhe Putin riaktivizojnë „formatin e Normandisë“

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 17:23
Rezultat i rëndësishëm në samitin e G20-s: Kancelarja Merkel dhe presidenti rus, Vladimir Putin duan të kërkojnë një zgjidhje për konfliktin aktual mes Rusisë dhe Ukrainës në kuadër të formatit politik të Normandisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Jugosllavia: E dashur, e urryer, e shpërbërë

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 13:11
Më 1 Dhjetor 1918 u shpall Mbretëria Jugosllave. Sikur të mos shpërbëhej në vitet 90 Jugosllavia do të kishte festuar 100-vjetorin. Një shtet multietnik, një dështim kolosal e megjithatë i mbuluar nga një tis nostalgjie.
Kategorien: Deutsch Welle

Kontrolli i pashmangshëm- Në Ditën Botërore kundër Sidës

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 10:07
1 dhjetori është Dita Botërore kundër sidës, hera 30-të që bota kujton ata që kanë humbur jetën nga sëmundja dhe vendos objektivat e luftës kundër saj. Po ku qëndron Shqipëria e Kosova në luftën kundër AIDS?
Kategorien: Deutsch Welle

Argjentina - mikpritësja e varfër e samitit të G20-s

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 08:54
Mikpritësja e samitit të G20-s, Argjentina është në krizë të thellë ekonomike. Deficiti buxhetor rritet pandalur. Inflacioni është rritur në 20 për qind. Gjithnjë e më shumë argjentinas jetojnë nën nivelin e varfërisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria gjermane AfD-së: Shqipëria rol pozitiv në rajon

Deutsche Welle - Sa, 01/12/2018 - 08:41
Qeveria gjermane i përgjigjet disa pyetjeve të deputetëve të partisë populiste të djathtë, AfD-mbi Shqipërinë, rolin e saj në rajon dhe kriminalitetin e shqiptarëve në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Taksa 100% e Kosovës- a preken markat e njohura?

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 15:03
Vendimi i Kosovёs pёr futjen 100% të tarifës pёr mallrat nga Serbia është kritikuar nga BE. Nё Kosovё ai ka gjetur mbështetje, por përjashtimi i disa produkteve ka mbetur i pashpjegueshëm për bizneset dhe publikun.
Kategorien: Deutsch Welle

Ukraina ndalon hyrjen e meshkujve rusë në vend

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 14:43
Rregulli i ndalimit të hyrjes në Ukrainë vlen për meshkujt rusë të moshës 16 deri 60 vjeç. Me këtë rregullore synohet që rusëve t‘iu parandalohet bashkimi në „ushtri private” në territorin e Ukrainës.
Kategorien: Deutsch Welle

Ukraina ndalon hyrjen e meshkujve rusë

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 14:43
Rregulli i ndalimit të hyrjes në Ukrainë vlen për meshkujt rusë të moshës 16 deri 60 vjeç. Me këtë rregullore synohet që rusëve t‘iu parandalohet bashkimi në „ushtri private” në territorin e Ukrainës.
Kategorien: Deutsch Welle

Vojisllav Sheshel shpallet përfundimisht kriminel lufte

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 13:47
Gjykata e Tribunalit të Hagës për krime në ish-Jugosllavi ka konfirmuar më në fund vendimin në procesin kundër Sheshelit. Ai dënohet përfundimisht për krime.
Kategorien: Deutsch Welle

Defekt serioz i avionit vonon Merkelin në Argjentinë

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 08:41
Avioni qeveritar A340 që do të çonte kancelaren gjermane Angela Merkel në takimin e G20-s në Argjentinë duhet të ndalej të enjten në Köln. Sistemi i komunikacionit pësoi kolaps të plotë.
Kategorien: Deutsch Welle

Të mbijetuarat e dhunës gjinore në luftën e Kosovës ngrenë zërin

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 07:53
Të mbijetuarit e dhunës gjinore në Kosovën e luftës kërkojnë të njihen si objektiva të pastrimit etnik. Profesorja Anna di Lellio flet për DW mbi studimin e fundit për viktimat e dhunës gjinore gjatë luftës në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Komenti i të ftuarit: G20 - Kthim pas te fillimet

Deutsche Welle - Fr, 30/11/2018 - 07:49
Sërish është mbledhur G20. Sërish ndoshta prej takimit nuk do të dalin shumë gjëra. Kjo kur forumi i bisedimeve mund të ishte me vlera - po të ishte pak më i vogël, mendon Peter Sturm nga Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle