Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Deutsche Welle - Mo, 17/06/2019 - 07:50
Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i cili ka kërkuar shpjegime nga ambasadori britanik dhe ka protestuar ashpër.
Kategorien: Deutsch Welle

BE damkos Rusinë për dezinformim

Deutsche Welle - So, 16/06/2019 - 09:13
Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet Komisioni Europian. Por gjurmët nuk të çojnë vetëm në Kremlin.
Kategorien: Deutsch Welle

Europoli: Terroristët e IS-it të varur nga gratë

Deutsche Welle - So, 16/06/2019 - 09:11
Pas humbjeve në Siri, milicët xhihadistë kërkojnë gjithnjë e më shumë mbështetjen e grave si në luftën në front, edhe për atentate në shtetet e perëndimit. Numri i terroristeve femra do rritet, paralajmëron Europoli.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Lokalet 2019 në kushtet e ndarjes së thellë politike

Deutsche Welle - Sa, 15/06/2019 - 11:27
Misioni i vëzhguesve ndërkombëtarë të OSBE/ODIHR-it publikoi të premten në mbrëmje raportin e ndërmjetëm për zgjedhjet lokale 2019 në Shqipëri. Sipas këtij raporti në listat e zgjedhësve figurojnë 3,536,016 qytetarë
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Nёn efektin e Fort Trump

Deutsche Welle - Sa, 15/06/2019 - 09:36
Deklarata e SHBA-sё, se do tё pёrforcojё trupat e dislokuara nё Poloni, u mirёprit nё vend. Populistёt nё kёtё mёnyrё bёhen edhe mё popullorё. Kjo nuk i bёn mirё Polonisё, mendon Stanislav Strasburger.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Një luftë në Gjirin Persik do të kishte vetëm të humbur

Deutsche Welle - Sa, 15/06/2019 - 08:33
Pas sulmeve ndaj dy anijeve çisternë në ngushticën e Hormuz, SHBA fajëson Iranin. Sa të besueshme janë akuzat e Uashingtonit? A mund të qëndrojnë edhe forca të tjera pas kësaj? Rainer Sollich komenton.
Kategorien: Deutsch Welle

Radioja Kombëtare e Gjermanisë: Ballkani dhe krimet e luftës

Deutsche Welle - Sa, 15/06/2019 - 07:35
Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe lidhur me zbardhjen e së shkuarës dhe krimet e luftës.
Kategorien: Deutsch Welle

Deputeti gjerman: Në Shqipëri po bëhet luftë për pushtet

Deutsche Welle - Fr, 14/06/2019 - 17:03
Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Gjerman, Manuel Sarrazin, (Të Gjelbrit) mendon se Shqipëria e meriton çeljen e negociatave: Katër grupe parlamentare në Bundestag janë pro.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Alex Whiting shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale

Deutsche Welle - Fr, 14/06/2019 - 14:34
Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex Whiting, ka punuar në Tribunalin e Hagës për krime lufte në ish Jugosllavi.
Kategorien: Deutsch Welle

Pompeo sheh Iranin pas sulmeve ndaj dy anijeve cisternë

Deutsche Welle - Fr, 14/06/2019 - 08:51
Sulmet e dyshuara ndaj dy anijeve cisternë në Gjirin e Omanit kanë shtuar tensionet mes SHBA dhe Iranit. Për ministrin e Jashtëm amerikan, Pompeo është e qartë, se kush fshihet pas sulmeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Duhet vullnet politik për të gjetur të zhdukurit në konfliktet e armatosura

Deutsche Welle - Fr, 14/06/2019 - 08:03
Këshilli i Sigurimit të OKB-së nxorri për herë të parë në historinë e tij një rezolutë për personat e zhdukur në konfliktet e armatosura. Rezoluta bën thirrje për të rritur vullnetin politik.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Parlamenti miraton rezolutën kundër presidentit

Deutsche Welle - Do, 13/06/2019 - 17:39
Parlamenti i Shqipërisë miratoi me 100 vota pro rezolutën kundër Presidentit të Republikës, Ilir Meta, pasi ky më parë anuloi dekretin që përcaktonte zhvillimin e zgjedhjeve lokale më 30 qershor.
Kategorien: Deutsch Welle

Juratovic: Konstatoj sindromën Sanader në Ballkanin Perëndimor

Deutsche Welle - Do, 13/06/2019 - 11:50
Në Shqipëri progresi i reformës në drejtësi është shumë i rëndësishëm, theksoi deputeti, Josip Juratovic, pjesë e një delegacioni të grupit parlamentar gjerman për Europën Juglindore, i cili po viziton Shqipërinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Trump do të dërgojë ushtarë shtesë në Poloni

Deutsche Welle - Do, 13/06/2019 - 10:29
Presidenti polak, Andrzej Duda arriti një sukses prestigjioz në vizitën e tij në Uashington. Presidenti Trump është shprehur për dërgimin e 2000 ushtarëve shtesë në Poloni. Me gjasë një pjesë do të merren nga Gjermania.
Kategorien: Deutsch Welle

Rüb: Skenari më i mirë - shtyrja e zgjedhjeve lokale me ujdi

Deutsche Welle - Do, 13/06/2019 - 09:06
Ka mundësi për kompromis, të gjithë aktorët politikë janë të thirrur ta kërkojnë atë, thekson në intervistë për Deutsche Wellen korrespondenti i "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Matthias Rüb që mbulon Shqipërinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia dhe Kosova - Shtete të papërfunduara

Deutsche Welle - Do, 13/06/2019 - 08:49
20 vjet pas fundit të luftës në Kosovë konflikti ende jeton në kokat e shumë njerëzve. Ndodh kështu edhe sepse ka të tillë, që kjo u shkon përshtat, u tha ndër të tjera në panelin e fondacionit Heinrich Böll në Berlin.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Manifestime në 20 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s

Deutsche Welle - Mi, 12/06/2019 - 16:20
Personalitete të shumta nga rajoni dhe bota demokratike morën pjesë në manifestimin qendror që u mbajt në qendër të Prishtinës me rastin e 20 vjetorit të futjes së trupave të NATO-s, prej nga dhe mori fun lufta më 1999.
Kategorien: Deutsch Welle

#Generation '99 - Të ardhmen duhet ta ndërtojmë ne

Deutsche Welle - Mi, 12/06/2019 - 16:04
Studentë nga Beogradi dhe Prishtina, të lindur në vitin e bombardimeve të vitit 1999, bënë hapin e parë. Ata u takuan dhe u shoqëruan në territorin neutral, në Shkup dhe Kumanovë, në kuadër të projektit DW #generation99.
Kategorien: Deutsch Welle

Porosia e studiuesve: Lani dhëmbët kundër demencës!

Deutsche Welle - Mi, 12/06/2019 - 07:37
Bakteret „Gingivitis“ që gjenden në hapësirën e gojës dhe grykës mund të depërtojnë deri në tru. Aty ato shkatërrojnë qelizat nervore dhe mund të shkaktojnë edhe alzheimer, thonë studiuesit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Jo një “mrekulli në Teheran"

Deutsche Welle - Mi, 12/06/2019 - 07:36
Udhëtimi i Heiko Maasit në Iran tregon se në Lindjen e Mesme Evropa luan jo më shumë sesa rolin e statistit dashamirës. Por megjithatë, këto përpjekje diplomatike janë të rëndësishme, mendon Matthias von Hein.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle