Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Gjukanoviq: Duhet gjetur një epilog pozitiv për dialogun

Deutsche Welle - Mi, 06/03/2019 - 10:26
Në Bruksel presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Pas takimit ai u shpreh optimist edhe për marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Beogradit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Macron do ta shpëtojë Europën

Deutsche Welle - Mi, 06/03/2019 - 08:06
Në një fushatë elektorale të zbehtë për Parlamentin Europian presidenti i Francës ndërmerr iniciativën dhe kërkon reforma. Përpjekjet dinamike për ringjalljen e Europës, janë të mirëseradhura, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Volkswagen planifikon hapjen e njё uzine nё Ballkan

Deutsche Welle - Mi, 06/03/2019 - 07:58
Bullgaria dhe Serbia janё tё parat qё shpresojnё se mund tё joshin pёr investimin e shpallur nga VW nё „Europёn Lindore“. Nё tё dyja vendet kostot e personelit janё tё ulёta dhe secili vend ofron avantazhet e veta.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Mbyllet protesta e opozitës me thirrjen “Rama ik”

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 17:16
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama reagon ndaj protestës së opozitës me thirrjen "Rama ik", se mund të bisedojmë, por nuk negociojmë mandatin e dhënë nga shqiptarët.
Kategorien: Deutsch Welle

Vuçiçi do të njohë Kosovën? Jo, thjesht, keqintepretim i intervistës

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 13:41
Një intervistë e agjencisë italiane të lajmeve, ANSA me presidentin Vuçiç për gjoja njohjen e Kosovës shkaktoi konfuzion. Korrigjimi nuk vonoi. Deutsche Welle foli me gazetarin italian për keqkuptimin e ndodhur.
Kategorien: Deutsch Welle

Shuhet ish-ministri i Jashtëm gjerman Klaus Klinkel

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 10:52
Liberali Klaus Kinkel, një figurë mjaft e vlerësuar në Gjermani, ishte ministri i Jashtëm gjerman, i cili kontribuoi mjaft për gjetjen e një zgjidhjeje për konfliktin në Kosovë në vitet 90-të.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Opozita proteston sërish kundër qeverisë

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 09:15
Kreu i Partisë Demokratike në opozitë, Lulzim Basha është shprehur, se dalja nga kriza bëhet me një marrëveshje politike me socialistët, pa Ramën kryeministër. Rama shprehet pro dialogut, kundër negocimit për qeverinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Opozita rifillon serinë e protestave antiqeveritare

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 09:15
Kreu i Partisë Demokratike në opozitë, Lulzim Basha është shprehur, se dalja nga kriza bëhet me një marrëveshje politike me socialistët, pa Ramën kryeministër. Rama shprehet pro dialogut, kundër negocimit për qeverinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kinë - SHBA: Takim i nivelit të lartë në fund të muajit mars?

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 08:42
Kur bëhet fjalë për konfliktin tregtar SHBA-Kinë, çdo lëvizje sado e vogël shkakton tronditje në bursa. Sipas njoftimeve të shtypit në muajin mars mund të ketë një takim të nivelit të lartë Kinë e SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Ligji për luftën kundër terrorizmit

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 08:38
Gjermanëve do u hiqet në të ardhmen nënshtetësia, nëse kanë qenë në luftë për një organizatë terroriste. Kjo nuk vlen për ata që ndodhen tashmë jashtë vendit.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedonia e Veriut: Po finalizohen kandidatët për president

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 08:31
Partitë e koalicionit qeverisës kanë zgjedhur Stevo Pendarovskin si kandidat për president të Maqedonisë së Veriut për zgjedhjet e parashikuara të mbahen më 21 prill.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Europë do të hiqet ndryshimi i orës

Deutsche Welle - Di, 05/03/2019 - 07:21
Në vitin 2021 duhet të hiqet ndryshimi i orës. Të paktën në disa shtete të BE. Pse po zgjat kaq shumë, nuk kuptohet.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Lufta e parë kibernetike e botës

Deutsche Welle - Mo, 04/03/2019 - 12:22
Kundër Putinit duhet ta marrësh vetë situatën në dorë. Kështu mendoi ndoshta ushtria amerikane kur kreu sulme kibernetike kundër shërbimit sekret rus. Por Putini do të kundërpërgjigjet, është i sigurtë Konstantin Eggert.
Kategorien: Deutsch Welle

Alaaf! Helau - Festime karnavalesh në zonat pranë Rinit

Deutsche Welle - Mo, 04/03/2019 - 11:05
Në Köln po festohen karnavalet si gjithmonë me paradën tradicionale rreth 7 km të gjatë e qindra mijëra karnavalistë nga e gjithë bota. Thirrjet tradicionale në Köln e Düsseldorf janë Allaf dhe Helau!
Kategorien: Deutsch Welle

Orbani flet për "idiotët e dobishëm" në PE

Deutsche Welle - Mo, 04/03/2019 - 08:04
Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban akuzon rëndë kritikët e tij në PPE. Ai i quan ata "idiotë" dhe paralajmëron vazhdimin e politikës së tij të deritanishme.
Kategorien: Deutsch Welle

Trumpi që tani filloi fushatën elektorale

Deutsche Welle - Mo, 04/03/2019 - 08:01
Zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA do të mbahen në vjeshtën e vitit 2020, por presidenti Donald Trump e ka hapur fushatën e tij. Trump sulmoi ashpër kundërshtarët e tij, në veçanti demokratët.
Kategorien: Deutsch Welle

Tetë përqind rriten rrogat në shëndetësi, shkolla...

Deutsche Welle - Mo, 04/03/2019 - 07:59
Pas protestave dhe negociatave të shumta është arritur marrëveshje për ngritjen e rrogave për shumë kategori punonjësish në Gjermani. Rrogat janë rritur tetë përqind për punonjësit në mjekësi, shkolla etj.
Kategorien: Deutsch Welle

Çfarë kërkojnë anijet e NATO-s në Detin e Zi?

Deutsche Welle - So, 03/03/2019 - 08:43
Aleanca veri-atlantike përforcon prezencën e saj në Detin e Zi. NATO dërgon me këtë sinjale si tek Rusia ashtu edhe tek Ukraina. Por mundësia e veprimit është e kufizuar, për shkak të një marrëveshje para 80 vjetësh.
Kategorien: Deutsch Welle

„Shërimi i homoseksualëve“ – Para ndalimit në Gjermani?

Deutsche Welle - So, 03/03/2019 - 08:34
Homoseksualiteti nuk është sëmundje, ky është tanimë konsesus mes mjekëve. Por grupe të krishtera konservatore duan të „shërojnë“ homoseksualët si meshkujt edhe femrat. Kjo mund të ndalohet së shpejti në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

McAllister: Qeveria e Kosovës ta pezullojë taksën ndaj Serbisë

Deutsche Welle - Sa, 02/03/2019 - 14:45
Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, David McAllister, tha në Prishtinë se Parlamenti Evropian e do Kosovën dhe Serbinë shumëetnike.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle