Deutsch Welle

Spanjё: Katastrofё me paralajmёrim

Deutsche Welle - Sa, 28/10/2017 - 00:59
Katalonja shpall pavarёsinё dhe qeveria e Madridit aktivizon nenin 155 tё ashtuquajturin „opcion nuklear". Ka ardhur koha qё BE-ja tё bёjё mё shumё se sa vetёm fjalёt e mira, meindon Gabriel González
Kategorien: Deutsch Welle

Senati i Spanjës voton kundër pavarësisë së Katalonjës

Deutsche Welle - Fr, 27/10/2017 - 19:23
Parlamenti rajonal i Katalonjës shpalli në një votim të fshehtë shkëputjen e rajonit nga Madridi. Tani rajonin e kërcënon vendosja nën kontrollin direkt të qeverisë qendrore spanjolle.
Kategorien: Deutsch Welle

Komenti i të ftuarit: shteti juridik funksionon ndryshe

Deutsche Welle - Fr, 27/10/2017 - 08:33
Natyrisht që lirimi i gjermanit Peter Steudner në Turqi është një rast i gëzuar. Por në asnjë mënyrë nuk kemi një ndryshim kursi në Turqi, siç shpresohet, mendon Reinhard Müller i Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Kategorien: Deutsch Welle

Fake News: Më i madh shqetësimi se sa efekti?

Deutsche Welle - Fr, 27/10/2017 - 08:31
Lajme të rreme të qëllimshme mund t'i influencojnë zgjedhjet e Bundestagut 2017 - për këtë paralajmëronte madje edhe mbrojtja kushtetuese. Por kjo bombë nuk plasi. Megjithatë histeria ka lënë gjurmë.
Kategorien: Deutsch Welle

Lirohet nga burgu turk aktivisti gjerman Peter Steudtner

Deutsche Welle - Do, 26/10/2017 - 08:29
Gjyqi kundër shtetasit gjerman dhe 11 veprimtarëve të tjerë të të drejtave të njeriut nisi të mërkurën në mëngjes. Gjykata vendosi: Peter Steudtner lirohet nga paraburgimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Xi Jinping - timonieri i madh 2.0

Deutsche Welle - Do, 26/10/2017 - 08:16
Xi Jinping e nis me mbështetje të madhe mandatin e tij të dytë. Ky mandat të çon pas në epokën e sundimtarëve absolutë. Vetëm metodat bëhen më moderne, mendon Matthias von Hein.
Kategorien: Deutsch Welle

Jo arrestim por hetime për Saimir Tahirin

Deutsche Welle - Mi, 25/10/2017 - 13:55
Parlamenti në Tiranë rrëzoi kërkesën e Prokurorisë për arrestimin e ish-Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Pas vendimit, opozita braktisi Parlamentin.
Kategorien: Deutsch Welle

Media gjermane: "Orët luksoze të gjykatësve" shqiptarë

Deutsche Welle - Mi, 25/10/2017 - 13:43
Gazeta gjermane "Süddeutsche Zeitung" i kushton vëmendje dekriminalizimit të drejtësisë shqiptare dhe luftës së patundur të një diplomati amerikan.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqi: Fillon procesi kundër aktivistit gjerman, Steudtner

Deutsche Welle - Mi, 25/10/2017 - 08:29
Aktivisti gjerman për të drejtat e njeriut, Peter Steudtner del të mërkurën para gjyqit në Turqi, pas tre muajsh në paraburgim. Ndërkohë kancelarja Merkel u takua me bashkëshorten e gazetarit të arrestuar, Deniz Yücel.
Kategorien: Deutsch Welle

Pilotët e Bullgarisë refuzojnë të fluturojnë me avionë të vjetër MiG-29

Deutsche Welle - Mi, 25/10/2017 - 07:57
Disa pilotë të forcave ajrore bullgare do ta bojkotojnë stërvitjen e së mërkurës, për shkak të gjendjes teknike të avionëve MiG-29. Bullgaria mbështetet në avionë të kohës sovjetike për të plotësuar detyrimet e NATO-s.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Presidenti dekreton gjyqtarët dhe prokurorët serb të veriut

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 14:52
Dekretimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve serb për veriun e Kosovës, shënon edhe fillimin e zbatimit të marrëveshjes së drejtësisë, e nënshkruar në vitin 2015, pjesë e dialogut Kosovë-Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Pa vizë por me formular - Avramopoulos mbron masat e reja për zonën Shengen

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 11:34
”Sistemi Evropian i Informacioneve të Udhëtimit dhe Autorizimit" (ETIAS) do të jetë një hap i ri masash për shtetasit e më shumë se 60 vendeve që kanë hequr regjimin e vizave me BE. ETIAS nuk është izolim thotë Brukseli.
Kategorien: Deutsch Welle

Wolfgang Schäuble zgjidhet kryetar i Bundestagut

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 11:08
Në Berlin u mblodh Bundestagu gjerman në legjislaturën e re. Bundestagu i ri ka kësaj here më pak femra, më shumë njerëz me sfond migracioni, shumica e deputetëve janë juristë.
Kategorien: Deutsch Welle

Mblidhet Bundestagu i ri, por cila është përbërja e tij?

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 11:08
Të martën (24.10) mblidhet Bundestagu gjerman në legjislaturën e re. Bundestagu i ri ka kësaj here më pak femra, më shumë njerëz me sfond migracioni, shumica e deputetëve janë juristë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania i shet nëndetëse Izraelit - e kontribuon me një pjesë të çmimit

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 08:07
Përfundimi i këtij biznesi armatimi qe bllokuar për disa muaj, edhe për shkak të një afere korrupsioni në Izrael. Tani marrëveshja u bë. Taksapaguesit gjerman ajo i kushton më shumë se gjysmë miliardi euro.
Kategorien: Deutsch Welle

Autonomia në Veneto dhe Lombardi - (as)një krahasim me Katalonjën

Deutsche Welle - Di, 24/10/2017 - 08:04
Më shumë pavarësi prej qeverisë qendrore: për këtë votuan qytetarët e Venetos dhe të Lombardisë. A do të bëhet Italia e Veriut një Katalonjë e dytë? Jo. Por disa të përbashkëta ekzistojnë. Dhe shumë dallime.
Kategorien: Deutsch Welle

PS përjashton ish-ministrin e Brendshëm Saimi Tahiri nga grupi parlamentar

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 15:50
PS përjashton Saimir Tahirin nga grupi parlamentar, por ai mbetet deputet i lirë jashtë këtij grupi. Opozita i bën thirrje BE-së dhe qeverisë amerikane: bëjini presion Ramës t'i heqë Tahirit imunitetin.
Kategorien: Deutsch Welle

PS përjatshon ish-ministrin e Brendshëm Saimi Tahiri nga grupi parlamentar

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 15:50
PS përjashton Saimir Tahirin nga grupi parlamentar, por ai mbetet deputet i lirë jashtë këtij grupi. Opozita i bën thirrje BE-së dhe qeverisë amerikane: bëjini presion Ramës t'i heqë Tahirit imunitetin.
Kategorien: Deutsch Welle

Dita Botërore e Vajzave: Jo martesës së të miturave

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 14:29
Miliona vajza në botë më parë martohen se shkojnë në shkollë. Megjithëse ligji e ndalon, ato martohen kundër vullnetit të tyre. Në Ditën Botërore të Vajzave (23 Tetor) OKB drejton apel.
Kategorien: Deutsch Welle

KQZ: Gjysma e komunave të Kosovës në balotazh

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 11:14
Me rreth 44% të votuesve, zgjedhjet lokale në Kosovë shënuan një pjesëmarrje të ulët. Sipas rezultateve preliminare në 19 komuna do të zhvillohet edhe një raund i zgjedhjeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle