Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Ambasadori i BE në Shqipëri: Të dëgjohet zëri i të rinjve

Deutsche Welle - Di, 07/05/2019 - 07:54
Në bisedë për DW, Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca flet për fokusin e Javës Evropiane, procesin e reformës në drejtësi, krizën politike si edhe perspektivën e hapjes së negociatave të anëtarësimit BE-Shqipëri.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Zyrtarët serbë që mohojnë krimet e luftës do të shpallen persona non-grata

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 14:47
Kreu i diplomacisë kosovare ka marrë vendim që t’ia ndalojë hyrjen në Kosovë çdo zyrtari të Serbisë që mohon krimet e luftës në Kosovë. Kurse Kuvendi i Kosovës merr nismën për krijimin e Tribunalit për krimet serbe.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Maqedonia e Veriut vazhdon kursin properëndimor

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 11:19
Pas përvojës së viteve të kaluara, Maqedonia e Veriut ka nevojë tani për një president normal e të drejtë. Të shpresojmë që Stevo Pendarovski është një president i tillë, komenton Boris Georgievski.
Kategorien: Deutsch Welle

Politika e pushtetit e Moskës me pasaportat ruse

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 09:04
Me oferta "bujare" për natyralizimin e ukrainasve Moska synon të ҫimentojë pretendimet për pushtet në zonat e pushtuara dhe të pengojë rënien e popullsisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Rinia evropiane dëshiron të thotë fjalën e saj

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 08:45
Zgjedhjet evropiane po afrojnë. Një studim aktual i fondacionit TUI mbi të rinjtë tregon se të rinjtë duan një Evropë më të fortë. Temat më të rëndësishme për ta janë azili, migracioni dhe ambienti.
Kategorien: Deutsch Welle

Papa Françesku sërish në Ballkan

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 08:34
Vizita e Papa Françeskut në Bullgari është një mision delikat. Sepse në asnjë vend tjetër të Europës Qendrore nuk është kaq e vështirë marrëdhënia e kishës ortodokse me Vatikanin.
Kategorien: Deutsch Welle

Stevo Pendarovski presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut

Deutsche Welle - Mo, 06/05/2019 - 08:30
Stevo Pendarovski fiton zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut me 51,83% të votave. Kandidatja e opozitës, Gordana Siljanovska-Davkova në një konferencë për shtyp e pranoi humbjen.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni e Veriut:procesi zgjedhor po rrjedh pa probleme

Deutsche Welle - So, 05/05/2019 - 15:54
Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur se deri në orën 13.00 të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar 20.73 për qind e qytetarëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedonia voton: vota e opozitës shqiptare enigmë

Deutsche Welle - So, 05/05/2019 - 11:28
Në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, vëmendja është drejtuar te dy partitë shqiptare në opozitë Aleanca për Shqiptarët e Ziadin Selës dhe Lëvizja Besa e Bilall Kasamit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kufiri SHBA-Meksikë po kthehet në një bombë me sahat

Deutsche Welle - So, 05/05/2019 - 10:11
Migrantë, interesa ekonomike dhe presion nga presidenti amerikan, Donald Trump: Meksika është e përçarë dhe vala e pafund e refugjatëve po e vendos vendin gjithnjë e më shumë para një sprove.
Kategorien: Deutsch Welle

Këshilli i Europës feston 70 vjetorin

Deutsche Welle - So, 05/05/2019 - 10:04
Më 5 Maj Këshilli i Europës feston 70-vjetorin e tij. KE me 47 anëtarë shihet si më e fuqishmi për mbrojtjen e të drejtave të njeriut në kontinent e jashtë tij. Shpesh Këshilli i Europës ngatërrohet me Këshillin e BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqia: Një kulturë linçimi?

Deutsche Welle - Sa, 04/05/2019 - 11:40
Udhëheqësi i partisë kryesore opozitare turke u sulmua nga një turmë e zemëruar - mezi shpëtoi nga linçimi. Çfarë tregon incidenti për kulturën politike në vend?
Kategorien: Deutsch Welle

"eva.stories": Përkujtimi i Holokaustit në Instagram

Deutsche Welle - Sa, 04/05/2019 - 08:26
Një Instagram-story mbi vrasjen e Eva Heymann-it në Auschwitz është klikuar me miliona herë. ​​Nismëtarët dëshirojnë kështu që të mbajnë gjallë kujtimin e Holokaustit në botën digjitale. Por ka edhe kritika.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermanët, shqetësimi kryesor është klima

Deutsche Welle - Sa, 04/05/2019 - 08:21
Pas afro tri javësh janë zgjedhjet evropiane. Interesimi i Gjermanëve është i lartë, siç e dëshmon trendi aktual i ARD-së për Gjermaninë. Mjedisi është një nga temat më shqetësuese.
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i Berlinit dhe polemika në distancë Rama- Haradinaj

Deutsche Welle - Fr, 03/05/2019 - 15:28
Pas samitit të Berlinit, përfaqësuesit e Kosovës po përgatiten për takimin e Parisit. Por ndërmjet kryeministrave të Kosovës e të Shqipërisë ka vazhduar një polemikë mbi diskutimet brenda samitit për taksën ndaj Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Haradinaj për "Die Welt": Nuk vijnë kriminelë nga Kosova

Deutsche Welle - Fr, 03/05/2019 - 10:36
Pas samitit për Ballkanin në Berlin vazhdon jehona në mediat gjermane, jo vetëm për heqjen nga axhenda të një teme - ndryshimin e kufijve në Ballkan, që konsiderohet mjaft i rrezikshëm, por edhe për zhvillimet në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Rama: Ashpërsim i ligjit për bllokuesit e rrugëve

Deutsche Welle - Fr, 03/05/2019 - 09:00
Vazhdon gjendja e acaruar politike në Shqipëri. Opozita bllokoi të enjten akset rrugore kombëtare në Shqipëri si përshkallëzim të mosbindjes qytetare. Kryeministri Rama paralajmëroi ashpërsimin e ligjit për bllokuesit.
Kategorien: Deutsch Welle

Censura në internet: Rusia ndjek shembullin e Kinës

Deutsche Welle - Fr, 03/05/2019 - 08:38
Rusia praktikisht po izolohet virtualisht. Me një ligj të ri, Moska po braktis internetin global dhe po hap rrugën për një intranet të brendshëm, më lehtësisht të kontrollueshëm. Por Rusia nuk është e vetmja.
Kategorien: Deutsch Welle

Sa socializëm lejohet në SPD?

Deutsche Welle - Fr, 03/05/2019 - 08:31
Kryetari i të rinjve të SPD-së po lufton për "socializmin demokratik" dhe ëndërron të shpronësojë BMW-në. Ideja pritet me habi edhe nga vetë shokët e partisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Tre sugjerime për lirinë e shtypit

Deutsche Welle - Fr, 03/05/2019 - 08:28
Sot (3 maj) festojmë ditën e lirisë së shtypit. Por ka pak arsye për të festuar, thotë kryeredaktorja e DW-së, Ines Pohl, dhe bën tre sugjerime për forcimin e qëndrueshëm të lirisë së shtypit.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle