Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Çmimi Nobel në kimi për "revolucionin e evolucionit"

Deutsche Welle - Mi, 03/10/2018 - 14:18
Frances H. Arnold, George P. Smith dhe Gregory P. ëinter vlerësohen me Çmimin Nobel për zbulimeudhërrëfyese në fushën e enzimave dhe proteinave. Studimet e tyre janë vendimtare për mjeksinë dhe biokiminë.
Kategorien: Deutsch Welle

Të frymëzojmë njerëzit dhe të frymëzohemi prej tyre - Tetori Gjerman 2018

Deutsche Welle - Mi, 03/10/2018 - 10:38
Frymëzuar nga njerëzit - Me këtë moto zhvillohet sivjet edicioni i 12-të i Tetorit Gjerman në Tiranë. Teatër, letërsi e risi të tjera.
Kategorien: Deutsch Welle

Radikalizimi- Gjermani: Kur vajza papritur bëhet salafiste

Deutsche Welle - Mi, 03/10/2018 - 09:06
Vendimet që marrin fëmijët për jetën ka raste që nuk pranohen nga prindërit. Sidomos kur fëmijët radikalizohen si islamistë. Deutsche Welle ka takuar një nënë që rrëfen historinë e vajzës së konvertuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Kur vajza mbulohet papritur me nikab

Deutsche Welle - Mi, 03/10/2018 - 09:06
Vendimet që marrin fëmijët për jetën ka raste që nuk pranohen nga prindërit. Sidomos kur fëmijët radikalizohen si islamistë. Deutsche Welle ka takuar një nënë që rrëfen historinë e vajzës së konvertuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: 3 Tetori - Dita e Bashkimit - Gjermania një dhe e pandarë?

Deutsche Welle - Mi, 03/10/2018 - 07:42
…ende jo. Ndarja vihet re edhe 28 vjet pas bashkimit të Gjermanisë. Lindja gjermane çalon ekonomikisht, por ka arsye të tjera pse shumë qytetarë në këtë rajon ndjehen si qytetarë të rangut të dytë mendon Marcel Füstenau.
Kategorien: Deutsch Welle

Çmimi Nobel në fizikë për zbulimet në fushën lazer

Deutsche Welle - Di, 02/10/2018 - 17:30
Çmimi Nobel në fizikë i akordohet tre fizikantëve për zbulime në fushën e fizikës lazer. Ata janë Arthur Ashkin (SHBA) si dhe Gérard Mourou (Francë) dhe Donna Strickland (Kanada).
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Çfarë ndodh pas referendumit?

Deutsche Welle - Di, 02/10/2018 - 16:37
Pas rezultatit irritues të referendumit në Maqedoni socilademokratët në pushtet kërkojnë një rrugëdalje nga qorrsokaku. Një rol vendimtar do të luajë në këtë rast opozita nacionalsite.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Berlin filluan festimet për ribashkimin e Gjermanisë

Deutsche Welle - Di, 02/10/2018 - 15:48
Në kryeqytetin e Gjermanisë Berlin kanë nisur festimet për ditën e Ribashkimit të Gjermanisë. Kryetari i bashkisë së Berlinit Müller hapi në mbrëmje festën e qytetit. Ceremonia zyrtare zhvillohet të mërkurën.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria gjermane bie dakord për ligje të reja për imigrimin

Deutsche Welle - Di, 02/10/2018 - 12:59
Koalicioni qeveritar në Gjermani ka formuluar ligje të reja për imigrimin, që u japin prioritet arsimit, moshës dhe sigurisë financiare të kandidatit. Ligjet bazohen në modelin kanadez.
Kategorien: Deutsch Welle

Arrestohen gjashtë djathtistë të dyshuar për terrorizëm

Deutsche Welle - Di, 02/10/2018 - 08:29
Priokuroria federale ka urdhëruar arrestimin e gjashtë pesonave të dyshuar për terrorizëm. Prokuroria po heton rastet e sulmeve në Chemnitz. Të dyshuar ka në disa lande.
Kategorien: Deutsch Welle

Brexit: Paralajmërim BE-së për kërkesa të ekzagjeruara

Deutsche Welle - Di, 02/10/2018 - 08:29
"Gatishmëria jonë për kompromis nuk është e pakufishme", kështu është shprehur ministri i Britanisë së Madhe për Brexit. Kjo temë sundoi edhe debatin në kongresin e konservatorëve në Birmingham.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle