Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Rrёzohet njё avion etiopian pasagjerёsh

Deutsche Welle - So, 10/03/2019 - 12:49
157 vetё gjetёn vdekjen nga rrёzimi i njё avioni Boeing 737 i shoqёrisё etiopiane Ethiopian Airlines. Pak pas nisjes sё avionit tё linjёs nga aeroporti i kryeqytetit Addis Abeba humbi kontakti me pilotёt.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Rumania na zbon nga shtëpia

Deutsche Welle - So, 10/03/2019 - 11:15
Nёna e saj dhe miqtё mё tё mirё tё saj punojnё jashtё vendit, ashtu si miliona rumunё tё tjerё. Shkrimtarja Lavinia Braniste dikur ka menduar tё emigrojё, por ato ajo dёshiron tё qendrojё, pavarёsisht vёshtirёsive.
Kategorien: Deutsch Welle

Hale: Eshtë momenti për një marrëveshje Kosovë-Serbi

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 17:57
Tre udhëheqësit kryesor politik kosovar, Thaҁi, Veseli dhe Haradinaj, siguruan diplomatin amerikan se Kosova është për rikthim në dialog me Serbinë, por nuk thanë nëse Kosova do të heqë tarifat për mallrat serbe.
Kategorien: Deutsch Welle

Kukulla Barbie bush 60 vjeҁ

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 17:20
Mё 9 mars 1959 pёr herё tё parё firma Mattel prezantoi nё njё panair lodrash nё Nju Jork kukullёn e parё Barbie. Por sot koleksioni mё i madh i kukullave Barbie ndodhet nё Gjermani me 18.000 ekzemplarё.
Kategorien: Deutsch Welle

Kanë mbetur në Gjermani mijëra luftëtarë të IS të pazbuluar?

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 11:48
Drejtësia në Gjermani i ka injoruar mijëra të dhëna gjatë krizës së refugjatëve për kriminelë të mundshëm lufte mes azilkërkuesve, njoftojnë mediat gjermane.
Kategorien: Deutsch Welle

Opinion: Të forcojmë së bashku mbrojtjen europiane

Deutsche Welle - Sa, 09/03/2019 - 10:58
Jo vetëm nga pikëpamja shkencore, por edhe nga ajo ushtarake Europa ose do të veprojë e bashkuar ose do të kthehet në top loje të palëve të treta, mendojnë dhjetë deputetë të francezë dhe gjermanë.
Kategorien: Deutsch Welle

Vuçiç: Platforma e Prishtinës për dialog me Beogradin -"fund i dialogut".

Deutsche Welle - Fr, 08/03/2019 - 17:08
Nënsekretari amerikan i Shtetit për Çështje Politike, David Hale, pas takimit që zhvilloi me Presidentin e Serbisë u bëri thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të ndalin provokimet dhe të rivendosin dialogun.
Kategorien: Deutsch Welle

Pse qeveritë e Ballkanit dëmtojnë ambjentin për HEC-et

Deutsche Welle - Fr, 08/03/2019 - 14:37
Në Parlamentin Evropian u mblodhën për të kërkuar mbështetje për mbrojtjen e lumenjve aktivistë nga i gjithë Ballkani.
Kategorien: Deutsch Welle

Në gjurmët e një historie birësimesh të gënjeshtërta

Deutsche Welle - Fr, 08/03/2019 - 11:35
Zviceriania Olivia Ramya Tanner shkoi në Sri Lankë për të gjetur nënën bilologjike. Por zbuloi se gjithçka që dinte për origjinën e saj, ishte e pavërtetë, dhe se adoptimi i saj kishte qenë pjesë e një sistemi ilegal.
Kategorien: Deutsch Welle

"Ky ishte fundi im" - sfidat e nënave të divorsuara

Deutsche Welle - Fr, 08/03/2019 - 10:15
Katër nëna shqiptare në Gjermani që kanë sfiduar kompromisin martesor dhe i rrisin fëmijët vetë e pa hequr dorë nga profesioni, ndajnë me DW-në përvojat e tyre
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i FAZ: Vend i plotëvlershëm

Deutsche Welle - Fr, 08/03/2019 - 10:06
Në Manifestin e tij për Ripërtëritjen e Evropës Presidenti Macron shprehet me fjalë të forta - por hedh edhe karema.
Kategorien: Deutsch Welle

Dannielson në Tiranë: Ende s'ka lëvizje për dialog maxhorancë-opozitë

Deutsche Welle - Do, 07/03/2019 - 18:59
Christian Dannielson, Drejtor i Përgjithshëm për Politikat Europiane, Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, në Komisionin Europian vizitoi Tiranën pikërisht në ditët, kur Shqipëria ka mungesë të stabilitetit politik.
Kategorien: Deutsch Welle

Kuvendi i Kosovës përfundimisht miraton platformën për dialog me Serbinë

Deutsche Welle - Do, 07/03/2019 - 18:53
Zëvendës sekretari amerikan i Shtetit, David Hale,(8 dhe 9 mars) qendron në Beograd dhe Prishtinë. David Hale ka thënë se “Marrëveshja Kosovë-Serbi është e mundur gjatë vitit 2019”.
Kategorien: Deutsch Welle

CIA - Numri i viktimave civile me drone do të mbahet sekret

Deutsche Welle - Do, 07/03/2019 - 13:33
CIA nuk do të jetë më e detyruar në të ardhmen të bëjë publike numrin e civilëve viktima të sulmeve me drone. Donald Trump shfuqizon dekretin përkatëse. Kritikët flasin për një "hap të rrezikshëm mbrapa".
Kategorien: Deutsch Welle

Sa mund ta pengojë Beogradi regjistrimin e Trepçës si ndërmarrje publike?

Deutsche Welle - Do, 07/03/2019 - 09:58
Punonjësit serbë të Trepçës në veri, nuk pranojnë të regjistrohen si aksionar në këtë ndërmarrje. Qeveria në Prishtinë për këtë veprim po e akuzon Beogradin zyrtar.
Kategorien: Deutsch Welle

OSBE: Dhuna ndaj grave dominon shoqëritë në Shqipëri e Kosovë

Deutsche Welle - Do, 07/03/2019 - 09:08
Sipas studimit të OSBE, 16 milionë gra në rajonin e Evropës Juglindore kanë përjetuar forma të ndryshme të dhunës, gjatë jetës së tyre nga mosha 15 vjeçare.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle