Deutsch Welle

Gjermani: Paragjykime të mëdha ndaj myslimanëve dhe romëve

Deutsche Welle - Mi, 07/11/2018 - 08:31
Armiqësia ndaj të huajve në Gjermani është në rritje, sidomos në lindje të vendit. Në këtë rezultat ka arritur një studim i autoritarizmit bërë në Lajpcig. Autorët paralajmërojnë se demokracia është në rrezik.
Kategorien: Deutsch Welle

Bullgari & Co: Tregtia korruptive me nënshtetësitë europiane

Deutsche Welle - Mi, 07/11/2018 - 08:26
Në Bullgari sapo është zbuluar një tregti mashtruese me nënshtetësitë. Ky nuk është i vetmi rast në BE. Shtete të ndryshme bëjnë tregti me pasaportat, edhe zyrtarisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Reagon BE pas konfliktit të ri tregtar Kosovë - Serbi

Deutsche Welle - Mi, 07/11/2018 - 08:19
Pas ngritjes nga Kosova të tarifës së importit për Serbinë, zëdhënësja e BE-së ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të qeverisë së Kosovës për të shtuar taksat për mallrat serbe.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet mësim për Presidentin Trump

Deutsche Welle - Mi, 07/11/2018 - 07:54
Qendrat e votimit në SHBA janë mbyllur. Shumicën e Senatit e mbajnë republikanët. Demokratët arritën të rimarrin shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve.
Kategorien: Deutsch Welle

Kurz: Ç'do marrëveshje Kosovë-Serbi për Austrinë është e pranueshme

Deutsche Welle - Di, 06/11/2018 - 15:53
Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz, gjatë vizitës në Kosovë, tha se Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë një marrëveshje, nëse duan të jenë pjesë e familjes evropiane.
Kategorien: Deutsch Welle

Kurz: Çfarëdo marrëveshje Kosovë-Serbi është e pranueshme për Austrinë

Deutsche Welle - Di, 06/11/2018 - 13:54
Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz tha në Prishtinë se Kosova e Serbia duhet të arrijnë tek një marrëveshje nëse duan të jenë pjesë e familjes evropiane. Krijimi i ushtrisë nuk duhet të shkaktojë destabilizim në rajon.
Kategorien: Deutsch Welle

Mosfutja e Shaqirit në ndeshjen me Beogradin temë në Gjermani

Deutsche Welle - Di, 06/11/2018 - 11:58
Mediat gjermane i kanë kushtuar vëmendje lënies jashtë loje të futbollistit Xherdan Shaqiri nga trajneri i Liverpoolit, Jürgen Klopp në ndeshjen me Ylli i Kuq të Beogradit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kurz në Ballkan: Austria do të japë votën për Kosovën në Interpol

Deutsche Welle - Di, 06/11/2018 - 09:09
Historia të mbetet histori! Kancelari austriak, Sebastian Kurz që ndodhet për vizitë në Ballkan bën thirrje në Beograd për lënien pas të së shkuarës në emër të paqes e stabilitetit. Të martën ai qëndron në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Pasojat e sanksioneve tё SHBA-sё nё Lindjen e Mesme

Deutsche Welle - Di, 06/11/2018 - 08:27
Sanksionet e reja tё SHBA e venё Iranin nёn presion ekonomik. Por ato kanё edhe efekt tё fortё politik. Kёto sanksione prekin jo vetёm Iranin, por mund të influencojnё tё gjithё rajonin me pasoja tё paparashikueshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Belgjikё: Trashёgimi e rrezikshme nga lufta

Deutsche Welle - Di, 06/11/2018 - 08:21
Forcat speciale të ushtrisë belge asgjësojnë çdo vit shumë ton municion nga Lufta e Parë Botërore. Kryesisht terreni në veri-perëndim të Belgjikës ende bart dëshmi nga betejat e mëdha.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania - donatorja e dytë më e madhe në botë

Deutsche Welle - Mo, 05/11/2018 - 14:11
Vetëm vitin e kaluar, qeveria gjermane ofroi 1,8 miliardë euro ndihmë humanitare dhe zhvillimi, sipas një raportimit të FAZ. Me këtë Gjermania zë vendin e dytë mes donatorëve botërorë.
Kategorien: Deutsch Welle

Sanksione për Iranin:SHBA pa respekt për partnerin europian?

Deutsche Welle - Mo, 05/11/2018 - 11:39
Nga kjo e hënë (05.11.) hyjnë në fuqi sanksionet e reja kundër Iranit. Sipërmarrjet që i injorojnë ato do të ndëshkohen. SHBA ka bërë disa përjashtime për disa vende, por jo për europianët.
Kategorien: Deutsch Welle

Kancelari austriak Sebastian Kurz viziton Ballkanin

Deutsche Welle - Mo, 05/11/2018 - 10:20
Kancelari austriak, Sebastian Kurz viziton të hënën Beogradin, ndërsa të martën qëndron në Kosovë, ku priten takime me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj.
Kategorien: Deutsch Welle

Në detin e qeseve plastike

Deutsche Welle - Mo, 05/11/2018 - 08:05
Mbeturinat plastike në dete po shtohen. BE kërkon të kundërveprojë me masa të ndryshme, por fakt është se lumenjtë e detet më të ndotur ndodhen në Azi e Afrikë. Çfarë mund të bëjë Europa në këto kushte?
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet në SHBA: Shuplakë apo konfirmim i politikës së Trumpit

Deutsche Welle - Mo, 05/11/2018 - 08:05
Zgjedhjet për kongresin amerikan më 6 Nëntor shihen si votë vlerësuese për gjysmën e mandatit të presidentit, prandaj ato ndiqen me shumë interes. Madje edhe bota i ka kthyer sytë nga SHBA këto ditë.
Kategorien: Deutsch Welle

CDU-SPD: Ditë vendimtare për partitë tradicionale gjermane

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 18:06
Konsultime tek dy partitë kryesore gjermane. Tek CDU kandidatët kanë filluar garën për pasardhësin e Merkelit, ndërsa SPD duhet të gjejë rrugëdalje nga kriza e thellë pas rezultateve rrënuese në zgjedhjet e dy landeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania nuk ndryshon politikën për Ballkanin, por ç'ndodh me BE vitin e ardhshëm...

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 12:35
Tërheqja e Angela Merkelit nga politika do të thotë edhe largim i lideres jo zyrtare të BE-së, ajo e cila zgjidhte kontradiktat e dilemat në Bruksel. Por a mund të ndryshojë politika e BE për Ballkanin Perëndimor?
Kategorien: Deutsch Welle

12 viktima pas stuhive të motit në Itali

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 11:40
Ka ditë që Italia është përfshirë nga rrebeshe e stuhitë. Vetëm në Palermo natën e së dielës (04.11), u nxorrën 9 viktima nga një shtëpi. Banorët ishin gjetur në befasi nga ujërat.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Çështja e dëmshpërblimeve - fitues dhe humbës

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 08:54
Kërkesat drejtuar Gjermanisë për dëmshpërblime nga koha e luftës po formulohen gjithnjë e më qartë. Grekët, polakët kanë bërë llogaritë, por kjo nuk është një temë për zgjidhje bardhë e zi, mendon Norbert Mappes-Niediek.
Kategorien: Deutsch Welle

Mini-Merkel, anti-Merkel dhe një rebel

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 08:53
Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz apo Jens Spahn. Në dhjetor njëri prej tyre do të jetë pasues i Angela Merkelit. Çfarë mund të pritet prej tyre në politikën e jashtme gjermane?
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle